• Marsz - Światowy Dzień Zdrowia

     • 20 października 2022 roku, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który ustanowiono w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, odbył się marsz uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy zorganizowany przez Zespół ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej. Przesłaniem na rok 2022 jest hasło: Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem.

      W Polsce 25 tysięcy dzieci leczy się na depresję. Liczba ta zwiększyła się dwukrotnie w ciągu ostatnich 5 lat. Alarmujące są dane za pierwsze półrocze 2022 roku! Z policyjnych statystyk wynika, że do końca lipca 2022 roku było 1244 prób samobójczych osób w wieku 7-18 lat.

      Nauczyciele i pracownicy naszej szkoły mają świadomość, jak ważna jest profilaktyka zdrowia psychicznego, zachęcają dzieci i młodzież do tego, aby pamiętali o zdrowym odżywianiu, odpowiedniej ilości snu, pielęgnowaniu swojego hobby, spotykaniu się z przyjaciółmi, sprawianiu sobie drobnych przyjemności oraz uprawianiu sportu, czego przykładem był MARSZ.

      Mamy świadomość, że rozmowy o emocjach i nauka poprawnej komunikacji także mają wpływ na jakość zdrowia psychicznego naszych uczniów. Wiemy, że zaburzenia zdrowia psychicznego mają różne twarze, każdy z nas jest inny i różnie odczuwamy, stąd nasze plakaty tych twarzy oraz symboliczny, biało-czarny ubiór.

      Depresja i stany lękowe wśród dzieci i młodzieży najczęściej wynikają ze splotu trudności
      w trzech obszarach: biologicznym, psychologicznym i środowiskowym.  Przy szczególnej wrażliwości młodych osób bardzo łatwo o załamanie. Dlatego my: dorośli, rodzice, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy  – musimy być́ czujni. Każda nagła zmiana zachowania dziecka musi zapalać́ czerwoną lampkę̨. Pamiętajmy o tym przez 365 dni w roku!

       

     • 16 PAŹDZIERNIKA – Światowy Dzień Walki z Głodem

     • Walka z głodem, ubóstwem i niedożywieniem to jedno z głównych zadań Polskiego Czerwonego Krzyża. Prowadzone są akcje i programy, których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz zapewnienie dzieciom i młodzieży pochodzącym z rodzin ubogich lepszego startu w dorosłość.

       

       W Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem Polski Czerwony Krzyż podkreśla, jak istotna jest każda forma pomocy dla osób nim zagrożonych. W samym 2021 roku zorganizowano szereg inicjatyw, dzięki którym rozdysponowano ponad 4 miliony ton żywności o łącznej wartości wynoszącej niespełna 21 milionów złotych. Wydano prawie 440 tys. paczek żywnościowych dla ok. 90 tys. osób.

      Włączając się w „Kampanię na rzecz walki z głodem”, 18 października wolontariusze Szkolnego Wolontariatu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy rozdawali wszystkim uczniom owoce w ramach drugiego śniadania, informując jednocześnie o symbolice akcji.

      Nasze przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym powodzeniem, a owoce zostały skonsumowane z apetytem.

      Małgorzata Furmanek

     • Turniej sportowy o puchar Patrona Szkoły

     • „SPORT NIE JEST CELEM, ALE ŚRODKIEM POBUDZAJĄCYM LUDZI,

      BY UJAWNIALI SWOJE NAJLEPSZE STRONY”

      JAN PAWEŁ II

      18 października uczniowie klas 4-6 wzięli udział w turnieju sportowym o puchar Patrona Szkoły Jana Pawła II, którego organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego: Małgorzata Furmanek i Tomasz Cygański. Drużyny z poszczególnych klas rywalizowały w dziesięciu konkurencjach. Po zaciętej sportowej rywalizacji, zgodnie z zasadami fair play, Puchar Patrona Szkoły zdobyła po raz drugi klasa 6, II miejsce zajęła klasa 5b, III – klasa 5a, IV miejsce klasa 4b a V –  klasa 4a. Gratulujemy wszystkim klasom biorącym udział w turnieju i dziękujemy za wspaniałą sportową atmosferę i zabawę.

     • Wspaniała inicjatywa rodziców

     • Rodzice uczniów klasy 5A przygotowali wspaniały prezent z okazji Dnia Edukacji Narodowej – z własnej inicjatywy, angażując niemałe środki finansowe oraz poświęcając swój czas wolny – odnowili i pomalowali gabinet nr 27.

      Po długim weekendzie, w poniedziałek, klasa była miejscem gotowym do nauki. Oby w nowej szacie posłużyła społeczności szkolnej jak najdłużej! Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w tę wspaniałą inicjatywę.

