• Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają „kropkowe”  dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty i festiwale talentów.

      Razem z uczniami, w świetlicy szkolnej, obejrzeliśmy film i wymyślaliśmy znaczki, które by nas charakteryzowały. W wielkich kropkach rysowaliśmy to, co dla nas w życiu najważniejsze. Była to okazja, aby porozmawiać o tym, co to znaczy pięknie żyć. Prace dzieci ozdabiają teraz świetlicę.

     • Narodowe czytanie

     • Narodowe Czytanie 2019


      Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Czym jest ta akcja? Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie para prezydencka zaproponowała do czytania  nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta:

      1.   Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

      2.    Dym – Maria Konopnicka;

      3.    Katarynka – Bolesław Prus;

      4.    Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;

       5.   Orka – Władysław Stanisław Reymont;

       6.   Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;

       7.  Sachem – Henryk Sienkiewicz;

       8.   Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.


                  W naszej szkole akcja trwała od 9 do 13 września. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie zapoznali się z treścią nowel Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa.


                  Uczniowie klas 1 – 3 wysłuchali fragmentów książki Marii Konopnickiej pt. „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” i Julii Duszyńskiej „Cudaczek-Wyśmiewaczek”. Dzieci obejrzały również krótkie filmiki animowane zrealizowane na podstawie wyżej wymienionych utworów. Następnie wykonały rysunki do wysłuchanych tekstów.


                  W nieco inny sposób włączyli się w Narodowe Czytanie uczniowie klasy czwartej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy. Zostali oni zaproszeni przez panią Bożenę Trubiłowicz do Gminnej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. 12 września br. dzieci wraz z opiekunem, panią Renatą Szymulą, wysłuchały noweli Bolesława Prusa pt. ,,Katarynka”. Utwór ten został przeczytany przez panią sołtys Wandę Wojtkowiak oraz panie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Renatę Jaworską i Alicję Czaplę. Pani Trubiłowicz zaprezentowała również uczniom obraz namalowany specjalnie na tę okazję przez artystę ze Świdnicy – pana Henryka Krakowiaka. Ważnym elementem spotkania było również obejrzenie krótkiego filmu będącego streszczeniem fabuły noweli. Na zakończenie wszyscy mogli zrobić sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.


     • Warsztaty teatralne

     • Warsztaty teatralne

      W poniedziałek, w ramach projektu „Spinacz kultury– podepnij się”, odbyły się pierwsze warsztaty teatralne  pt. „Święto teatru”. Dzieci wraz z panią Idą Ochocką poznawały tajniki sztuki teatralnej. Miały również przyjemność zobaczyć, dotknąć, zagrać wraz z lalkami, z którymi pani Ida od lat „współpracuje”. Nie możemy doczekać się następnych, pełnych inspiracji, warsztatów.

       

      Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Spinacz kultury - podepnij się” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019”.

     • Plener rzeźbiarski

     • Gospodarzami XI Pleneru Rzeźbiarskiego byli Bogumiła i Grzegorz Hadziccy, a organizatorami Gmina Świdnica i Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. W ramach pleneru odbyły się warsztaty rzeźbienia w mydle dla uczniów szkół w Świdnicy i Słonem. Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice: Ewa Kołodziej, Kornelia Kościńska (z klasy 4), Helena Pogoda, Aleksandra Dziewęcka, Dominika Surynt, Ola Kopciał (z klasy 5a), Kalina Banicka, Martyna Pankiewicz, Marta Białek (z klasy 6a) oraz Alicja Kołodziej (klasa 7a). Pod wprawnym okiem Hanny Najdowskiej powstawały z mydła wyjątkowe rzeźby: zwierzaki, motywy roślinne i inne fantazyjne wytwory.

    • Zebranie z rodzicami
     • Zebranie z rodzicami

     • Rodziców i opiekunów zapraszamy na zebranie w dniu 12 września 2019 r. (czwartek) na godzinę 17oo.

