• 100 rocznica urodzin Jana Pawła II
     • 100 rocznica urodzin Jana Pawła II

     • Nazywał się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Być przyjacielem Karola… Kto by nie chciał? Mieć za przyjaciela (przyszłego) Świętego… Tak po prostu. Zwłaszcza, że ten Człowiek nie stronił od ludzi. Jako dziecko był zawsze wśród kolegów. Na studiach podobnie. Potem jako duchowny – chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. Właśnie pisze nową księgę. Pierwsza się zamknęła nad jego trumną, druga otworzyła. On zawsze nad nami czuwa, głęboko w to wierzymy.

      Dzisiaj przypada 100 rocznica urodzin naszego Patrona – Jana Pawła II. Z powodu pandemii uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy nie mogli Mu zaśpiewać Jego ukochanej „Barki”… Zamiast tego wywiesiliśmy flagi, zapaliliśmy znicze, a obelisk przyozdobiliśmy kwiatami.

     • Szachy terenowe

     • Szachy to najstarsza na świecie gra strategiczna. Są też  uważane za ulubioną  grę  królów – grywali  w  nią  na przykład król  Anglii Henryk VIII, caryca Katarzyna i nasza królowa Bona. Kolebką szachów były Indie. Z Indii dotarły do Persji, gdzie gra bardzo szybko się przyjęła. Gdy Arabowie podbili Persję, gra ta rozpowszechniła się na inne kraje. Polacy poznali ją już w XII wieku, gdy panował Bolesław Krzywousty. O tym, że jest to królewska gra, może świadczyć sama jej nazwa – w języku  perskim „shah” znaczy „władca”. Samorząd Uczniowski działający w naszej szkole uznał, że najwyższy czas, aby szachy trafiły do naszej placówki w bardziej widowiskowej postaci niż gry stolikowe. Dzięki wsparciu, również finansowemu, Rady Rodziców i dyrekcji na terenie naszej szkoły powstanie wielka szachownica, na której będzie można grać w szachy terenowe. Szachownicę przygotowali nasi nieocenieni panowie woźni. Nie bez znaczenia jest tu także fakt, iż od września bieżącego roku rusza kółko szachowe. Z niecierpliwością czekamy, aż obostrzenia związane z pandemią znikną i będziemy mogli usłyszeć „szach-mat”.

    • Funkcjonowanie przedszkola
     • Funkcjonowanie przedszkola

     • Od 13 maja, po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, zaczęło funkcjonować świdnickie przedszkole. Opieka nad dziećmi będzie sprawowana w godzinach 8:00 – 14:00. Niestety, w związku ze znaną nam wszystkim sytuacją – przedszkole nie będzie funkcjonowało na dotychczasowych zasadach. Szczegółowe procedury można poznać po ściągnięciu pliku znajdującego się na stronie naszej szkoły. W innym pliku można znaleźć deklarację, jeśli chcemy, aby nasze dziecko zostało do przedszkola przyjęte na nowo. Prosimy o pełne zrozumienie i przyjęcie do wiadomości, że wszyscy musimy postępować zgodnie z procedurami. Ich zignorowanie jest zagrożone poważnymi karami finansowymi.

      Celem procedur jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 a nie utrudnianie komukolwiek życia. Chcemy umożliwić rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem w domu, podjęcie pracy zawodowej. Szkoła zapewnia opiekę pielęgniarską, która w momencie przekazania dziecka pod opiekę nauczycieli mierzy temperaturę ciała. Zapewnia również środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki, fartuchy itd.) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni. Przy  wejściu  głównym  umieszczono  dozownik  z  płynem  do  dezynfekcji  rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci. Z kolei rodzice przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych. Muszą też wyjaśnić dziecku, że nie może zabrać do instytucji zabawek oraz niepotrzebnych przedmiotów i musi zachować odpowiedni dystans w stosunku do innych dzieci i nauczycieli.

      Pozostaje mieć nadzieję, że pandemia w najbliższych tygodniach wygaśnie i wrócimy do normalnego funkcjonowania.

