• Kooperatywa szkolna w fabryce mebli IKEA

     • W czwartek, 14 listopada 2019 roku, uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy mieli okazję zobaczyć, jak funkcjonuje nowoczesna fabryka i na czym polega praca w niej. Możliwość tę mieli dzięki uczestnictwu w innowacyjnym projekcie „KOOPERATYWA SZKOLNA – INKUBATOR CSR”.  Członkowie projektu z naszej szkoły udali się wraz z opiekunami i rówieśnikami z innych szkół do fabryki mebli IKEA w Zbąszynku.

      Na miejscu poznali historię firmy  i mogli na własne oczy przekonać się, na czym polega praca w ogromnej fabryce, kto w niej wykonuje różne zadania i jak powstają znane na całym świecie meble firmy IKEA.

      Podczas wyjazdu wszyscy uczestnicy i opiekunowie projektu mogli się dobrze poznać i zintegrować. Można było również zauważyć, jak wielkie wrażenie zrobiły na nich nowoczesne maszyny, ogromna  fabryka oraz zapoznanie się z historią firmy oraz z  procesem wytwarzania mebli.                                           

                                                                                        Ewelina Wybudowska, Sylwia Dybionka

     • Byliśmy w Złotoryi

     • 14 listopada klasa IIB i pierwszoklasiści z Koźli pojechali do Fabryki Bombek Vitbis w Złotoryi. Najwspanialszym doświadczeniem podczas tej niezwykle udanej wycieczki była możliwość własnoręcznego ozdabiania bombek. Do dyspozycji były farby i brokat, który spowodował, że błyskawicznie błyszczały się nie tylko bombki . Dzieci mogły zapoznać się z cyklem powstawania bombek: od szklanych rurek po pakowanie w pudełka. Na zakończenie wyprawy można było zrobić zakupy w sklepie firmowym. Ta wspaniała wycieczka wprowadziła nas cichutko w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

     • POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW

     • W środę, 13 listopada, odwiedziła nas pani logopeda Sylwia Madera, mama uczennicy klasy trzeciej – Wiktorii Madery. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, na czym polega praca logopedy. Uczniowie, oprócz ćwiczeń poprawnej wymowy, wykonywali również ćwiczenia ruchowe i śpiewali piosenki. Największą atrakcją dla dzieci okazało się jedzenie kakao – bez użycia rąk. Uczniowie byli zachwyceni. Na zakończenie lekcji pani Sylwia nagrodziła uczniów upominkami, a dzieci podziękowały za spotkanie, wręczając kwiatka. Bardzo dziękujemy za nietypową, pełną atrakcji lekcję. Już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań z rodzicami. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     wychowawczyni klasy III

                                                                                                                                                    Agnieszka Marczewska

    • Darz Bór
     • Darz Bór

     • Polski Związek Łowiecki w Zielonej Górze zaprosił do uczestnictwa w konkursie plastycznym pt. „Leśny świat – moim światem”. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Żagania Andrzej Katarzyniec. Konkurs został zorganizowany w ramach VI Wielkich Łowów w Puszczy Żagańskiej. 20 października 2019 r. w Pałacu Książęcym w Żaganiu odbyła się gala finałowa konkursu plastycznego „Leśny świat – moim światem”, a hol turkusowy ozdobiły prace konkursowe dzieci. Czworo uczniów naszej szkoły zostało laureatami. Są to:

      1. Bieniaszewska Amelia z klasy 2b.
      2. Kwaśniewska vel Kwaśniak Hania z klasy 4.
      3. Czarny Hania z klasy 5a.
      4. Kołodziej Alicja z klasy 7a.

      Natomiast laureatom i uczniom za prace plastyczne wyróżnione podczas szkolnego etapu konkursu wręczył dyplomy oraz nagrody łowczy Wojskowego Koła Łowieckiego „Knieja” – Zielona Góra – pan Antoni Mrozik.

       

      Wyróżnienia otrzymali:

      1. Milewski Michał – klasa 1b.

      2. Żelek Klara – klasa 2a.

      3. Kremens Wojciech – klasa 1a.

      4. Surynt Dominika – klasa 5a.

      5. Wilk Oskar – klasa 5a.

      6. Pogoda Helena – klasa 5a.

      7. Wiśniewska Nadia – klasa 6a.

      8. Moszonka Amelia – klasa 6b.

      9. Świerkowska Nikola – klasa 6b.

      10. Kosowska Julia – klasa 6c.

       

      Specjalny dyplom otrzymała również nasza szkoła. Wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom serdecznie gratulujemy!

