• Gorączka Złota PCK

          • Gorączka Złota PCK polega na zbiórce „złotych” monet o nominałach 1-, 2- i 5-groszowych. W ramach akcji prowadzone są zbiórki uliczne, w sklepach, w szkołach, w przedszkolach oraz w firmach. Środki zebrane podczas akcji przeznaczane są na pomoc dzieciom, dofinansowując między innymi:

            • inicjatywy edukacyjne,
            • wypoczynek letni dla dzieci,
            • ciepłe posiłki w szkołach.

            Skala akcji sprawia, że drobne monety zamieniają się w „tony złota”, które pomagają najmłodszym.

            Warto podkreślić fakt, że akcja ma także wymiar społeczny. Promowana jest i podkreślana idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Większość wolontariuszy w „Gorączce złota” to uczniowie pomagający swoim rówieśnikom. To właśnie aspekt edukacyjny – pokazanie jak drobny gest jakim jest zebranie garści „złotych monet” – ma szczególną wartość.

            Nasza szkoła od lat przyłącza się do akcji. Uczniowie klas 1-3 oraz 4-8 zbierali „groszówki” w swoich klasach i ponownie padł rekord, zebraliśmy 118,03 kg groszówek.

            Wyniki poszczególnych klas:

            1. Klasa 2b – 25,15 kg,
            2. Klasy 8a i 8c – 14,90 kg,
            3. Klasa 8b – 13,95 kg,
            4. Klasa 7 – 10,35 kg,
            5. Klasa 2a – 9,0 kg,
            6. Klasa 5a – 8,15 kg,
            7. Klasa 3a – 8,08 kg,
            8. Klasa 6 – 7,10 kg,
            9. Klasa 5b – 7,10 kg,
            10. Klasy 1a i 1b – 6,25 kg,
            11. Klasa 4b – 6,0 kg,
            12. Klasa 4a – 1,70 kg.

            Klasom, które z sercem włączyły się do akcji, dziękujemy za zaangażowanie. 

            Z czerwonokrzyskim pozdrowieniem – opiekunki Szkolnego Wolontariatu J.

          • Rodzinna sobota

          • W sobotę 3 czerwca uczniowie klasy 3a wraz z rodzicami i wychowawczynią spotkali się, aby  świętować Dzień Mamy, Dzień Taty i Dzień Dziecka. Najpierw wysłuchaliśmy kilku przestróg dotyczących bezpiecznego zachowania się nad wodą, które z okazji zbliżających się wakacji wygłosili ratownicy WOPR-u. Następnie odbył się wspólny spacer do lasu, gdzie czekał już na nas myśliwy z Wojskowego Koła Łowieckiego „Knieja”, który za pomocą rogu odtrąbił sygnał rozpoczynający zabawę w podchody. Brały w niej udział  dzieci wraz z rodzicami, a zakończyło ją  wspólne ognisko z kiełbaskami oraz pysznymi ciastami upieczonymi przez rodziców. Odpoczywając po obfitym posiłku, wszyscy wysłuchali fascynujących opowieści o zwierzętach żyjących w lubuskich lasach. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które z wielkim zaangażowaniem odpowiadali panowie Piotr Sołtysiak oraz Bartosz Dziurla, ilustrując swoje wypowiedzi porożem zwierząt, wyprawionymi skórami bobra i borsuka oraz uzębieniem dzika. Były także pytania do uczniów nagradzane różnymi gadżetami. Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom samodzielnie wykonane upominki, za które rodzice podziękowali lodami. Po kilku godzinach wspólnych zabaw wróciliśmy do domów zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

            Dziękujemy panu Piotrowi Sołtysiakowi i wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do tego, że ten rodzinny dzień był pełen wrażeń. Z pewnością będziemy go długo wspominać.

             

                                                                                                                                                                                   

             

          • Wyniki konkursu Kangur Matematyczny 2023

          • W naszej szkole w dniu 16 marca 2023 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”, w którym wzięło udział 33 uczniów.

            Najlepiej poradziła sobie Janina Pajdowska z klasy 2b – otrzymując wynik bardzo dobry.

            Wyróżnienia otrzymali:

            Tymon Bukowski z kl. 2b,

            Daniel Sobczyk z kl. 2a,

            Szymon Jaros z klasy 4a,

            Ewa Kołodziej z klasy 7.

            Serdecznie gratulujemy uczniom uzyskanych wyników!

