• Europejski Tydzień Sportu-Dzień Sportu-Dzień Chłopaka

     • Od 7 lat na naszym kontynencie jest obchodzony  Europejski Tydzień Sportu. Impreza została zainaugurowana w odpowiedzi na malejącą aktywność fizyczną zdecydowanej większości mieszkańców Europy. W 2022 roku obchody przypadły na okres od 23 do 30 września.

      W naszej szkole postanowiliśmy Dzień Sportu połączyć z obchodami popularnego Dnia Chłopaka.

      Klasy siódme i ósme spędziły część piątku w hali sportowej. Rywalizację podzieliliśmy na dwie części. Najpierw, w ramach Europejskiego Dnia Sportu, został rozegrany turniej w palanta. Po serii emocjonujących meczów wyłoniono zwycięzców – okazali się nimi uczniowie klasy 8c.

      Następny turniej – turniej piłki nożnej, w ramach obchodów Dnia Chłopaka, został wygrany przez drużynę złożoną z uczniów klas 7 i 8a. Pozostałe klasy ósme przegrały w stosunku 0:2.

      Dzisiejsze zawody zostały rozegrane we wspaniałej, przyjacielskiej atmosferze. Zawodnicy i kibice mogli się posilić dzięki wspólnie zorganizowanemu „stołowi szwedzkiemu”. Wszyscy czekamy na możliwość kolejnej sportowej, międzyklasowej rywalizacji.

     • Wycieczka do Ośrodka Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej

     • 28 września klasa 2b pojechała na wycieczkę do Ośrodka Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie. To nie była zwyczajna wycieczka!!! To była najprawdziwsza przygoda!!! Uczniowie mieli możliwość wejścia do prawdziwego samolotu, mogli naciskać przeróżne przyciski, zobaczyć na własne oczy, jak się tankuje samolot i jak obsługuje szybowiec. Można było obserwować start i lądowanie samolotów. Dzieci wróciły pełne wrażeń, a także bogatsze o nowe wiadomości.

     • Jak wdrażamy "Laboratoria przyszłości"

     • W ramach programu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła zakupiła nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne oraz pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach informatyki, ale także w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz  zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Pracownie robotyki, druku 3D oraz audio-wizualna zostały wyposażone tak, aby uczniowie kształtowali i rozwijali umiejętności : manualne i techniczne, samodzielnego i krytycznego myślenia, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie  w życiu codziennym.

      W jaki sposób wdrażamy „laboratoria przyszłości”? Uczniowie uczą się jak samodzielnie zmontować robota oraz zaprogramować go, a następnie udokumentować jego działanie i swoją pracę za pomocą sprzętu audio-wizualnego. Możliwości takie dają konstrukcyjne zestawy Makeblock do samodzielnego konstruowania robotów/pojazdów w oparciu o gotowy schemat budowy, a następnie ich programowania.

      Poznają także możliwości „Drukarki 3D Banach”, która pozwala na naukę poprzez doświadczenie oraz  poprzez kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem. Na ten czas hitem jest figurka sowy.

      Dzięki temu zakupowi lekcje stały się jeszcze bardziej ciekawsze.

     • Apple Day? Apfeltag? A może Dzień Jabłka?

     • Apple Day? Apfeltag? A może Dzień Jabłka? Co roku, 28 września, obchodzimy Światowy Dzień Jabłka! Jabłko to symbol polskiego rolnictwa. Jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych owoców w kraju i na świecie. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi z właśnie z Polski! W minioną środę nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego wraz ze swymi uczniami świętowały ten dzień w trzech językach. Została wykonana fotobudka w kształcie jabłka, przy której robiliśmy zdjęcia. Podczas zajęć z języków angielskiego i niemieckiego uczniowie wykonywali zadania związane z tym pysznym i zdrowym owocem. Odbył się konkurs na najładniejsze przyniesione przez ucznia jabłko. Wygrał Mateusz Wojtuściszyn z klasy 5a, którego owoc zdobył najwiecej głosów.  Prace uczniów z tego dnia możemy podziwiać na korytarzach naszej szkoły. Wszyscy świetnie i smacznie się bawiliśmy - bo dodatkowo każdy uczeń z jabłkiem tego dnia nie był odpytywany!!!

