• Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na temat Autyzmu

     •  

      Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.

      Jedną z nich jest „Polska na Niebiesko” – coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim. Uczniowie mogą okazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu.

      NASZA SZKOŁA TAKŻE WZIĘŁA W TYM UDZIAŁ

      ZOBACZCIE SAMI

     • Szkolna wycieczka

     • 22 kwietnia br. w ramach realizacji projektu Świat Nauki – nowe standardy edukacji w szkołach zielonogórskiego MOF  wraz z moimi kolegami i koleżankami z klasy 6 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy pojechaliśmy do Centrum Nauki Keplera do Zielonej Góry, w którego skład wchodzą Centrum Przyrodnicze i Planetarium Wenus.

      Są to miejsca, w których każdy młody człowiek znajdzie dla siebie coś fascynującego.

      Najpierw uczyliśmy się o ruchu wahadeł. Rozwiązywaliśmy różne zagadki, za rozwiązanie których otrzymaliśmy symbole. Na koniec zabawy zamieniliśmy je na litery, z których powstało hasło.

      W Planetarium Wenus obserwowaliśmy ruch Ziemi, dowiedzieliśmy się też, dlaczego mamy dzień i noc. Znaleźliśmy także odpowiedź na pytanie, dlaczego mamy 4 pory roku. Jest to związane z odległością Ziemi obracającej się po orbicie względem Słońca. Poznaliśmy różne gwiazdozbiory, np. Wielką i Małą Niedźwiedzicę oraz Orion. Nauczyliśmy się także o tym, że na biegunie północnym występują noce polarne, które trwają kilkanaście lub kilkadziesiąt dni. Oprócz tego otrzymaliśmy informacje o tym, że ludzie żyjący w dawnych czasach myśleli, że Ziemia jest płaska a za wszystkie niepowodzenia i niewyjaśnione historie obwiniali kojota.

      Uważam, że warto było odwiedzić te miejsca i nauczyć się nowych rzeczy.

       

      Szymon Korsan, kl. 6

    • Komunikat
     • Komunikat

     • Zakład Usług Komunalnych informuje, że w związku z awarią sieci wodociągowej na ul. Długiej, w dniu 26.04.2022 r. (wtorek) od godz. 8.00 do godz. 15.00, nastąpi przerwa w dostawie wody w całej miejscowości Świdnica. Kominukat dotyczy także naszej szkoły.

      W związku z zaistniałą sytuacją, w dniu jutrzejszym następuje zmiana jadłospisu w stołówce szkolnej:

      • drożdżówka, banan
      • kotlet schabowy, ziemniaki z koperkiem, surówka z młodej kapusty
      • kompot z wiśni
    • Habemus laureatum!
     • Habemus laureatum!

     • Wielką i praktycznie jedyną okazją, aby zdobyć dodatkowe punkty, niezwykle przydatne podczas naboru do szkół ponadpodstawowych, są konkursy przedmiotowe organizowane pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Etapy szkolne odbyły się głównie w listopadzie minionego roku. Etapy rejonowe na początku lutego bieżącego roku, z kolei wojewódzkie – na początku kwietnia. W tym roku szkolnym, podobnie jak w minionym, w związku z pandemią koronawirusa wszystkie etapy konkursów odbyły się na terenie macierzystych szkół. Wszystkie były przeprowadzone stacjonarnie – przypomnijmy, że w roku szkolnym 2020/2021 większość konkursów przeprowadzono zdalnie.

      W szkolnych etapach konkursów z dziewięciu przedmiotów wzięło udział kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy. W czterech z nich sześciokrotnie osiągnięto wymagane minimum – czyli 80% punktów lub więcej. Co najciekawsze, wyniki takie osiągnęło 4 uczniów. Mateusz Mierzwa z klasy 8B zakwalifikował się aż do trzech etapów rejonowych – z języka angielskiego, matematyki i chemii.

      Z kolei trójka pozostałych uczniów zakwalifikowała się do konkursów z języka polskiego (Dominik Wysocki z klasy 8B i Zuzanna Kościńska z 8C) oraz z języka angielskiego (Oliwia Rożniatowska z klasy 8A).

      Z zadaniami przygotowanymi na etapy rejonowe zwycięsko zmierzyli się Mateusz Mierzwa (z j. angielskiego oraz z chemii) oraz „poloniści”. Jako ciekawostkę podamy fakt, iż w okręgu piątym, do którego należy nasza szkoła, etapy szkolne z języka polskiego „zaliczyło” 316 osób, a w etapie wojewódzkim wzięła udział już tylko jedna trzecia – czyli 118 uczniów.

      Podsumowując ten niezwykle udany dla naszej placówki rok – Mateusz Mierzwa zdobył tytuł LAUREATA konkursu z języka angielskiego oraz wspólnie z  Dominikiem Wysockim i Zuzanną Kościńską otrzymali zaszczytny tytuł FINALISTÓW wojewódzkich etapów konkursów przedmiotowych z chemii i języka polskiego.