     • Wycieczka do Berlina

     • Klasy 4B i 8B spędziły poniedziałek, 17 października, w Berlinie. Wyjechaliśmy z Zielonej Góry o godzinie 6.32 i już o 9.16 wysiedliśmy przed berlińskim ogrodem zoologicznym. Spędziliśmy w nim około 3 godziny – szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kapibary i… plac zabaw. Następnie, po emocjonującym przejeździe metrem, wysiedliśmy na Potsdamer Platz. Udało się nam zobaczyć resztki muru berlińskiego, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Bramę Brandenburską, Alexanderplatz, wieżę telewizyjną i wiele innych. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domów i codzienności szkolnej.

     • Podziękowania dla ITAL-KARTON

     • W imieniu uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego chcielibyśmy serdecznie podziękować dyrekcji świdnickiego producenta opakowań kartonowych ITAL-KARTON za wkład i zaangażowanie w życie naszej placówki. Dziękujemy za obdarowanie ciekawymi opakowaniami kartonowymi i tekturowymi, które zostaną wykorzystane do wielu prac plastycznych i przyczynią się do upiększenia wnętrz naszej szkoły.

     • Dzień Patrona Szkoły

     • W środę, 12 października, nasza szkoła świętowała, obchodząc Dzień Patrona Szkoły – świętego Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęliśmy od przemarszu z pocztem sztandarowym do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Marcina, w którym odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem księdza proboszcza Tomasza Filiczkowskiego. Po powrocie do szkoły nasi najmłodsi uczniowie w swoich gabinetach, wraz z wychowawcą, zajęli się tworzeniem lapbooków ,,Opowiem Wam o świętym Janie Pawle II”. Z kolei starsze klasy zajęły się przygotowywaniem gazetek klasowych dotyczących przesłań św. Jana Pawła II. Następnie w sali gimnastycznej rozpoczął się już po raz kolejny konkurs piosenki religijnej pt. ,,Śpiewamy dla świętego Jana Pawła II”. Konkurs podzieliliśmy na dwie grupy wiekowe –  najpierw występowali uczniowie klas I – III, a następnie klasy IV – VIII. Jury oceniające występy poszczególnych zespołów klasowych przyznało następujące dyplomy i nagrody:

      W kategorii klas I – III:

      - 1 miejsce zajęły klasy 1a i 2b,

      - 2 miejsce zajęła klasa 3a,

      - 3 miejsce zajęła klasa 3b.

       

      W kategorii klas IV – VIII:

      - 1 miejsce zajęły klasy 4a i 8c,

      - 2 miejsce zajęła klasa 8a,

      - 3 miejsce zajęła klasa 7a.

       

      Podczas tego niezwykłego dnia wszyscy wspaniale się bawili. Nie było istotne, która klasa zwyciężyła, ponieważ wszyscy byli zwycięzcami, ponieważ wszystkie nasze działania były dedykowane Patronowi naszej szkoły, który na pewno w tym dniu był z nas szczególnie dumny. Pragniemy Mu obiecać, że będziemy pracować według Jego przesłań i wskazówek, które nam pozostawił.

     • Sadzimy lipy

     • W niedzielę, 16 października, Kościół w Polsce obchodzi XXII Dzień Papieski pod hasłem: „Blask prawdy”.  Święto ustanowił w 2001 roku polski Sejm w hołdzie dla papieża Polaka. W tym dniu arcybiskup krakowski, kardynał Karol Wojtyła, został wybrany papieżem i przybrał imię Jan Paweł II.

      Nasi uczniowie, jak co roku, pamiętali o tym ważnym dniu – jednym z akcentów obchodów święta związanego z Patronem naszej placówki było posadzenie w otoczeniu obiektu przedszkolnego 30 sadzonek lip drobnolistnych. Drzewka otrzymaliśmy dzięki współpracy z Nadleśnictwem Zielona Góra – szczególne podziękowania należą się w tym miejscu pani leśniczy – Kai Borzęckiej. Te piękne rodzime drzewa będą wspaniałą ozdobą terenu przedszkola. Mamy nadzieję, że za kilkadziesiąt lat ktoś  spocznie w ich cieniu, słysząc słowa napisane przez Jana z Czarnolasu – „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!”.