      Pamiętajcie: An apple a day keeps the doctor away!

      Anita Kucharczyk

     • "KASZTANOBRANIE"

     • 📢UWAGA, UWAGA!!📢📢📢

      Szkolny Wolontariat oraz mali wolontariusze "Drzewka szczęścia" zapraszają do akcji "KASZTANOBRANIE"!!

      https://kasztanow-zbior.pl/ 📢 

      📆Startujemy już dziś, a zbiórka kasztanów będzie trwała do 30.10.2021!📆

      Na czym polega akcja? 🤔 🤔 🤔

      Waszym zadaniem jest zebranie jak największej ilości kasztanów. Namawiajcie do zbiórki kolegów, koleżanki, sąsiadów i rodzinę, bo im więcej, tym lepiej.

      Pieniądze zebrane ze sprzedaży kasztanów przeznaczymy na zakup gier, klocków  i innych akcesoriów do świetlicy szkolnej, a także zasilimy skarbonkę na działalność statutową Szkolnego Wolontariatu.

      🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁

      Zbiórkę kasztanów w klasach nadzorują wszyscy wolontariusze.

      📢📢📢Zapraszamy również do udziału osoby spoza szkoły, kasztany można przekazywać w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy do świetlicy szkolnej.

      Z góry dziękujemy za wsparcie 📢📢📢

     • Jak dbam o swoje zdrowie?

     • Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co zrobić, by skutecznie zapobiegać chorobom zakaźnym? Między innymi na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie klas piątych, szóstych i ósmych podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”.  Akcja, która miała na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych odbyła się w dniach 12 - 16 września. W jej ramach uczniowie obejrzeli podczas zajęć z wychowawcą film edukacyjny na temat chorób zakaźnych oraz udzielili odpowiedzi na pytania: „Jak dbam o swoje zdrowie?”, „Którą ze swoich chorób najgorzej wspominam i dlaczego?” oraz „W jaki sposób mój organizm radzi sobie z chorobami?”. Po udzieleniu odpowiedzi przystąpili do wykonywania plakatów, które udekorowały ściany naszej szkoły. Zapraszamy do ich obejrzenia!

     • SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ

     • Wolontariat to przede wszystkim naturalny
      odruch serca, który przynagla każdego człowieka
      do pomocy drugiemu – swemu bliźniemu”

      Jan Paweł II

      ​​​​​​​

      SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ

      W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

      ZARZĄD SZKOLNEGO WOLONTARIATU

      PRZEWODNICZĄCY: Kamil Fudali

      Z-CA PRZEWODNICZĄCEGO: Hanna Weise

      SKARBNIK: Natalia Machanek

      Szkolny Wolontariat pod patronatem Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK w Zielonej Górze pracuje od wielu lat przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Świdnicy, prowadząc działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz w innych akcjach charytatywnych.

      Członkowie Szkolnego Wolontariatu – uczniowie klas V – VIII SP prowadzą działalność przede wszystkim na rzecz społeczności lokalnej, rozwijając w ten sposób postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtując życzliwość i bezinteresowność oraz zaangażowanie na rzecz osób potrzebujących pomocy. Wolontariat to również propozycja spędzania czasu wolnego, poprzez promocję działań wolontariackich: akcje charytatywne lokalne i ogólnopolskie, prace projektowe, organizację pomocy koleżeńskiej, współpracę z zespołami klasowymi i wychowawcami, konkursy, prowadzenie zajęć warsztatowych i szkoleń, a także akcje promujące zdrowy styl życia.

      Rok szkolny rozpoczęliśmy spotkaniem Szkolnego Wolontariatu, na którym wybraliśmy samorząd wolontariatu oraz przywitaliśmy nowych członków z klas 5. Chętnych do działania w naszym wolontariacie jest 34 uczniów. Planujemy kontynuacje akcji: „Drzewko szczęścia”, „Gorączka złota”, „Dziel się uśmiechem” – profilaktyka higieny jamy ustnej, „Pełna miska dla schroniska” oraz współpracę z fundacją „Pomóż i Ty”, udział w projektach i pomoc młodszym dzieciom w nauce.

