• Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2022/2023
     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2022/2023

     • W poniedziałek,  3 października, w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jest to dla całej szkolnej społeczności bardzo ważne wydarzenie, podczas którego uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli.

       Wybory Samorządu Uczniowskiego poprzedziła wrześniowa kampania wyborcza. Kandydaci przygotowali plakaty, na których umieścili swoje pomysły oraz propozycje na przyszłe działania. W dniu wyborów uczniowie udali się do urny i zagłosowali na swoich kandydatów.

      Zwycięzcą został Julian Nowacki z klasy 4b, natomiast jego zastępcami Jowita Walania  z klasy 8c,  Kamil Kremens z klasy 4a  oraz Zuzanna Paniec z klasy 5a.

       Zwycięzcom gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkolnej społeczności.

       

      Opiekunki SU

       Anna Lisiecka, Małgorzata Furmanek, Angelika Równicka, Sylwia Kata

     • Wyjazd klas 4 do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze

     • Uczniowie klas 4 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, które odbyły się Centrum Nauki Keplera. 

      Centrum Przyrodnicze i Planetarium Wenus  to miejsca, w których nasi podopieczni zdobyli ciekawe informacje dotyczące świata roślin, zwierząt, owadów oraz przestrzeni kosmicznej i planet. Wszystkiemu towarzyszyły ogromne emocje, a nauka poprzez zabawę okazała się pasjonująca.

    • Terminarz konkursów przedmiotowych
     • Terminarz konkursów przedmiotowych

     • Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy ustala następujące terminy konkursów przedmiotowych:

      1. Konkurs Przedmiotowy z Biologii – 12.12.2022 r. (pn), godz. 8.00
      2. Konkurs Przedmiotowy z Chemii – 07.12.2022 r. (śr), godz. 8.00
      3. Konkurs Przedmiotowy z Fizyki – 06.12.2022 r. (wt), godz. 8.00
      4. Konkurs Przedmiotowy z Geografii – 25.11. 2022 r. (pt), godz. 8.00
      5. Konkurs Przedmiotowy z Historii – 28.11.2022 r. (pn), godz. 8.00
      6. Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego – 29.11. 2022 r. (wt), godz. 8.00
      7. Konkurs Przedmiotowy z Języka Niemieckiego – 30.11.2022 r. (śr), godz. 8.00
      8. Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego – 01.12.2022 r. (cz), godz. 8.00
      9. Konkurs Przedmiotowy z Matematyki – 02.12.2022 r. (pt), godz. 8.00
     • Europejski Tydzień Sportu

     • Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej, która ma na celu promowanie sportu i aktywności fizycznej w całej Europie pod hasłem #BeActive. Główna część wydarzeń odbywa się w całej Europie w dniach 23-30 września. 

       

      Europejski Tydzień Sportu jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, pochodzenia społecznego czy poziomu sprawności. Musimy być aktywni regularnie – w pomieszczeniach i na zewnątrz – przez cały rok, aby poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz wspierać integrację społeczną.

      Zainaugurowany w 2015 roku Europejski Tydzień Sportu powstał w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys braku aktywności. Pomimo, że sport i aktywność fizyczna w znacznym stopniu przyczyniają się do dobrobytu obywateli Europy, poziom aktywności fizycznej obecnie pozostaje w stagnacji, a nawet spada w niektórych krajach. Takie akcje jak Europejski Tydzień Sportu uświadamiają, jak ważny jest dla wszystkich aktywny tryb życia. Niezależnie od tego, kim jesteśmy i co robimy. Nawet niewielki wzrost regularnej aktywności fizycznej może mieć głęboki wpływ na nasze długotrwałe zdrowie. Tydzień ma na celu dać ludziom na całym świecie trampolinę do aktywności.

      Klasy 4-8 w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu rozegrały:

      1. Turniej tenisa stołowego.
      2. Turniej w dwa ognie, klasy 5.
      3. Turniej kwadranta i piłki nożnej, klasy 8 i 7.
      4. Wyścigi sztafet, klasy 8.
      5. W tygodniu odbyły się także sportowo-taneczne przerwy, w których chętnie brali udział uczniowie naszej szkoły.

      Mamy nadzieję, że daliśmy naszym uczniom trampolinę do aktywności, nie tylko w szkole.

      Nauczyciele wychowania fizycznego

     • Dzień Chłopaka w 1-3

     • Wrzesień to miesiąc, który kojarzy się nie tylko z rozpoczynającą się jesienią - to także miesiąc, w którym swój dzień świętują wszyscy mali i duzi chłopcy. Dzień Chłopaka nie może obejść się bez echa w żadnej szkole. Miły upominek i ciekawe atrakcje wprowadzają radosną atmosferę. 

      Tak też się działo dziś w naszej szkole. 