       

      Bernardeta Klimczak, Wioletta Tkaczyk

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • zdjęcia wykonali: Weronika Jasiniak i Michał Cydzik z klasy 7

       

      W trakcie roku szkolnego obchodzimy wiele świąt i uroczystości, ale jedno z nich ma dla społeczności szkolnej szczególne znaczenie – Dzień Edukacji Narodowej. Podczas dzisiejszego apelu uczniowie podziękowali swym nauczycielom za ich pracę, okazywane na co dzień wsparcie i życzliwość. W tym wyjątkowym dniu gościli w szkolnych murach równie wyjątkowi goście – wójt gminy Świdnica – pani Izabela Mazurkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Świdnica – pan Tomasz Marczewski oraz przedstawiciel Rady Rodziców – pan Łukasz Czarny. Tegoroczną uroczystość po raz wtóry zaszczycili swoją obecnością byli nauczyciele świdnickiej placówki. Mieliśmy zaszczyt gościć panie – Marię Serafin, Marię Kucharczyk, Agatę Sztul i Ewę Pentek oraz panów – wieloletniego dyrektora naszej placówki – Jerzego Piotrowskiego oraz Kazimierza Zamiatałę. Bardzo nam zależy, aby nasi dawni pedagodzy wspólnie z nami uczestniczyli w obchodach tego szczególnego dnia. Uroczystość tradycyjnie została urozmaicona przez występy naszych wychowanków. Szczególny entuzjazm wywołał taniec w wykonaniu prawie całej szkoły!

     • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Dnia 7 października 2022  roku  nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.  Uczniowie podczas lekcji matematyki mierzyli się z zagadkami i łamigłówkami dotyczącymi tabliczki mnożenia, przygotowywali też plakaty z rymowankami ułatwiającymi naukę tej trudnej umiejętności. Poza tym uczniowie zaangażowali się, tworząc patrole, które w klasach 3 – 8 Szkoły Podstawowej sumiennie sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia. W ten sposób wyłoniliśmy naszych klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia:

      Klasa 3a: Dorian Pankiewicz i Jakub Gil

      Klasa 3b: Antoni Urbańczyk

      Klasa 4a: Filip Czapla

      Klasa 4b: Denys Vavryk

      Klasa 5b: Nazar Vavryk

      Klasa 6: Małgorzata Kostrzewa

      Klasa 7: Ewa Kołodziej

      Klasa 8a: Oskar Wilk

      Klasa 8b: Zuzanna Micek

      Klasa 8c: Dominika Surynt

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

     • Udział szkoły w akcji „Szkoły pełne talentów”

     • Nasza szkoła przystąpiła do akcji „Szkoły pełne talentów”, która trwa do 13 listopada 2022 r.

      Dzięki uczestnictwu w zabawie mamy okazję zdobyć atrakcyjne nagrody mogące uatrakcyjnić nam naukę. Uczniu!  Jeżeli  posiadasz TALENCIAKI, przynieś je do szkoły i wrzuć do przygotowanego na tę okazję pudełka. Znajduje się ono w świetlicy szkolnej.

      Im więcej TALENCIAKÓW na koncie szkoły, tym większa szansa na atrakcyjne nagrody. Powodzenia i dobrej zabawy.

    • Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2022/2023
     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2022/2023

     • W poniedziałek,  3 października, w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jest to dla całej szkolnej społeczności bardzo ważne wydarzenie, podczas którego uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli.

       Wybory Samorządu Uczniowskiego poprzedziła wrześniowa kampania wyborcza. Kandydaci przygotowali plakaty, na których umieścili swoje pomysły oraz propozycje na przyszłe działania. W dniu wyborów uczniowie udali się do urny i zagłosowali na swoich kandydatów.

      Zwycięzcą został Julian Nowacki z klasy 4b, natomiast jego zastępcami Jowita Walania  z klasy 8c,  Kamil Kremens z klasy 4a  oraz Zuzanna Paniec z klasy 5a.

       Zwycięzcom gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkolnej społeczności.

       

      Opiekunki SU

       Anna Lisiecka, Małgorzata Furmanek, Angelika Równicka, Sylwia Kata

     • Wyjazd klas 4 do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze

     • Uczniowie klas 4 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, które odbyły się Centrum Nauki Keplera. 

      Centrum Przyrodnicze i Planetarium Wenus  to miejsca, w których nasi podopieczni zdobyli ciekawe informacje dotyczące świata roślin, zwierząt, owadów oraz przestrzeni kosmicznej i planet. Wszystkiemu towarzyszyły ogromne emocje, a nauka poprzez zabawę okazała się pasjonująca.