     • Wizyta studyjna

     • W ramach projektu „Świat Nauki” uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej wzięli udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez firmę Exalo GRUPA PGNiG w Zielonej Górze. Młodzież miała okazję poznać specyfikę pracy zakładu oraz przejść szkolenie BHP. Ponadto został uczniom przedstawiony zawód wiertacza.

                                                                                                    Angelika Równicka

                                                                                                  Eliza Wiszniewska

     • Zbiórka makulatury

     • W dniach 24-25 października 2019 r. odbyła się zbiórka makulatury. Jej celem było zachęcenie do selektywnego zbierania surowców wtórnych i dbania o środowisko naturalne. Na pochwałę zasługuje  postawa uczniów oraz rodziców, którzy aktywnie włączyli się w akcję i pomagali w przywiezieniu makulatury do szkoły. W tym roku szkolnym zebraliśmy w sumie 1500 kg makulatury. Zebrana makulatura jako pełnowartościowy surowiec trafi do przemysłu papierniczego i uchroni drzewa od wycinki. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę makulatury. Mamy nadzieję, że w następnym roku uda nam się pobić dotychczasowy wynik.

     • Dzień Niepodległości

     • Dzień Niepodległości

      „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
      Choć macie sami doskonalsze wznieść,
      Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
      I miłość ludzka stoi tam na straży,
      I wy winniście im cześć!”.

                                     Adam Asnyk, „Do Młodych”

       

      W czwartek 7 listopada odbyła się akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Skorzystaliśmy z gościnności Gminnego Ośrodka Kultury, na którego scenie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Pociąg do wolności”.

      Była to podniosła i wzruszająca uroczystość, podczas której zaprezentowano wiersze mówiące o burzliwej historii naszej ojczyzny i walce Polaków o upragnioną wolność. Młodzież zaśpiewała patriotyczne pieśni, takie jak „Pierwsza brygada”, „Rota”, „Warszawianka”.

      Kulminacyjnym punktem akademii było wspólne odśpiewanie przez wszystkich czterech zwrotek hymnu narodowego.

      Na koniec pani dyrektor podziękowała uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości, za piękny występ oraz zgromadzonym uczniom klas 4 – 8, którym udzielił się podniosły nastrój i zachowywali się wyjątkowo godnie.

      W przygotowanie uroczystości zaangażowani byli:

      • Milena Rożniatowska, Hanna Wiącek, Jarosław Mikoda, Oliwier Surówka, Kinga Serafin, Maksymilian Bartkowiak, Michał Madera z kl. 7B;
      • Amelia i Aleksandra Głowackie, Hanna Łotocka z kl. 8A;
      • Alicja Kołodziej i Krzysztof Podlipski z kl. 7A;
      • Hanna Gagajewska i Oliwia Rożniatowska z kl. 6A;
      • Laura Szczepańska i Zuzanna Micek z kl. 5B;
      • Opiekunowie: Bernardeta Klimczak i Grażyna Dzieżyc;
      • Dekoracja: Renata Uss-Wocial.
    • 11 LISTOPADA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
     • 11 LISTOPADA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

     • Dzieci uczciły zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie po krótkiej pogadance na temat symboli narodowych wykonali przepiękne biało-czerwone kotyliony.

      Sylwia Weise

     • Świetlica szkolna

     • Czas w świetlicy umilają nam rozmaite gry i zabawy. Ostatnio szczególnie zainteresowały uczniów różnorodne klocki. Powstają z nich bardzo przemyślane konstrukcje.

      Świetlica to nie tylko zabawy klockami, dziś dzieci wykonywały prace plastyczne
       z nietypowego materiału, jakim jest folia bąbelkowa. Prace mówią same za siebie – przepiękne, kolorowe, jesienne drzewa, wykonane z folii bąbelkowej, które ozdabiają ściany świetlicy.

    • Podziękowanie
     • Podziękowanie

     • WARTO JEST POMAGAĆ, BO DOBRO WRACA

      Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy chciałaby serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację koncertu charytatywnego i licytacji dla naszego Wójta i byłego nauczyciela – pana Krzysztofa Stefańskiego. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom i uczniom, którzy tak bardzo zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie koncertu oraz wszystkich towarzyszących mu atrakcji.

      Dziękujemy darczyńcom, którzy podarowali niezwykle atrakcyjne, cenne i pomysłowe prezenty. Prezenty, które udało nam się w stu procentach zlicytować.

      Dziękujemy wszystkim artystom i sportowcom, którzy zgodzili się, mimo braku czasu na przygotowania, uświetnić swoimi występami ten niezwykły koncert.

