• Wyjazd do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze

     • Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach, które miały miejsce
      w Centrum Nauki Keplera. Warsztaty w Centrum Przyrodniczym przeniosły ich do świata roślin, zwierząt i owadów a w Planetarium Wenus, dzięki pokazowi filmu w technologii fulldome, przenieśli się w przestrzeń kosmiczną i na inne planety. Wszystkiemu towarzyszyły ogromne emocje, a nauka poprzez zabawę okazała się bardzo pasjonująca.

     • Opłata za obiady - październik

     •                                                               

       PRZEDSZKOLE       -       36,75  ZŁ

       SZKOŁA                   -       73,50 ZŁ

     • SZCZOTKA,  PASTA, KUBEK CIEPŁEJ WODY…

     • Wszystkie dzieci wiedzą, jak dbać o zęby, ale tej wiedzy nigdy dość, dlatego  też  24 września klasa 2b pojechała do prywatnej kliniki stomatologicznej „Dental Harmony”. Mieliśmy przyjemność poznania całego personelu kliniki, między innymi mamy naszych uczniów,  pani Moniki Urbańczak.

       Szybko się okazało, że uczniowie bardzo dobrze wiedzą, na czym polega praca stomatologa, ponieważ odwiedzają już gabinety dentystyczne. Pani Monika wraz z panią Agnieszką opowiedziały dzieciom, jak ważna jest profilaktyka jamy ustnej od najmłodszych lat. Dowiedzieliśmy się, jak należy się odżywiać, w jaki sposób  myć zęby i jak uniknąć przykrych niespodzianek
      w przyszłości. Dzięki pomocom wizualnym dzieci mogły się dowiedzieć, jak wykonuje się plombę. 

      Celem spotkania było również  zapoznanie ze sposobami dbania o zęby, zmniejszenie obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym oraz zachęcenie dzieci do kontroli uzębienia. Mamy nadzieję, że od tej pory już nikt z naszych dzieci nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a to, jak należy dbać o zęby, zapamięta na zawsze. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i zadawali mnóstwo pytań. Na koniec spotkania każde z dzieci  dostało pamiątkowy dyplom, balony wykonane z rękawiczek oraz  odznakę wzorowego pacjenta.

      Serdecznie dziękujemy za  spotkanie.

      Wychowawca oraz uczniowie klasy 2b

     • Zajęcia w GOK

     • Informujemy o zajęciach dodatkowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które od października ruszają w GOK.

       

      W przyszłym tygodniu zapraszamy na spotkania organizacyjne i zajęcia pokazowe.

       

      Wszystkie grupy startują w październiku. Przed rozpoczęciem zajęć instruktor będzie kontaktował się ze wszystkimi zapisanymi osobami.

     • Europejski Dzień Języków

     • Z okazji Europejskiego Dnia Języków nauczyciele zorganizowali w szkole różne atrakcje propagujące różnorodność językową i kulturową Europy oraz promujące naukę języków obcych.

      Na korytarzu szkolnym odbyła się wystawa plakatów nawiązujących do święta. Wszystkie zostały wykonane przez naszych uczniów. Dzieci miały okazję wykorzystać nabyte umiejętności w różnych grach i zabawach językowych.

      Przedstawiciele klas zmierzyli się w  turnieju „BINGO”, podczas którego wykazywali się znajomością liczb w języku niemieckim, angielskim i rosyjskim. Poza umiejętnościami językowymi nasi podopieczni musieli wykazać się także umiejętnością pracy zespołowej 
      i refleksem, dzięki czemu osiągnęli sukces.

      Turniej „BINGO” wygrała klasa 8A, którą reprezentowały Hanna Gagajewska, Oliwia Rożniatowska oraz Marta Białek. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani i doskonale się bawili.