       

    • „Drzewko szczęścia”
     • „Drzewko szczęścia”

     • „Drzewko szczęścia” to akcja, która została wymyślona i zainicjowana przez dzieci klas pierwszych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy. Uczniowie, tworząc piękne prace dla chorych pacjentów, postanowili dawać im w ten sposób siłę, nadzieję, radość i szczęście. Zaangażowały do pomocy również swoje rodziny, nauczycieli oraz kolegów i koleżanki. Rodzice zebrali pierwsze pieniądze na zakup maseczek ochronnych dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze i od tego czasu nie mogą przestać. Łącznie udało się zebrać 1000 zł – dzięki dobrej cenie oraz wsparciu firmy Kampol zostało zakupionych 300 maseczek ochronnych. Dla dzieci akcja stała się lekcją empatii. Mali uczniowie wierzą, że rysunki pomogą pacjentom wyzdrowieć. Nie zabrakło też integracji międzypokoleniowej i solidarności, bo każdy chciał jakoś wesprzeć zielonogórską lecznicę. Uczniowie chcą działać dalej. Proponujemy, aby wszyscy ludzie dobrego serca przyłączyli się do tej szlachetnej akcji – DOBRO WRACA. Grupę można znaleźć na Facebooku - https://www.facebook.com/groups/220223022617325/

    • Nauczanie zdalne – „Kreatywna technika”
     • Nauczanie zdalne – „Kreatywna technika”

     • Zadanie-wyzwanie. Lekcje zdalne w czasie pandemii mają różny wpływ na podejmowanie działań co do realizacji zadań szkolnych. Podczas lekcji techniki w klasach szóstych przyszło nam się zmierzyć z zadaniem „Sekrety elektroniki”, którego celem było dalsze poznanie tejże poprzez wykonanie pracy związanej z rozpoznawaniem elementów elektronicznych. Polegało ono na zaprojektowaniu i skonstruowaniu modelu gry, dzięki której uczniowie mogliby poćwiczyć rozpoznawanie symboli elementów elektronicznych.

      Najtrudniejsze okazało się, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, zdobycie niektórych elementów elektronicznych, na przykład takich jak gniazda do wtyków bananowych czy też same wtyki. Z tego powodu wydawałoby się, że opisane wyżej zadanie-wyzwanie powróci na karty książki. Jednak okazało się, że znalazł się jeden śmiałek, którego zaciekawił projekt i wyzwanie zostało podjęte!

      Uczniem, który zmierzył się z zadaniem-wyzwaniem, jest Hubert Jaskulski z klasy 6b. Chłopiec zainteresował się kreatywnym poszukiwaniem. Metodą prób i błędów, wykorzystując różne elementy elektroniki i elektryki, sprawił, iż po właściwym połączeniu symbolu z jego nazwą - zaświeciła się żarówka lub dioda w grze. Sami zobaczcie, bo naprawdę warto!

       Gratuluję Hubertowi kreatywności w realizacji zadania-wyzwania, rodzicom dziękuję za wsparcie syna w poszukiwaniu rozwiązania. To wspaniałe, że dzięki młodzieńczej kreatywności wspieranej przez rodziców powstają wyjątkowe rzeczy, które zaprocentują w przyszłości.

       

    • OD 18 MAJA POWRÓT DO ZAJĘĆ SPORTOWYCH W RAMACH PROGRAMU SZKOLNY KLUB SPORTOWY
     • OD 18 MAJA POWRÓT DO ZAJĘĆ SPORTOWYCH W RAMACH PROGRAMU SZKOLNY KLUB SPORTOWY

     • Piłka ręczna – SKS – Ewelina Bitner

      • Poniedziałek – 16.00 – 17.00    hala sportowa Świdniczanka (zorganizowana grupa 12 –osobowa)
      • Środa – 16.00 – 17.00                 hala sportowa Świdniczanka (zorganizowana grupa 12 –osobowa)

       

      Gry zespołowe, lekkoatletyka -  SKS – Małgorzata Furmanek

      • Wtorek – 12.00-13.00                hala sportowa Świdniczanka (zorganizowana grupa 12 –osobowa)
      • Czwartek 16.00-17.00                hala sportowa Świdniczanka (zorganizowana grupa 12 –osobowa)

       

       

      Zajęcia sportowe dla chętnych uczniów naszej szkoły – prowadzące Małgorzata Furmanek i Ewelina Bitner

      • Piątek – 11.00-12.00                  hala sportowa Świdniczanka (grupa 24 – osobowa)

       

      Zajęcia sportowe  składają się z wielu dyscyplin, a niektóre z nich z wielu ciekawych konkurencji.

