Wolny weekend? – nie dla wszystkich. Dla rodziców uczniów klasy IV B jest to weekend bardzo pracowity, bowiem postanowili oni wyremontować salę nr 29. Rodzice podeszli do zadania bardzo ambitnie i zakres remontu jest szeroki: wymiana posadzki, odmalowanie ścian, nowe rolety. Pieniądze na remont zostały pozyskane z dobrowolnych składek rodziców oraz z przychodów z kiermaszu ciast i innych słodkości. Bardzo dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie rodziców!
Remont sali nr 29
- 1
Nasza wolontariuszka w komisji konkursowej Muzeum
Mamy za sobą pierwsze doświadczenie wolontariatu w kulturze zrealizowane w ramach naszego projektu „Akcja Empatia”. Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza zaprosiło nas do włączenia się w prace komisji konkursowej i wybór zwycięskiej pracy w konkursie na postać przyjaciela Muzeum. Wyzwanie podjęła wolontariuszka Hanna Babińska z klasy VII A. Wbrew temu co się może wydawać, nie było to zadanie łatwe, bowiem zgłoszone prace były na naprawdę wysokim poziomie! Znamy zwycięską pracę, a już niebawem poznamy jej autora.
OPŁATA ZA OBIADY
Opłata za obiady w miesiącu PAŹDZIERNIK
Szkoła (22dni) - 132zł
Przedszkole (23dni) - 253zł
Obchody Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole.
26 września w naszej szkole zorganizowano obchody Europejskiego Dnia Języków, podczas których uczniowie aktywnie uczestniczyli w wielu ciekawych inicjatywach promujących naukę języków obcych. Głównym punktem wydarzenia był konkurs na plakat zachęcający do nauki języków i świętowanie tego wyjątkowego dnia. Zwycięzcami zostały uczennice klasy 7a: Pola Frąckiewicz, Hanna Kokocińska oraz Klara Żelek, których praca zdobyła najwięcej głosów wśród uczniów. Podczas przerw szkolny korytarz zamienił się w miejsce pełne radości i energii, gdzie odbyła się taneczna impreza w rytm muzyki z różnych krajów europejskich. Uczniowie, przebrani za przedstawicieli różnych narodowości, z entuzjazmem brali udział w zabawie. Dodatkowo, klasy 6a i 6b zorganizowały kiermasz charytatywny, podczas którego sprzedawano domowe wypieki. Dochód z kiermaszu został przekazany na pomoc powodzianom, co było pięknym gestem solidarności i wsparcia dla potrzebujących.
Treningi karate
Wszystkich naszych uczniów zachęcamy do udziału w treningach karate. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu na salce lustrzanej. Spotkanie organizacyjne dla rodziców oraz pierwsze zajęcia zaplanowane są w najbliższy czwartek, 3 października o 16.30. W przypadku pytań, prosimy kontaktować się bezpośrednio z trenerami. Serdecznie zapraszamy!
Dzień Pizzy.
W klasie drugiej mieliśmy wyjątkowy dzień, ponieważ samodzielnie przygotowywaliśmy pizzę. Od samego rana wszyscy byli podekscytowani,
a zaplanowane zajęcia przyciągnęły uwagę każdego ucznia. Najpierw nauczyciel wyjaśnił, jak krok po kroku przygotować składniki na ciasto. Kiedy każdy miał już swoją bazę, nadszedł czas na najprzyjemniejszą część – dobieranie składników.
Na stole pojawiły się miski z różnorodnymi dodatkami: żółtym serem, szynką, pieczarkami, pomidorami, papryką, oliwkami i kukurydzą. Każdy mógł skomponować swoją własną pizzę, wybierając to, co lubi najbardziej. Niektórzy postawili na klasyczne połączenia, inni zdecydowali się na eksperymenty. Po nałożeniu sosu pomidorowego i wybranych składników, nasze pizze trafiły do pieca.
Gdy zaczęły się piec, zapach rozchodził się po całej klasie, wzbudzając jeszcze większy apetyt. Po kilkunastu minutach nadeszła długo wyczekiwana chwila – degustacja! Pizze były pyszne, a świadomość, że zrobiliśmy je sami, dodała im wyjątkowego smaku. Wszyscy byli bardzo dumni ze swoich wypieków i z chęcią podzielili się nimi .