    • Terminarz konkursów przedmiotowych
     • Terminarz konkursów przedmiotowych

     • Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy ustala następujące terminy konkursów przedmiotowych:

      1. Konkurs Przedmiotowy z Biologii – 12.12.2022 r. (pn), godz. 8.00
      2. Konkurs Przedmiotowy z Chemii – 07.12.2022 r. (śr), godz. 8.00
      3. Konkurs Przedmiotowy z Fizyki – 06.12.2022 r. (wt), godz. 8.00
      4. Konkurs Przedmiotowy z Geografii – 25.11. 2022 r. (pt), godz. 8.00
      5. Konkurs Przedmiotowy z Historii – 28.11.2022 r. (pn), godz. 8.00
      6. Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego – 29.11. 2022 r. (wt), godz. 8.00
      7. Konkurs Przedmiotowy z Języka Niemieckiego – 30.11.2022 r. (śr), godz. 8.00
      8. Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego – 01.12.2022 r. (cz), godz. 8.00
      9. Konkurs Przedmiotowy z Matematyki – 02.12.2022 r. (pt), godz. 8.00
     • Europejski Tydzień Sportu

     • Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej, która ma na celu promowanie sportu i aktywności fizycznej w całej Europie pod hasłem #BeActive. Główna część wydarzeń odbywa się w całej Europie w dniach 23-30 września. 

       

      Europejski Tydzień Sportu jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, pochodzenia społecznego czy poziomu sprawności. Musimy być aktywni regularnie – w pomieszczeniach i na zewnątrz – przez cały rok, aby poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz wspierać integrację społeczną.

      Zainaugurowany w 2015 roku Europejski Tydzień Sportu powstał w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys braku aktywności. Pomimo, że sport i aktywność fizyczna w znacznym stopniu przyczyniają się do dobrobytu obywateli Europy, poziom aktywności fizycznej obecnie pozostaje w stagnacji, a nawet spada w niektórych krajach. Takie akcje jak Europejski Tydzień Sportu uświadamiają, jak ważny jest dla wszystkich aktywny tryb życia. Niezależnie od tego, kim jesteśmy i co robimy. Nawet niewielki wzrost regularnej aktywności fizycznej może mieć głęboki wpływ na nasze długotrwałe zdrowie. Tydzień ma na celu dać ludziom na całym świecie trampolinę do aktywności.

      Klasy 4-8 w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu rozegrały:

      1. Turniej tenisa stołowego.
      2. Turniej w dwa ognie, klasy 5.
      3. Turniej kwadranta i piłki nożnej, klasy 8 i 7.
      4. Wyścigi sztafet, klasy 8.
      5. W tygodniu odbyły się także sportowo-taneczne przerwy, w których chętnie brali udział uczniowie naszej szkoły.

      Mamy nadzieję, że daliśmy naszym uczniom trampolinę do aktywności, nie tylko w szkole.

      Nauczyciele wychowania fizycznego

     • Dzień Chłopaka w 1-3

     • Wrzesień to miesiąc, który kojarzy się nie tylko z rozpoczynającą się jesienią - to także miesiąc, w którym swój dzień świętują wszyscy mali i duzi chłopcy. Dzień Chłopaka nie może obejść się bez echa w żadnej szkole. Miły upominek i ciekawe atrakcje wprowadzają radosną atmosferę. 

      Tak też się działo dziś w naszej szkole. 

      Uczniowie klas 1-3 brali udział w zabawach, zajadali pyszności i świetnie się bawili, zaś wszyscy chłopcy otrzymali upominki od dziewczynek wraz z życzeniami.

     • Europejski Tydzień Sportu-Dzień Sportu-Dzień Chłopaka

     • Od 7 lat na naszym kontynencie jest obchodzony  Europejski Tydzień Sportu. Impreza została zainaugurowana w odpowiedzi na malejącą aktywność fizyczną zdecydowanej większości mieszkańców Europy. W 2022 roku obchody przypadły na okres od 23 do 30 września.

      W naszej szkole postanowiliśmy Dzień Sportu połączyć z obchodami popularnego Dnia Chłopaka.

      Klasy siódme i ósme spędziły część piątku w hali sportowej. Rywalizację podzieliliśmy na dwie części. Najpierw, w ramach Europejskiego Dnia Sportu, został rozegrany turniej w palanta. Po serii emocjonujących meczów wyłoniono zwycięzców – okazali się nimi uczniowie klasy 8c.

      Następny turniej – turniej piłki nożnej, w ramach obchodów Dnia Chłopaka, został wygrany przez drużynę złożoną z uczniów klas 7 i 8a. Pozostałe klasy ósme przegrały w stosunku 0:2.

      Dzisiejsze zawody zostały rozegrane we wspaniałej, przyjacielskiej atmosferze. Zawodnicy i kibice mogli się posilić dzięki wspólnie zorganizowanemu „stołowi szwedzkiemu”. Wszyscy czekamy na możliwość kolejnej sportowej, międzyklasowej rywalizacji.