             

          • ,,Więcej szczęścia jest z dawania, niż otrzymywania"

          • Stare przysłowie mówi ,, Więcej szczęścia jest z dawania, niż otrzymywania". Te mądre słowa odzwierciedlają wielkie serca i zaangażowanie osób, które brały udział w dekoracji ścian w naszym Publicznym Przedszkolu w Świdnicy. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Lilianie Reimann, Panu Przemysławowi Morozowi, Annie i Pawłowi Kierzek, Iwonie Cegielskiej, Jarosławowi Banickiemu, Wioletcie Pajdzik, Wioletcie i Rafałowi Mazuro za pomoc i gotowość przy tak wyjątkowej dla nas wszystkich inwestycji w przyszłość najmłodszych mieszkańców Świdnicy. Zachwyt dzieci oraz ich radość, aż trudno wyrazić słowami. Bardzo dziękujemy.

          • Filmeko

          • W obliczu nasilających się zmian klimatu, zaniku bioróżnorodności i konieczności pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych konieczna wydaje się edukacja i zwrócenie uwagi młodego pokolenia na te problemy. Konkurs filmowy „Filmeko” odpowiada na te potrzeby umożliwiając zgłębienie problemu w najlepszy możliwy sposób – poprzez działania i przekazanie zdobytej wiedzy innym osobom.

          • Byliśmy w Wiosce Indiańskiej

          • Nareszcie zrobiło się ciepło, a więc nadszedł czas wycieczek. Klasy 2a i 2b pojechały do Wioski Indiańskiej. W pięknie urządzonym ogrodzie dzieci poznały zwyczaje rdzennych mieszkańców Ameryki. Zobaczyły prezentację strojów, broni i pióropuszów. Z pomalowanymi przez Indian twarzami drugoklasiści mogli wziąć udział w takich atrakcjach, jak strzelanie z łuku, połów ryb, rzut marchewką do bizonów. Są to ćwiczenia, które przygotowywały młodych Indian do dorosłego życia. Na koniec, zaopatrzeni w łapacze snów, amulety i oręż – pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

          • IX Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

          • W 103 rocznicę urodzin Jana Pawła II, 18 maja, reprezentanci naszej szkoły wraz z opiekunem i panią dyrektor Lilianą Reimann wybrali się do Różanek na IX Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Uczniowie reprezentowali naszą szkołę podczas zjazdu wraz z pocztem sztandarowym, tak jak pozostałe 12 szkół, których patronem jest św. Jan Paweł II. Wydarzenie to było okazją do uczczenia pamięci Papieża Polaka i przypomnienia jego najważniejszego orędzia do młodych. Niezwykłym momentem w czasie zjazdu był wspólny, uroczysty przemarsz spod pomnika Jana Pawła II do szkoły w Różankach, wraz ze sztandarami i akompaniamentem werbli.

          • GRAND PRIX dla Hani Czarny

          • GRATULACJE ! GRATULACJE ! GRATULACJE ! GRATULACJE !

            HANIA CZARNY OTRZYMAŁA NAGRODĘ GRAND PRIX

            W IV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MALARSKIM

            "PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA" GDYNIA 2023

          • Etap Okręgowy Olimpiady Zdrowia PCK

          •        19 maja w Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze odbył się XXX Etap Okręgowy Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. O godz. 10:00 rozpoczął się test składający się z 40 pytań. Warto wspomnieć, że o zwycięstwie decydowała suma punktów: punkty zdobyte podczas testu oraz punkty z przeprowadzonej wcześniej akcji promującej zdrowy styl życia. W etapie okręgowym wzięło udział 14 uczniów.

            Podium klasyfikacji końcowej w kategorii „szkoły podstawowe” przedstawia się następująco:

            1. Hanna Popiel – Szkoła Podstawowa w Żarkach Wielkich.

            2. Szymon Klawiński – Szkoła Podstawowa nr 20 w Gorzowie Wlkp.

            3. Dominika Surynt – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świdnicy.

            Serdecznie gratulujemy Dominice wysokiego miejsca!

            Małgorzata Furmanek

             

          • ROBOTY EDUKACYJNE - zajęcia dla przedszkolaków

          •             Roboty wchodzą coraz bardziej do naszego codziennego życia,  coraz częściej przejmują nasze obowiązki. Każdego dnia obserwujemy szybki rozwój sztucznej inteligencji. Również na zajęciach informatyki w szkole uczniowie  korzystali  z robotów edukacyjnych, aby je programować i nimi sterować, jednak najpierw musieli je samodzielnie złożyć. 

