Przedstawiamy uczniów wyróżnionych w konkursie świetlicowym pt. "Wiosenne kwiaty":
- Antoni Zapotoczny z klasy 3B
- Julia Bury z klasy 4B
- oraz Ignacy Zapotoczny z klasy 5A
Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie.
Przedstawiamy uczniów wyróżnionych w konkursie świetlicowym pt. "Wiosenne kwiaty":
Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie.
Klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do Bolesławca, do Żywego Muzeum Ceramiki. To miejsce, gdzie każde naczynie od początku do końca wytwarzane jest ręcznie. Udział w warsztatach ceramicznych sprawił, że każdy mógł poczuć się jak artysta i przekonać się, że naczynia własnoręcznie wykonane mają duszę. Następnie dzieci udały się do Zamku Grodziec - rycerskiej twierdzy na szczycie wygasłego wulkanu. Można było odkryć niejedną tajemnicę skrywaną w tym miejscu. Była to naprawdę świetna wycieczka.
W naszej szkole w dniach 25-30 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Karolu Wojtyle. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas V-VII. Celem konkursu było przypomnienie i przybliżenie wszystkim uczniom naszej szkoły życiorysu naszego Patrona – Jego dzieciństwa, lat kapłaństwa oraz wybór na głowę Stolicy Apostolskiej. Najpierw uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu biograficznego pt. „Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Następnie, korzystając z informacji zawartych w wydawnictwie „Śladami Jana Pawła II”, poznali najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły. Nasi wychowankowie wykazali się wręcz niezwykłą wiedzą na temat życia naszego Patrona! Największą liczbę punktów zdobyły trzy osoby – Pola Frąckiewicz i Lena Wadecka (obie z klasy 6A) oraz Jadwiga Michalec (klasa 5B).
Na drugim miejscu uplasowało się aż dziewięć osób – Zofia Schmidt, Zofia Wińska (klasa 6A), Aurelia Moszonka (klasa 6B), Helena Bednarska i Leon Bobrowicz (klasa 5B) oraz uczniowie klasy siódmej – Aleksandra Hołobotowska, Julia Szymczak i Agata Felińska. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wykazanie się wiedzą na temat świętego Jana Pawła II oraz za wielkie zaangażowanie!
W zabytkowym zespole pałacowo-parkowym w Letnicy uczniowie klasy siódmej i ósmej wysłuchali wykładu na temat historii tego miejsca. Prelegentem była pani Ewelina Bryś, nauczycielka historii, ucząca na co dzień w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy.
Projekt jest współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Zadanie realizujemy w partnerstwie z Gmina Świdnica Lubuskie!
Z okazji Dnia Pracownika Samorządowego uczniowie klas I-III przygotowali specjalne prace, aby podziękować i wyrazić swoje uznanie dla pracy Pielęgniarki, Sekretariatu, Kuchni, Pań Sprzątających i Woźnych. Dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie w wykonanie tego zadania.
Uczniowie klas siódmych i ósmych będą mieli możliwość w najbliższych dniach wziąć udział w realizacji bardzo ciekawego projektu edukacyjnego pod hasłem „Tropiciele historii”. Przedsięwzięcie ma na celu ożywienie historii wsi Letnica, a także rozbudzenie ciekawości, kreatywności oraz chęci do eksplorowania lokalnej historii wśród uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie gminy Świdnica. W ramach projektu uczniowie będą mieli okazję poznać zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Letnicy, historię tego miejsca oraz jego mieszkańców. Poza tym uczestnicy wezmą udział w warsztatach wykorzystujących nowoczesne narzędzia multimedialne, takie jak: komiks, wirtualna galeria oraz podcast.
Projekt jest współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Zadanie realizujemy w partnerstwie z Gmina Świdnica Lubuskie.