      Nasze hasło to: Masz ochotę pomóc światu, udaj się do wolontariatu!      Opiekunki Wolontariatu Szkolnego: Małgorzata Furmanek, Sylwia Kata, Wioletta Tkaczyk

     • "Sprzątanie świata"

     • 23 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki, po raz kolejny uczestniczyli w akcji "Sprzątania świata". Dzieci porządkowały teren wokół szkoły, a także pobliską okolicę. Czynny udział w tym przedsięwzięciu uzmysłowił uczniom, że należy dbać o czystość i piękno naszego najbliższego otoczenia. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

     • Europejski Dzień Języków

     • W tym roku szkolnym Europejski Dzień Języków postanowiliśmy świętować wraz z uczniami Szkoły Podstawowej im. Bartłomieja Pitiscusa w Słonem. Uczniowie świdnickiej klasy siódmej, wraz z opiekunkami – nauczycielkami języków angielskiego i niemieckiego, zaprosili bliźniaczą klasę 7 ze Słonego na warsztaty językowe. Uczniowie podczas tej integracji mogli wykazać się znajomością języków angielskiego i niemieckiego, wykonując ciekawe zadania (na przykład jednym z nich było zaprojektowanie flagi wymyślonego przez siebie państwa), grając w interesujące gry. Wszyscy uczestnicy pracowali z wielkim zaangażowaniem, tworząc tym samym wspaniałą, sprzyjającą integracji atmosferę. Zgodnie orzekliśmy, że za rok musimy powtórzyć taką imprezę!

     • "Lubuskie Talenty - Program Stypendialny"

     • Uprzejmie informujemy, że rozpoczęła się III edycja projektu pn. "Lubuskie Talenty - Program Stypendialny".

      W załączeniu przekazujemy pismo Pana Łukasza Poryckiego Wicemarszałka Województwa Lubuskiego, dotyczące zasad przyznawania stypendiów szczególnie uzdolnionym uczniom klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących z terenu województwa lubuskiego. 

      Poniżej załączamy Regulamin przyznawania stypendiów dla uczniów szczególnie uzdolnionych klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących w województwie lubuskim w roku szkolnym 2022/2023:

     • „Przygoda z Nysą – życie nad rzeką”

     • Klasy ósme we wtorek, 20 września, integrowały się po raz wtóry – tym razem odwiedzając, w ramach realizacji projektu „Świat Nauki” – Centrum Przyrodnicze przy ulicy gen. J. Dąbrowskiego oraz Planetarium mieszczące się przy ulicy gen. W. Sikorskiego. W Centrum uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ciekawą wystawą czasową  „Przygoda z Nysą – życie nad rzeką”. Wystawę przygotowało Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz. Została ona poświęcona Nysie Łużyckiej jako zróżnicowanemu środowisku życia zwierząt i roślin. W ramach wystawy przedstawiono liczne gatunki, których istnienie zależy od rzeki i terenów w jej pobliżu. Poznaliśmy mieszkańców doliny Nysy Łużyckiej – między innymi jętki, bobry czy też rzadko w Polsce spotykanego szopa pracza. Modele do dotykania, interaktywne plansze w czterech wersjach językowych (polskiej, niemieckiej, czeskiej i angielskiej) sprawiły, że wystawa była dla naszych uczniów interesującym przeżyciem.

      Z kolei w Planetarium obejrzeliśmy filmy przypominające jedną z najważniejszych misji kosmicznych zrealizowanych przez ludzi. Chodzi tu o misję sondy Voyager 1, która, obok swojej siostrzanej sondy Voyager 2, jest jedynym obiektem zbudowanym na Ziemi, który opuścił nasz układ planetarny. Zanim do tego doszło, w trakcie swojej podróży, obie sondy minęły kolejne planety oraz ich księżyce, dostarczając pierwszych zdjęć tych obiektów i znacznie wzbogacając naszą wiedzę o tych odległych światach. Teraz, po czterech dekadach, obie sondy badają przestrzeń międzygwiezdną.
      Wystawa i pokazy filmowe spodobały się wszystkim uczestnikom. W środę po dwóch dniach „wycieczkowych” ósmoklasiści wracają do szkolnej rzeczywistości.

