28 września klasa 2b pojechała na wycieczkę do Ośrodka Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie. To nie była zwyczajna wycieczka!!! To była najprawdziwsza przygoda!!! Uczniowie mieli możliwość wejścia do prawdziwego samolotu, mogli naciskać przeróżne przyciski, zobaczyć na własne oczy, jak się tankuje samolot i jak obsługuje szybowiec. Można było obserwować start i lądowanie samolotów. Dzieci wróciły pełne wrażeń, a także bogatsze o nowe wiadomości.
Wycieczka do Ośrodka Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej
Jak wdrażamy "Laboratoria przyszłości"
- 4
W ramach programu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła zakupiła nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne oraz pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach informatyki, ale także w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Pracownie robotyki, druku 3D oraz audio-wizualna zostały wyposażone tak, aby uczniowie kształtowali i rozwijali umiejętności : manualne i techniczne, samodzielnego i krytycznego myślenia, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
W jaki sposób wdrażamy „laboratoria przyszłości”? Uczniowie uczą się jak samodzielnie zmontować robota oraz zaprogramować go, a następnie udokumentować jego działanie i swoją pracę za pomocą sprzętu audio-wizualnego. Możliwości takie dają konstrukcyjne zestawy Makeblock do samodzielnego konstruowania robotów/pojazdów w oparciu o gotowy schemat budowy, a następnie ich programowania.
Poznają także możliwości „Drukarki 3D Banach”, która pozwala na naukę poprzez doświadczenie oraz poprzez kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem. Na ten czas hitem jest figurka sowy.
Dzięki temu zakupowi lekcje stały się jeszcze bardziej ciekawsze.
Apple Day? Apfeltag? A może Dzień Jabłka?
- 3
Apple Day? Apfeltag? A może Dzień Jabłka? Co roku, 28 września, obchodzimy Światowy Dzień Jabłka! Jabłko to symbol polskiego rolnictwa. Jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych owoców w kraju i na świecie. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi z właśnie z Polski! W minioną środę nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego wraz ze swymi uczniami świętowały ten dzień w trzech językach. Została wykonana fotobudka w kształcie jabłka, przy której robiliśmy zdjęcia. Podczas zajęć z języków angielskiego i niemieckiego uczniowie wykonywali zadania związane z tym pysznym i zdrowym owocem. Odbył się konkurs na najładniejsze przyniesione przez ucznia jabłko. Wygrał Mateusz Wojtuściszyn z klasy 5a, którego owoc zdobył najwiecej głosów. Prace uczniów z tego dnia możemy podziwiać na korytarzach naszej szkoły. Wszyscy świetnie i smacznie się bawiliśmy - bo dodatkowo każdy uczeń z jabłkiem tego dnia nie był odpytywany!!!
Pamiętajcie: An apple a day keeps the doctor away!
Anita Kucharczyk
"KASZTANOBRANIE"
📢UWAGA, UWAGA!!📢📢📢
Szkolny Wolontariat oraz mali wolontariusze "Drzewka szczęścia" zapraszają do akcji "KASZTANOBRANIE"!!
📆Startujemy już dziś, a zbiórka kasztanów będzie trwała do 30.10.2021!📆
Na czym polega akcja? 🤔 🤔 🤔
Waszym zadaniem jest zebranie jak największej ilości kasztanów. Namawiajcie do zbiórki kolegów, koleżanki, sąsiadów i rodzinę, bo im więcej, tym lepiej.
Pieniądze zebrane ze sprzedaży kasztanów przeznaczymy na zakup gier, klocków i innych akcesoriów do świetlicy szkolnej, a także zasilimy skarbonkę na działalność statutową Szkolnego Wolontariatu.
🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁
Zbiórkę kasztanów w klasach nadzorują wszyscy wolontariusze.
📢📢📢Zapraszamy również do udziału osoby spoza szkoły, kasztany można przekazywać w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy do świetlicy szkolnej.
Z góry dziękujemy za wsparcie 📢📢📢
Jak dbam o swoje zdrowie?
- 2
Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co zrobić, by skutecznie zapobiegać chorobom zakaźnym? Między innymi na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie klas piątych, szóstych i ósmych podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja, która miała na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych odbyła się w dniach 12 - 16 września. W jej ramach uczniowie obejrzeli podczas zajęć z wychowawcą film edukacyjny na temat chorób zakaźnych oraz udzielili odpowiedzi na pytania: „Jak dbam o swoje zdrowie?”, „Którą ze swoich chorób najgorzej wspominam i dlaczego?” oraz „W jaki sposób mój organizm radzi sobie z chorobami?”. Po udzieleniu odpowiedzi przystąpili do wykonywania plakatów, które udekorowały ściany naszej szkoły. Zapraszamy do ich obejrzenia!
SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ
„Wolontariat to przede wszystkim naturalny
odruch serca, który przynagla każdego człowieka
do pomocy drugiemu – swemu bliźniemu”
Jan Paweł II
SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ
W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
ZARZĄD SZKOLNEGO WOLONTARIATU
PRZEWODNICZĄCY: Kamil Fudali
Z-CA PRZEWODNICZĄCEGO: Hanna Weise
SKARBNIK: Natalia Machanek
Szkolny Wolontariat pod patronatem Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK w Zielonej Górze pracuje od wielu lat przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Świdnicy, prowadząc działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz w innych akcjach charytatywnych.
Członkowie Szkolnego Wolontariatu – uczniowie klas V – VIII SP prowadzą działalność przede wszystkim na rzecz społeczności lokalnej, rozwijając w ten sposób postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtując życzliwość i bezinteresowność oraz zaangażowanie na rzecz osób potrzebujących pomocy. Wolontariat to również propozycja spędzania czasu wolnego, poprzez promocję działań wolontariackich: akcje charytatywne lokalne i ogólnopolskie, prace projektowe, organizację pomocy koleżeńskiej, współpracę z zespołami klasowymi i wychowawcami, konkursy, prowadzenie zajęć warsztatowych i szkoleń, a także akcje promujące zdrowy styl życia.
Rok szkolny rozpoczęliśmy spotkaniem Szkolnego Wolontariatu, na którym wybraliśmy samorząd wolontariatu oraz przywitaliśmy nowych członków z klas 5. Chętnych do działania w naszym wolontariacie jest 34 uczniów. Planujemy kontynuacje akcji: „Drzewko szczęścia”, „Gorączka złota”, „Dziel się uśmiechem” – profilaktyka higieny jamy ustnej, „Pełna miska dla schroniska” oraz współpracę z fundacją „Pomóż i Ty”, udział w projektach i pomoc młodszym dzieciom w nauce.
Nasze hasło to: Masz ochotę pomóc światu, udaj się do wolontariatu!
Opiekunki Wolontariatu Szkolnego: Małgorzata Furmanek, Sylwia Kata, Wioletta Tkaczyk
"Sprzątanie świata"
23 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki, po raz kolejny uczestniczyli w akcji "Sprzątania świata". Dzieci porządkowały teren wokół szkoły, a także pobliską okolicę. Czynny udział w tym przedsięwzięciu uzmysłowił uczniom, że należy dbać o czystość i piękno naszego najbliższego otoczenia. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.
Europejski Dzień Języków
W tym roku szkolnym Europejski Dzień Języków postanowiliśmy świętować wraz z uczniami Szkoły Podstawowej im. Bartłomieja Pitiscusa w Słonem. Uczniowie świdnickiej klasy siódmej, wraz z opiekunkami – nauczycielkami języków angielskiego i niemieckiego, zaprosili bliźniaczą klasę 7 ze Słonego na warsztaty językowe. Uczniowie podczas tej integracji mogli wykazać się znajomością języków angielskiego i niemieckiego, wykonując ciekawe zadania (na przykład jednym z nich było zaprojektowanie flagi wymyślonego przez siebie państwa), grając w interesujące gry. Wszyscy uczestnicy pracowali z wielkim zaangażowaniem, tworząc tym samym wspaniałą, sprzyjającą integracji atmosferę. Zgodnie orzekliśmy, że za rok musimy powtórzyć taką imprezę!
"Lubuskie Talenty - Program Stypendialny"
Uprzejmie informujemy, że rozpoczęła się III edycja projektu pn. "Lubuskie Talenty - Program Stypendialny".
W załączeniu przekazujemy pismo Pana Łukasza Poryckiego Wicemarszałka Województwa Lubuskiego, dotyczące zasad przyznawania stypendiów szczególnie uzdolnionym uczniom klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących z terenu województwa lubuskiego.
Poniżej załączamy Regulamin przyznawania stypendiów dla uczniów szczególnie uzdolnionych klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących w województwie lubuskim w roku szkolnym 2022/2023:
„Przygoda z Nysą – życie nad rzeką”
Klasy ósme we wtorek, 20 września, integrowały się po raz wtóry – tym razem odwiedzając, w ramach realizacji projektu „Świat Nauki” – Centrum Przyrodnicze przy ulicy gen. J. Dąbrowskiego oraz Planetarium mieszczące się przy ulicy gen. W. Sikorskiego. W Centrum uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ciekawą wystawą czasową „Przygoda z Nysą – życie nad rzeką”. Wystawę przygotowało Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz. Została ona poświęcona Nysie Łużyckiej jako zróżnicowanemu środowisku życia zwierząt i roślin. W ramach wystawy przedstawiono liczne gatunki, których istnienie zależy od rzeki i terenów w jej pobliżu. Poznaliśmy mieszkańców doliny Nysy Łużyckiej – między innymi jętki, bobry czy też rzadko w Polsce spotykanego szopa pracza. Modele do dotykania, interaktywne plansze w czterech wersjach językowych (polskiej, niemieckiej, czeskiej i angielskiej) sprawiły, że wystawa była dla naszych uczniów interesującym przeżyciem.