      Gratulujemy wspaniałych sukcesów laureatowi, finalistom oraz przygotowującym ich nauczycielom (paniom Anicie Kucharczyk, Małgorzacie Węgłowskiej i Bernardecie Klimczak oraz panu Jackowi Kucharczykowi). Jesteśmy przekonani, że osiągnięty sukces będzie gwarantem otwartych drzwi do kontynuacji edukacji w wymarzonych szkołach ponadpodstawowych i początkiem kolejnych intelektualnych wyzwań.

      Zainteresowanych szczegółowymi wynikami odsyłamy do strony kuratorium: https://ko-gorzow.edu.pl/konkursy/public/informacje

      Jacek Kucharczyk

     • Pasje i zainteresowania uczniów

     • Zgodnie z założeniami Koncepcji funkcjonowania i rozwoju Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy postanowiliśmy promować uczniów dbających o swój wszechstronny rozwój, doskonalących swoje zainteresowania.

      Pasje pozwalają uczniowi bezinteresownie angażować się w jakieś działania nawet pomimo napotykanych trudności. Są źródłem motywacji do podejmowania różnych aktywności. Stanowią bardzo ważny czynnik rozwoju uzdolnień człowieka, gdyż napędzają jego pracowitość i kształtują emocjonalną odporność na porażki. Każdy uczeń ma potrzebę sukcesu a rolą szkoły i rodziców jest dostarczenie mu okazji do tego typu doświadczeń.

      Podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy 6 mieli okazję zaprezentować swoje muzyczne pasje. Muzykę nazwali krzykiem duszy, wolnością, energią, smutkiem, dźwiękiem.

      Swoje umiejętności gry na różnych instrumentach zaprezentowali następujący uczniowie: Ewa Kołodziej, Lena Kociańska, Kacper Mielczarek oraz Arsenii Zaitsev (uczeń z Ukrainy).

     • Wielkanoc

     • Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, 
      pełnych wiary, nadziei i miłości. 

      Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań
      w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja".

     • Zuzanna Mikoda bezkonkurencyjna w Rybniku!

     • Reprezentacja Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica wróciła z międzynarodowego  turnieju szpadowego  „Rybnik CUP”. W gronie blisko 300 zawodniczek i zawodników  najlepszą szpadzistką w kategorii „dzieci” okazała się Zuzanna Mikoda . Po wyrównanych walkach eliminacyjnych nasza zawodniczka wygrała wszystkie bezpośrednie puchary, docierając  tym samym do finału w którym ostatecznie triumfowała. W tej samej kategorii wiekowej Oliwia Chrastek zajęła 51 miejsce , a Oliwia Kawka uplasowała się na pozycji 55.  W kategorii „zuchów”  do szerokiego finału dotarła Hela Bednarska, która w ćwierćfinale  przegrała z późniejszą zwyciężczynią turnieju. Hela ostatecznie zajęła 7 lokatę. Maja Lisiecka , która rozpoczęła treningi zaledwie od września ubiegłego roku uplasowała się na miejscu 14.  

     • Prezentujemy tańce ludowe

     • W Gminnym Ośrodku Kultury w Świdnicy odbyły się warsztaty poświęcone tradycjom Świąt Wielkanocnych. Była to dobra okazja do wspólnego spotkania i zaprezentowania tańców ludowych. Pokaz został przygotowany przez uczniów uczęszczających na zajęcia w ramach Kółka Tanecznego. Było to miłe i twórcze spotkanie.

      M. Zapotoczna

     • Dzień bez plecaka

     • Z inicjatywy przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego w piątek, 1 kwietnia,  odbył się w naszej szkole „Dzień bez plecaka” i, jakby się mogło wydawać, wcale nie chodziło o przybycie na zajęcia bez tornistra i zostawienie w domu wszystkich niezbędnych podczas lekcji rzeczy. Zabawa polegała na tym, aby, korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu, czymś ten plecak zastąpić. Do tego celu, jak mogliśmy się naocznie przekonać, może posłużyć wszystko: klatka dla kota, taczka, skrzynka na narzędzia, metalowy garnek, sklepowy wózek itp.

       Nasi uczniowie popisali się tego dnia wyjątkową inwencją i fantazją. Można to zobaczyć na zdjęciach!

