• Kicia Kocia na spotkaniu z przedszkolakami

     • 26.04.2023 wszystkie Przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu autorskim z Moniką Skikiewicz ,,Bajanką", która w ramach wydawnictwa Media Rodzina poprowadziła spotkanie autorskie i warsztaty z Kicią Kocią i jej przyjaciółmi- Packiem, Juliankiem i Adelką. Bajanko dziękujemy za moc wrażeń podczas wspólnej zabawy oraz rozbudzenie w nas literackiej ciekawości.

     • Zadania w ramach społeczności eTwinning

     • Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy oraz zaprzyjaźnione szkoły z Turcji i Grecji nieustannie pracują w ramach społeczności eTwinning, realizując kolejne zadania wynikające z projektu „Komunikacja i filozofia”. Nasza nauczycielka – Renata Uss-Wocial, przeprowadziła z uczniami eksperyment dotyczący umiejętności słuchania – jednej z wielu składowych procesu komunikacji.

      Uczniowie klasy siódmej, nie mogąc używać zmysłu wzroku, zmagali się z origami.  Pomimo precyzyjnych wskazówek pani Renaty, prace wykonane w ten sposób nie zasługiwały na miano wzorcowych. W drugiej części eksperymentu to samo zadanie uczniowie wykonali, mając oczy otwarte – tym razem powstały origami, które były po prostu przepiękne!

      Była to cenna lekcja o słuchaniu i komunikacji – nie tylko dla uczniów, ale także  dla nas – nauczycieli.

     • „Filozofia i komunikacja”

     • 11 uczniów z klasy siódmej od kilku tygodni bardzo intensywnie pracuje w programie eTwinning zatytułowanym „Filozofia i komunikacja”. Warsztaty dotyczące tych zagadnień są prowadzone równolegle w dziewięciu szkołach: 7 tureckich, w zaprzyjaźnionej z nami greckiej szkole z Agrinio oraz w naszej placówce.

      Siódmoklasiści, pod fachowym okiem nauczycielki pani Renaty Uss-Wocial,  codziennie zdobywają nowe umiejętności z zakresu informatyki i grafiki komputerowej.

      Dzisiejsze zadania dotyczyły stworzenia swojego awatara, który potrafi także mówić. Pani Renata Uss-Wocial wprowadziła naszych uczniów w tę tematykę –  i w efekcie powstały wspaniałe projekty.

       

     • Integracja sensoryczna

     • W piątek, 21 kwietnia, uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach z zakresu integracji sensorycznej, które przeprowadziła pani Beata Grygorczuk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sulechowie. Dzieci miały możliwość poznawania przedmiotów przez świadome wykorzystanie zmysłów bliskich i dalekich, tj. wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku, propriocepcji i czucia głębokiego. Pani Beata omówiła uczniom wszystkie zmysły, wyjaśniła deficyty sensoryczne oraz przeprowadziła zabawy i ćwiczenia stymulujące dotyk.

     • Przedszkolaki i Światowy Dzień Ziemi

     • 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. To wspaniała okazja, aby przypomnieć podstawowe zasady dbania o naszą planetę oraz poznać postawy i pomysły na wspieranie natury.

     • „Zainwestuj w naszą planetę”

     • Międzynarodowy Dzień Ziemi każdego roku posiada swój motyw przewodni. W tym roku hasłem jest „Zainwestuj w naszą planetę”. Akcje ta mają na celu promowanie ochrony środowiska i uczenia o ekologii.

      Dzień Ziemi, znany również jako Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest od ponad 50 lat. W 2009 roku ONZ ustanowił 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

      W tym samym dniu w 190 krajach świętuje się Sprzątanie Świata. Jest to nowsze święto, zapoczątkowane w 2008 roku w Estonii. Zebrało się wtedy 50 tysięcy osób, aby przez pięć godzin móc sprzątać śmieci na terenie całego kraju. Od kilku lat tego typu inicjatywy mają również miejsce w Polsce.

