Podczas kolejnej wycieczki rowerowej wybraliśmy jedną z tras przedstawionych na stronie naszej gminy. Najpierw pojechaliśmy leśną drogą do Słonego, a następnie dotarliśmy do Radomi, Orzewa oraz Drzonowa. W Drzonowie zwiedziliśmy Lubuskie Muzeum Wojskowe, gdzie obejrzeliśmy przygotowania do niedzielnego "Pikniku czołgisty". Wycieczka zakończyła się powrotem do Świdnicy przez Buchałów. To była naprawdę udana, 23-kilometrowa, wyprawa, w której wzięło udział 19 miłośników turystyki rowerowej – uczniowie od klasy piątej do ósmej, jeden rodzic oraz dwóch absolwentów naszej szkoły. Na kolejną wycieczkę zapraszamy zaraz po wakacjach - 6 września!
Aktualności
Odkrywamy uroki naszej małej ojczyzny!
Konkurs na projekt graficzny - NAKLEJKĘ biblioteki klas 1 – 3 pod hasłem ,,Biblioteka. Lubię to!"
Wiosną przeprowadzony został konkurs na projekt graficzny – NAKLEJKĘ biblioteki klas 1-3 pod hasłem ,,Biblioteka. Lubię to!”. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy w formacie A3 w pionie w dowolnej technice, która przedstawiałaby różnorodne działania, jakie przeprowadzane są w bibliotece, zachęcające dzieci do czytania książek. Celem konkursu było: zachęcenie dzieci do aktywności twórczej, promocja czytelnictwa, przyciąganie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, uświadamianie roli biblioteki szkolnej w rozwoju młodego czytelnika, promocja działalności biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej w Świdnicy. Konkurs cieszył się dużym zainteresowanie uczniów, ponieważ wzięło w nim udział 26 uczniów, którzy złożyli 28 prac plastycznych.
Jury konkursu, do którego należały Panie: dyrektor Agnieszka Kulczyńska, nauczyciel plastyki Renata Uss-Wocial, Mariola Zapotoczna i bibliotekarz Renata Szymula, biorąc pod uwagę głosowanie uczniów klas 1-3, ustaliły Spo długich debatach, które prace zostały wyróżniane i nagrodzone.
Praca, która najbardziej podobała się i uczniom i nauczycielom, została wykonana przez uczennicę kl. 1 a Julię Jarzębińską. Jej projekt zostanie wydrukowany w czasie wakacji w dużym formacie i umieszczony przed biblioteką klas 1-3, by zachęcać uczniów do jej odwiedzenia.
Laureaci
Miejsce I – Jarzębińska Julia, 1 a
Miejsce II – Marczewski Jan, 3 b
Miejsce III – Jóźwiak Amelia, 2 a
Wyróżnienie 1 – Biernacka Nikola, 2 a
Wyróżnienie 2 – Tkacz Lea, 1 b
Wyróżnienie 3 – Tkaczyk Piotr, 2 b
Wyróżnienie 4 –Żelek Lea, 3 a
Wycieczka survivalowa w lesie.
Klasa 6b spędziła trzy niezapomniane dni na wycieczce w Zielonej Szkole w Sierakowie. Od rana do wieczora uczniowie brali udział w różnorodnych aktywnościach, takich jak sumo, paintball laserowy, chodzenie na szczudłach, park linowy, strzelanie oraz zajęcia survivalowe w lesie. Każdy dzień był pełen emocji i świetnej zabawy. Wieczorami czekały na wszystkich ognisko i dyskoteka, które integrowały grupę i pozwalały odpocząć po pełnym wrażeń dniu. Instruktorzy prowadzili zajęcia z dużym zaangażowaniem, co sprawiło, że każdy czuł się bezpiecznie i mógł w pełni korzystać z atrakcji. Wszyscy wracali z wycieczki zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi. Żal było opuszczać tak fantastyczne miejsce i wspólnie spędzony czas.
Wycieczka klas czwartych.