      Uczniowie klas 1-3 brali udział w zabawach, zajadali pyszności i świetnie się bawili, zaś wszyscy chłopcy otrzymali upominki od dziewczynek wraz z życzeniami.

     • Europejski Tydzień Sportu-Dzień Sportu-Dzień Chłopaka

     • Od 7 lat na naszym kontynencie jest obchodzony  Europejski Tydzień Sportu. Impreza została zainaugurowana w odpowiedzi na malejącą aktywność fizyczną zdecydowanej większości mieszkańców Europy. W 2022 roku obchody przypadły na okres od 23 do 30 września.

      W naszej szkole postanowiliśmy Dzień Sportu połączyć z obchodami popularnego Dnia Chłopaka.

      Klasy siódme i ósme spędziły część piątku w hali sportowej. Rywalizację podzieliliśmy na dwie części. Najpierw, w ramach Europejskiego Dnia Sportu, został rozegrany turniej w palanta. Po serii emocjonujących meczów wyłoniono zwycięzców – okazali się nimi uczniowie klasy 8c.

      Następny turniej – turniej piłki nożnej, w ramach obchodów Dnia Chłopaka, został wygrany przez drużynę złożoną z uczniów klas 7 i 8a. Pozostałe klasy ósme przegrały w stosunku 0:2.

      Dzisiejsze zawody zostały rozegrane we wspaniałej, przyjacielskiej atmosferze. Zawodnicy i kibice mogli się posilić dzięki wspólnie zorganizowanemu „stołowi szwedzkiemu”. Wszyscy czekamy na możliwość kolejnej sportowej, międzyklasowej rywalizacji.

     • Wycieczka do Ośrodka Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej

     • 28 września klasa 2b pojechała na wycieczkę do Ośrodka Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie. To nie była zwyczajna wycieczka!!! To była najprawdziwsza przygoda!!! Uczniowie mieli możliwość wejścia do prawdziwego samolotu, mogli naciskać przeróżne przyciski, zobaczyć na własne oczy, jak się tankuje samolot i jak obsługuje szybowiec. Można było obserwować start i lądowanie samolotów. Dzieci wróciły pełne wrażeń, a także bogatsze o nowe wiadomości.

     • Jak wdrażamy "Laboratoria przyszłości"

     • W ramach programu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła zakupiła nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne oraz pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach informatyki, ale także w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz  zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Pracownie robotyki, druku 3D oraz audio-wizualna zostały wyposażone tak, aby uczniowie kształtowali i rozwijali umiejętności : manualne i techniczne, samodzielnego i krytycznego myślenia, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie  w życiu codziennym.

      W jaki sposób wdrażamy „laboratoria przyszłości”? Uczniowie uczą się jak samodzielnie zmontować robota oraz zaprogramować go, a następnie udokumentować jego działanie i swoją pracę za pomocą sprzętu audio-wizualnego. Możliwości takie dają konstrukcyjne zestawy Makeblock do samodzielnego konstruowania robotów/pojazdów w oparciu o gotowy schemat budowy, a następnie ich programowania.

      Poznają także możliwości „Drukarki 3D Banach”, która pozwala na naukę poprzez doświadczenie oraz  poprzez kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem. Na ten czas hitem jest figurka sowy.

      Dzięki temu zakupowi lekcje stały się jeszcze bardziej ciekawsze.

     • Apple Day? Apfeltag? A może Dzień Jabłka?

     • Apple Day? Apfeltag? A może Dzień Jabłka? Co roku, 28 września, obchodzimy Światowy Dzień Jabłka! Jabłko to symbol polskiego rolnictwa. Jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych owoców w kraju i na świecie. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi z właśnie z Polski! W minioną środę nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego wraz ze swymi uczniami świętowały ten dzień w trzech językach. Została wykonana fotobudka w kształcie jabłka, przy której robiliśmy zdjęcia. Podczas zajęć z języków angielskiego i niemieckiego uczniowie wykonywali zadania związane z tym pysznym i zdrowym owocem. Odbył się konkurs na najładniejsze przyniesione przez ucznia jabłko. Wygrał Mateusz Wojtuściszyn z klasy 5a, którego owoc zdobył najwiecej głosów.  Prace uczniów z tego dnia możemy podziwiać na korytarzach naszej szkoły. Wszyscy świetnie i smacznie się bawiliśmy - bo dodatkowo każdy uczeń z jabłkiem tego dnia nie był odpytywany!!!

      Pamiętajcie: An apple a day keeps the doctor away!

