• Godziny pracy

Wt.   800  – 1430

Śr.     800  – 1430

Czw. 800  – 1230

Czym zajmuje się pedagog szkolny?

(na podstawie rozporządzenia MEN w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej
        w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach)

Pedagog szkolny zajmuje się:

• Rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowaniem przyczyn niepowodzeń szkolnych.
        • Określeniem form i sposobów udzielania uczniom, w tym uczniom z wybitnymi uzdolnieniami, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odpowiednio do rozpoznanych potrzeb.
        • Organizowaniem i prowadzeniem różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
        • Podejmowaniem działań profilaktyczno-wychowawczych wynikających z programów wychowawczego szkoły w stosunku do uczniów, z udziałem rodziców i nauczycieli.
        • Wspieraniem działań opiekuńczo-wychowawczych nauczycieli wynikających z programu wychowawczego szkoły.
        • Współpracą z poradnią psychologiczno-pedagogiczną i innymi poradniami specjalistycznymi w zakresie konsultacji metod i form pomocy udzielanej uczniom oraz        w zakresie specjalistycznej diagnozy w indywidualnych przypadkach.
        • Współdziałaniem z policją, sądami w przypadkach wykroczeń uczniów (naruszenie statutu szkoły lub prawa).
        • Planowaniem i koordynowaniem zadań realizowanych przez szkołę na rzecz uczniów                i nauczycieli  w zakresie wyboru przez uczniów kierunku kształcenia i zawodu.
        • Działaniem na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Kiedy warto pójść do pedagoga?

Dla rodzica:

• Zawsze, kiedy dziecku dzieje się krzywda, gdy boi się nauczycieli lub kolegów, gdy się na kogoś skarży.
        • Koniecznie trzeba mu zgłaszać (tak rodzice, jak nauczyciele i dzieci) fakty pobicia, wymuszania pieniędzy czy propozycje kupna narkotyków.
        • Gdy dziecko opowiada w domu o niepokojących zdarzeniach dotyczących kolegów – np. że ktoś nie ma kanapek, a inny ma sińce na rękach.
        • Jeśli Twoje dziecko przestaje radzić sobie z nauką.
        • Przewidujesz, że może mieć problemy w szkole z powodów zdrowotnych, szczególnie jeśli jest dyslektykiem, dysgrafikiem lub cierpi na ADHD czy z jakiekolwiek innego powodu wymaga szczególnego traktowania przez nauczycieli.
        • Masz wybitnie uzdolnione dziecko? Zasięgnij rady pedagoga. Być może warto będzie zorganizować mu indywidualny tok nauki lub poradzi Ci, w jaki sposób rozwijać uzdolnienia pociechy.
        • Kłopoty wychowawcze, jakie masz z dorastająca córką lub synem, również zgłaszaj pedagogowi. Podsunie Ci jakieś dobre rozwiązanie, nim dziecko ucieknie z domu, popadnie w anoreksję, sięgnie po narkotyki lub zdecyduje się na próbę samobójczą.
        •   Twoje dziecko za chwilę skończy szkołę i nie ma pomysłu, co dalej robić a Ty nie wiesz, co mu doradzić? Poradź się pedagoga!

Dla ucznia:

• Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem lub kolegami w klasie.
        • Masz problemy z uzyskaniem lepszych ocen.
        • Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
        • Masz problem i nie wiesz, jak go rozwiązać.
        • Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.
        • Chciałbyś z kimś porozmawiać.
        • Chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz, w jaki sposób.
        • Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.
        • Masz problem z wyborem dalszej drogi kształcenia.

Eliza Wiszniewska