      Jak obchodzimy Dzień Ziemi?

      Od najmłodszych lat uczy się dzieci dbania o środowisko, łącząc zabawę z nauką.

      W żłobkach dzieci ubierają się w kolorze zieleni na znak czystej planety. Uczone są segregacji śmieci oraz tego, co robić, aby dbać o Ziemię. Na wyższych etapach edukacji dzieci uczone są dbania o porządek. Każdego roku część placówek decyduje się na świętowanie Sprzątania Świata. W 2019 roku, podczas pierwszej edycji, udało się zebrać prawie 55 ton śmieci.

      Jak możemy dbać o przyrodę?

      Niezależnie od tego, czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, możemy dbać o środowisko. Wybierając się w okresie urlopowym na wycieczkę, szukajmy korzystniejszych środków transportu. Zamiast samolotu skorzystajmy z pociągu czy nawet samochodu.

      Gdziekolwiek będziemy, utylizujmy odpady zgodnie z ich podziałem. Sprawdźmy, co nadaje się do recyklingu i wykorzystujmy urządzenia energooszczędne.

      O środowisko możemy również dbać, ograniczając ilość plastiku. Unikajmy jednorazowych opakowań szamponów i innych kosmetyków. W drogeriach dostępne są artykuły w mniejszych opakowaniach, które można wykorzystać wielokrotnie.

      Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z naturalnych źródeł energii. Mając odpowiednią zdolność finansową, zastanówmy się nad instalacją paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy deszczówek.

      Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji Sprzątania Świata pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Amazon Fulfillment Poland. Zarejestrowani uczestnicy otrzymali gotowy pakiet do sprzątania — rękawiczki, worki.  Uczniowie klas: 4a, 5a, 5b, 7, korzystając z pięknej pogody, sprzątali cały teren wokół szkoły, łącznie z obiektami przylegającymi.

       

      Małgorzata Furmanek

     • Akcja "Bajeczni Adwokaci"

     • Dzisiaj, w czwartek 20 kwietnia, świdnickie przedszkole odwiedziła pani adwokat – Anna Winnicka-Skalniak. Dzieci miały okazję zobaczyć i przymierzyć strój pracownika sądowego – czarną togę z charakterystycznymi żabotami. Przedszkolaki dowiedziały się także, że toga jest strojem urzędowym podczas rozpraw sądowych, a kolory żabotów zależą od wykonywanego zawodu. Pani adwokat przeczytała dzieciom książkę „Leśne sprawy Misia Adwokata”, z której sześciolatki dowiedziały się, jakimi sprawami zajmują się adwokaci, jak wygląda ich praca i gdzie ją wykonują. Dzięki dzisiejszemu spotkaniu maluchy wzbogaciły język o nowe słownictwo: sąd, akty prawne, symbol sądownictwa – Temida. Podczas spotkania pani adwokat przypomniała naszym podopiecznym podstawowe prawa i obowiązki dziecka.

     • Wyjazd klas 4 do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze

     • Uczniowie klas 4 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, które odbyły się w Centrum Nauki Keplera.

      Centrum Przyrodnicze i Planetarium Wenus  to miejsca, w których nasi podopieczni zdobyli ciekawe informacje dotyczące świata zwierząt, roślin oraz przestrzeni kosmicznej i planet. Wszystkiemu towarzyszyły ogromne emocje, a nauka poprzez zabawę okazała się pasjonująca.

     • Kiermasz i loteria

     • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – Jan Paweł II Nasi uczniowie pokazali wielkie serca, organizując akcję charytatywną na rzecz rodziny z Piasków, która straciła cały dorobek życia! Klasy 1-3 wraz z wychowawczyniami ostro wzięły się do działania, przygotowując dwa duże kiermasze. W nasze przedsięwzięcie z wielkim zaangażowaniem włączyli się również rodzice. KIERMASZ SŁODKOŚCI i LOTERIA ZABAWEK to nasze wspólne dzieło – uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. A wspólne działania przynoszą wielkie owoce, szczególnie w pięknym celu. Zebraliśmy 4308 zł. Działając RAZEM, jesteśmy nie do zatrzymania!

