J.Kucharczyk, M.Węgłowska, M.Karpińska-Lizurek, L.Reimann
Akcję pod hasłem Narodowe Czytanie zapoczątkowano w roku 2012. Do tej pory czytano w jej ramach utwory kilkorga z najwspanialszych polskich pisarzy, takich jak Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Stanisław Wyspiański czy Stefan Żeromski. W tym roku, dzięki głosom czytelników, przyszła kolej na Juliusza Słowackiego i jego najbardziej znane dzieło – „Balladynę”. Prezydent RP Andrzej Duda napisał w liście zachęcającym do współtworzenia akcji: „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”.
Dramat Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W południe 5 września w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka zainaugurowała IX edycję Narodowego Czytania. W dziewiątej odsłonie Narodowego Czytania udział wzięło ponad 60 aktorów, między innymi Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski.
Nasi uczniowie również wzięli udział w tej jakże szczytnej akcji. Z oczywistych względów nie mogło to się stać w sobotę 5 września. Nasi poloniści zaprezentowali dzieło Juliusza Słowackiego w dniach 7 – 9 września. Wszyscy uczniowie mieli możliwość wysłuchania fragmentów słuchowiska Polskiego Radia, w którym swoich głosów użyczyli bohaterom wspaniali polscy aktorzy – między innymi Henryk Borowski (Pustelnik), Tadeusz Borowski (Kirkor), Zofia Rysiówna (Matka), Anna Chodakowska (Balladyna) i Joanna Jędryka (Alina). Poza wysłuchaniem obszernych fragmentów tragedii uczniowie mieli możliwość zapoznania się z życiorysem poety oraz ze zdjęciami zrobionym w Jego domu rodzinnym, który został przekształcony w muzeum. W niektórych klasach nauczyciele wciągnęli uczniów w czytanie utworu Juliusza Słowackiego z podziałem na role.
Tegoroczną akcję uważamy za bardzo udaną – mamy nadzieję, że przekonaliśmy naszych uczniów do czytania polskiej klasyki. Jaki utwór będziemy czytać w roku 2021? Jeszcze nie wiadomo, ale osoby zainteresowane powinny śledzić stronę Prezydenta RP. Bardzo możliwe, że wybór książki odbędzie się w drodze głosowania.