• Dzień Edukacji Narodowej

     • W dniu 13 października serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy na wspólne obchody Dnia Edukacji Narodowej.

      Spotkanie, obejmujące skromny poczęstunek oraz grę w kręgle, zaplanowane jest na godzinę 18.00 w hotelu Grape Town w Zielonej Górze. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich obecnych pracowników naszej Szkoły oraz emerytów i rencistów.

      Prosimy o potwierdzenie przybycia w sekretariacie Szkoły do dnia 10 października.

      Dyrekcja ZSP

       

       

     • Dzień Kropki w przedszkolu.

     • Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia ubrania pań i dzieci wypełnione były kolorowymi kropkami.

    • Dzień Przedszkolaka.
     • Dzień Przedszkolaka.

     • Z okazji Dnia Przedszkolaka dzieci z grupy ,,Biedroneczki" i ,,Sówki" wybrały się na wycieczkę nad świdnicki zalew. W promieniach słońca bawiliśmy się i korzystaliśmy wspaniałych atrakcji.

    • Dzień Chłopaka w przedszkolu.
     • Dzień Chłopaka w przedszkolu.

     • Z okazji Dnia Chłopaka Przedszkolaki z grupy ,,Pszczółek " oraz z grupy ,,Motylków " wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze. Głównym celem wycieczki było uwrażliwienie młodego człowieka na piękno przyrody, potrzebę ochrony i dbania o naturę. W tym dniu nie zabrakło także własnoręcznie wykonanych prezentów dla chłopców przez dziewczynki.

    • Warsztaty mydlarskie w przedszkolu.
     • Warsztaty mydlarskie w przedszkolu.

     • W dniu 22.09.2023 w Naszym Przedszkolu w grupie Pszczółek odbyły się warsztaty mydlarskie dla dzieci, które poprowadziła Pani Hanna Najdowska. Przedszkolaki tworzyli figurki zwierząt z szarego mydła. Był to bardzo twórczo i kreatywnie spędzony czas.

    • Zajęcia Selavie Kids
     • Zajęcia Selavie Kids

     • Pierwsze zajęcia pozalekcyjne Selavie Kids za nami!

      Bystry Pitagoras

      Sprawdziliśmy się w szybkim liczeniu i pracy zespołowej!

      Ciekawski Podróżnik

      Założyliśmy paszporty podróżnika i odbyliśmy pierwszą wyprawę do stolicy Francji

      Kreatywny Artysta

      Nauczyliśmy się szkicu w 3D i stworzyliśmy własne zakładki do książek.

      Do zobaczenia w październiku!

     • Warsztaty z Piona na Zdrowie

     • Piona na Zdrowie?

      Zdecydowanie mówimy TAK!

      Uczniowie klas 1-3 rozpoczęli cykl warsztatów w oparciu o innowacyjne narzedzie edukacyjne, jakim jest "Piramida na Zdrowie". 

      Po co te zajęcia? 

      Na pewno pomogą zrozumieć, dlaczego mama ciągle każe jeść warzywa!

       

      Uczymy się dobrych nawyków krok po kroku, odliczamy do kolejnego spotkania !

    • „Powiat Oczami Dzieci”
     • „Powiat Oczami Dzieci”

     •  

       

      Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w II edycji konkursu fotograficznego Powiat Oczami Dzieci, organizowanego przez Starostę Powiatu Zielonogórskiego. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem i zaowocowała pięknym kalendarzem.

      W tym roku tematem zdjęć są naturalne zbiorniki i cieki wodne.

      Wykonane przez uczniów zdjęcia należy wysyłać na adres: promocja@swidnica.zgora.pl w terminie do 30 września. Aby wziąć udział w konkursie należy zapoznać się z regulaminem oraz wypełnić kartę zgłoszenia. Wypełnioną kartę zgłoszenia wysyłamy razem ze zdjęciem.

      Gmina komisyjnie wybierze zdjęcie, które najlepiej promuje region i prześle fotografię (1szt.) do Biura Promocji Powiatu. Autorom zdjęć zostaną wręczone atrakcyjne nagrody.

       

      ​​​​​​​

      ​​​​​​​

    • Europejski Dzień Języków Obcych
     • Europejski Dzień Języków Obcych

     • Johann Wolfgang Goethe powiedział: „Iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem”.