      Rodziców/opiekunów uczniów klas 1 oraz uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczą mur naszej szkoły, prosimy o przygotowanie adresów email na potrzeby dziennika elektronicznego i przekazanie ich wychowawcom.

    • Witaj szkoło
     • Witaj szkoło

     • Uroczysty apel zainaugurował nowy rok szkolny 2019/2020 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy. Po wprowadzeniu sztandaru szkolnego i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor szkoły – pani Liliana Reimann, która serdecznie przywitała 313 uczniów, którzy przybyli na uroczystość z rodzicami, dziadkami i innymi członkami rodzin. Głos zabrał także wójt naszej gminy – pan Krzysztof Stefański, który przypomniał o mijającej właśnie 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz zaapelował o wzajemną życzliwość, szacunek i dbałość o podwyższenie jakości naszego życia, pracy oraz edukacji. Uroczystość uświetnili również swoją obecnością zastępca wójta – pani Izabela Mazurkiewicz oraz przedstawiciel Oddziału Rejonowego PCK. Pan Sławomir Kuczak wręczył naszej szkole nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca w ogólnopolskiej akcji „Góra złota”.

      W kolejnej części uroczystości odbyło się uroczyste pasowanie na pierwszoklasistę. Każdy z 43 pierwszaków został mianowany uczniem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz obdarowany drobnym upominkiem.

      Po krótkim spotkaniu z wychowawcami wszyscy uczniowie rozjechali się do domów, aby skorzystać z ostatnich wolnych chwil i przygotować się do pierwszych, wtorkowych zajęć.

    • „SPINACZ KULTURY– podepnij się!"
     • „SPINACZ KULTURY– podepnij się!"

     • Teatr odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka – kształtuje jego osobowość, rozwija umiejętność twórczej ekspresji i wpływa na kształtowanie intelektu, zatem edukacja teatralna stała się jedną z ważniejszych form pracy z dziećmi w naszej szkole.

      Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świdnicy bierze udział w projekcie pod nazwą „Święto Teatru”.

      Został przyjęty wniosek o dofinansowanie na wydarzenia kulturalne w zakresie projektu „Spinacz kultury – podepnij się!", który realizowany jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2019".

      Autorem i opiekunem projektu jest Danuta Warecka.

      W ramach projektu realizowane będą różnorodne formy działań teatralnych:

      - warsztaty teatralne z profesjonalnymi aktorami;

      - warsztaty tworzenia lalek w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze;

      - Przegląd Teatralny dla dzieci

      Projekt opiera się na realizacji następujących celów:

      - wszechstronny rozwój dziecka poprzez korzystanie z dóbr jakie daje teatr;

      - rozwój kreatywności i zaufanie wobec własnych pomysłów;

      - poznanie siebie, ale także budowanie pewnego dystansu wobec swoich słabości oraz „wybrania dla siebie nowej roli”;

      - możliwość rozwijania swojej wyobraźni, budowania świata marzeń i wiary w ich realizację;

      - zwiększenie bogactwa doświadczeń w kierunku ogólnego rozwoju wrażliwości, przeżywania, pomysłowości i ekspresji.

      - umiejętność aktywnego doznawania piękna, kształtowanie przy tym wrażliwości i potrzeby kontaktu ze sztuką i kulturą.

                                                                                                                                         Danuta Warecka

    • Jak zacząć przygodę z e-dziennikiem
     • Jak zacząć przygodę z e-dziennikiem

     • Instrukcja dla Rodziców/Opiekunów uczniów klas 1 oraz uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczą mur naszej szkoły.