      Zalecenia sanitarne przeciwdziałające transmisji zakażeń -COVID-19

      1. Wstępna selekcja dzieci pod kątem zdrowia wykluczająca z zajęć osoby z objawami jakiejkolwiek ostrej infekcji, wyższej temperatury.

      2. Ograniczenie liczby osób przebywających na obiekcie w zależności od powierzchni hali. Hala, na której będą odbywały się zajęcia ( powyżej 1000 m2),  może jednocześnie pomieścić 32 osoby + 3 opiekunów.

      3. Dezynfekcja miejsc stanowiących potencjalne miejsce gromadzenia cząstek wirusa, takich jak klamki, uchwyty szafek, półki, ławki, włączniki światła kurki baterii, poręcze przed i po zajęciach.

      4. Ścisłe stosowanie indywidualnych zasad higieny, w tym mycie i dezynfekcja rąk.

      5. Zachowanie dystansu interpersonalnego podczas zajęć.

      6. Brak możliwości korzystania z szatni, trzeba mieć obuwie zmienne.

      7. Korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po użyciu.

      8. Dzieci do lat 13 muszą przyjechać na zajęcia z rodzicem lub innym opiekunem prawnym.

      Serdecznie zapraszamy

    • „ Hotelowo – domki dla owadów”
     • „ Hotelowo – domki dla owadów”

     • To że w szkole panują cisza i spokój, nie oznacza, że nic się nie dzieje. Uczniowie klas ósmych w zaciszu swoich domów i podczas zdalnej nauki wytrwale kontynuowali realizację projektu edukacyjnego rozpoczętego jeszcze w październiku.

       

      Cudowne dzieciaki z obu klas zbudowały piękne domki dla owadów. To, co stworzyli, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania i wyobrażenia. Widać ogrom pracy zarówno uczniów, jak i rodziców. Hotele wykonane przez ósmoklasistów są już ustawione oraz powieszone na terenie szkoły i „cieszą oko” przechodniów.  Stanowią one formę czynnej ochrony przyrody

       

      Stawiając hotele na terenie szkoły, pragniemy propagować wiedzę na temat znaczenia owadów w życiu człowieka oraz przyczynić się do ich przetrwania i walczyć z degradacją środowiska. Ten cel przyświecał nam podczas realizacji projektu edukacyjnego. Liczymy na to, że będzie kontynuowany przez mieszkańców gminy Świdnica, których zainspirujemy do wykonania takich hoteli i upiększania nimi własnych ogrodów.

       

      Na załączonych zdjęciach można obejrzeć i podziwiać efekt końcowy ciężkiej pracy uczniów klasy 8a oraz 8b.

       

      A kiedy już owady zamieszkają w swoich nowych siedzibach,  zgiełk i hałas (nieodłączny element szkoły pełnej radosnych uczniów) zostanie wzmocniony dźwiękami z tętniących życiem HOTELI.

    • ZARAŻAMY DOBREM
     • ZARAŻAMY DOBREM

     • Akcja "Drzewko szczęścia"

       ZARAŻAMY DOBREM

      Zobaczcie jakie piękne, indywidualne prace dzieci i mlodziezy, 

      które z pewnością podarowane sprawią wiele radości obdarowanym 

      w akcji DRZEWKO SZCZĘŚCIA.

      Ja je postanowiłam pokazać jako jedno piękne drzewko szczęścia

       moich dzieciaków  

    • Funkcjonowanie placówek (przedszkola) w wyjątkowych warunkach
     • Funkcjonowanie placówek (przedszkola) w wyjątkowych warunkach

     • Szanowni Państwo,

      po przeanalizowaniu Państwa deklaracji oraz odgónie przyjętych wytycznych dotyczących przygotowania placówek oraz ich funkcjonowania w tych wyjątkowych warunkach, zdecydowałam o wznowieniu opieki w Przedszkolu Publicznym w Świdnicy od dnia 13.05.2020 r. w godz. 8.00-14:00.

      Proszę Wszystkich Rodziców o zapoznanie się z załączonymi, obecnie obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa.