      Język, który stworzyli jego użytkownicy jest odzwierciedleniem ich osobowości i mentalności. W każdym wyrażeniu, w każdym zdaniu, za gramatycznymi regułkami kryje się ich podejście do otaczającego świata.

      Dzisiejszy dzień w naszej szkole doskonale pokazał jak różnorodna kulturowo i językowo jest Europa. Było barwnie, wesoło i muzycznie.

      Mamy nadzieję, że tak huczne świętowanie pomoże naszym uczniom na wiele lat zapamiętać, że 26 września to celebracja Europejskiego Dnia Języków.

      Bardzo dziękujemy wszystkim za tak liczne włączenie się w obchody tego święta.

     • Jesteśmy EKO

     • Tegoroczne absolwentki naszej szkoły: Dominika Surynt, Hanna Czarny, Jowita Walania i Maja Kulas wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Filmeko”. W pierwszej kolejności utworzyły zespół konkursowy, którego zadaniem było nagranie, zmontowanie, opisanie, opublikowanie, a następnie promowanie filmu o tematyce ekologicznej. Opiekun zespołu - nauczyciel informatyki Marcin Strzelczyk wspierał działanie uczennic, udostępniając sprzęt, który był niezbędny do realizacji tego przedsięwzięcia. Kamery, gimbale i mikrofony pozyskane z projektu „Laboratoria Przyszłości” okazały się bardzo przydatne. Kilkumiesięczna, ciężka, a przede wszystkim samodzielna praca uczennic przyniosła oczekiwany efekt. Powstał niepowtarzalny film. Każdy etap prac został dokładnie opisany, film opublikowany i wypromowany. Gratulujemy pasji oraz życzymy wytrwałości w osiąganiu kolejnych sukcesów.

    • Odznaka dla szkoły!
     • Odznaka dla szkoły!

     • Z ogromną dumą i radością chcielibyśmy ogłosić, że nasza szkoła została odznaczona Krajową Odznaką Jakości przez Krajowe Biuro eTwinning!!! Dzięki kilkumiesięcznej pracy uczniów z obecnej klasy ósmej, pod fachowym okiem nauczycielki Renaty Uss-Wocial i koordynatora projektu – Anity Kucharczyk, nasza szkoła może pochwalić się ogromnym sukcesem. Otrzymaliśmy certyfikat i podziękowanie od Krajowego Biura eTwinning, w którym możemy przeczytać, że celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach eTwinningu reprezentują wysoki poziom. W przypadku nauczycieli jest to uznanie dla ich pracy, dla uczniów – większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły – publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości. Nasza szkoła spełniła wszystkie kryteria: innowacje pedagogiczne i kreatywność, integracja z programem nauczania, współpraca szkół partnerskich (naszymi partnerami było osiem szkół tureckich i jedna grecka), wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej. Nasza praca zaowocowała nie tylko rozwojem uczniów i warsztatu pracy nauczyciela, ale także przyjaźnią między zaangażowanymi w to przedsięwzięcie krajami. Szczególne podziękowania należą się tym uczniom, którzy pracowali na nasz sukces od lutego do czerwca bieżącego roku! Są to: Ewa Kołodziej, Natalia Nowacka, Nela Kociańska, Kornelia Kościńska, Kinga Szczerba, Weronika Jasiniak, Hanna Kwaśniak vel Kwaśniewska, Michał Cydzik, Kacper Różak, Mikołaj Grygorcewicz i Kacper Mielczarek.

     • POLA NADZIEI 2023

     • Nasza szkoła, kolejny  raz, włączyła się do akcji „Pola Nadziei”.

      Chcemy w ten sposób wspomóc działalność Zielonogórskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum Domowe” im. Św. Pawła. Już od poniedziałku na szkolnych korytarzach będzie można kupić cebulki żonkili, a zebrane w ten sposób pieniądze trafią do hospicjum.

      Sugerowana kwota minimalna to 2 zł za cebulkę.

    • Bricks4kidz
     • Bricks4kidz

     • Dziś był prawdziwy "LEGO dzień". Bricks4kidz zaprezentowało nam zajęcia otwarte z robotyki dla klas 0-4. LEGO "fajowe" zajęcia.