Z kolei w Planetarium obejrzeliśmy filmy przypominające jedną z najważniejszych misji kosmicznych zrealizowanych przez ludzi. Chodzi tu o misję sondy Voyager 1, która, obok swojej siostrzanej sondy Voyager 2, jest jedynym obiektem zbudowanym na Ziemi, który opuścił nasz układ planetarny. Zanim do tego doszło, w trakcie swojej podróży, obie sondy minęły kolejne planety oraz ich księżyce, dostarczając pierwszych zdjęć tych obiektów i znacznie wzbogacając naszą wiedzę o tych odległych światach. Teraz, po czterech dekadach, obie sondy badają przestrzeń międzygwiezdną.
Wystawa i pokazy filmowe spodobały się wszystkim uczestnikom. W środę po dwóch dniach „wycieczkowych” ósmoklasiści wracają do szkolnej rzeczywistości.
Zajęcia integracyjne dla uczniów klas 8
- 3
Uczniowie klas ósmych, w nowej trzyoddziałowej „odsłonie”, wybrali się w poniedziałek, 19 września, na zajęcia integracyjne na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bunkier”. Humory i dobra forma dopisywały, w przeciwieństwie do kapryśnej pogody. Po 8000 kroków uczniowie zmierzyli się ze sobą podczas międzyklasowej rywalizacji – ósmoklasiści, pod czujnym okiem pana Eliasza Madeja, strzelali z wiatrówki, paintballa, łuku, rzucali również rzutkami w balony. Najlepszą w tych dyscyplinach okazała się klasa 8a.
Poza rywalizacją mieliśmy możliwość upieczenia kiełbas na ognisku oraz korzystania z licznych „bunkrowych” atrakcji – młodzież miała do wyboru badminton, tratwę, specjalne huśtawki, rzuty piłką koszykową, zjazd linowy i inne. Przez cztery godziny można było wyszaleć się do woli. W drodze powrotnej podwoiliśmy liczbę kroków, planując równie udane wypady integracyjne.
Wyprawka dla Żaka
Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze dzięki hojności sponsorów: firmy Amazon i sieci sklepów Biedronka mógł rozdysponować do szkół naszego województwa 3000 wyprawek dla uczniów – zarówno polskich, jak i ukraińskich.
Szkolny Wolontariat działający w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy i w Szkole Podstawowej im. Bartłomieja Pitiscusa w Słonem zgłosił chęć obdarowania wyprawkami swoich uczniów. Bogato wyposażone plecaki trafiły do dzieci z klas 1-3 i 4-8.
Małgorzata Furmanek
Propozycja zajęć w ramach projektu "Świat Nauki"
Narodowe Czytanie wśród najmłodszych
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, wzorując się na kolegach i koleżankach starszych klas, wspólnie zasiedli do czytania bajek Adama Mickiewicza w ramach kolejnej edycji Narodowego Czytania. Bajka "Przyjaciele" czytana przez wychowawczynie klas 1-3, choć krótka, wniosła nową wiedzę, że " Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".
Logowanie do dziennika dla nowych użytkowników
1. W pasku adresu przeglądarki internetowej wpisz adres dziennika elektronicznego:
https://uonetplus.vulcan.net.pl/swidnicapowiatzielonogorski
Wyświetli się powitalna strona systemu
2. Kliknij przycisk Załóż konto, a następnie wpisz adres e-mail, który podałeś wychowawcy
3. Zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk Wyślij wiadomość
4. Sprawdź skrzynkę swojej poczty elektronicznej. Przeczytaj wiadomość i kliknij link podany w treści, aby nadać własne hasło
5. Wprowadź nowe hasło, którym będziesz się posługiwał, zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk Ustaw nowe hasło
6. Od tego momentu możesz logować się do systemu, korzystając z adresu e-mail i ustalonego przez siebie hasła.
Jak opłacić ubezpieczenie
Na polisach ubezpieczeniowych (osobno dla przedszkola i szkoły) widnieje nr rachunku bankowego, na który należy dokonywać indywidualnych wpłat (przelewów), podając w tytule przelewu Imię i Nazwisko dziecka oraz klasę.
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych
„Uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony stanowi ważny cel edukacji zdrowotnej. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych. Dlatego wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi przygotowaliśmy dla szkół pakiet materiałów edukacyjnych.
W ramach akcji tematem przewodnim Tygodnia dla chorób zakaźnych jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.” Ministerstwo Edukacji i Nauki
W dniach 12 -16 września 2022 roku również nasza szkoła przyłączy się do akcji „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych.” Materiały informacyjne przygotowane przez GIS
w przystępny sposób opisują m.in. objawy, sposoby zakażenia i powikłania chorób zakaźnych. Przybliżają także rolę szczepień ochronnych w zapobieganiu błonicy, krztuścowi, odrze, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Zachęcamy do zapoznania z materiałami również na stronie MEiN.
Oferta ubezpieczenia na rok szkolny 2022/2023
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Wszystkie