      Adres strony internetowej e-dziennika to: 
       
      https://uonetplus.vulcan.net.pl/swidnicapowiatzielonogorski lub link E-dziennik na stronie naszej szkoły
       
      Obejrzyj film i dowiedz się, jak pierwszy raz zalogować się do e-dziennika: 
       
      https://www.youtube.com/watch?v=1l8XhJapnKg 

      (Powyższe linki należy skopiować i wkleić do paska adresu przeglądarki.)
      Aby się zalogować możesz również skorzystać z poniższej instrukcji:

          1. W pasku adresu przeglądarki internetowej wpisz adres dziennika elektronicznego: 
          
          https://uonetplus.vulcan.net.pl/swidnicapowiatzielonogorski
                 
          Wyświetli się powitalna strona systemu
          2. Kliknij przycisk Załóż konto, a następnie wpisz adres e-mail, który podałeś wychowawcy
          3. Zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk Wyślij wiadomość
         4. Sprawdź skrzynkę swojej poczty elektronicznej. Przeczytaj wiadomość i kliknij link podany w treści, aby nadać własne hasło
          5. Wprowadź nowe hasło, którym będziesz się posługiwał, zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk  Ustaw nowe hasło
          6. Od tego momentu możesz logować się do systemu, korzystając z adresu e-mail i ustalonego przez siebie hasła.
       
      Dziennik elektroniczny Uczniowie Optivum NET+ został wyprodukowany przez firmę VULCAN sp. z o.o.

    • Obiady we wrześniu
     • Obiady we wrześniu

     • W związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020 i pierwszym wydaniem posiłku dnia 4.09.2019 (środa) proszę rodziców uczniów, którzy będą korzystali z obiadów o jak najszybsze wypełnienie deklaracji i złożenie w świetlicy szkolnej.

      Opłaty za obiady we wrzesniu:

      • szkoła podstawowa - 57zł (19 dni)
      • przedszkole - 28,50zł (19 dni)

      Wpłaty prosimy dokonać na konto bankowe:

      Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świdnicy: PKO BANK POLSKI NR 63 1020 5402 0000 0602 0382 1402 z podaniem w tytule płatności następujących danych: imię i nazwisko dziecka, klasę, miesiąc korzystania z obiadów i rodzaj opłaty (opłata za obiad).

    • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020
     • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

     • Zapraszamy na uroczystą inaugurację  roku  szkolnego  2019/2020  w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy 02.09.2019 r. (poniedziałek).

      • godz. 800    - Msza święta
      • godz. 915   - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
      • Po uroczystym apelu spotkanie klas z wychowawcami.
      • Odjazd autobusów około 1045
    • Przerwany marsz
     • Przerwany marsz

     • Zachęcamy, aby 2 września 2019 r. wspólnie z babciami, dziadkami, a także osobami samotnymi, które mieszkają w danym regionie i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego 2019/2020. W ten sposób w całej Polsce stworzymy możliwość międzypokoleniowego dialogu, który będzie cennym doświadczeniem dla uczniów.


      Ponawiamy zaproszenie do wzięcia udziału w akcji pn. „Przerwany marsz…”, który ma polegać na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego, przez fakt wybuchu II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży.

      To wtedy życie Dzieci Wojny zostało trwale napiętnowane nieopuszczającym strachem, zatrzymanymi w pamięci obrazami okrutnej śmierci najbliższych.

      Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja będzie okazją do tego, aby młodsze
      i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. Niech to będzie również wyraz szacunku i wdzięczności dla żywego pomnika historii. Przekroczenie progów szkół/klas przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończy ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację.

       Punktem kulminacyjnym akcji będzie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, który towarzyszy Polakom od wielu lat.

       

    • INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW DOJEŻDŻAJĄCYCH DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI PUBLICZNYCH W GMINIE ŚWIDNICA
     • INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW DOJEŻDŻAJĄCYCH DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI PUBLICZNYCH W GMINIE ŚWIDNICA

     • Od początku roku szkolnego 2019/2020 dowożeniem uczniów do szkół i przedszkoli publicznych zajmować się będzie na zlecenie Gminy Świdnica Zielonogórska Komunikacja Powiatowa spółka z o.o. z siedzibą w Świdnicy przy ul. Długiej 25. Bez zmian pozostają trasy autobusów, lokalizacja przystanków oraz godziny odjazdów. Rozkłady jazdy będą umieszczone na wszystkich przystankach. Poniżej link do rozkłady jazdy autobusów.