     • Projekt edukacyjny z wychowania fizycznego

     •  

      Klasy: 4a, 5a, 5b wykonywały projekt edukacyjny z wychowania fizycznego.

      Temat projektu: „Postać polskiego sportowca”.

      Projekt miał na celu:

      • poznanie sylwetek polskich sportowców (kariera sportowa, ciekawostki), dzielenie się wiedzą na ich temat;
      • zaangażowanie, umiejętność pracy w grupie;
      • wzbogacenie wiedzy o polskim sporcie;
      • umiejętność pozyskiwania informacji, poszerzanie horyzontów.

      Wyróżnione projekty:

      1. Postać Piotra Żyły – Dawid Jaskólski, Filip Feluś, kl. 4a.
      2. Postać Kamila Stocha – Szymon Jaros, kl. 4a.
      3. Postać Katarzyny Milczarek – Roksana Korygowska, Kalina Cwojdzińska, kl. 5b.
      4. Postać Huberta Hurkacza – Hanna Kucharczyk, kl. 5a.
      5. Postać Roberta Lewandowskiego – Hanna Kokocińska, kl. 5a.
      6. Postać Wojtka Szczęsnego – Michał Skiba, Kacper Olichwer, kl. 5b.
      7. Postać Łukasza Koszarka – Klara Żelek, Pola Frąckiewicz, kl. 5a.

       

      Małgorzata Furmanek

     • Wielki sukces naszych uczniów w Finale Wojewódzkim dla Instrumentalistów!

     • W niedzielę, 16 kwietnia, czterech uczniów naszej szkoły wystąpiło w Finale Wojewódzkim dla Instrumentalistów w ramach dalszego uczestnictwa w programie Lubuskich Konfrontacji Artystycznych. Antoni Zapotoczny, Wiktor Brzyśkiewicz, Julian Nowacki oraz Hubert Świerkowski reprezentowali naszą szkołę, gminę i powiat w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury.

      Antoni zagrał na keyboardzie, Wiktor i Julian na pianinie cyfrowym, a Hubert na werblu marszowym. Wszyscy uczniowie zaprezentowali się z wielką pasją, odwagą i radością, co dało się zauważyć już na wcześniejszym etapie konkursu.

      Decyzją Rady Artystycznej, w której skład wchodzili: Krzysztof Mroziński, Rafał Gojdka i Agnieszka Rybicka troje naszych uczniów zostało nagrodzonych:

      Tytuł laureata w I kategorii wiekowej zdobył Wiktor Brzyśkiewicz.

      Tytuł laureata w II kategorii wiekowej zdobył Julian Nowacki.

      Wyróżniony został Antoni Zapotoczny.

      Gratulujemy, życzymy dalszego rozwoju muzyczno-instrumentalnego oraz kolejnych sukcesów, które dodają zapału do pracy!

      Wszyscy czterej uczniowie są niezwykle utalentowani. Poniżej kilka informacji o każdym z nich:

      Antoni Zapotoczny uczęszcza do klasy drugiej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy. Od czterech lat rozwija swoje umiejętności w grze na keyboardzie w szkole muzycznej  „Yamaha” w Zielonej Górze. Antek uwielbia muzykę i ma w związku z nią wiele marzeń. W naszej szkole gra jeszcze na werblu, śpiewa oraz tańczy. Chciałby robić jeszcze więcej, ale doba jest zbyt krótka. W przyszłości chciałby zostać DJ-em.