     • "Myślę, więc nie śmiecę"

     • Ela Brzezińska

      "Sprzątanie świata" to wspólna akcja poszanowania środowiska, której w tym roku przyświecało hasło "Myślę, więc nie śmiecę". Jak co roku uczniowie klas 1-3 wzięli w niej udział i z wielkim zaangażowaniem posprzątali teren wokół szkoły i w pobliskim parku. Są to nasze małe kroczki w wielkiej sprawie.

     • "KASZTANOBRANIE"

     • UWAGA, UWAGA!!

      Szkolny Wolontariat oraz mali wolontariusze "Drzewka szczęścia" zapraszają do akcji "KASZTANOBRANIE"!!

      https://kasztanow-zbior.pl/

      Startujemy już dziś, a zbiórka kasztanów będzie trwała do 30.10.2021!

      Na czym polega akcja?

      Waszym zadaniem jest zebranie jak największej ilości kasztanów. Namawiajcie do zbiórki kolegów, koleżanki, sąsiadów i rodzinę, bo im więcej, tym lepiej.

      Za pieniądze zebrane ze sprzedaży kasztanów zakupimy dla uczniów naszej szkoły piłki, skakanki i inne akcesoria do zabawy w czasie przerw, a także zasilimy skarbonkę na działalność statutową Szkolnego Wolontariatu.

      Zbiórkę kasztanów w klasach nadzorują wszyscy wolontariusze.

      Zapraszamy również do udziału osoby spoza szkoły, kasztany można przekazywać w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy do świetlicy szkolnej.

      Z góry dziękujemy za wsparcie

     • SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ

     • „Wolontariat to przede wszystkim naturalny odruch serca, który przynagla każdego człowieka do pomocy drugiemu - swemu bliźniemu”

      Jan Paweł II

       

      SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ

      W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

      POD HASŁEM: „POMAGAMY INNYM”

      Szkolny Wolontariat pod patronatem Lubuskiego Oddziału Rejonowego PCK w Zielonej Górze pracuje od wielu lat przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy, prowadząc działalność na rzecz wolontariatu szkolnego, który jest szczególnie zasłużony w pracy dla lokalnej społeczności.

      Członkowie Szkolnego Wolontariatu – uczniowie klas V – VIII SP prowadzą, działalność przede wszystkim na rzecz społeczności lokalnej, rozwijając w ten sposób postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtując życzliwość i bezinteresowność oraz zaangażowanie na rzecz osób potrzebujących pomocy. Wolontariat to również propozycja spędzania czasu wolnego, poprzez promocję działań wolontariackich: akcje charytatywne lokalne i ogólnopolskie, prace projektowe, organizację pomocy koleżeńskiej, współpracę z zespołami klasowymi i wychowawcami, konkursy, prowadzenie zajęć warsztatowych i szkoleń, a także akcje promujące zdrowy styl życia.

      Rok szkolny rozpoczęliśmy spotkaniem Szkolnego Wolontariatu, którego gośćmi były: pani Paulina Grzesiowska – Nowak, dyrektor Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK w Zielonej Górze oraz pani Anna Mierzwa, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. Chętnych do działania w naszym wolontariacie jest 35 uczniów z klas 5-8. Planujemy kontynuację akcji: „Drzewko szczęścia’, „Gorączka złota, „Dziel się uśmiechem”, „Pełna miska dla schroniska” oraz współpracę z fundacją: „Pomóż i Ty”, udział w projektach i pomoc młodszym dzieciom w nauce.

      Nasze hasło to „Masz ochotę pomóc światu, udaj się do wolontariatu!”

      Opiekunki Wolontariatu Szkolnego:

      Małgorzata Furmanek, Sylwia Kata, Wioletta Tkaczyk, Angelika Równicka

     • Żyj zdrowo bez uzależnień

     • Konkursu plastyczny „Żyj zdrowo bez uzależnień” został zorganizowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie Wielkopolskim pod koniec ubiegłego roku szkolnego 2020/2021. Celem konkursu było promowanie działań mających wpływ na kształtowanie prozdrowotnych nawyków i asertywnych postaw w zakresie profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu, środków psychoaktywnych, napojów energetyzujących, fast- foodów, komputerów, smartfonów.Laureatem konkursu ( II miejsce w grupie uczniów klas IV – VII) wyłonionym spośród 150 nadesłanych prac została uczennica naszej szkoły, Helena Pogoda z klasy VI A (obecnie VII A).

      Helena Pogoda

     • Integrujemy się

     • 13 września klasy pierwsze wybrały się na piknik integracyjny do Grabowca. Było to jednocześnie jedno z działań zaplanowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Najpierw dzieci spotkały się z leśniczym panem Grzegorzem Patkiem, który oprowadził je po okolicznym lesie. Dzieci dowiedziały się, że głównym obowiązkiem leśniczego jest dbanie o las. Leśniczy przypomniał dzieciom, jak należy zachowywać się w lesie, jakie korzyści daje nam las i jak go chronić. Po długim spacerze wszyscy chętnie zjedli smażoną kiełbaskę z ogniska. Potem były wspólne gry i zabawy. Dziękujemy rodzicom uczniów klasy 1b za pomoc i wspaniałą niespodziankę dla wszystkich dzieci na zakończenie wspólnej zabawy. A panu leśniczemu za wiele cennych informacji o lesie. To był bardzo udany dzień i wspaniała lekcja w lesie o lesie.Elżbieta BrzezińskaMariola Zapotoczna

     • Posadźmy razem las!

     • Szanowni Państwo,

      Nadleśnictwo Zielona Góra wraz z Nadleśnictwem Przytok,

      we współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym,

      Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Zielonej Górze

      oraz Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze,

      serdecznie zapraszają mieszkańców Zielonej Góry i okolic

       

      do wzięcia udziału w spotkaniu plenerowym pn. “Posadźmy razem las!”,

      które odbędzie się 9 października 2021 roku, w godz. 9:00 -13:00,

      nieopodal Aeroklubu Zielona Góra Przylep (w bliskim sąsiedztwie ul. Strażackiej w Zielonej Górze - Przylepie).

       

       

      Zachęcamy do udziału!

     • Narodowe czytanie

     • Podczas pierwszych dni nauki poloniści uczący w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy aktywnie zaangażowali się w zorganizowanie kolejnej edycji Narodowego Czytania. W tym roku postanowiono zapoznać całą Polskę z tekstem dramatu Gabrieli Zapolskiej pod tytułem „Moralność pani Dulskiej”. Uczniowie klas 4 – 8 mieli okazję zobaczyć gazetkę dokumentującą życie i twórczość pisarki a podczas lekcji obejrzeli obszerne fragmenty sztuki zrealizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Telewizję Polską. Uczniowie klas najstarszych dali się namówić na odczytanie fragmentów aktu pierwszego tej „tragifarsy kołtuńskiej” z podziałem na role.

      Przypomnijmy, że jest to już 10. edycja Narodowego Czytania, w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnej lektury dzieł ważnych dla literatury polskiej.

      Główna, tegoroczna uroczystość, z udziałem pary prezydenckiej, odbyła się w sobotę, 4 września, w Ogrodzie Saskim. Fragmenty sztuki Gabrieli Zapolskiej odczytała para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. W akcji wzięły również udział osoby ze świata sztuki i kultury. Jak powiedział prezydent, lektura ta zachowuje aktualność, ponieważ opowiada o negatywnych cechach ludzkiej natury. To nie tragifarsa o wielkiej historii, nie ma w niej polityki. To opowieść o ludziach, która w bardzo celny sposób opisuje typy charakterów. Jednocześnie przypomniano, że ekranizacja „Moralności pani Dulskiej” była pierwszym polskim filmem dźwiękowym. Podczas sobotniego wydarzenia zaprezentowano fragmenty tej produkcji z 1930 roku.

      Prezydent ogłosił, że w roku 2022 podczas akcji Narodowego Czytania zostaną przypomniane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.