Nasza szkoła dołączyła do IV edycji Ogólnopolskiego Programu ,,Świadomość procentuje” realizowanego przez World Healthy Living Foundation. Celem programu jest kompleksowy rozwój mentalny dzieci i młodzieży przy równoczesnym stworzeniu przestrzeni dla rodziców i nauczycieli. Program będzie realizowany od 21 maja do 16 czerwca poprzez cykl spotkań online prowadzonych przez doświadczonych Trenerów Mentalnych. Szczegółowy harmonogram wraz z linkami do warsztatów udostępniony będzie przez dziennik Vulcan. Gorąco zachęcamy do uczestnictwa. Najlepsze rezultaty możemy osiągnąć decydując się na wspólny udział i współpracę na linii uczeń-nauczyciel-rodzic.
Panowie z Lubuskiego Związku Pszczelarzy – Bogusław Dubiel i Wojciech Dobicki ponownie odwiedzili naszą placówkę – tym razem przeprowadzili warsztaty w wybranych oddziałach klas I-IV. Nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję zobaczyć żywe pszczoły, samodzielnie użyć specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w pracy pszczelarza, przymierzyć ochronny strój pszczelarza, przygotować domek dla owadów, a przede wszystkim skosztować przepyszny miód. Warsztaty były interesujące, łączyły wiedzę teoretyczną z praktyką i, co najważniejsze, były entuzjastycznie odebrane przez naszych wychowanków. Serdeczne podziękowania dla panów Bogusława Dubiela i Wojciecha Dobickiego.
Uczniowie klasy 6b wzięli udział w programie edukacyjno-obronnym „Edukacja z wojskiem”, którego celem jest popularyzowanie wiedzy z takich obszarów, jak zarządzanie bezpieczeństwem, obrona cywilna, cyberbezpieczeństwo oraz ratownictwo medyczne. Podczas zajęć teoretyczno-praktycznych uczniowie mieli okazję omówić zagadnienia związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, przećwiczyć ewakuację na wypadek pożaru oraz zdobyć wiedzę o podstawach udzielania pierwszej pomocy.
Zapraszamy dzieci do biblioteki szkolnej, która wzbogaciła swoje zbiory o kolejne książki podarowane dla najmłodszych czytelników.
Woda – o jej niezwykle ważnej roli w naszym życiu każdy niby wie, ale czasem o tym zapomina. Aby już od najmłodszych lat nauczyć nasze pociechy jej doceniania, uczniowie klasy 1a wyruszyli na wyprawę do jednego z dwóch ujęć wody znajdujących się w naszej miejscowości. Pracownik Zakładu Usług Komunalnych w Świdnicy, pan Mateusz Brodzik, oprowadził nas po Stacji Uzdatniania Wody. Mieliśmy możliwość obejrzenia olbrzymiego zbiornika zaopatrującego mieszkańców w ten bezcenny skarb. Pan Mateusz opowiadał o znaczeniu wody dla ludzi, o sposobach jej oszczędzania. Po powrocie do szkoły pierwszaki z miłą chęcią wykonały plakaty pokazujące, jak wielką rolę pełni w naszym życiu woda. To była bardzo pouczająca lekcja!
"Mój tata ma wielkie Centrum Logistyczne " - powiedziała Wika i wraz z tatą pokazała nam to niezwykłe miejsce.
Dziękujemy Panu Tomaszowi Grabowskiemu za ciekawą lekcję i organizację wycieczki do Centrum Logistycznego w Kunowicach.
W dniach 8 i 10 maja odbyły się warsztaty pt. „Drugie życie ubrań…”, których celem było przybliżenie jego uczestnikom pojęcia recyklingu i upcyklingu. Uczniowie wybranych klas I–III wykonywali dekoracje w formie wianków, wieńców czy też łapaczy snów z resztek materiału, włóczki lub kolorowych tasiemek, z wykorzystaniem metalowych wieszaków i styropianowych obręczy. Podczas warsztatów dzieci nie tylko wykazały się wiedzą na temat odzysku odpadów, ale także ogromną kreatywnością i zaangażowaniem podczas tworzenia swoich prac. Warsztaty były organizowane w ramach dotacji otrzymanej przez Gminę Świdnica z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w ramach Programu Priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”, „Ochrona Środowiska, gospodarka wodna i zrównoważony rozwój – Edukacja proekologiczna w Gminie Świdnica”.
