• „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”

     • „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy” – to hasło tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata”. Uczestniczymy w niej corocznie, mając świadomość,  że od naszych małych kroczków zaczyna się duże działanie na rzecz ochrony środowiska. 20 września uczniowie klas 1 – 3 wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół naszej szkoły.

     • Europejski Dzień Języków

     • Z okazji Europejskiego Dnia Języków, który obchodzimy każdego roku 26 września w całej Europie, nauczyciele języków obcych przygotowali  w naszej szkole gry i zabawy językowe dla uczniów.

      W tym roku przybrały one formę „Escape roomu”, w którym nasi podopieczni rozwiązywali  powiązane ze sobą  łamigłówki w różnych językach.

      Poza umiejętnościami językowymi  gracze musieli wykazać się także logicznym myśleniem, umiejętnością pracy zespołowej, kreatywnością, i refleksem  dzięki czemu osiągnęli sukces.

      Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani i doskonale się bawili.

     • WARSZTATY TEATRALNE „ŚWIĘTO TEATRU”

     • W czwartek 19.09.2019r.  w ramach projektu „Spinacz kultury– podepnij się”, odbyły się kolejne dwugodzinne warsztaty teatralne  pt. „Święto teatru”. Dzieci wraz z panią Idą Ochocką poznawały tajniki prawidłowego oddechu przeponą. Ćwiczyliśmy również za pomocą korków odpowiednia dykcję.

      Dziękujemy Pani Idzie Ochockiej za moc inspiracji.

      Kolejne warsztaty, w ramach projektu, odbędą się  w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze. Będziemy tworzyć własnoręczne kukiełki.

       Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Spinacz kultury - podepnij się” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019”.

     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają „kropkowe”  dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty i festiwale talentów.

      Razem z uczniami, w świetlicy szkolnej, obejrzeliśmy film i wymyślaliśmy znaczki, które by nas charakteryzowały. W wielkich kropkach rysowaliśmy to, co dla nas w życiu najważniejsze. Była to okazja, aby porozmawiać o tym, co to znaczy pięknie żyć. Prace dzieci ozdabiają teraz świetlicę.

     • Narodowe czytanie

     • Narodowe Czytanie 2019


      Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Czym jest ta akcja? Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie para prezydencka zaproponowała do czytania  nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta:

      1.   Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

      2.    Dym – Maria Konopnicka;

      3.    Katarynka – Bolesław Prus;

      4.    Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;

       5.   Orka – Władysław Stanisław Reymont;

       6.   Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;

       7.  Sachem – Henryk Sienkiewicz;

       8.   Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.


                  W naszej szkole akcja trwała od 9 do 13 września. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie zapoznali się z treścią nowel Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa.


                  Uczniowie klas 1 – 3 wysłuchali fragmentów książki Marii Konopnickiej pt. „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” i Julii Duszyńskiej „Cudaczek-Wyśmiewaczek”. Dzieci obejrzały również krótkie filmiki animowane zrealizowane na podstawie wyżej wymienionych utworów. Następnie wykonały rysunki do wysłuchanych tekstów.


                  W nieco inny sposób włączyli się w Narodowe Czytanie uczniowie klasy czwartej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy. Zostali oni zaproszeni przez panią Bożenę Trubiłowicz do Gminnej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. 12 września br. dzieci wraz z opiekunem, panią Renatą Szymulą, wysłuchały noweli Bolesława Prusa pt. ,,Katarynka”. Utwór ten został przeczytany przez panią sołtys Wandę Wojtkowiak oraz panie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Renatę Jaworską i Alicję Czaplę. Pani Trubiłowicz zaprezentowała również uczniom obraz namalowany specjalnie na tę okazję przez artystę ze Świdnicy – pana Henryka Krakowiaka. Ważnym elementem spotkania było również obejrzenie krótkiego filmu będącego streszczeniem fabuły noweli. Na zakończenie wszyscy mogli zrobić sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie.


     • Warsztaty teatralne

     • Warsztaty teatralne

      W poniedziałek, w ramach projektu „Spinacz kultury– podepnij się”, odbyły się pierwsze warsztaty teatralne  pt. „Święto teatru”. Dzieci wraz z panią Idą Ochocką poznawały tajniki sztuki teatralnej. Miały również przyjemność zobaczyć, dotknąć, zagrać wraz z lalkami, z którymi pani Ida od lat „współpracuje”. Nie możemy doczekać się następnych, pełnych inspiracji, warsztatów.

