• Zdalne nauczanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy
          • Zdalne nauczanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy

          • W związku z pandemią koronawirusa od 12 marca praktycznie wszystkie szkoły w naszym kraju zamknęły swoje podwoje. Z dnia na dzień, bez jakiegokolwiek przygotowania, nauczyciele musieli przejść na tak zwane zdalne nauczanie. Natychmiast stało się ono, obok wyborów i samego wirusa, tematem numer 1 ogólnonarodowych dyskusji i narzekań. Na zaistniałą sytuację różne szkoły różnie zareagowały. Zdecydowana większość zaczęła korzystać z e-dzienników i za ich pośrednictwem przesyłać uczniom zadania do samodzielnego wykonania. Bardzo nieliczne placówki, a raczej pojedynczy nauczyciele rozpoczęli zajęcia on-line.

            Szkoła w Świdnicy poszła w stronę zbudowania bazy adresów Gmail (zebraliśmy ich 238 dla uczniów 10 oddziałów klas 4 – 8) i wykorzystania narzędzi oferowanych przez Google – przede wszystkim Google Classroom – zaprojektowany z myślą o zdalnym prowadzeniu lekcji. Przy wyborze komunikatorów świdniccy pedagodzy wzięli pod uwagę przede wszystkim możliwości psychofizyczne uczniów, ich sytuację domową, posiadanie odpowiedniego sprzętu, dostęp do  internetu umożliwiającego uczestnictwo w lekcjach on-line oraz umiejętności technologiczno-informatyczne własne, uczniów oraz ich rodziców.

            Niektórzy nauczyciele zaczęli wykorzystywać z własnej inicjatywy inne narzędzia – w tym takie, które umożliwiają prowadzenie wideokonferencji – Cisco, Hangouts czy połączenie wideo oferowane przez Facebooka. W ten sposób nawiązaliśmy z naszymi uczniami łączność audiowizualną lub tylko głosową. Nasze oddziały są średnio 20-osobowe, dlatego praca on-line jest dużym wyzwaniem dla nauczycieli, a przede wszystkim dla uczniów i ich rodziców. Zdając sobie sprawę ze specyfiki klas 1 – 3, staramy się nie przeciążać pracą naszych najmłodszych uczniów. Wychowawcy mają z nimi kontakt przede wszystkim poprzez e-dziennik, Messengera i WhatsAppa. Przesyłają w ten sposób zadania, nie wymagając bezwzględnie ich wykonania. Starają się również znaleźć w sieci takie materiały, które urozmaicą maluchom samodzielną naukę. Na duże uznanie zasługuje nagrywanie przez naszych pedagogów oraz rodziców uczniów filmików edukacyjnych.

            Podczas rady pedagogicznej, która odbyła się on-line we wtorek 28 kwietnia, nauczyciele zostali zapoznani z narzędziem oferowanym przez nowosolską firmę Sinersio Polska. Można przy jego pomocy urządzać wideokonferencje – mają one jednak pewne uwarunkowania – jest ograniczona liczba uczestników i trzeba mieć dużą przepustowość internetu. Większość nauczycieli zainteresowała się tą ofertą.

            W tym miejscu należy przypomnieć, że na jednego nauczyciela w naszej placówce przypada 100 i więcej uczniów. W dotychczas organizowanych wideokonferencjach większość klas przystępuje w mocno okrojonym składzie – frekwencja wynosi przeciętnie między 40 a 50 procent. Czasem trzeba klasę podzielić na 2 grupy, aby wszyscy uczestnicy się widzieli i słyszeli, bo przecież oprócz aspektu dydaktycznego istnieje również aspekt psychologiczny, bardzo ważny w obecnym czasie. Nauczyciele, którzy zdecydowali się na wideokonferencje, muszą i tak przygotować osobne materiały dla pozostałych uczniów. Aby usprawnić zdalne nauczanie, udostępnili uczniom i ich rodzicom swoje prywatne mejle, numery telefonów i profile w mediach społecznościowych. Wszystko po to, aby mogli oni w najdogodniejszy dla siebie sposób udokumentować swoją pracę, a nauczyciele mogli tę pracę ocenić. Nie jest łatwym zadaniem sprawdzanie rozprawki przesłanej smsem w późnych godzinach nocnych lub w niedzielę albo przeczytanie i ocenienie wypracowania ze zdjęcia zrobionego telefonem komórkowym.

            Najważniejszym celem szkoły jest kształcenie, czyli realizacja podstawy programowej. Dostosowaliśmy zakres materiału do obecnych możliwości uczniów. Jako że sytuacja jest absolutnie wyjątkowa – trudno przewidzieć, jakie będą efekty dydaktyczne, co okaże się lepsze – spotkanie twarzą w twarz z nauczycielami czy własna praca, samodzielne opracowywanie zagadnień, wyszukiwanie rozwiązań. Na dzisiaj nikt tego nie potrafi jednoznacznie ocenić. Zdajemy sobie sprawę, że do wymaganych przez nas wiedzy i umiejętności dzieci dochodzą w różny sposób, często z pomocą osób trzecich, ale uważamy, że to doskonały czas na rozwój samodzielności, odpowiedzialności, na bycie twórczym, zdyscyplinowanym. Przypominamy, że nauczyciel nie podaje gotowych rozwiązań – ma przede wszystkim wskazywać cele i podpowiadać, w jaki sposób je realizować, prowokować do poszukiwań i wewnętrznego rozwoju. Uważamy, że obecna sytuacja to doskonała okazja, by internet przestał być dla naszych dzieci miejscem zabaw, a stał się tym, czym być powinien – kopalnią wiedzy. Natomiast efekty pracy dydaktycznej nauczycieli będą widoczne podczas egzaminów zewnętrznych oraz w dorosłym życiu naszych uczniów.