Biegające dyktando.
Biegające dyktando to zabawa edukacyjna, która łączy aktywność fizyczną z nauką pisania. Jest idealne dla uczniów klasy drugiej, ponieważ rozwija umiejętności ortograficzne, a jednocześnie dostarcza mnóstwo ruchu i radości. Zabawa ta angażuje nie tylko pamięć, ale również zmysł współpracy w zespole, co pomaga w budowaniu więzi między uczniami. Dzięki temu dzieci uczą się poprzez ruch, co czyni naukę bardziej atrakcyjną i efektywną.
Na lekcji polskiego, w klasie drugiej postanowiliśmy zorganizować wyjątkowe dyktando. Zamiast tradycyjnego pisania w zeszycie, dzieci miały „biegające dyktando”. Klasa została podzielona na grupy. Na końcu sali został zawieszony fragment tekstu, który uczniowie musieli przepisać. Każdy z grupy miał jedno zadanie: podbiec do kartki, zapamiętać kilka słów, wrócić do swojej grupy i podyktować to, co zapamiętał. Potem kolejna osoba z drużyny biegła po kolejne słowa. Zabawie towarzyszyły emocje i dużo śmiechu. Dzięki temu dzieci nie tylko ćwiczyły ortografię, ale też uczyły się współpracy i zapamiętywania. To było najbardziej dynamiczne dyktando, jakie do tej pory mieliśmy!
Wycieczka edukacyjna klasy ósmej do Oświęcimia i Wadowic.
Wycieczka edukacyjna klasy ósmej do Oświęcimia i Wadowic
25 września 2024 roku klasa ósma naszej szkoły wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem tego wyjazdu było zapoznanie uczniów z tragiczną historią obozu Auschwitz, który stał się symbolem terroru, ludobójstwa oraz Szoah. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, utworzony w 1940 roku przez Niemców na terenie Oświęcimia, jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci, przypominającym o ogromie zbrodni popełnionych w czasie II wojny światowej. Uczniowie, pod opieką licencjonowanego przewodnika, poznali mroczną historię tego miejsca, co było dla nich ważną lekcją o cierpieniu i tragicznych losach milionów ludzi. Po zwiedzaniu Auschwitz-Birkenau młodzież udała się do Wadowic, gdzie odwiedziła dom rodzinny św. Jana Pawła II, patrona naszej szkoły. Muzeum w Wadowicach to miejsce upamiętniające życie i nauczanie Ojca Świętego, którego pontyfikat i wartości zajmują wyjątkowe miejsce w historii Polski. Uczniowie poznali bliżej biografię i nauczanie Jana Pawła II, którego życie pełne miłości, szacunku i otwartości na drugiego człowieka może stanowić dla nich wzór do naśladowania. Wycieczka była ważnym doświadczeniem, które wzbogaciło uczniów o nową wiedzę historyczną i skłoniło do refleksji nad przeszłością oraz wartościami, którymi powinni kierować się w życiu.
2
Uczniowie szkolnego wolontariatu uczestnikami warsztatów „Akcja Empatia”
W dniu 24 września uczniowie zapisani do szkolnego wolontariatu mieli okazję wziąć udział w całodniowych warsztatach organizowanych w ramach projektu „Akcja Empatia”. Tematem przewodnim spotkania był wolontariat w kulturze, a celem – poszerzenie wiedzy uczniów na temat roli wolontariuszy w instytucjach kulturalnych oraz rozwijanie w nich empatii i zaangażowania społecznego. Warsztaty poprowadziła Kalina Patek, doświadczona koordynatorka działań wolontariackich. Na początku uczestnicy rozmawiali o tym, czym jest wolontariat i jakie wartości powinien reprezentować prawdziwy wolontariusz. Ważnym elementem warsztatów była integracja uczestników. Uczniowie mieli okazję wzajemnie się poznać i wziąć udział w ćwiczeniach grupowych. Jednym z ciekawszych zadań było wyzwanie polegające na skonstruowaniu maszyn latających, które wymagało zarówno kreatywności, jak i współpracy zespołowej. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była debata panelowa z udziałem przedstawicieli lokalnych instytucji kultury oraz organizacji wolontariackich.