    • Polsko-niemiecki spływ kajakowy
     • Polsko-niemiecki spływ kajakowy

     • W dniach 10 – 20 lipca br. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy wspólnie z młodzieżą z partnerskiego miasta Lübbenau wzięli udział w 64. Międzynarodowym Spływie Kajakowym im. Marii Okołów-Podhorskiej rzeką Brdą na Kaszubach.

      To już nasze drugie polsko-niemieckie spotkanie. W ubiegłym roku świdnicką szkołę reprezentowało 8 śmiałych uczniów, którzy postanowili zmierzyć się z rwącą rzeką, jej licznymi przeszkodami oraz wieloma jeziorami. W tym roku na spływ wybrało się 6 chłopaków, trzech z nich już po raz drugi przyjechało do Przechlewa - małej wsi, w której rozpoczęliśmy naszą niezwykłą przygodę. Czyste jeziora pełne ryb, bujna wodna roślinność, nieujarzmiona i niezniszczona jeszcze przez człowieka przyroda. To urocze miejsce zachwyciło niegdyś Św. Jana Pawła II, który kilkakrotnie uczestniczył w spływach kajakowych rzeką Brdą, ciesząc oczy i ducha wszechobecnie panującą tam ciszą i spokojem.

      11 dni wspólnego kajakowania, wśród lasów i jezior województwa pomorskiego, w obrębie pięknych i tajemniczych Borów Tucholskich to był cenny czas zawierania ciekawych znajomości, łamania stereotypów, przezwyciężania własnych słabości.

      Projekt pt. „Polsko-niemiecki spływ kajakowy. Razem przez polsko-niemiecką historię”, którego beneficjentem był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świdnicy, sfinansowany został ze środków własnych (rodziców uczestników, Gminy Świdnica i Lübbenau) oraz dotacji z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

      Spływ, przebiegający nierzadko w ekstremalnych warunkach, był próbą dalszej współpracy pomiędzy naszymi szkołami, która wypadła znakomicie. Już dziś wiemy, że latem przyszłego roku Niemcy chcą nas zaprosić na spływ rzeką Spreewald do Berlina. W planach jest również udział naszych uczniów w techniczno-informatycznym projekcie.

      Tekst: Liliana Reimann – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnegow Świdnicy

      Foto: Ulrich Thorhauer/Sekcja Turystyki Kajakowej LOTTO Bydgostia

    • Spotkanie organizacyjne w przedszkolu
     • Spotkanie organizacyjne w przedszkolu

     • Zapraszamy rodziców dzieci z grupy młodszej i starszej na zebranie  organizacyjne, które odbędzie się dnia 27.08.2019 r. (wtorek) o godzinie 17:00 w Przedszkolu Publicznym przy ulicy Długiej.

    • Sportowe wakacje Człuchów 2019
     • Sportowe wakacje Człuchów 2019

     • W dniach 22.06.2019 - 30.06.2019 odbyło się ogólnopolskie zgrupowanie szermiercze w Człuchowie. Liczną reprezentacją byli nasi podopieczni ze Szkolnego Klubu Szermierczego "FLESZ" ŚWIDNICA. 31 zawodniczek i zawodników miało wspólny obóz sportowy z ekipami województwa Śląskiego i Wielkopolskiego. 

    • FINAŁ LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY W LEKKOATLETYCE Młodzików
     • FINAŁ LUBUSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY W LEKKOATLETYCE Młodzików

     • 17.06.19 Zielona Góra

                  Jedynym reprezentantem naszej szkoły w Finale Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w lekkoatletyce w kategorii młodzik był Dominik Możdżeń. Pokazał się z bardzo dobrej strony, ustanawiając dwa rekordy życiowe na 300m (41,15) i w skoku w dal (5,15).  Nie wystarczyło to do medalu, ale i tak  życzymy Dominikowi dalszych sukcesów w konkurencjach „Królowej Sportu”!!