W dniu 14 maja nasze przedszkole odwiedzili panowie z Lubuskiego Związku Pszczelarzy – Bogusław Dubiel i Wojciech Dobicki, którzy przywieźli nie tylko specjalistyczny sprzęt potrzebny w pracy pszczelarza, ale również… żywe pszczoły, dzięki czemu można było poczuć klimat prawdziwej pasieki. Podczas warsztatów dzieci z grup Pszczółek, Słoneczek i Biedroneczek pomagały w odwirowywaniu miodu z plastrów, miały możliwość przymierzenia ochronnego stroju pszczelarza, przygotowywały domek dla owadów, a przede wszystkim degustowały przepyszny miód! Serdecznie dziękujemy za bardzo interesujące zajęcia!
Po trzech dniach intensywnego wysiłku egzaminacyjnego, uczniowie klasy VIII doczekali się chwili zasłużonego relaksu. Dzisiejszy dzień spędzili z wychowawcą na strzelnicy Fox w okolicy Nowogrodu Bobrzańskiego. Oprócz ogniska i wspólnie spędzonego czasu była też nauka strzelania. Instruktażu udzielał uczniom pan Przemysław Kapusta, członek Rady Rodziców, któremu serdecznie dziękujemy za inicjatywę i poświęcony nam czas oraz za bardzo przyjemny dzień!
Podczas trzeciego i, niestety, ostatniego dnia wizyty nauczycieli ze słonecznej Turcji w naszej szkole miały miejsce dwa, warte upamiętnienia wydarzenia. Najpierw uczeń klasy 5B – Wojciech Pajdowski zaprezentował swoje nieprzeciętne umiejętności projektowania i wykorzystania w praktyce drukarki 3D. Wojtek podarował tureckim nauczycielom wykonane według autorskiego projektu plakietki, na których umieścił nazwę naszej szkoły w językach polskim i tureckim oraz ozdobił je flagami tych dwóch państw. Nasi goście byli zauroczeni poziomem prezentacji i uzdolnieniami naszego wychowanka. Przy okazji okazało się, że turecka szkoła nie używa i nie posiada takiej drukarki. Pan dyrektor, będąc pod wielkim wrażeniem pokazu Wojtka, uznał, że natychmiast po powrocie do Ankary dokona odpowiedniego zakupu. Następnie uczniowie naszej szkoły mogli poznać realia codziennej pracy w szkole tureckiej. Nasi goście zaprezentowali swoja szkołę, prezentując zebranym film przygotowany specjalnie na tę okazję. Szkoła znajdująca się w pobliżu tureckiej stolicy jest ogromną placówką, do której uczęszcza ponad 1600 uczniów! Dzięki obejrzeniu pięknej prezentacji poznaliśmy nie tylko system nauczania, ale także nauczyliśmy się porywającego tureckiego tańca narodowego. Po południu nasi goście mieli możliwość spróbowania naszych narodowych dań – szczególnie przypadły im do gustu pierogi, które mieli okazję kosztować po raz pierwszy. Nasza działania i znakomita atmosfera wokół trzydniowej wizyty zaowocowały przyjaźnią, która nie powinna zakończyć się w momencie powrotu tureckich gości do ich ojczyzny. Podczas ostatniego, pożegnalnego spotkania obie strony zadeklarowały chęć dalszej współpracy. Chcielibyśmy zostać partnerskimi szkołami w dalszych działaniach w ramach Erasmusa i eTwinningu. Trzymajmy kciuki za wspólną przyszłość
Uczniowie klas 7 i 8 mieli wczoraj przyjemność uczestniczyć w inauguracyjnej sesji Rady Gminy Świdnica. Byliśmy świadkami ślubowania złożonego przez Wójt Gminy Świdnica Izabelę Mazurkiewicz-Kąkol, ślubowania złożonego przez członków Rady, oraz wyboru przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego Rady. Była to ciekawa lekcja, która pozwoliła uczniom na bliskie spotkanie z samorządem lokalnym.
Zapraszamy 9 maja
KLASY 1-3 16:30
KLASY 4-8 17:00
Powered by aSc EduPage