      Wiktor Brzyśkiewicz jest uczniem klasy trzeciej. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął trzy lata temu w prywatnej szkolne muzycznej „Yamaha” w Zielonej Górze. Doskonali tam swoją grę na pianinie. Poza nauką samej techniki, lubi odtwarzać melodie, które "wpadną mu w ucho". Wiktor to energiczny i radosny chłopiec. Muzyka jest dla niego inspiracją do twórczego wyrażania własnej ekspresji.

      Julian Nowacki jest uczniem klasy czwartej. Zaczął grać już od 4. roku życia, ale wcale nie na instrumencie klawiszowym, na którym zaprezentował się podczas konkursu. Przez 5 lat doskonalił swoje umiejętności muzyczne na perkusji, dzięki czemu jest mistrzem w szkole w grze na werblach, w której uczy swoich starszych kolegów różnych rytmów. Rok temu zainteresował się fortepianem i tak już zostało. Julek perfekcyjnie odtwarza melodie ze słuchu, muzykuje wraz ze swoim starszym rodzeństwem, a gry na fortepianie uczy się wraz z tatą.

      Hubert Świerkowski uczęszcza do klasy szóstej. Jest chłopcem o wielu zainteresowaniach
      i zdolnościach, stąd muzyka nie jest jego jedyną pasją. Grę na werblu marszowym doskonali niedługo, bo zaledwie od września tego roku, ale jego predyspozycje muzyczne zauważyła już wychowawczyni w oddziale przedszkolnym. Hubert przede wszystkim trenuje sport, ale niedawno odkrył na nowo świat muzyki i swój talent do wystukiwania rytmów, który doskonali w naszej szkole.

     • Erasmus - dzień 5

     • Znane powiedzenie głosi, iż w miłym towarzystwie czas szybko mija – sprawdziło się ono w stu procentach w przypadku naszych greckich gości. „Wielka Grecka Przygoda” minęła nie wiadomo kiedy i przyszedł czas rozstania z nowymi greckimi przyjaciółmi. Ponownie wyjechaliśmy do Berlina, aby pomachać białymi chusteczkami w stronę samolotu odlatującego z Portu Lotniczego – Berlin Brandenburg Willy Brandt. Mamy nadzieję, że ta wizyta zaowocuje kolejnymi podróżami i spotkaniami w ramach Erasmusa! Do zobaczenia!

     • Erasmus - dzień 4

     • W czwartek, 14 kwietnia, w ramach „Wielkiej Greckiej Przygody” goście rozpoczęli dzień od podziwiania zbiorów Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Zachwyceni goście dzięki tej wizycie otrzymali wielką lekcję historii Polski w języku angielskim, za co szczególne podziękowania należą się pani Monice. Następnie udaliśmy się do Drzonowa, aby obejrzeć zbiory Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Szczególne zainteresowanie naszych gości wzbudziły kolekcje czołgów i samolotów oraz eksponaty prezentowane w głównym budynku muzeum. Należy nadmienić, że w czwartkowych wyprawach towarzyszyli nam także nasi uczniowie. Kolejnym etapem była wyprawa do MRU – Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Rozmiary poniemieckich fortyfikacji zrobiły wrażenie na wszystkich. Bardzo chcieliśmy pokazać naszym przyjaciołom piękno Ziemi Lubuskiej. I odnieśliśmy sukces – greccy nauczyciele i uczniowie byli bardzo zainteresowani naszą kulturą i przyrodą.

      Wieczorem udaliśmy się do zielonogórskiej Palmiarni, aby zakończyć ten pełen emocji dzień przy pysznym cieście i kawie. Tropikalne rośliny, piękne wnętrze i cudowny widok na Zieloną Górę bardzo spodobały się naszym gościom.

