Podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych uczniowie mogli uczestniczyć w bardzo interesujących, a zarazem innowacyjnych zajęciach komputerowych. Tematem przewodnim były niezmiennie nowe technologie oraz kodowanie.
Celem zajęć było przybliżenie uczniom zagadnień z zakresu informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Oferta łamigłówek i kursów jest obecnie bardzo bogata, dzięki propozycjom takich firm jak Microsoft czy Disney.
Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym
i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań.
Rozgrzewką był Scratch Junior, czyli intuicyjny język programowania adresowany do dzieci, pozwalający na tworzenie animacji i nieskomplikowanych gier. Uczniowie układali z kolorowych bloczków prosty kod, który sprawiał, że wesołe postacie poruszały się, wydając dźwięki.
Uczniowie zapoznali się także ze Scottie Go!, czyli innowacyjną grą do nauki programowania, która jest połączeniem kartonowych klocków, za pomocą których gracze układają komendy programistyczne oraz aplikacji, która wyznacza zadania, skanuje ułożone rozwiązania i przekształca je w ruch i zachowanie Scottiego oraz poznanych w grze innych bohaterów.
Dodatkowych wrażeń dostarczył robot Photon, który wspiera dzieci w rozwoju podstawowych umiejętności naszych czasów. Pomaga im rozwijać kreatywność, zdolność logicznego myślenia, poznawanie podstaw programowania i zrozumienie działania czujników, w które jest wyposażony.
A kulminacją nowinek technologicznych była praca połączona z zabawą na interaktywnych monitorach dotykowych. Nauka programowania blokowego w aplikacji Robotizen, następnie multimedialne warcaby
i zasady logicznego myślenia, a na deser kultowe Angry Birds, które uczą precyzji.
Marcin Strzelczyk