      Z wyrazami szacunku

      Liliana Reimann    • Wznawiamy opiekę przedszkolną
     • Wznawiamy opiekę przedszkolną

     • W komunikacie z 4 maja br. informowałem Państwa, że otwarcie gminnych przedszkoli może  nastąpić wcześniej, niż 25 maja br., jeśli pojawi się uzasadniony wniosek dyrektorów placówek oświatowych.  

      Dzisiaj, wobec zgłoszenia takiej potrzeby dyrektorom Zespołu Szkol-Przedszkolnego w Świdnicy i Szkoły Podstawowej w Słonem przez rodziców, zdecydowałem przyjąć ich wniosek i wyraziłem zgodę na otwarcie Przedszkola Publicznego w Świdnicy z dniem 13 maja br. (środa). Przedszkola w Słonem i w Koźli pozostaną zamknięte do 24 maja br. Przedszkole w Świdnicy będzie gotowe na przyjęcie dzieci na co dzień uczęszczających do placówek w Świdnicy, w Słonem i w Koźli. Aby dzieci w przedszkolu były bezpieczne, stworzymy warunki pobytu spełniające wszystkie rygory określone w wytycznych MEN, GIS i MZ.

      Bardzo proszę zainteresowanych rodziców o zgłoszenie obecności dziecka w przedszkolu od dnia 13 maja br. w sekretariacie szkoły w Świdnicy osobiście lub pod nr tel. 68 3273213. Zgłoszenie jest potrzebne w celu uzgodnienia dowozu dzieci z terenu gminy autobusem oraz zapewnienia dzieciom wyżywienia oraz pełnej opieki.

      Gdyby pojawiły się pytania dotyczące wznowienia opieki przedszkolnej w naszej gminie, proszę kontaktować się z dyrektorami szkół: p. Lilianą Reimann tel. 68 3273213,email  swidnicazs@wp.pl   i Waldemarem Puchalskim tel. tel. 68 327 31 36, email: szkola.slone@wp.pl

       

      Wójt Gminy Świdnica

      Krzysztof Stefański

    • Przedszkola publiczne w gminie Świdnica pozostaną nieczynne
     • Przedszkola publiczne w gminie Świdnica pozostaną nieczynne

     • W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej o możliwości otwarcia przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego z dniem 6 maja 2020 r., poprosiłem dyrektorów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy i Szkoły Podstawowej w Słonem o przeanalizowanie warunków zawartych w wytycznych MEN oraz przeprowadzenie konsultacji z nauczycielami edukacji przedszkolnej, radami rodziców oraz przede wszystkim z rodzicami dzieci uczęszczających do gminnych placówek przedszkolnych. Z przekazanych przez dyrektorów opinii wynika, że zainteresowanie rodziców wysłaniem dzieci do przedszkoli jest znikome. Rodzice, podobnie jak nauczyciele, przychylają się do zdania, że na tym etapie rozwoju pandemii nie jest wskazane wysyłanie do placówek jako pierwszych dzieci najmłodszych, które z oczywistych powodów najtrudniej przystosowują się do rygorów, zakazów i ograniczeń.Uwzględniając przekazaną mi ocenę sytuacji, działając dla dobra i bezpieczeństwa naszych najmłodszych mieszkańców, ich rodzin oraz pracowników przedszkoli, podjąłem decyzję o nieotwieraniu gminnych przedszkoli z dniem 6 maja br.Zgodnie z obowiązującym obecnie rozporządzeniem MEN pozostałe placówki edukacyjne (szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe) muszą pozostać zamknięte do 24 maja br. Otwarcie szkół i przedszkoli, także naszych gminnych, nastąpi więc 25 maja 2020 r. pod warunkiem, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zmieni tego terminu.Otwarcie gminnych przedszkoli może jednak nastąpić wcześniej, przed 25 maja br. jeśli taki uzasadniony wniosek, uwzględniający wszystkie wytyczne MEN, GIS i MZ, otrzymam od dyrektorów placówek z opinią rad rodziców.

       

      Krzysztof StefańskiWójt Gminy Świdnica

    • Zdalne nauczanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy
     • Zdalne nauczanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy

     • W związku z pandemią koronawirusa od 12 marca praktycznie wszystkie szkoły w naszym kraju zamknęły swoje podwoje. Z dnia na dzień, bez jakiegokolwiek przygotowania, nauczyciele musieli przejść na tak zwane zdalne nauczanie. Natychmiast stało się ono, obok wyborów i samego wirusa, tematem numer 1 ogólnonarodowych dyskusji i narzekań. Na zaistniałą sytuację różne szkoły różnie zareagowały. Zdecydowana większość zaczęła korzystać z e-dzienników i za ich pośrednictwem przesyłać uczniom zadania do samodzielnego wykonania. Bardzo nieliczne placówki, a raczej pojedynczy nauczyciele rozpoczęli zajęcia on-line.