            W większości dyskusji na temat zdalnego nauczania bardzo często zapomina się, że nauczyciel to też człowiek, że ma rodzinę i swoje życie osobiste, że czasem nie ma warunków, aby przeprowadzić lekcję on-line z prawdziwego zdarzenia.

            Życzymy wszystkim naszym Uczniom oraz ich Rodzicom przetrwania tego trudnego czasu, dbałości o zdrowie i życie.

             

            Dyrektor i Nauczyciele

            Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy

        • Drzewko szczęścia
          • Drzewko szczęścia

          • Czas na kolejną akcję "Drzewko szczęscia"! Tym razem wspieramy Regionalne Centrum Krwiodastwa w Zielonej Górze oraz Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Akcja większa, a więc i wymaga większej pomocy, większej ilości Waszych cudownych rysunków.

            Na czym polega nasza akcja? Dzieci kochane Wy, rodzeństwo oraz przyjaciele Wasi - stwórzcie proszę piękne rysunki kolorowych drzew, które dadzą ludziom chorym, starszym, nadzieję i siłę na walkę zarówno z wirusem, jak i trudnym dla Nas czasem. (Rysunki muszą być formatu A4, gdyż musimy je zalaminować.) 

            Rodzice, nauczyciele dla Was też znajdzie się wiele do zrobienia! CO POTRZEBA? Wszelkiego rodzaju środków ochrony osobistej, głównie fartuchów (dla Centrum Krwiodastwa) - My nie zbieramy pieniędzy, zbieramy wyłącznie akcesoria i podarunki. Jeśli ktoś ma pomysł, coś, co również można podarować i się przyda, co da uśmiech innym, piszcie! Dziś nawet smaczny jabłecznik doda sił do walki! 

            GDZIE SKŁADAĆ PODARUNKI? Na tą chwilę, osoby chętne do pomocy proszę o kontakt tutaj na Naszej grupie.

            Zebrane podarunki i rysunki dzieci proszę składać w sklepie ODIDO ul. Długa 16 Świdnica.

            DZIĘKUJEMYBEZ WAS NIE DAMY RADY!

          • Egzamin ósmoklasisty

          • Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

          • Kształcenie na odległość w szkołach przedłużone do 24 maja

          • Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 przepisami rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu – w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty.

        • #zarażamydobrem
          • #zarażamydobrem

          • Uczniowie klasy 1 a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy wiedzą, jak ważne w powrocie do zdrowia jest wsparcie psychiczne. Postanowili więc stworzyć dla pacjentów, walczących z koronawirusem, którzy obecnie przebywają na oddziale zakaźnym zielonogórskiego szpitala barwne "drzewka szczęścia". Do pomocy ruszyły też ich rodziny. I tak dzięki zbiórce do lecznicy trafią też maseczki!

        • Pozytywne myśli na teraz
          • Pozytywne myśli na teraz

          • 1. Nie przejmuję się rzeczami, na które nie mam wpływu

            Czyli  nie walczę z wiatrakami, mogę wykorzystać swoją energię na coś zupełnie innego.

            2. Pielęgnuję bliskie relacje, na których mi zależy

            Satysfakcja z bliskich relacji to najważniejszy ze wskaźników dobrego samopoczucia i szczęścia. 

            ........

          • Szanowni Państwo!

          • Uprzejmie informujemy, że w dniach 9 - 14 kwietnia br. w szkole będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. 9 kwietnia (czwartek) i 10 kwietnia (piątek) br. nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze z uczniami w formie kształcenia na odległość. 

            Z poważaniem, Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy

        • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
          • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

          • Drodzy Rodzice, w związku z zaistniałą sytuacją informujemy, że codziennie pedagog i psycholog szkolny są do dyspozycji uczniów i rodziców za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Służymy wsparciem i poradą. Eliza Wiszniewska - pedagog szkolny i Izabela Piela - psycholog szkolny. 

          • Obiady w kwietniu

          • Opłaty za miesiąc kwiecień 2019 r.

            przedszkole -  21 x 1,50 zł

            szkoła - 15 x 3 zł

            szkoła 15 dni, przedszkole 21 dni

            Wpłaty prosimy dokonać na konto bankowe

            Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świdnicy: PKO BANK POLSKI NR 63 1020 5402 0000 0602 0382 1402
            z podaniem w tytule płatności następujących danych: imię i nazwisko dziecka, klasę, miesiąc korzystania
            z obiadów i rodzaj opłaty (
            opłata za obiad)