Procedury bezpieczeństwa obowiązujące w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy w roku szkolnym 2020/2021 w związku z COVID-19 (aktualizacja z dnia 18 stycznia 2021r. w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13.01.2021r.)
- Uczniowie/dzieci nie mogą uczęszczać do szkoły lub placówki, jeśli wykazują objawy sugerujące infekcję dróg oddechowych lub któryś z ich domowników został poddany kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
- Codziennie podczas 1. godziny lekcyjnej dzieci będą miały mierzoną temperaturę ciała bezdotykowym termometrem.
- Rodzice (prawni opiekunowie) mogą przyprowadzić ucznia/dziecko do szkoły lub placówki, jeżeli nie wykazują objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych. Rodzic/opiekun przy wyznaczonym wejściu przekazuje dziecko pracownikowi szkoły.
- Wszystkie osoby trzecie (np. listonosz, kurier, petent) wchodzące do budynku muszą posiadać osłonę ust i nosa (maseczka/przyłbica) oraz skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk lub założyć rękawiczki ochronne. Instrukcja używania płynu oraz informacja o obowiązku jego użycia są umieszczone przy wejściu do budynku szkoły lub placówki.
- Należy zapewnić drogę szybkiej i stałej komunikacji z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia/dziecka, z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość.
- W razie zauważenia u ucznia/dziecka objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych, nauczyciel powinien odizolować ucznia/dziecko, zapewniając dystans min. 2 m między uczniem/dzieckiem a innymi osobami. Następnie nauczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić rodziców (prawnych opiekunów), by odebrali ucznia/dziecko ze szkoły lub placówki własnym środkiem transportu.
- Po wejściu do budynku szkoły uczniowie muszą bezzwłocznie umyć/zdezynfekować ręce.
- Przedmioty wykorzystywane podczas zajęć (np. piłki, skakanki) należy czyścić lub dezynfekować. Sprzęty i przedmioty, których nie można efektywnie wyczyścić ani zdezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
- Wszystkie sale i korytarze muszą być wietrzone przynajmniej raz na godzinę, w czasie przerwy (w razie potrzeby również w czasie zajęć).
- Na zajęciach sportowych należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Uczniowie/dzieci nie powinni zabierać do szkoły lub placówki niepotrzebnych przedmiotów. Nie dotyczy to uczniów/dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności niepełnosprawnych. W ich przypadku należy pilnować, by uczeń/dziecko nie przekazywał/-o przedmiotu innym osobom. Rodzice (prawni opiekunowie) powinni zadbać o regularne czyszczenie przedmiotu.
- Należy korzystać z szatni z zachowaniem zalecanego bezpiecznego dystansu społecznego.
- Należy ograniczyć kontakty personelu kuchennego i administracyjnego z uczniami/dziećmi i nauczycielami.
- Jeżeli uczniowie/dzieci lub pracownicy używają na terenie szkoły lub placówki rękawiczek lub maseczek jednorazowych, należy zapewnić miejsce lub pojemniki do ich wyrzucania (zgodnie z zaleceniami GIS).
- Zaleca się korzystanie z maseczek lub przyłbic podczas przebywania w częściach wspólnych szkoły (dotyczy uczniów i personelu).
- Wprowadza się obowiązek zasłaniania nosa i ust przez uczniów podczas dowozów uczniów do szkoły organizowanych przez Gminę.
- Naczelną zasadą jest zachowanie dystansu społecznego wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Uczniowie z poszczególnych klas mają ograniczony do minimum kontakt z pozostałymi klasami.
- Każda klasa ma wyznaczone wejście do budynku:
A (główne) – pracownicy, dzieci korzystające z e świetlicy, klasa: 1b, 2b, 3a
B (gimnazjum) - klasa: 1a, 2a, 3b
- Poszczególne klasy będą korzystały tylko z przydzielonych im gabinetów ( z wyłączeniem niektórych zajęć np. w-f, informatyka, języki obce)
Klasa:
1a – 1
1b – 7
2a – 34
2b – 8
3a -23
3b – 36
- Części wspólne szkoły będą na bieżąco dezynfekowane po przerwach.
- Wprowadza się różne godziny wydawania posiłków na stołówce szkolnej i dystans między stolikami.
- Dzieci przebywające po zajęciach w szkolnej świetlicy w miarę możliwości będą kontaktowały się z kolegami z danej klasy.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Klasy wychodzą na przerwę wg obowiązującego indywidualnego harmonogramu.
- W szkole zostaje wyznaczone izolatorium ( gabinet po lewej stronie przy wejściu A) dla uczniów, u których w czasie lekcji wystąpią objawy chorobowe.