W debacie uczestniczyli:
- Piotr Dziedzic z Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie,
- Monika Kaczmarek z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy,
- Bogusława Fediuk-Pelińska z Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK,
- Paulina Szewczyk z Gminnego Ośrodka Kultury,
- Rafał Trafała, radny Gminy Świdnica oraz przedstawiciel Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych.
Podczas dyskusji omówiono aktualne potrzeby lokalnych instytucji oraz możliwości współpracy wolontariuszy z organizacjami kulturalnymi. Wymiana poglądów pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć, jak ważna jest ich rola w kształtowaniu i wspieraniu lokalnej kultury. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i cenne wskazówki. Uczniom gratulujemy aktywnego udziału, zaangażowania oraz kreatywności. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia będą motywować do dalszych działań na rzecz lokalnej społeczności!Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2024.
20
Piaskownica w grupie Pszczółek
Dzięki zaangażowaniu i współpracy rodziców dzieci należących do grupy Pszczółek w ogrodzie przedszkolnym stanęła piaskownica wraz z pojemnikiem na zabawki. Chcielibyśmy serdecznie podziękować panu Przemysławowi Kapusta za tę wspaniałą inicjatywę oraz dowóz piasku. Państwu Katarzynie i Krystianowi Mech za podarowanie piaskownicy dla naszych przedszkolaków oraz państwu Joannie i Tomaszowi Powchowicz za podarowanie żółwia na zabawki. Dzięki tej inicjatywie nasze dzieci mają możliwość spędzenia czasu na twórczej zabawie. Naszą wdzięczność trudno ubrać w słowa! Mamy nadzieję, że proste DZIĘKUJĘ zawiera wszystko, co chcielibyśmy wyrazić.
Narodowe Czytanie 2024
W pierwszych tygodniach września poloniści uczący w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy aktywnie zaangażowali się w zorganizowanie kolejnej edycji Narodowego Czytania. W tym roku postanowiono zapoznać całą Polskę z treścią wiekopomnego dzieła Juliusza Słowackiego – „Kordianem” – dramatem romantycznym, który porusza kwestie walki o wolność i niezależność, idealizmu i młodzieńczych marzeń. W naszej szkole przewidzieliśmy liczne atrakcje związane z akcją: czytanie fragmentów utworu przez uczniów i nauczycieli, prelekcje na temat epoki romantyzmu oraz konkursy literackie. Podczas wybranych lekcji uczniowie starszych klas naszej szkoły obejrzeli prezentacje obrazujące życie i twórczość autora „Balladyny”. Następnie mogli wysłuchać fragmentu dramatu oraz obejrzeć ekranizację zrealizowaną przez TVP. Przypomnijmy, że jest to już 13. edycja Narodowego Czytania, w ramach którego para prezydencka zaprasza do wspólnej lektury dzieł ważnych dla literatury polskiej. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 roku czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W roku lekturą 2021 była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, z kolei rok temu czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Główna tegoroczna uroczystość, z udziałem pary prezydenckiej, odbyła się w sobotę, 7 września, w Ogrodzie Saskim. Fragmenty twórczości Elizy Orzeszkowej odczytała para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. W akcji wzięły również udział osoby ze świata sztuki i kultury. Prezydent podkreślił, że chciałby, aby w trakcie wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski. Na zakończenie uroczystości prezydent ogłosił, że w roku 2025 podczas akcji Narodowego Czytania zostaną przypomniane utwory Jana Kochanowskiego.
Piknik rodzinny zorganizowany przez klasę II – pomoc dla powodzian.
21 września nasza szkoła tętniła życiem dzięki rodzinnemu piknikowi, który zorganizowali uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią. Wydarzenie zgromadziło liczne rodziny, uczniów oraz nauczycieli, oferując wszystkim uczestnikom dzień pełen atrakcji, zabawy i wspólnej integracji. Na pikniku nie zabrakło stoisk z domowymi wypiekami, gier i zabaw dla najmłodszych, a także konkurencji sportowych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli, udało się zebrać znaczącą kwotę, którą w całości przekazano na pomoc dla osób poszkodowanych w ostatnich powodziach. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność, wsparcie i otwarte serca. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym, a nasz piknik nie tylko dostarczył wielu radosnych chwil, ale też przyczynił się do wsparcia potrzebujących. Dziękujemy klasie II oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli organizować kolejne akcje niosące pomoc innym!