We wtorek, 3 czerwca, uczniowie klas czwartych uczestniczyli w szkolnej wycieczce. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w malowniczym Parku Narodowym, podążając szlakiem prowadzącym do majestatycznego Wodospadu Kamieńczyka. Następnie udaliśmy się na zamek Czocha, gdzie przewodnik odkrył przed nami fascynujące legendy oraz sekrety ukrytych przejść zamkowych. Zwieńczeniem naszej wyprawy był niezapomniany rejs statkiem po Jeziorze Leśniańskim. Choć zmęczeni, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.
Z RODZICAMI PRZEZ ROK SZKOLNY
10 czerwca mieliśmy przyjemność gościć Grupę Teatralną „Iskierka” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze. Młodzi artyści, pod opieką pani Aleksandry Brzozowskiej, zaprezentowali dwa niezwykle ciekawe spektakle teatralne, które spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjastycznym przyjęciem publiczności.
Występy były pełne zaangażowania i zdumiewały autentycznością młodych aktorów. Każde przedstawienie niosło ze sobą ważne przesłanie i pokazało, jak wielki potencjał drzemie w uczniach szkoły podstawowej.
Serdecznie dziękujemy Grupie Teatralnej „Iskierka” oraz pani Aleksandrze Brzozowskiej za tę inspirującą wizytę i dostarczenie wielu niezapomnianych wrażeń.
Reaktywacja Szkolnego Koła Rowerowego "Kret".
W sobotę, 7 czerwca, po kilku latach przerwy reaktywowaliśmy Szkolne Koło Rowerowe „Kret”. Na zbiórce przed naszą szkołą stawiło się siedemnaście osób – trzech absolwentów, którzy pełnili rolę opiekunów, oraz trzynastu uczniów z klas piątej, szóstej, siódmej i ósmej. Wszyscy uczestnicy byli pełni entuzjazmu i gotowi do wspólnej przygody na dwóch kółkach. Wyruszyliśmy znaną starszym uczestnikom trasą, która wiodła przez malownicze okolice Łochowa, Jeleniowa i Ochli. Po drodze zrobiliśmy przerwę, aby napić się wody i zregenerować siły. Ci, którzy poczuli głód, zakupili pyszne kebaby, które dodatkowo umiliły naszą wyprawę. Humory i forma dopisywały wszystkim, a piękna pogoda sprzyjała radosnej atmosferze. Wycieczka okazała się dużym sukcesem, co skłoniło nas do zastanowienia się nad częstszymi spotkaniami. Planujemy organizację kolejnych wypraw, które pozwolą uczniom nie tylko aktywnie spędzać czas, ale także lepiej poznawać okolicę i integrować się w gronie rówieśników. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i mamy nadzieję się spotkać podczas kolejnych rowerowych przygód!
Muzeum PRL-u "Nie lubię poniedziałku "
Dziś podjechał po nas niezwykły autobus za którego kierownicą siedział Pan Bartek. Przeniósł nas niczym wehikuł czasu do niezwykłego miejsca Muzeum PRL-u "Nie lubię poniedziałku" A tam skarby, niezwykłe przedmioty, ciekawa historia, czas w którym szczęśliwymi dziećmi byli nasi rodzice. To było super doświadczenie :) Lody i spacer po parku w Zatoniu idealnie dopełniły ten dzień.
4
Czwartoklasiści zdobywają kartę rowerową
Praktyczna część egzaminu na kartę rowerową już za nami! Czwartoklasiści musieli zademonstrować swoją wiedzę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym przed policjantem z Posterunku Policji w Świdnicy, w specjalnie przygotowanym miasteczku ruchu drogowego.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy przystąpili do egzaminu, a szczególnie tym, którzy przeszli go z sukcesem!
Dzień ze Strażą i Policją w naszej szkole!
30 maja naszą szkołę odwiedzili strażacy i policjanci! Uczniowie mieli okazję zobaczyć wozy służb, przymierzyć sprzęt, poznać tajniki pracy mundurowych i dowiedzieć się, jak dbać o bezpieczeństwo. Funkcjonariusze chętnie odpowiadali na pytania i dzielili się ciekawostkami ze swojej codziennej pracy. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz udzielania pierwszej pomocy – uczniowie mogli przećwiczyć podstawowe czynności ratunkowe na fantomie. Jednak najwięcej emocji wzbudziła możliwość wejścia do radiowozu i użycia strażackiego węża!