                        Ósmoklasiści uczestniczący w  zajęciach rozwijających w ramach programu „Świat Nauki – nowe standardy edukacji w szkołach zielonogórskiego MOF”  przygotowali i przeprowadzili zajęcia dla przedszkolaków.  Była to doskonała forma wprowadzania dzieci
            w świat programowania, ponieważ nie od dziś wiadomo, że najlepszą metodą rozwijania wiedzy i umiejętności jest nauka przez zabawę. Maluchy z wielkim entuzjazmem przyjęły starszych kolegów, którzy pokazali im tajniki sterowania robotami Photon oraz Bee-Bot.

             

            Nasza szkoła uczestniczy w programie „Laboratoria Przyszłości”.  Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naczelną misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            Anna Lisiecka

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniu 18.05.2023 klasa 6 pojechała na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Uczennice i uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego z przewodnikiem oraz Pałacu Kultury i Nauki.

          • Zebranie z rodzicami

            • Przypomnienie zapisów WZO dotyczących promocji, przeprowadzania egzaminów poprawkowych, sprawdzających, klasyfikacyjnych.
            • Zapoznanie rodziców w ramach doradztwa zawodowego - klasy 8 SP z ofertą szkół ponadpodstawowych (wybór dalszej ścieżki edukacyjnej).
            • Informacja o przewidywanych ocenach niedostatecznych oraz o propozycji nagannej oceny zachowania.
            • Propozycje ocen z zajęć edukacyjnych oraz z zachowania za rok szkolny 2022/2023.
            • Ocena klasy po roku pracy, ewaluacja planu wychowawczego klasy.
          • Maja Lisiecka zwycięża w Katowicach!!!  

          • Ewa Pydyszewska na 7 miejscu w Mistrzostwach Polski Młodzieżowców!

            Podczas minionego weekendu zawodniczki i zawodnicy Szkolnego Klubu Szermierczego FLESZ Świdnica uczestniczyli w XV Memoriale Jerzego Janikowskiego. Po raz pierwszy na wyjazdowy start pojechała najmłodsza reprezentacja naszego klubu – uczennice i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy w kategorii 2015 i młodsi. Trzech chłopców zakwalifikowało się do finałowych ósemek turnieju. Michał Kokociński oraz Szymon Rawdanis zajęli trzecie miejsca w swoich grupach wiekowych. Felicjan Kowalski zajął miejsce 5, Karol Bobrowicz uplasował się na miejscu 13, a Maksymilian Świniarski na 16.

            W kategorii roczników 2013-2014 na miejscu 8 zameldował się Jędrzej Kazimirski. Filip Sołtysiak zajął miejsce 12, Mikołaj Michalec – 25, a Tymon Bukowski – 27.

            W rocznikach 2011-2012 trzecie miejsce zajął Wiktor Pałasik. 11 miejsce zajął Tymon Bobrowicz, 12 – Grzegorz Warecki, 18 – Mieszko Awramik, 24 – Leon Bobrowicz, 27 – Andrzej Rewaj, 28 – Franciszek Skorek, a 31 – Nikodem Milewski.

            W drugim dniu zawodów rewelacyjnie spisała się Maja Lisiecka, która zwyciężyła w kategorii U10. Nasza zawodniczka nie miała sobie równych, wygrywając wszystkie walki pucharowe w turnieju. Kornelia Orzechowska uplasowała się na miejscu 20, a Oliwia Owczarek na 22. Nasza najmłodsza reprezentantka – Lea Żelek w swoim debiucie zajęła miejsce 9. W turnieju dziewcząt U12 Sonia Birkenfeld zakończyła zmagania na pozycji 32. W kategorii U14 Zuzanna Mikoda wywalczyła 7 miejsce, a Aleksandra Hołobotowska – 9.

            Równolegle w Warszawie odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w szpadzie kobiet i mężczyzn. Nasza jedyna przedstawicielka – Ewa Pydyszewska po awansie do ścisłej ósemki turnieju, w walce o strefę medalową, stoczyła pojedynek z utytułowaną  Katarzyną Knapik z Pałacu Młodzieży Katowice. Po zaciętym pojedynku 15:12  Ewa musiała uznać wyższość rywalki. Ostatecznie reprezentantka Szkolnego Klubu Szermierczego FLESZ Świdnica uplasowała się na wysokim 7 miejscu.

            Wszystkim uczestniczkom oraz uczestnikom zawodów gratulujemy!