       

      Opiekunki SU

     • Podsumowanie "Dni Zdrowia"

     • Dni Zdrowia w naszej szkole to już tradycja. Obchodzimy je wraz z nadejściem wiosny. Staramy się dbać o zdrowie zgodnie z maksymą mówiącą, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Głównym celem tegorocznych Dni Zdrowia było eliminowanie niewłaściwych nawyków odżywiania wśród młodych ludzi, profilaktyka uzależnień oraz motywacja do aktywności fizycznej. Dzieci i młodzież w ramach Szkoły Promującej Zdrowie uczestniczyła w konkursach, turniejach, pogadankach, prezentacjach i spotkaniach propagujących zdrowy styl życia, aktywność rekreacyjno-sportową oraz zdrowe, ekologiczne odżywianie. Wszystkie przedsięwzięcia przygotowane zostały z myślą o profilaktyce i zdobywaniu umiejętności dbania o zdrowie własne i innych. Każdy dzień wypełniały różne działania mające na celu integrację społeczności szkolnej, kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia, stworzenie uczniom atrakcyjnych możliwości dokonywania zdrowych wyborów oraz dobrą zabawę. 21 marca był dniem wyjątkowym. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę w marszu wiosennym: „Zdrowo, bezpiecznie i radośnie mówimy „Dzień dobry” Wiośnie”. Podczas godzin z wychowawcą dyskutowaliśmy o zdrowym odżywianiu, o tym, co warto jeść, a czego unikać, by mieć dobrą kondycję i zdrowy umysł. Uczniowie zastanawiali się również, jak żyć, by być zdrowym i szczęśliwym człowiekiem. Dla klas 7 odbyły się warsztaty profilaktyczne na temat uzależnień. W klasach 1-3 uczniowie przygotowywali zdrowe i kolorowe przekąski i kanapki. Odbyły się warsztaty z zaprzyjaźnionym tancerzem Amadeuszem Frodymą dla klas 1-3 i 4 – 6. Instruktor pokazał układy taneczne i przekonał uczniów, że muzyka i taniec mogą poprawić samopoczucie i zdrowie. Wszyscy chętnie wzięli udział, pokazując swoje taneczne talenty.

      Wiosenny Turniej Gier dla klas 4-6. Uczniowie klas 4-6 rywalizowali w następujących konkurencjach sportowych: przeciąganiu liny, rzutach do kosza, skokach na skakance i w grze w dwa ognie. Rywalizację wygrała klasa 4b. II miejsce – kl. 5, III miejsce – kl. 6, IV miejsce – kl. 4a. Turniej piłki ręcznej wygrała klasa 7a.

      Konkurs wiedzy o zdrowiu został przeprowadzony dla klas 4-7. Klasy siódme spotkały się w gabinecie 35, u pani Klimczak, na konkursie wiedzy o zdrowiu. Uczniowie podzielili się na 5 grup. Były to grupy „mieszane”, składające się z uczniów klas 7a, 7b, również młodzieży z Ukrainy. Układali „dekalog zdrowego stylu życia”, porządkując rozsypankę wyrazową. Następnie grali w okręty. Rywalizacja wymagała wykazania się wiedzą o zdrowiu. Konkurs wygrała grupa Oskara Wilka. Drugie miejsce zajęła grupa, której kapitanem był Wojciech Szelewski. Swój konkurs wiedzy o zdrowiu miały też klasy 4 – 6. Rywalizowali przedstawiciele klas. Oni również porządkowali rozsypankę haseł o zdrowym stylu życia i grali w okręty, pokazując, ile wiedzą o zdrowiu. W tej grupie wiekowej zwycięzcami konkursu okazali się uczniowie z klasy 4a, a drugie miejsce przypadło klasie 6. Uczniowie klas 4-6 wykonywali plakat: „Nasza recepta na zdrowie” –wystawa prac odbyła się na korytarzu szkolnym. Festiwal zdrowia (prezentacja wiersza, piosenki, skeczu o zdrowiu). W klasach 4-6 najlepiej zaprezentowała się klasa 5, w klasach 7-8 wygrała klasa 7b. Obie zwycięskie klasy otrzymały bon o wartości 100 zł ufundowany przez panią dyrektor, pozostali wyróżnienia i słodkości. Na zakończenie Dni Zdrowia odbył się konkurs zdrowej ortografii dla klas 4-7. Najlepszymi z klas 7 okazały się: 1. Patrycja Olszewska – 7b, 2. Helena Pogoda – 7a, 3. Hanna Czarny – 7a. Wśród klas 4-6 najlepsza okazała się drużyna z kl. 4b w składzie: Gabriela Batkowska i Amelia Sobczyk. Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za dobrą zabawę i zaangażowanie podczas Dni Zdrowia.

     • Warsztaty ceramiczne

     • W tym tygodniu nasi najmłodsi uczniowie klas 2b,3a i 3b, odbyli warsztaty ceramiczne o tematyce Wielkanocy pod czujnym okiem pana Henryka Krakowiaka. Poznaliśmy tajniki sztuki ceramiki, zobaczyliśmy pracownię ceramiczną oraz prace innych autorów. Czekamy niecierpliwie, aż nasze prace zostaną wypalone, by wrócić do pracowni i je zeszkliwić oraz udekorować.