Było mnóstwo emocji, ciekawostek i świetnej zabawy! Serdecznie dziękujemy dzielnicowemu z Posterunku Policji w Świdnicy oraz strażakom z OSP Koźla za poświęcony czas i zaangażowanie w tę niezwykłą lekcję!
7
Zebrania dla rodziców
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy Rodziców uczniów, którzy w roku szkolnym 2025/2026 rozpoczną naukę w klasach pierwszych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świdnicy, na zebranie informacyjne.
Spotkanie odbędzie się 24 czerwca 2025 r. (wtorek) o godzinie 17:00 w stołówce szkolnej.
Z poważaniem,
Dyrekcja Szkoły
Poznajmy się - piknik z PCK
Wizyta w stolicy.
Dnia 2 czerwca mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w niezwykłej wycieczce do stolicy, której organizatorką była nasza lubuska posłanka, dr Anita Kucharska-Dziedzic.
Podczas tego wyjątkowego dnia uczniowie mieli okazję zwiedzić piękne Łazienki Królewskie oraz zobaczyć pomnik Fryderyka Chopina, który zachwyca swoją urodą. Nie mogliśmy również pominąć niezwykłego Teatru na wodzie, który dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń.
Głównym punktem programu było zwiedzanie Sejmu i Senatu, gdzie uczniowie mieli szansę poznać tajniki pracy naszych parlamentarzystów oraz zobaczyć, jak wygląda praca nad ważnymi ustawami. To była nie tylko lekcja historii, ale także ważna lekcja obywatelska.
Dziękujemy pani poseł za zaproszenie oraz pani prof. dr hab. Bogumile Burdzie, która towarzyszyła nam podczas całego wyjazdu opowiadając o historii Warszawy, za cudowne wspomnienia!
2
Wycieczka do Majaland
Dnia 28 maja uczniowie klasy 1 i 2 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy wybrali się na wycieczkę do parku rozrywki Majaland. Był to dzień pełen radości, zabawy i niezapomnianych wrażeń. Dzieci miały okazję skorzystać z wielu atrakcji – karuzele, zjeżdżalnie, kolejki oraz liczne tematyczne strefy dostarczyły im mnóstwo emocji i uśmiechu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wodne przejażdżki i spotkanie z bohaterami bajki o pszczółce Mai.
Wycieczka była nie tylko świetną formą zabawy, ale również okazją do integracji uczniów i rozwijania relacji koleżeńskich. Dzieci wróciły do Świdnicy zmęczone, ale bardzo szczęśliwe i pełne pozytywnych wspomnień.
To był wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Dzień Dziecka w Leśnym Zakątku
Survivalowy Dzień Dziecka klas trzecich w Leśnym Zakątku🌼🐐
Niezwykłe miejsce w głębi lasu, które kryje niezwykłe przygody i świetną zabawę.
Dziękujemy Kate Kate i na pewno do zobaczenia!
2
Wycieczka do Liberca
Dnia 30 maja uczniowie klasy II wybrali się na wycieczkę do Liberca. Podczas wyjazdu mieli
okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Pierwszym punktem programu była IQULANDIA –
Centrum Nauki, gdzie uczniowie mogli eksperymentować, poznawać zjawiska fizyczne i
rozwijać swoją ciekawość świata poprzez interaktywne wystawy. Ostatnim etapem naszej
wyprawy było Zoo w Libercu, znane z bogatej kolekcji zwierząt z różnych kontynentów, w
tym rzadkich gatunków.
Zakończenie wizyty partnerów projektu
Dobiegła końca nasza międzynarodowa edukacyjna współpraca w ramach kolejnego etapu projektu. Partnerzy z Chorwacji, Turcji i Hiszpanii przygotowali prezentacje o swoich krajach i szkołach, które zaprezentowali uczniom klas szóstych i siódmych. Dzięki temu uczniowie mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedzę o innych kulturach, ale także zrozumieć, że mimo dzielących nas odległości, w wielu kwestiach – szczególnie w zakresie systemu edukacji – myślimy podobnie i mierzymy się z podobnymi wyzwaniami.