      Szkoła w Świdnicy poszła w stronę zbudowania bazy adresów Gmail (zebraliśmy ich 238 dla uczniów 10 oddziałów klas 4 – 8) i wykorzystania narzędzi oferowanych przez Google – przede wszystkim Google Classroom – zaprojektowany z myślą o zdalnym prowadzeniu lekcji. Przy wyborze komunikatorów świdniccy pedagodzy wzięli pod uwagę przede wszystkim możliwości psychofizyczne uczniów, ich sytuację domową, posiadanie odpowiedniego sprzętu, dostęp do  internetu umożliwiającego uczestnictwo w lekcjach on-line oraz umiejętności technologiczno-informatyczne własne, uczniów oraz ich rodziców.

      Niektórzy nauczyciele zaczęli wykorzystywać z własnej inicjatywy inne narzędzia – w tym takie, które umożliwiają prowadzenie wideokonferencji – Cisco, Hangouts czy połączenie wideo oferowane przez Facebooka. W ten sposób nawiązaliśmy z naszymi uczniami łączność audiowizualną lub tylko głosową. Nasze oddziały są średnio 20-osobowe, dlatego praca on-line jest dużym wyzwaniem dla nauczycieli, a przede wszystkim dla uczniów i ich rodziców. Zdając sobie sprawę ze specyfiki klas 1 – 3, staramy się nie przeciążać pracą naszych najmłodszych uczniów. Wychowawcy mają z nimi kontakt przede wszystkim poprzez e-dziennik, Messengera i WhatsAppa. Przesyłają w ten sposób zadania, nie wymagając bezwzględnie ich wykonania. Starają się również znaleźć w sieci takie materiały, które urozmaicą maluchom samodzielną naukę. Na duże uznanie zasługuje nagrywanie przez naszych pedagogów oraz rodziców uczniów filmików edukacyjnych.

      Podczas rady pedagogicznej, która odbyła się on-line we wtorek 28 kwietnia, nauczyciele zostali zapoznani z narzędziem oferowanym przez nowosolską firmę Sinersio Polska. Można przy jego pomocy urządzać wideokonferencje – mają one jednak pewne uwarunkowania – jest ograniczona liczba uczestników i trzeba mieć dużą przepustowość internetu. Większość nauczycieli zainteresowała się tą ofertą.

      W tym miejscu należy przypomnieć, że na jednego nauczyciela w naszej placówce przypada 100 i więcej uczniów. W dotychczas organizowanych wideokonferencjach większość klas przystępuje w mocno okrojonym składzie – frekwencja wynosi przeciętnie między 40 a 50 procent. Czasem trzeba klasę podzielić na 2 grupy, aby wszyscy uczestnicy się widzieli i słyszeli, bo przecież oprócz aspektu dydaktycznego istnieje również aspekt psychologiczny, bardzo ważny w obecnym czasie. Nauczyciele, którzy zdecydowali się na wideokonferencje, muszą i tak przygotować osobne materiały dla pozostałych uczniów. Aby usprawnić zdalne nauczanie, udostępnili uczniom i ich rodzicom swoje prywatne mejle, numery telefonów i profile w mediach społecznościowych. Wszystko po to, aby mogli oni w najdogodniejszy dla siebie sposób udokumentować swoją pracę, a nauczyciele mogli tę pracę ocenić. Nie jest łatwym zadaniem sprawdzanie rozprawki przesłanej smsem w późnych godzinach nocnych lub w niedzielę albo przeczytanie i ocenienie wypracowania ze zdjęcia zrobionego telefonem komórkowym.

