• Jak wdrażamy "Laboratoria przyszłości"

     • W ramach programu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła zakupiła nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne oraz pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach informatyki, ale także w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz  zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Pracownie robotyki, druku 3D oraz audio-wizualna zostały wyposażone tak, aby uczniowie kształtowali i rozwijali umiejętności : manualne i techniczne, samodzielnego i krytycznego myślenia, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie  w życiu codziennym.

      W jaki sposób wdrażamy „laboratoria przyszłości”? Uczniowie uczą się jak samodzielnie zmontować robota oraz zaprogramować go, a następnie udokumentować jego działanie i swoją pracę za pomocą sprzętu audio-wizualnego. Możliwości takie dają konstrukcyjne zestawy Makeblock do samodzielnego konstruowania robotów/pojazdów w oparciu o gotowy schemat budowy, a następnie ich programowania.

      Poznają także możliwości „Drukarki 3D Banach”, która pozwala na naukę poprzez doświadczenie oraz  poprzez kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem. Na ten czas hitem jest figurka sowy.

      Dzięki temu zakupowi lekcje stały się jeszcze bardziej ciekawsze.

     • Apple Day? Apfeltag? A może Dzień Jabłka?

     • Apple Day? Apfeltag? A może Dzień Jabłka? Co roku, 28 września, obchodzimy Światowy Dzień Jabłka! Jabłko to symbol polskiego rolnictwa. Jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych owoców w kraju i na świecie. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi z właśnie z Polski! W minioną środę nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego wraz ze swymi uczniami świętowały ten dzień w trzech językach. Została wykonana fotobudka w kształcie jabłka, przy której robiliśmy zdjęcia. Podczas zajęć z języków angielskiego i niemieckiego uczniowie wykonywali zadania związane z tym pysznym i zdrowym owocem. Odbył się konkurs na najładniejsze przyniesione przez ucznia jabłko. Wygrał Mateusz Wojtuściszyn z klasy 5a, którego owoc zdobył najwiecej głosów.  Prace uczniów z tego dnia możemy podziwiać na korytarzach naszej szkoły. Wszyscy świetnie i smacznie się bawiliśmy - bo dodatkowo każdy uczeń z jabłkiem tego dnia nie był odpytywany!!!

      Pamiętajcie: An apple a day keeps the doctor away!

      Anita Kucharczyk

     • "KASZTANOBRANIE"

     • 📢UWAGA, UWAGA!!📢📢📢

      Szkolny Wolontariat oraz mali wolontariusze "Drzewka szczęścia" zapraszają do akcji "KASZTANOBRANIE"!!

      https://kasztanow-zbior.pl/ 📢 

      📆Startujemy już dziś, a zbiórka kasztanów będzie trwała do 30.10.2021!📆

      Na czym polega akcja? 🤔 🤔 🤔

      Waszym zadaniem jest zebranie jak największej ilości kasztanów. Namawiajcie do zbiórki kolegów, koleżanki, sąsiadów i rodzinę, bo im więcej, tym lepiej.

      Pieniądze zebrane ze sprzedaży kasztanów przeznaczymy na zakup gier, klocków  i innych akcesoriów do świetlicy szkolnej, a także zasilimy skarbonkę na działalność statutową Szkolnego Wolontariatu.

      🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁

      Zbiórkę kasztanów w klasach nadzorują wszyscy wolontariusze.

      📢📢📢Zapraszamy również do udziału osoby spoza szkoły, kasztany można przekazywać w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy do świetlicy szkolnej.

      Z góry dziękujemy za wsparcie 📢📢📢

     • Jak dbam o swoje zdrowie?

     • Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co zrobić, by skutecznie zapobiegać chorobom zakaźnym? Między innymi na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie klas piątych, szóstych i ósmych podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”.  Akcja, która miała na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych odbyła się w dniach 12 - 16 września. W jej ramach uczniowie obejrzeli podczas zajęć z wychowawcą film edukacyjny na temat chorób zakaźnych oraz udzielili odpowiedzi na pytania: „Jak dbam o swoje zdrowie?”, „Którą ze swoich chorób najgorzej wspominam i dlaczego?” oraz „W jaki sposób mój organizm radzi sobie z chorobami?”. Po udzieleniu odpowiedzi przystąpili do wykonywania plakatów, które udekorowały ściany naszej szkoły. Zapraszamy do ich obejrzenia!

     • SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ

     • Wolontariat to przede wszystkim naturalny
      odruch serca, który przynagla każdego człowieka
      do pomocy drugiemu – swemu bliźniemu”

      Jan Paweł II

      ​​​​​​​

      SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ

      W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

      ZARZĄD SZKOLNEGO WOLONTARIATU

      PRZEWODNICZĄCY: Kamil Fudali

      Z-CA PRZEWODNICZĄCEGO: Hanna Weise

      SKARBNIK: Natalia Machanek

      Szkolny Wolontariat pod patronatem Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK w Zielonej Górze pracuje od wielu lat przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Świdnicy, prowadząc działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz w innych akcjach charytatywnych.

      Członkowie Szkolnego Wolontariatu – uczniowie klas V – VIII SP prowadzą działalność przede wszystkim na rzecz społeczności lokalnej, rozwijając w ten sposób postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtując życzliwość i bezinteresowność oraz zaangażowanie na rzecz osób potrzebujących pomocy. Wolontariat to również propozycja spędzania czasu wolnego, poprzez promocję działań wolontariackich: akcje charytatywne lokalne i ogólnopolskie, prace projektowe, organizację pomocy koleżeńskiej, współpracę z zespołami klasowymi i wychowawcami, konkursy, prowadzenie zajęć warsztatowych i szkoleń, a także akcje promujące zdrowy styl życia.

      Rok szkolny rozpoczęliśmy spotkaniem Szkolnego Wolontariatu, na którym wybraliśmy samorząd wolontariatu oraz przywitaliśmy nowych członków z klas 5. Chętnych do działania w naszym wolontariacie jest 34 uczniów. Planujemy kontynuacje akcji: „Drzewko szczęścia”, „Gorączka złota”, „Dziel się uśmiechem” – profilaktyka higieny jamy ustnej, „Pełna miska dla schroniska” oraz współpracę z fundacją „Pomóż i Ty”, udział w projektach i pomoc młodszym dzieciom w nauce.

      Nasze hasło to: Masz ochotę pomóc światu, udaj się do wolontariatu!      Opiekunki Wolontariatu Szkolnego: Małgorzata Furmanek, Sylwia Kata, Wioletta Tkaczyk

     • "Sprzątanie świata"

     • 23 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki, po raz kolejny uczestniczyli w akcji "Sprzątania świata". Dzieci porządkowały teren wokół szkoły, a także pobliską okolicę. Czynny udział w tym przedsięwzięciu uzmysłowił uczniom, że należy dbać o czystość i piękno naszego najbliższego otoczenia. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

     • Europejski Dzień Języków

     • W tym roku szkolnym Europejski Dzień Języków postanowiliśmy świętować wraz z uczniami Szkoły Podstawowej im. Bartłomieja Pitiscusa w Słonem. Uczniowie świdnickiej klasy siódmej, wraz z opiekunkami – nauczycielkami języków angielskiego i niemieckiego, zaprosili bliźniaczą klasę 7 ze Słonego na warsztaty językowe. Uczniowie podczas tej integracji mogli wykazać się znajomością języków angielskiego i niemieckiego, wykonując ciekawe zadania (na przykład jednym z nich było zaprojektowanie flagi wymyślonego przez siebie państwa), grając w interesujące gry. Wszyscy uczestnicy pracowali z wielkim zaangażowaniem, tworząc tym samym wspaniałą, sprzyjającą integracji atmosferę. Zgodnie orzekliśmy, że za rok musimy powtórzyć taką imprezę!

     • "Lubuskie Talenty - Program Stypendialny"

     • Uprzejmie informujemy, że rozpoczęła się III edycja projektu pn. "Lubuskie Talenty - Program Stypendialny".

      W załączeniu przekazujemy pismo Pana Łukasza Poryckiego Wicemarszałka Województwa Lubuskiego, dotyczące zasad przyznawania stypendiów szczególnie uzdolnionym uczniom klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących z terenu województwa lubuskiego. 