Wizytę zakończyła ceremonia wręczenia certyfikatów wszystkim uczestnikom warsztatów. Przed nami jeszcze trzy mobilności dla kadry pedagogicznej, które zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem projektu – w tym i przyszłym roku. Już teraz dostrzegamy realne korzyści płynące z międzynarodowej współpracy i doceniamy możliwość uczestniczenia w programie Erasmus+.
7
Logo i hymn projektu
Partnerzy projektu „Stop peer bullying at early ages” – nauczyciele z Chorwacji, Turcji i Hiszpanii – wykazują się dużym zaangażowaniem i inicjatywą. Jednym z ich pomysłów było zaprojektowanie logo projektu, które zawiera jego nazwę oraz elementy graficzne odnoszące się do flag i godła każdego z czterech państw partnerskich. Logo będzie wykorzystywane przez cały okres trwania projektu.
Zanim jednak powstało ostateczne logo, partnerzy z Chorwacji zorganizowali w swojej szkole konkurs na najlepszy projekt. Poniżej prezentujemy wybrane zwycięskie prace.
Z kolei partnerzy z Hiszpanii zaproponowali stworzenie hymnu projektu. Powstał utwór, który opowiada o przyjaźni, współpracy i wzajemnym wsparciu ponad granicami. Dołożymy starań, aby każdy uczeń naszej szkoły poznał ten hymn i jego przesłanie.
Cenimy sobie współpracę z kreatywnymi i zaangażowanymi partnerami – jesteśmy przekonani, że wspólne działania przyniosą realne efekty i wzbogacą doświadczenie wszystkich uczestników projektu.
1
Międzynarodowe warsztaty o przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej
Ten tydzień w naszej szkole upływa pod znakiem intensywnej pracy warsztatowej z partnerami z Chorwacji, Turcji i Hiszpanii w ramach międzynarodowego projektu „Stop peer bullying at early ages”. To okazja do wymiany doświadczeń, rozwoju kompetencji oraz budowania trwałych relacji z nauczycielami z innych krajów.
Rozpoczęliśmy od prezentacji poświęconej Polsce, naszej szkole oraz dotychczasowym działaniom w zakresie współpracy międzynarodowej. Przygotowała ją – na bardzo wysokim poziomie – grupa uczniów z klasy 7A. Serdeczne podziękowania i wyrazy uznania dla Was za profesjonalne podejście i rzetelnie wykonaną pracę!
Główna część warsztatów koncentruje się na problemie przemocy rówieśniczej i sposobach jej zapobiegania. Partnerzy projektowi wspólnie analizują sytuacje, dzielą się doświadczeniami oraz opracowują praktyczne rozwiązania. Warsztaty mają formę interaktywną – uczestnicy pracują w międzynarodowych zespołach, tworząc scenariusze działań profilaktycznych i edukacyjnych. To cenne doświadczenie, które nie tylko poszerza wiedzę, ale także rozwija empatię, otwartość oraz umiejętność współpracy.
Projekt „Stop peer bullying at early ages” to ważny krok w stronę bezpieczniejszej szkoły, a także okazja do rozwoju osobistego i budowania świadomości społecznej. Cieszymy się, że możemy być częścią tej inicjatywy i wspólnie pracować na rzecz pozytywnych zmian.
2
"Srebrne morze" - zakończenie akcji.
Szkolny Wolontariat zorganizował pod patronatem Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze akcję charytatywną: „Srebrne morze”. Polegała ona na zbiórce monet o nominałach 10, 20, 50 groszy oraz 1 złoty. Celem tego działania, a jednocześnie konkursu, było promowanie prospołecznych postaw i wsparcie podopiecznych Oddziału Rejonowego PCK w aktywnym spędzeniu wypoczynku letniego.W akcji wzięły udział klasy 1-3 oraz klasy 4a, 4b i 6a. Najwięcej monet zebrała klasa 2b i zdobyła I miejsce! Na drugim miejscu uplasowały się klasy 3a i 1b, a na trzecim – klasa 4a.Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i włączenie się do tej ważnej inicjatywy. To świetny sposób, by razem pomagać i uczyć się empatii!"
Dzień Pracownika Samorządowego
Archiwum Aktualności