      Anita Kucharczyk

     • "KASZTANOBRANIE"

     • 📢UWAGA, UWAGA!!📢📢📢

      Szkolny Wolontariat oraz mali wolontariusze "Drzewka szczęścia" zapraszają do akcji "KASZTANOBRANIE"!!

      https://kasztanow-zbior.pl/ 📢 

      📆Startujemy już dziś, a zbiórka kasztanów będzie trwała do 30.10.2021!📆

      Na czym polega akcja? 🤔 🤔 🤔

      Waszym zadaniem jest zebranie jak największej ilości kasztanów. Namawiajcie do zbiórki kolegów, koleżanki, sąsiadów i rodzinę, bo im więcej, tym lepiej.

      Pieniądze zebrane ze sprzedaży kasztanów przeznaczymy na zakup gier, klocków  i innych akcesoriów do świetlicy szkolnej, a także zasilimy skarbonkę na działalność statutową Szkolnego Wolontariatu.

      🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁

      Zbiórkę kasztanów w klasach nadzorują wszyscy wolontariusze.

      📢📢📢Zapraszamy również do udziału osoby spoza szkoły, kasztany można przekazywać w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy do świetlicy szkolnej.

      Z góry dziękujemy za wsparcie 📢📢📢

     • Jak dbam o swoje zdrowie?

     • Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co zrobić, by skutecznie zapobiegać chorobom zakaźnym? Między innymi na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie klas piątych, szóstych i ósmych podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”.  Akcja, która miała na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych odbyła się w dniach 12 - 16 września. W jej ramach uczniowie obejrzeli podczas zajęć z wychowawcą film edukacyjny na temat chorób zakaźnych oraz udzielili odpowiedzi na pytania: „Jak dbam o swoje zdrowie?”, „Którą ze swoich chorób najgorzej wspominam i dlaczego?” oraz „W jaki sposób mój organizm radzi sobie z chorobami?”. Po udzieleniu odpowiedzi przystąpili do wykonywania plakatów, które udekorowały ściany naszej szkoły. Zapraszamy do ich obejrzenia!

     • SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ

     • Wolontariat to przede wszystkim naturalny
      odruch serca, który przynagla każdego człowieka
      do pomocy drugiemu – swemu bliźniemu”

      Jan Paweł II

      ​​​​​​​

      SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ

      W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

      ZARZĄD SZKOLNEGO WOLONTARIATU

      PRZEWODNICZĄCY: Kamil Fudali

      Z-CA PRZEWODNICZĄCEGO: Hanna Weise

      SKARBNIK: Natalia Machanek

      Szkolny Wolontariat pod patronatem Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK w Zielonej Górze pracuje od wielu lat przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Świdnicy, prowadząc działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz w innych akcjach charytatywnych.

      Członkowie Szkolnego Wolontariatu – uczniowie klas V – VIII SP prowadzą działalność przede wszystkim na rzecz społeczności lokalnej, rozwijając w ten sposób postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtując życzliwość i bezinteresowność oraz zaangażowanie na rzecz osób potrzebujących pomocy. Wolontariat to również propozycja spędzania czasu wolnego, poprzez promocję działań wolontariackich: akcje charytatywne lokalne i ogólnopolskie, prace projektowe, organizację pomocy koleżeńskiej, współpracę z zespołami klasowymi i wychowawcami, konkursy, prowadzenie zajęć warsztatowych i szkoleń, a także akcje promujące zdrowy styl życia.

      Rok szkolny rozpoczęliśmy spotkaniem Szkolnego Wolontariatu, na którym wybraliśmy samorząd wolontariatu oraz przywitaliśmy nowych członków z klas 5. Chętnych do działania w naszym wolontariacie jest 34 uczniów. Planujemy kontynuacje akcji: „Drzewko szczęścia”, „Gorączka złota”, „Dziel się uśmiechem” – profilaktyka higieny jamy ustnej, „Pełna miska dla schroniska” oraz współpracę z fundacją „Pomóż i Ty”, udział w projektach i pomoc młodszym dzieciom w nauce.

      Nasze hasło to: Masz ochotę pomóc światu, udaj się do wolontariatu!      Opiekunki Wolontariatu Szkolnego: Małgorzata Furmanek, Sylwia Kata, Wioletta Tkaczyk

     • "Sprzątanie świata"

     • 23 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki, po raz kolejny uczestniczyli w akcji "Sprzątania świata". Dzieci porządkowały teren wokół szkoły, a także pobliską okolicę. Czynny udział w tym przedsięwzięciu uzmysłowił uczniom, że należy dbać o czystość i piękno naszego najbliższego otoczenia. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

     • Europejski Dzień Języków

     • W tym roku szkolnym Europejski Dzień Języków postanowiliśmy świętować wraz z uczniami Szkoły Podstawowej im. Bartłomieja Pitiscusa w Słonem. Uczniowie świdnickiej klasy siódmej, wraz z opiekunkami – nauczycielkami języków angielskiego i niemieckiego, zaprosili bliźniaczą klasę 7 ze Słonego na warsztaty językowe. Uczniowie podczas tej integracji mogli wykazać się znajomością języków angielskiego i niemieckiego, wykonując ciekawe zadania (na przykład jednym z nich było zaprojektowanie flagi wymyślonego przez siebie państwa), grając w interesujące gry. Wszyscy uczestnicy pracowali z wielkim zaangażowaniem, tworząc tym samym wspaniałą, sprzyjającą integracji atmosferę. Zgodnie orzekliśmy, że za rok musimy powtórzyć taką imprezę!

     • "Lubuskie Talenty - Program Stypendialny"

     • Uprzejmie informujemy, że rozpoczęła się III edycja projektu pn. "Lubuskie Talenty - Program Stypendialny".

      W załączeniu przekazujemy pismo Pana Łukasza Poryckiego Wicemarszałka Województwa Lubuskiego, dotyczące zasad przyznawania stypendiów szczególnie uzdolnionym uczniom klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących z terenu województwa lubuskiego. 

      Poniżej załączamy Regulamin przyznawania stypendiów dla uczniów szczególnie uzdolnionych klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących w województwie lubuskim w roku szkolnym 2022/2023:

     • „Przygoda z Nysą – życie nad rzeką”

     • Klasy ósme we wtorek, 20 września, integrowały się po raz wtóry – tym razem odwiedzając, w ramach realizacji projektu „Świat Nauki” – Centrum Przyrodnicze przy ulicy gen. J. Dąbrowskiego oraz Planetarium mieszczące się przy ulicy gen. W. Sikorskiego. W Centrum uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ciekawą wystawą czasową  „Przygoda z Nysą – życie nad rzeką”. Wystawę przygotowało Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz. Została ona poświęcona Nysie Łużyckiej jako zróżnicowanemu środowisku życia zwierząt i roślin. W ramach wystawy przedstawiono liczne gatunki, których istnienie zależy od rzeki i terenów w jej pobliżu. Poznaliśmy mieszkańców doliny Nysy Łużyckiej – między innymi jętki, bobry czy też rzadko w Polsce spotykanego szopa pracza. Modele do dotykania, interaktywne plansze w czterech wersjach językowych (polskiej, niemieckiej, czeskiej i angielskiej) sprawiły, że wystawa była dla naszych uczniów interesującym przeżyciem.

      Z kolei w Planetarium obejrzeliśmy filmy przypominające jedną z najważniejszych misji kosmicznych zrealizowanych przez ludzi. Chodzi tu o misję sondy Voyager 1, która, obok swojej siostrzanej sondy Voyager 2, jest jedynym obiektem zbudowanym na Ziemi, który opuścił nasz układ planetarny. Zanim do tego doszło, w trakcie swojej podróży, obie sondy minęły kolejne planety oraz ich księżyce, dostarczając pierwszych zdjęć tych obiektów i znacznie wzbogacając naszą wiedzę o tych odległych światach. Teraz, po czterech dekadach, obie sondy badają przestrzeń międzygwiezdną.
      Wystawa i pokazy filmowe spodobały się wszystkim uczestnikom. W środę po dwóch dniach „wycieczkowych” ósmoklasiści wracają do szkolnej rzeczywistości.

     • Zajęcia integracyjne dla uczniów klas 8

     • Uczniowie klas ósmych, w nowej trzyoddziałowej „odsłonie”, wybrali się w poniedziałek, 19 września, na zajęcia integracyjne na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bunkier”. Humory i dobra forma dopisywały, w przeciwieństwie do kapryśnej pogody. Po 8000 kroków uczniowie zmierzyli się ze sobą podczas międzyklasowej rywalizacji – ósmoklasiści, pod czujnym okiem pana Eliasza Madeja, strzelali z wiatrówki, paintballa, łuku, rzucali również rzutkami w balony. Najlepszą w tych dyscyplinach okazała się klasa 8a.

      Poza rywalizacją mieliśmy możliwość upieczenia kiełbas na ognisku oraz korzystania z licznych „bunkrowych” atrakcji – młodzież miała do wyboru badminton, tratwę, specjalne huśtawki, rzuty piłką koszykową, zjazd linowy i inne. Przez cztery godziny można było wyszaleć się do woli. W drodze powrotnej podwoiliśmy liczbę kroków, planując równie udane wypady integracyjne.

     • Wyprawka dla Żaka

     • Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze dzięki hojności sponsorów: firmy Amazon i sieci sklepów Biedronka mógł rozdysponować do szkół naszego województwa 3000 wyprawek dla uczniów – zarówno polskich, jak i ukraińskich.

      Szkolny Wolontariat działający w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy i w Szkole Podstawowej im. Bartłomieja Pitiscusa w Słonem zgłosił chęć obdarowania wyprawkami swoich uczniów. Bogato wyposażone plecaki trafiły do dzieci z klas 1-3 i 4-8.

      Małgorzata Furmanek