      Poniżej załączamy Regulamin przyznawania stypendiów dla uczniów szczególnie uzdolnionych klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących w województwie lubuskim w roku szkolnym 2022/2023:

     • „Przygoda z Nysą – życie nad rzeką”

     • Klasy ósme we wtorek, 20 września, integrowały się po raz wtóry – tym razem odwiedzając, w ramach realizacji projektu „Świat Nauki” – Centrum Przyrodnicze przy ulicy gen. J. Dąbrowskiego oraz Planetarium mieszczące się przy ulicy gen. W. Sikorskiego. W Centrum uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ciekawą wystawą czasową  „Przygoda z Nysą – życie nad rzeką”. Wystawę przygotowało Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz. Została ona poświęcona Nysie Łużyckiej jako zróżnicowanemu środowisku życia zwierząt i roślin. W ramach wystawy przedstawiono liczne gatunki, których istnienie zależy od rzeki i terenów w jej pobliżu. Poznaliśmy mieszkańców doliny Nysy Łużyckiej – między innymi jętki, bobry czy też rzadko w Polsce spotykanego szopa pracza. Modele do dotykania, interaktywne plansze w czterech wersjach językowych (polskiej, niemieckiej, czeskiej i angielskiej) sprawiły, że wystawa była dla naszych uczniów interesującym przeżyciem.

      Z kolei w Planetarium obejrzeliśmy filmy przypominające jedną z najważniejszych misji kosmicznych zrealizowanych przez ludzi. Chodzi tu o misję sondy Voyager 1, która, obok swojej siostrzanej sondy Voyager 2, jest jedynym obiektem zbudowanym na Ziemi, który opuścił nasz układ planetarny. Zanim do tego doszło, w trakcie swojej podróży, obie sondy minęły kolejne planety oraz ich księżyce, dostarczając pierwszych zdjęć tych obiektów i znacznie wzbogacając naszą wiedzę o tych odległych światach. Teraz, po czterech dekadach, obie sondy badają przestrzeń międzygwiezdną.
      Wystawa i pokazy filmowe spodobały się wszystkim uczestnikom. W środę po dwóch dniach „wycieczkowych” ósmoklasiści wracają do szkolnej rzeczywistości.

     • Zajęcia integracyjne dla uczniów klas 8

     • Uczniowie klas ósmych, w nowej trzyoddziałowej „odsłonie”, wybrali się w poniedziałek, 19 września, na zajęcia integracyjne na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bunkier”. Humory i dobra forma dopisywały, w przeciwieństwie do kapryśnej pogody. Po 8000 kroków uczniowie zmierzyli się ze sobą podczas międzyklasowej rywalizacji – ósmoklasiści, pod czujnym okiem pana Eliasza Madeja, strzelali z wiatrówki, paintballa, łuku, rzucali również rzutkami w balony. Najlepszą w tych dyscyplinach okazała się klasa 8a.

      Poza rywalizacją mieliśmy możliwość upieczenia kiełbas na ognisku oraz korzystania z licznych „bunkrowych” atrakcji – młodzież miała do wyboru badminton, tratwę, specjalne huśtawki, rzuty piłką koszykową, zjazd linowy i inne. Przez cztery godziny można było wyszaleć się do woli. W drodze powrotnej podwoiliśmy liczbę kroków, planując równie udane wypady integracyjne.

     • Wyprawka dla Żaka

     • Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze dzięki hojności sponsorów: firmy Amazon i sieci sklepów Biedronka mógł rozdysponować do szkół naszego województwa 3000 wyprawek dla uczniów – zarówno polskich, jak i ukraińskich.

      Szkolny Wolontariat działający w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy i w Szkole Podstawowej im. Bartłomieja Pitiscusa w Słonem zgłosił chęć obdarowania wyprawkami swoich uczniów. Bogato wyposażone plecaki trafiły do dzieci z klas 1-3 i 4-8.

      Małgorzata Furmanek

     • Narodowe Czytanie wśród najmłodszych

     • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, wzorując się na kolegach i koleżankach starszych klas, wspólnie zasiedli do czytania bajek Adama Mickiewicza w ramach kolejnej edycji Narodowego Czytania. Bajka "Przyjaciele" czytana przez wychowawczynie klas 1-3, choć krótka, wniosła nową wiedzę, że " Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".