     • Zajęcia integracyjne dla uczniów klas 8

     • Uczniowie klas ósmych, w nowej trzyoddziałowej „odsłonie”, wybrali się w poniedziałek, 19 września, na zajęcia integracyjne na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bunkier”. Humory i dobra forma dopisywały, w przeciwieństwie do kapryśnej pogody. Po 8000 kroków uczniowie zmierzyli się ze sobą podczas międzyklasowej rywalizacji – ósmoklasiści, pod czujnym okiem pana Eliasza Madeja, strzelali z wiatrówki, paintballa, łuku, rzucali również rzutkami w balony. Najlepszą w tych dyscyplinach okazała się klasa 8a.

      Poza rywalizacją mieliśmy możliwość upieczenia kiełbas na ognisku oraz korzystania z licznych „bunkrowych” atrakcji – młodzież miała do wyboru badminton, tratwę, specjalne huśtawki, rzuty piłką koszykową, zjazd linowy i inne. Przez cztery godziny można było wyszaleć się do woli. W drodze powrotnej podwoiliśmy liczbę kroków, planując równie udane wypady integracyjne.

     • Wyprawka dla Żaka

     • Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze dzięki hojności sponsorów: firmy Amazon i sieci sklepów Biedronka mógł rozdysponować do szkół naszego województwa 3000 wyprawek dla uczniów – zarówno polskich, jak i ukraińskich.

      Szkolny Wolontariat działający w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy i w Szkole Podstawowej im. Bartłomieja Pitiscusa w Słonem zgłosił chęć obdarowania wyprawkami swoich uczniów. Bogato wyposażone plecaki trafiły do dzieci z klas 1-3 i 4-8.

      Małgorzata Furmanek

     • Narodowe Czytanie wśród najmłodszych

     • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, wzorując się na kolegach i koleżankach starszych klas, wspólnie zasiedli do czytania bajek Adama Mickiewicza w ramach kolejnej edycji Narodowego Czytania. Bajka "Przyjaciele" czytana przez wychowawczynie klas 1-3, choć krótka, wniosła nową wiedzę, że " Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".

    • Logowanie do dziennika dla nowych użytkowników
     • Logowanie do dziennika dla nowych użytkowników

     • 1. W pasku adresu przeglądarki internetowej wpisz adres dziennika elektronicznego:

       

      https://uonetplus.vulcan.net.pl/swidnicapowiatzielonogorski

       

      Wyświetli się powitalna strona systemu

      2. Kliknij przycisk Załóż konto, a następnie wpisz adres e-mail, który podałeś wychowawcy

      3. Zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk Wyślij wiadomość

      4. Sprawdź skrzynkę swojej poczty elektronicznej. Przeczytaj wiadomość i kliknij link podany w treści, aby nadać własne hasło

      5. Wprowadź nowe hasło, którym będziesz się posługiwał, zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk Ustaw nowe hasło

      6. Od tego momentu możesz logować się do systemu, korzystając z adresu e-mail i ustalonego przez siebie hasła.

     • Jak opłacić ubezpieczenie

     • Na polisach ubezpieczeniowych (osobno dla przedszkola i szkoły) widnieje nr rachunku bankowego, na który należy dokonywać indywidualnych wpłat (przelewów), podając w tytule przelewu Imię i Nazwisko dziecka oraz klasę.

     • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

     • „Uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony stanowi ważny cel edukacji zdrowotnej. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych. Dlatego wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi przygotowaliśmy dla szkół pakiet materiałów edukacyjnych.

      W ramach akcji tematem przewodnim Tygodnia dla chorób zakaźnych jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.” Ministerstwo Edukacji i Nauki

      W dniach 12 -16 września 2022 roku również nasza szkoła przyłączy się do akcji „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych.” Materiały informacyjne przygotowane przez GIS
      w przystępny sposób opisują m.in. objawy, sposoby zakażenia i powikłania chorób zakaźnych. Przybliżają także rolę szczepień ochronnych w zapobieganiu błonicy, krztuścowi, odrze, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Zachęcamy do zapoznania z materiałami również na stronie MEiN.

    • Dyżur intendenta
     • Dyżur intendenta

     • W dniu 8 września 2022r. (czwartek) w godzinach 16:30 - 17:00 pełni dyżur intendent szkolny. Osoby zainteresowane prosimy o przyjście w celu wyjaśnienia nadpłaty za obiady.