       

      Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Spinacz kultury - podepnij się” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019”.

     • Plener rzeźbiarski

     • Gospodarzami XI Pleneru Rzeźbiarskiego byli Bogumiła i Grzegorz Hadziccy, a organizatorami Gmina Świdnica i Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. W ramach pleneru odbyły się warsztaty rzeźbienia w mydle dla uczniów szkół w Świdnicy i Słonem. Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice: Ewa Kołodziej, Kornelia Kościńska (z klasy 4), Helena Pogoda, Aleksandra Dziewęcka, Dominika Surynt, Ola Kopciał (z klasy 5a), Kalina Banicka, Martyna Pankiewicz, Marta Białek (z klasy 6a) oraz Alicja Kołodziej (klasa 7a). Pod wprawnym okiem Hanny Najdowskiej powstawały z mydła wyjątkowe rzeźby: zwierzaki, motywy roślinne i inne fantazyjne wytwory.

    • Witaj szkoło
     • Witaj szkoło

     • Uroczysty apel zainaugurował nowy rok szkolny 2019/2020 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy. Po wprowadzeniu sztandaru szkolnego i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor szkoły – pani Liliana Reimann, która serdecznie przywitała 313 uczniów, którzy przybyli na uroczystość z rodzicami, dziadkami i innymi członkami rodzin. Głos zabrał także wójt naszej gminy – pan Krzysztof Stefański, który przypomniał o mijającej właśnie 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz zaapelował o wzajemną życzliwość, szacunek i dbałość o podwyższenie jakości naszego życia, pracy oraz edukacji. Uroczystość uświetnili również swoją obecnością zastępca wójta – pani Izabela Mazurkiewicz oraz przedstawiciel Oddziału Rejonowego PCK. Pan Sławomir Kuczak wręczył naszej szkole nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca w ogólnopolskiej akcji „Góra złota”.

      W kolejnej części uroczystości odbyło się uroczyste pasowanie na pierwszoklasistę. Każdy z 43 pierwszaków został mianowany uczniem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz obdarowany drobnym upominkiem.

      Po krótkim spotkaniu z wychowawcami wszyscy uczniowie rozjechali się do domów, aby skorzystać z ostatnich wolnych chwil i przygotować się do pierwszych, wtorkowych zajęć.

    • „SPINACZ KULTURY– podepnij się!"
     • „SPINACZ KULTURY– podepnij się!"

     • Teatr odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka – kształtuje jego osobowość, rozwija umiejętność twórczej ekspresji i wpływa na kształtowanie intelektu, zatem edukacja teatralna stała się jedną z ważniejszych form pracy z dziećmi w naszej szkole.

      Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świdnicy bierze udział w projekcie pod nazwą „Święto Teatru”.

      Został przyjęty wniosek o dofinansowanie na wydarzenia kulturalne w zakresie projektu „Spinacz kultury – podepnij się!", który realizowany jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2019".

      Autorem i opiekunem projektu jest Danuta Warecka.

      W ramach projektu realizowane będą różnorodne formy działań teatralnych:

      - warsztaty teatralne z profesjonalnymi aktorami;

      - warsztaty tworzenia lalek w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze;

      - Przegląd Teatralny dla dzieci

      Projekt opiera się na realizacji następujących celów:

      - wszechstronny rozwój dziecka poprzez korzystanie z dóbr jakie daje teatr;

      - rozwój kreatywności i zaufanie wobec własnych pomysłów;

      - poznanie siebie, ale także budowanie pewnego dystansu wobec swoich słabości oraz „wybrania dla siebie nowej roli”;

      - możliwość rozwijania swojej wyobraźni, budowania świata marzeń i wiary w ich realizację;

      - zwiększenie bogactwa doświadczeń w kierunku ogólnego rozwoju wrażliwości, przeżywania, pomysłowości i ekspresji.

      - umiejętność aktywnego doznawania piękna, kształtowanie przy tym wrażliwości i potrzeby kontaktu ze sztuką i kulturą.

                                                                                                                                         Danuta Warecka