      Dziękujemy wszystkim gościom i licytującym a w szczególności burmistrzowi Nowogrodu Bobrzańskiego – Pawłowi Mierzwiakowi, wójtowi gminy Lubrza – Ryszardowi Skonieczkowi, wójtowi gminy Szczaniec – Krzysztofowi Neryngowi, dowódcy 4 Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska – podpułkownikowi Marcinowi Michalcowi, przedstawicielom świdnickich władz  samorządowych na czele z zastępcą wójta – panią Izabelą Mazurkiewicz.

      Tak jak pisaliśmy bezpośrednio po koncercie – wszyscy zebrani spisali się na szczerozłoty medal – rezultaty zbiórki funduszy, które mają wspomóc leczenie pana Krzysztofa Stefańskiego, naszego kolegi i przyjaciela, przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki waszej pomocy, dzięki waszym dobrym sercom zebraliśmy rekordową sumę 18200 zł.

      Wszystkim zaangażowanym w tę szlachetną akcję raz jeszcze serdecznie dziękujemy.

       

     • Święto Dyni

     • 31 października klasa 2B bawiła się podczas Święta Dyni. Klasa była pięknie przystrojona w różne gatunki dyń. Drugaki przebraly się w różne stroje. Wyglądali wspaniale. Najpierw rozmawialiśmy o odżywczych walorach dyni, sprawdziliśmy jak wygląda w srodku, a potem każdy podawał swoje ulubione dania z dyni. Święta dopelniły zabawy konkursowe i tańce przy muzyce. Rodzice nie zawiedli: na stół wjechał wspaniały tort i ciastka w kształcie palców. Było tego tyle, że starczyło dla dzieci z innych klas, które do nas wpadały na przerwie.

     • Obiady w listopadzie

     • Opłata za obiady za miesiąc listopad:

      19 dni

      szkoła podstawowa - 57zł

      przedszkole - 28,50zł

    • "Dzieciaki sadzeniaki"
     • "Dzieciaki sadzeniaki"

     • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Dzieciaki sadzeniaki", których organizatorką była mama ucznia, pani Natalia Machanek. Uczniowie klas pierwszych w tym celu udali się do Zielonej Góry, gdzie pod okiem specjalistów z Leroy Merlin, odbyli warsztaty przyrodnicze. Dowiedzieli się jak sadzić rośliny, jak je pielęgnować, a także brali udział w quizach przyrodniczych. Po przybyciu czekał na dzieciaki słodki poczęstunek, zaś po odbytych warsztatach, wszyscy zostali nagrodzeni upominkiem. Zasadzone rośliny pojechały wraz z dziećmi do Świdnicy. Dziękujemy Pani Natalii Machanek za fajną zabawę.

     • Drodzy Rodzice!

     • Marzy nam się, Waszym Dzieciom,  stworzenie na placu przed szkołą strefy rekreacji. Będziemy tam mogli aktywnie spędzać czas i rozwijać się poprzez zabawę. Każda wpłata będzie dla nas cenna. Jeżeli zaangażujecie się w tę akcję, będziemy Wam wdzięczni.  Prosimy o wpłaty na konto naszej Rady Rodziców.

      Serdecznie pozdrawiamy.

      W imieniu wszystkich uczniów -

      Samorząd Uczniowski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy

     • „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”

     • „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy” – to hasło tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata”. Uczestniczymy w niej corocznie, mając świadomość,  że od naszych małych kroczków zaczyna się duże działanie na rzecz ochrony środowiska. 20 września uczniowie klas 1 – 3 wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół naszej szkoły.

     • Europejski Dzień Języków

     • Z okazji Europejskiego Dnia Języków, który obchodzimy każdego roku 26 września w całej Europie, nauczyciele języków obcych przygotowali  w naszej szkole gry i zabawy językowe dla uczniów.

      W tym roku przybrały one formę „Escape roomu”, w którym nasi podopieczni rozwiązywali  powiązane ze sobą  łamigłówki w różnych językach.

      Poza umiejętnościami językowymi  gracze musieli wykazać się także logicznym myśleniem, umiejętnością pracy zespołowej, kreatywnością, i refleksem  dzięki czemu osiągnęli sukces.

      Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani i doskonale się bawili.

     • WARSZTATY TEATRALNE „ŚWIĘTO TEATRU”

     • W czwartek 19.09.2019r.  w ramach projektu „Spinacz kultury– podepnij się”, odbyły się kolejne dwugodzinne warsztaty teatralne  pt. „Święto teatru”. Dzieci wraz z panią Idą Ochocką poznawały tajniki prawidłowego oddechu przeponą. Ćwiczyliśmy również za pomocą korków odpowiednia dykcję.

      Dziękujemy Pani Idzie Ochockiej za moc inspiracji.

      Kolejne warsztaty, w ramach projektu, odbędą się  w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze. Będziemy tworzyć własnoręczne kukiełki.

       Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Spinacz kultury - podepnij się” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019”.