    • Narodowe Czytanie 2023
     • Narodowe Czytanie 2023

     • W pierwszych dniach września poloniści uczący w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy oraz uczniowie klasy 8 wraz z wychowawczynią aktywnie zaangażowali się w zorganizowanie kolejnej edycji Narodowego Czytania. W tym roku postanowiono zapoznać całą Polskę z treścią wiekopomnego dzieła Elizy Orzeszkowej – „Nad Niemnem”. Podczas wybranych lekcji uczniowie starszych klas naszej szkoły obejrzeli prezentacje obrazujące życie i twórczość autorki „Marty”. Następnie mogli wysłuchać fragment epopei, konkretnie „Legendę o Janie i Cecylii”. Na korytarzu szkolnym pojawiła się ponadto gazetka o tematyce dotyczącej tego właśnie ważnego wydarzenia.

      Przypomnijmy, że jest to już 12. edycja Narodowego Czytania, w ramach którego para prezydencka zaprasza do wspólnej lektury dzieł ważnych dla literatury polskiej. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 roku czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W roku lekturą 2021 była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, z kolei rok temu czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

      „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej i jeden z najważniejszych polskich utworów podejmujących tematykę powstania styczniowego, którego 160. rocznicę wybuchu obchodzimy w 2023 roku. Eliza Orzeszkowa pisała ją w latach 1886–1887. Wydana rok później książka okazała się niebywałym sukcesem. Doceniono barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Dzieło porównywano nawet do “Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie spotkała się z tak dobrymi ocenami recenzentów. Dwukrotnie, w 1905 i 1909 roku, wysuwano kandydaturę Orzeszkowej do nagrody Nobla. W 1906 otrzymała nagrodę im. F. Kochmana. „Nad Niemnem” to powieść, która cieszyła się popularnością wśród kolejnych pokoleń czytelników. W II RP powieścią zainteresowało się również kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w 1986 roku. W postać Justyny Orzelskiej wcieliła się Iwona Katarzyna Pawlak, rolę Jana Bohatyrowicza zagrał Adam Marjański. Reżyserii podjęli się Zbigniew Kuźmiński, Karol Chodura i Maria Burdecka.

      Główna tegoroczna uroczystość, z udziałem pary prezydenckiej, odbyła się w sobotę, 9 września, w Ogrodzie Saskim. Fragmenty twórczości Elizy Orzeszkowej odczytała para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. W akcji wzięły również udział osoby ze świata sztuki i kultury. Prezydent podkreślił, że „Nad Niemnem” to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu.

      Jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Polski.

      Na zakończenie uroczystości prezydent ogłosił, że w roku 2024 podczas akcji Narodowego Czytania zostanie przypomniany dramat Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”.

     • Spotkanie edukacyjno-integracyjne klasy 1b

     • We wtorek, 12 września, uczniowie klasy 1b wraz z wychowawcą wybrali się
      do miejscowości Grabowiec na wycieczkę do lasu i spotkanie z leśniczym. Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała leśnym wędrówkom. Byliśmy ciekawi, czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Jak się okazało – aura nam sprzyjała, a las o tej porze roku jest przepiękny.

      Pan leśniczy – Łukasz Czubacki, opowiedział nam o wielu ciekawostkach, jakie kryje las. Ukazał nam fascynujący świat roślin i zwierząt w nim żyjących. Dowiedzieliśmy się między innymi, dlaczego są wycinane niektóre pasy leśne.  Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania – tak, aby nie ucierpiała przyroda. Zrozumiały także znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Przekonały się, że jest źródłem świeżego powietrza. Nasza wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem, poczęstunkiem i zabawami integracyjnymi. Pełni wrażeń, bogatsi o nowe informacje wróciliśmy do szkoły. Dzisiejsza wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci. Będziemy mieli co wspominać podczas długich i mroźnych, zimowych dni. Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu Łukaszowi Czubackiemu za tak owocne, pełne wrażeń spotkanie i obiecujemy, że na przygodę z leśną przyrodą uczniowie klasy 1b z  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy wrócą jeszcze raz.

       

       

      https://photos.app.goo.gl/NyfbyFWtgPqS9Vk69