     • Erasmus - dzień 3

     • W środę, 12 kwietnia, kontynuowaliśmy przygodę w ramach Erasmusa. Goście z dalekiej Grecji odwiedzili Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świdnicy, dzięki czemu mieli możliwość przyjrzenia się z bliska pracy uczniów, nauczycieli, poznania naszej placówki od wewnątrz. Greccy nauczyciele podziwiali nie tylko dobrze wyposażone gabinety – duże wrażenie zrobiły na nich sale gimnastyczne oraz biblioteka. Uczniowie polscy i greccy grali w szachy oraz w warcaby. Wspólnie uczestniczyli w zajęciach z plastyki, przygotowanych dla nich przez panią Renatę Uss-Wocial. Evangelia Soumpasi – uczennica klasy 6 w greckim mieście Agrinio, posiłkując się przygotowaną wcześniej prezentacją multimedialną,  opowiedziała polskim kolegom i koleżankom, w języku angielskim, o bogach greckich.

      Po obejrzeniu naszej placówki goście zostali przyjęci przez panią wójt- Izabelę Mazurkiewicz-Kąkol. Podczas długiej i owocnej rozmowy greccy goście opowiadali o swoim mieście, chwalili piękno Świdnicy i okolic, a także zapewniali o przyjaźni pomiędzy naszymi szkołami. Naszym rozmowom przysłuchiwało się Radio Zachód, które po południu wyemitowało audycję poświęconą wizycie gości z Agrinio. Zwieńczeniem tego pełnego emocji dnia było zwiedzanie centrum Zielonej Góry. To był bardzo pracowity i interesujący dzień.

     • Erasmus - dzień 2

     • We wtorek, 11 kwietnia, kontynuowaliśmy polsko-grecką przygodę. Nauczyciele i uczniowie z obu krajów poznawali piękno Polski – właśnie tego dnia odwiedziliśmy Karpacz! Zwiedzanie Karkonoszy to znakomita okazja na szlifowanie języka! Doskonaliliśmy swoje umiejętności, porozumiewając się wyłącznie w języku angielskim. Deszczowa pogoda nie pozwoliła nam na zdobycie Śnieżki, ale i tak bawiliśmy się znakomicie!

     • Erasmus - dzień 1

     • W poniedziałek wielkanocny miało miejsce nasze pierwsze spotkanie, w ramach Erasmusa, z greckimi nauczycielami i uczniami w Berlinie! Podczas wspólnej wycieczki poznaliśmy historię i zabytki stolicy Niemiec. Na wspólnym zdjęciu można zobaczyć pozostałości muru berlińskiego, który nie tak dawno dzielił to piękne miasto na część wschodnią i zachodnią.

     • Lubuskie Konfrontacje Artystyczne – RECYTACJA etap gminny

     • Tuż przed świętami w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się gminny konkurs recytatorski zorganizowany w ramach cyklu Lubuskie Konfrontacje Artystyczne. W słowne szranki stanęło aż 25 uczestników, w tym 19 ze Szkoły Podstawowej w Świdnicy.
                  Repertuar obfitował w wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Wisławy Szymborskiej, ale nie zabrakło również wierszy innych poetów. Dwie osoby sięgnęły także po fragmenty ,,Małego Księcia” Antoine’a de Saint Exupéry’ego.

                  Komisja w składzie: Wanda Wojtkowiak, Bogumiła Hajdasz i Paulina Piórkowska przyznała sześć nominacji do kolejnego etapu konkursu oraz trzy wyróżnienia.

       

      Do udziału w etapie powiatowym z naszej szkoły nominowani zostali:

      I kategoria – uczniowie klas I - III

      • Jakub Polanin
      • Janina Pajdowska

      II kategoria – uczniowie klas IV - VI

      • Pola Frąckiewicz
      • Małgorzata Kostrzewa

      III kategoria – uczniowie klas VII - VIII

      • Helena Pogoda

      Wyróżnienia otrzymali:

      • Michał Piekarz
      • Natalia Nowacka

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom nominowanym!

                  Eliminacje powiatowe powiatu zielonogórskiego do Finału Wojewódzkiego Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w artystycznej dziedzinie ,,Recytacja" odbędą się 19.04.2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Bojadłach.