      Najważniejszym celem szkoły jest kształcenie, czyli realizacja podstawy programowej. Dostosowaliśmy zakres materiału do obecnych możliwości uczniów. Jako że sytuacja jest absolutnie wyjątkowa – trudno przewidzieć, jakie będą efekty dydaktyczne, co okaże się lepsze – spotkanie twarzą w twarz z nauczycielami czy własna praca, samodzielne opracowywanie zagadnień, wyszukiwanie rozwiązań. Na dzisiaj nikt tego nie potrafi jednoznacznie ocenić. Zdajemy sobie sprawę, że do wymaganych przez nas wiedzy i umiejętności dzieci dochodzą w różny sposób, często z pomocą osób trzecich, ale uważamy, że to doskonały czas na rozwój samodzielności, odpowiedzialności, na bycie twórczym, zdyscyplinowanym. Przypominamy, że nauczyciel nie podaje gotowych rozwiązań – ma przede wszystkim wskazywać cele i podpowiadać, w jaki sposób je realizować, prowokować do poszukiwań i wewnętrznego rozwoju. Uważamy, że obecna sytuacja to doskonała okazja, by internet przestał być dla naszych dzieci miejscem zabaw, a stał się tym, czym być powinien – kopalnią wiedzy. Natomiast efekty pracy dydaktycznej nauczycieli będą widoczne podczas egzaminów zewnętrznych oraz w dorosłym życiu naszych uczniów.

      W większości dyskusji na temat zdalnego nauczania bardzo często zapomina się, że nauczyciel to też człowiek, że ma rodzinę i swoje życie osobiste, że czasem nie ma warunków, aby przeprowadzić lekcję on-line z prawdziwego zdarzenia.

      Życzymy wszystkim naszym Uczniom oraz ich Rodzicom przetrwania tego trudnego czasu, dbałości o zdrowie i życie.

       

      Dyrektor i Nauczyciele

      Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy

    • Drzewko szczęścia
     • Drzewko szczęścia

     • Czas na kolejną akcję "Drzewko szczęscia"! Tym razem wspieramy Regionalne Centrum Krwiodastwa w Zielonej Górze oraz Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Akcja większa, a więc i wymaga większej pomocy, większej ilości Waszych cudownych rysunków.

      Na czym polega nasza akcja? Dzieci kochane Wy, rodzeństwo oraz przyjaciele Wasi - stwórzcie proszę piękne rysunki kolorowych drzew, które dadzą ludziom chorym, starszym, nadzieję i siłę na walkę zarówno z wirusem, jak i trudnym dla Nas czasem. (Rysunki muszą być formatu A4, gdyż musimy je zalaminować.) 

      Rodzice, nauczyciele dla Was też znajdzie się wiele do zrobienia! CO POTRZEBA? Wszelkiego rodzaju środków ochrony osobistej, głównie fartuchów (dla Centrum Krwiodastwa) - My nie zbieramy pieniędzy, zbieramy wyłącznie akcesoria i podarunki. Jeśli ktoś ma pomysł, coś, co również można podarować i się przyda, co da uśmiech innym, piszcie! Dziś nawet smaczny jabłecznik doda sił do walki! 

      GDZIE SKŁADAĆ PODARUNKI? Na tą chwilę, osoby chętne do pomocy proszę o kontakt tutaj na Naszej grupie.

      Zebrane podarunki i rysunki dzieci proszę składać w sklepie ODIDO ul. Długa 16 Świdnica.

      DZIĘKUJEMYBEZ WAS NIE DAMY RADY!

     • Egzamin ósmoklasisty

     • Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

     • Kształcenie na odległość w szkołach przedłużone do 24 maja

     • Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 przepisami rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu – w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty.

    • #zarażamydobrem
     • #zarażamydobrem

     • Uczniowie klasy 1 a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy wiedzą, jak ważne w powrocie do zdrowia jest wsparcie psychiczne. Postanowili więc stworzyć dla pacjentów, walczących z koronawirusem, którzy obecnie przebywają na oddziale zakaźnym zielonogórskiego szpitala barwne "drzewka szczęścia". Do pomocy ruszyły też ich rodziny. I tak dzięki zbiórce do lecznicy trafią też maseczki!

    • Pozytywne myśli na teraz
     • Pozytywne myśli na teraz

     • 1. Nie przejmuję się rzeczami, na które nie mam wpływu

      Czyli  nie walczę z wiatrakami, mogę wykorzystać swoją energię na coś zupełnie innego.

      2. Pielęgnuję bliskie relacje, na których mi zależy

      Satysfakcja z bliskich relacji to najważniejszy ze wskaźników dobrego samopoczucia i szczęścia. 

      ........