    • Logowanie do dziennika dla nowych użytkowników
     • Logowanie do dziennika dla nowych użytkowników

     • 1. W pasku adresu przeglądarki internetowej wpisz adres dziennika elektronicznego:

       

      https://uonetplus.vulcan.net.pl/swidnicapowiatzielonogorski

       

      Wyświetli się powitalna strona systemu

      2. Kliknij przycisk Załóż konto, a następnie wpisz adres e-mail, który podałeś wychowawcy

      3. Zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk Wyślij wiadomość

      4. Sprawdź skrzynkę swojej poczty elektronicznej. Przeczytaj wiadomość i kliknij link podany w treści, aby nadać własne hasło

      5. Wprowadź nowe hasło, którym będziesz się posługiwał, zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk Ustaw nowe hasło

      6. Od tego momentu możesz logować się do systemu, korzystając z adresu e-mail i ustalonego przez siebie hasła.

     • Jak opłacić ubezpieczenie

     • Na polisach ubezpieczeniowych (osobno dla przedszkola i szkoły) widnieje nr rachunku bankowego, na który należy dokonywać indywidualnych wpłat (przelewów), podając w tytule przelewu Imię i Nazwisko dziecka oraz klasę.

     • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

     • „Uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony stanowi ważny cel edukacji zdrowotnej. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych. Dlatego wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi przygotowaliśmy dla szkół pakiet materiałów edukacyjnych.

      W ramach akcji tematem przewodnim Tygodnia dla chorób zakaźnych jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.” Ministerstwo Edukacji i Nauki

      W dniach 12 -16 września 2022 roku również nasza szkoła przyłączy się do akcji „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych.” Materiały informacyjne przygotowane przez GIS
      w przystępny sposób opisują m.in. objawy, sposoby zakażenia i powikłania chorób zakaźnych. Przybliżają także rolę szczepień ochronnych w zapobieganiu błonicy, krztuścowi, odrze, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Zachęcamy do zapoznania z materiałami również na stronie MEiN.

    • Dyżur intendenta
     • Dyżur intendenta

     • W dniu 8 września 2022r. (czwartek) w godzinach 16:30 - 17:00 pełni dyżur intendent szkolny. Osoby zainteresowane prosimy o przyjście w celu wyjaśnienia nadpłaty za obiady.

     • Narodowe Czytanie

     • W poniedziałek, 5 września, poloniści uczący w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy aktywnie zaangażowali się w zorganizowanie kolejnej edycji Narodowego Czytania. W tym roku postanowiono zapoznać całą Polskę z utworami wchodzącymi w skład „Ballad i romansów” autorstwa naszego wieszcza – Adama Mickiewicza. Podczas lekcji nauczyciele języka polskiego wyświetlili prezentacje obrazujące życie i twórczość autora „Pana Tadeusza”. Następnie uczniowie mogli obejrzeć i/lub wysłuchać takie utwory, jak „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Świteź”, „Pani Twardowska” czy „Powrót taty”. Na korytarzu szkolnym pojawiła się ponadto gazetka o tematyce dotyczącej tego właśnie ważnego wydarzenia.   

      Przypomnijmy, że jest to już 11. edycja Narodowego Czytania, w ramach którego para prezydencka zaprasza do wspólnej lektury dzieł ważnych dla literatury polskiej. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 roku czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W ubiegłym roku lekturą była natomiast „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

      „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zostały wydane w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad, dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, a jednocześnie nawiązuje do ludowej wyobraźni.

      Główna tegoroczna uroczystość, z udziałem pary prezydenckiej, odbyła się w sobotę, 3 września, w Ogrodzie Saskim. Fragmenty twórczości Adama Mickiewicza odczytała para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. W akcji wzięły również udział osoby ze świata sztuki i kultury. Prezydent powiedział między innymi, że „Poczucie potrzeby wolności i jej odzyskania, poczucie niezrozumienia w relacji pomiędzy Polską a innymi państwami i narodami, wewnętrzne idealizowanie ojczyzny (...) miało u nas szczególny wymiar i znalazło swój wyraz w poezji Adama Mickiewicza”. Pani prezydentowa z kolei dodała, że w „Balladach i romansach” ukazane jest również piękno Rzeczypospolitej, z jej kulturą tradycyjną, niezwykłą przyrodą, malowniczymi krajobrazami. To także utwory pisane ku przestrodze, z morałem, gdzie zło zostaje ukarane”.

       

      Na zakończenie uroczystości prezydent ogłosił, że w roku 2023 podczas akcji Narodowego Czytania zostanie przypomniana powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.