Maja Lisiecka zwycięża w Krakowie !!!
Uczennica Zespołu Szkolo-Przedszkolnego w Świdnicy, Maja Lisiecka zwyciężczynią turnieju szpadowego w Krakowie. Reprezentantka Szkolnego Klubu Szermierczego ‘FLESZ” Świdnica nie maiła sobie równych w kategorii U13. Wygrała wszystkie walki eliminacyjne, a następnie pojedynki pucharowe. To bardzo udany start naszej zawodniczki. Bardzo dobrze walczył Wiktor Pałaski, który w kategorii młodzików uplasował się na wysokim 5 miejscu. Grzegorz Warecki oraz Oliwia Owczarek zajęli miejsca 9. Poniżej podajemy wyniki naszych wszystkich reprezentantek oraz reprezentantów:
13 – Helena Bednarska
14 - Wojtek Kurianowicz
16 – Zosia Lewandowska
17 – Natalia Kokocińska
19 - Nina Kapusta
21 - Filip Sołtysiak
26 - Tymon Bobrowicz
39 – Wiktoria Samokhina
41 - Mieszko Awramik
52 - Leon Bobrowicz
Przed nami wyjazd do Wadowic oraz Gliwic.
Pokaz szermierczy dla klas pierwszych.
Szkolny Klub Szermierczy "FLESZ" Świdnica.
W dniu dzisiejszym w sali szermierczej Zespołu – Szkolno-Przedszkolengo w Świdnicy odbył się pokaz szermierki dla uczennic oraz uczniów klas pierwszych. W zajęciach uczestniczyli szermierze z klasy 6b, którzy z powodzeniem startują w zawodach ogólnopolskich oraz międzynarodowych.
Dozowniki na papier w toaletach
Wczoraj Rada Rodziców, na swoim pierwszym zebraniu w tym roku szkolnym, zgodziła się sfinansować zakup dozowników na papier toaletowy. Dziś zaopatrzyliśmy je w papier toaletowy. Chcieliśmy podnieść komfort korzystania z toalet szkolnych. Niestety, uczniowie postanowili wykorzystać papier w innych celach. Szkoda.
Sesja zdjęciowa w plenerze z Panią Agnieszką Jóźwiak.
Pod koniec ubiegłego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły mieli wykonaną sesję zdjęciową przez Panią Agnieszkę Jóźwiak. Oto jej efekty w formie kolażu. Wyszło pięknie. Jeszcze raz bardzo dziękujemy.
ZEBRANIA Z RODZICAMI
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na zebrania w czwartek, 12 września 2024 r.
Pierwsze zebranie nowo powołanej Rady Rodziców odbędzie się w tym samym dniu o godzinie 18.00.
Rozkład jazdy autobusów ZKP
Aktualny rozkład jazdy autobusów szkolnych dostępny jest w zakładce Rozkład jazdy autobusów.
Dodatkowo, na prośbę ZKP przekazujemy informację dla rodziców uczniów dojeżdżających z miejscowości Drzonów, Radomia:
Rano podjeżdża po dzieci biały bus Ford Transit o numerze rejestracyjnym FZI80950. Numer telefonu kierowcy dostępny jest w sekretariacie szkoły. Prosimy rodziców o informowanie kierowcy (poprzez wiadomość SMS), gdy dzieci nie jadą do szkoły.
4 i 6 września - zajęcia lekcyjne tylko do 12.30
Z uwagi na utrzymujące się bardzo wysokie temperatury, zajęcia lekcyjne w dniach 4 września (środa) oraz 6 września (piątek) zostaną skrócone do godziny 12.30.
Świetlica w tych dniach będzie czynna zgodnie z planem (6:45-16.30), jednak zwracamy się do Państwa z prośbą o wcześniejsze odbieranie dzieci.
Kursy autobusów ZKP w tych dniach bez zmian.
Dziękujemy za wyrozumiałość.
Komunikat: organizacja pracy 5.09.2024
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie