• ROBOTY EDUKACYJNE - zajęcia dla przedszkolaków

          •             Roboty wchodzą coraz bardziej do naszego codziennego życia,  coraz częściej przejmują nasze obowiązki. Każdego dnia obserwujemy szybki rozwój sztucznej inteligencji. Również na zajęciach informatyki w szkole uczniowie  korzystali  z robotów edukacyjnych, aby je programować i nimi sterować, jednak najpierw musieli je samodzielnie złożyć. 

                        Ósmoklasiści uczestniczący w  zajęciach rozwijających w ramach programu „Świat Nauki – nowe standardy edukacji w szkołach zielonogórskiego MOF”  przygotowali i przeprowadzili zajęcia dla przedszkolaków.  Była to doskonała forma wprowadzania dzieci
            w świat programowania, ponieważ nie od dziś wiadomo, że najlepszą metodą rozwijania wiedzy i umiejętności jest nauka przez zabawę. Maluchy z wielkim entuzjazmem przyjęły starszych kolegów, którzy pokazali im tajniki sterowania robotami Photon oraz Bee-Bot.

             

            Nasza szkoła uczestniczy w programie „Laboratoria Przyszłości”.  Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naczelną misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            Anna Lisiecka

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniu 18.05.2023 klasa 6 pojechała na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Uczennice i uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego z przewodnikiem oraz Pałacu Kultury i Nauki.

          • Zebranie z rodzicami

            • Przypomnienie zapisów WZO dotyczących promocji, przeprowadzania egzaminów poprawkowych, sprawdzających, klasyfikacyjnych.
            • Zapoznanie rodziców w ramach doradztwa zawodowego - klasy 8 SP z ofertą szkół ponadpodstawowych (wybór dalszej ścieżki edukacyjnej).
            • Informacja o przewidywanych ocenach niedostatecznych oraz o propozycji nagannej oceny zachowania.
            • Propozycje ocen z zajęć edukacyjnych oraz z zachowania za rok szkolny 2022/2023.
            • Ocena klasy po roku pracy, ewaluacja planu wychowawczego klasy.
          • Maja Lisiecka zwycięża w Katowicach!!!  

          • Ewa Pydyszewska na 7 miejscu w Mistrzostwach Polski Młodzieżowców!

            Podczas minionego weekendu zawodniczki i zawodnicy Szkolnego Klubu Szermierczego FLESZ Świdnica uczestniczyli w XV Memoriale Jerzego Janikowskiego. Po raz pierwszy na wyjazdowy start pojechała najmłodsza reprezentacja naszego klubu – uczennice i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy w kategorii 2015 i młodsi. Trzech chłopców zakwalifikowało się do finałowych ósemek turnieju. Michał Kokociński oraz Szymon Rawdanis zajęli trzecie miejsca w swoich grupach wiekowych. Felicjan Kowalski zajął miejsce 5, Karol Bobrowicz uplasował się na miejscu 13, a Maksymilian Świniarski na 16.

            W kategorii roczników 2013-2014 na miejscu 8 zameldował się Jędrzej Kazimirski. Filip Sołtysiak zajął miejsce 12, Mikołaj Michalec – 25, a Tymon Bukowski – 27.

            W rocznikach 2011-2012 trzecie miejsce zajął Wiktor Pałasik. 11 miejsce zajął Tymon Bobrowicz, 12 – Grzegorz Warecki, 18 – Mieszko Awramik, 24 – Leon Bobrowicz, 27 – Andrzej Rewaj, 28 – Franciszek Skorek, a 31 – Nikodem Milewski.

            W drugim dniu zawodów rewelacyjnie spisała się Maja Lisiecka, która zwyciężyła w kategorii U10. Nasza zawodniczka nie miała sobie równych, wygrywając wszystkie walki pucharowe w turnieju. Kornelia Orzechowska uplasowała się na miejscu 20, a Oliwia Owczarek na 22. Nasza najmłodsza reprezentantka – Lea Żelek w swoim debiucie zajęła miejsce 9. W turnieju dziewcząt U12 Sonia Birkenfeld zakończyła zmagania na pozycji 32. W kategorii U14 Zuzanna Mikoda wywalczyła 7 miejsce, a Aleksandra Hołobotowska – 9.

            Równolegle w Warszawie odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w szpadzie kobiet i mężczyzn. Nasza jedyna przedstawicielka – Ewa Pydyszewska po awansie do ścisłej ósemki turnieju, w walce o strefę medalową, stoczyła pojedynek z utytułowaną  Katarzyną Knapik z Pałacu Młodzieży Katowice. Po zaciętym pojedynku 15:12  Ewa musiała uznać wyższość rywalki. Ostatecznie reprezentantka Szkolnego Klubu Szermierczego FLESZ Świdnica uplasowała się na wysokim 7 miejscu.

            Wszystkim uczestniczkom oraz uczestnikom zawodów gratulujemy!

             

          • Realizacja projektu e-Twinning

          • Jedenastu uczniów zaangażowanych w realizację polsko-turecko-greckiego projektu eTwinning odkrywało swoje talenty graficzno- artystyczne pod profesjonalną opieką pani Renaty Uss-Wocial. Temat projektu to „Filozofia i komunikacja” i właśnie ta tematyka dominowała podczas tworzenia filmów przez naszych wychowanków. Jednocześnie mogliśmy również podziwiać filmy, które zostały przygotowane przez naszych przyjaciół z greckiej szkoły w Agrinio, a także z 7 tureckich, partnerskich szkół.

          • I MISTRZOSTWA SZKOŁY W LASER RUN

          • Nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali w czwartek 11 maja zawody szkolne w nowej dyscyplinie sportowej – Laser Run. Dyscyplina łączy bieganie i strzelanie dynamiczne z broni laserowej. Chętni uczniowie z klas 4-7 rywalizowali na dystansie 3x100m i 3 serie strzelania. 7 najlepszych uczniów w każdej kategorii wiekowej udekorowanych zostało medalami.

            Wyniki zawodów:

            Klasy 4

            I msc. Grzegorz Warecki, Lena Dybionka

            II msc. Leon Bobrowicz, Zuzanna Zagdańska

            III msc. Ignacy Zapotoczny, Hanna Kostecka

            IV msc. Nikodem Milewski, Apolonia Domaradzka

            V msc. Tymon Bobrowicz, Lena Nerkowska

            VI msc. Szymon Jaros, Martyna Jaworska

            VII msc. Michał Milewski, Liliana Rychta

            Klasy 5

            I msc. Nikolas Gąsiorowski, Amelia Bieniaszewska

            II msc. Olaf Ziemiański, Kalina Cwojdzińska

            III msc. Nazar Vavryk, Lena Stopyra

            IV msc. Mateusz Rawdanis, Hanna Babińska

            V msc. Karol Mosiołek, Zuzanna Paniec

            VI msc. Jakub Banicki, Zofia Schmidt

            VII msc. Wiktor Jaskulski, Lena Wadecka, Lena Lewkowicz

            Klasy 6-7

            I msc. Olaf Walania, Zuzanna Mikoda

            II msc. Michał Gruczman, Lena Kociańska,

            III msc. Emil Sawron, Kornelia Kościńska

            IV msc. Kacper Różak, Weronika Jasiniak

            V msc. Jakub Brodzik, Ewa Kołodziej

            VI msc. Kacper Mielczarek, Aleksandra Chołobotowska

            VII msc. Oliwier Lehmann, Julia Szymczak

            Serdecznie gratulujemy wszystkim startującym w zawodach😊

             

            Małgorzata Furmanek

            Tomasz  Cygański

          • Warsztaty kulinarne

          • Warsztaty kulinarne to kolejna rzecz, o którą uczniowie gminnych szkół poprosili wójt Izabelę Mazurkiewicz-Kąkol.

            Podczas grudniowego spotkania wójt wysłuchała potrzeb uczniów oraz ich pomysłów i obiecała ich wspólną realizację.

            10 maja wspólne gotowanie odbyło się w szkole w Świdnicy.

            Na sześciu stanowiskach uczniowie przygotowywali sałatki, szaszłyki, koktajle z warzyw oraz z owoców. Kroili, miksowali, mieszali, a potem degustowali.

            Potrawy były smaczne, zdrowe, ale najważniejsze, że zrobione samodzielnie.

          • Działania eTwinning

          • Kolejne projekty w działaniach eTwinning powstają pod czujnym okiem pani Renaty Uss-Wocial. Jedenastu uczestników projektu z klasy siódmej naszej szkoły tym razem tworzyło wiersze o różnorodnej tematyce, tak zwane „lantern poems” pochodzące z Japonii. Następnym zadaniem było wykorzystanie umiejętności komputerowych, dzięki którym siódmoklasiści, wykorzystując najnowsze technologie informatyczne, stworzyli własną książkę. Nasi współpartnerzy z Grecji i Turcji w tym samym czasie także projektowali swoje książki.

          • Wizyta w Bibliotece Uniwersyteckiej

          •  

            Uczniowie klasy 4a udali się do Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie mieli okazję zwiedzić nowoczesny budynek, zapoznać się z zasadami obowiązującymi w obiekcie, nauczyć się, jak wypożyczyć lub oddać książkę. Nasi podopieczni wzięli także udział w konkursach i ciekawych warsztatach, podczas których poznali stare techniki sztuk graficznych, a zdobytą wiedzę mogli wykorzystać w praktyce, własnoręcznie tworząc strony książek. Pobyt w bibliotece był bardzo ciekawy i ekscytujący.

          • Biofeedback

          • W dniach 27 i 28 kwietnia Panie Angelika Równicka i Sylwia Madera odbyły szkolenie z biofeedback, które również umożliwiło zakup sprzętu potrzebnego do treningów. Biofeedback jest metodą treningową opartą na samoregulacji.

            Dzięki informacji zwrotnej, zyskujemy wiedzę na temat realnego stanu fizjologicznego. Easy Biofeedback poprzez samoregulację pozwala nam wpływać na stan skupienia, poziom stresu i relaksacji - jest siłownią dla mózgu. Ma szeroki zakres zastosowań.

            Treningi są skuteczną formą wsparcia między innymi przy:

            * problemach z koncentracją uwagi

            * Trudnościach w nauce,

            * trudnościach emocjonalnych

            * problemach w wyciszeniu się,

            * zmniejszeniu lub pozbyciu się stresu,

            * zwiększeniu umiejętności podejmowania decyzji i ich jakości

            * nadpobudliwość psychoruchowej,

            * wypaleniu zawodowym,

            * uprawianiu sportu,

            * treningach szybkiej nauki i zapamiętywania,

            * polepszeniu jakości życia,

            * negatywnych myślach,

            * odczuciu zmęczenia,

            * Braku relaksacji,

            * zaburzeniach lękowych,

            * poprawie jakości snu,

            * potrzebie zwiększenia kreatywności,

            * nauce języków obcych.

            Efekty treningów - lepsza koordynacja ruchowa - stabilność emocjonalna - obniżenie napięcia emocjonalnego - zwiększenie odporności na stres - obniżenie poziomu lęku - poprawa kondycji uwagi - lepsza pamięć - zwiększenie pewności siebie - zwiększenie umiejętności społecznych - lepsza organizacja i planowanie pracy - poprawa nastroju - zwiększenie pewności siebie - zwiększenie umiejętności w zakresie czytania, pisania, liczenia. Przeznaczony jest dla dzieci od pięciu lat, młodzieży oraz osób dorosłych w każdym wieku. Biofeedback to trening systematyczności, cierpliwości, motywacji, woli i koncentracji.

          • „Wspólne kroki w Cyberświecie”

          • W dniach 18.04 i 26.04 uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach profilaktycznych „Wspólne kroki w Cyberświecie”. Zajęcia przeprowadziła psychoterapeutka Adriana Wenc. Celem warsztatów było ukształtowanie wśród dzieci wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych.

            Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

          • Kicia Kocia na spotkaniu z przedszkolakami

          • 26.04.2023 wszystkie Przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu autorskim z Moniką Skikiewicz ,,Bajanką", która w ramach wydawnictwa Media Rodzina poprowadziła spotkanie autorskie i warsztaty z Kicią Kocią i jej przyjaciółmi- Packiem, Juliankiem i Adelką. Bajanko dziękujemy za moc wrażeń podczas wspólnej zabawy oraz rozbudzenie w nas literackiej ciekawości.

          • Zadania w ramach społeczności eTwinning

          • Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy oraz zaprzyjaźnione szkoły z Turcji i Grecji nieustannie pracują w ramach społeczności eTwinning, realizując kolejne zadania wynikające z projektu „Komunikacja i filozofia”. Nasza nauczycielka – Renata Uss-Wocial, przeprowadziła z uczniami eksperyment dotyczący umiejętności słuchania – jednej z wielu składowych procesu komunikacji.

            Uczniowie klasy siódmej, nie mogąc używać zmysłu wzroku, zmagali się z origami.  Pomimo precyzyjnych wskazówek pani Renaty, prace wykonane w ten sposób nie zasługiwały na miano wzorcowych. W drugiej części eksperymentu to samo zadanie uczniowie wykonali, mając oczy otwarte – tym razem powstały origami, które były po prostu przepiękne!

            Była to cenna lekcja o słuchaniu i komunikacji – nie tylko dla uczniów, ale także  dla nas – nauczycieli.

          • „Filozofia i komunikacja”

          • 11 uczniów z klasy siódmej od kilku tygodni bardzo intensywnie pracuje w programie eTwinning zatytułowanym „Filozofia i komunikacja”. Warsztaty dotyczące tych zagadnień są prowadzone równolegle w dziewięciu szkołach: 7 tureckich, w zaprzyjaźnionej z nami greckiej szkole z Agrinio oraz w naszej placówce.

            Siódmoklasiści, pod fachowym okiem nauczycielki pani Renaty Uss-Wocial,  codziennie zdobywają nowe umiejętności z zakresu informatyki i grafiki komputerowej.

            Dzisiejsze zadania dotyczyły stworzenia swojego awatara, który potrafi także mówić. Pani Renata Uss-Wocial wprowadziła naszych uczniów w tę tematykę –  i w efekcie powstały wspaniałe projekty.

             

          • Integracja sensoryczna

          • W piątek, 21 kwietnia, uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach z zakresu integracji sensorycznej, które przeprowadziła pani Beata Grygorczuk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sulechowie. Dzieci miały możliwość poznawania przedmiotów przez świadome wykorzystanie zmysłów bliskich i dalekich, tj. wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku, propriocepcji i czucia głębokiego. Pani Beata omówiła uczniom wszystkie zmysły, wyjaśniła deficyty sensoryczne oraz przeprowadziła zabawy i ćwiczenia stymulujące dotyk.

          • Przedszkolaki i Światowy Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. To wspaniała okazja, aby przypomnieć podstawowe zasady dbania o naszą planetę oraz poznać postawy i pomysły na wspieranie natury.