• Plebiscyt na ulubioną książkę z biblioteki szkolnej
     • Plebiscyt na ulubioną książkę z biblioteki szkolnej

     •             W dniach 9 – 12.05.2022 r. przeprowadzony został wśród uczniów klas IV – VIII plebiscyt na ulubioną książkę z biblioteki szkolnej w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek Szkolnych. W roku 2022 hasłem wszelkiego rodzaju imprez popularyzujących czytelnictwo było „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

                  Najwięcej głosów, bo 15 na 177 głosujących, oddano na ,,Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Dla 12 osób najpiękniejszą książką jest ,,Mały Książę”. Z kolei 10 uczniów oddało swój głos na ,, Anię z Zielonego Wzgórza”.

      Poniższy wykres przedstawia, ile głosów oddano na poszczególne tytuły książek – od co najmniej trzech przyznanych głosów.

      Plebiscyt przeprowadziła:

      Renata Szymula

    • XVII EDYCJA BIBLIOTECZNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
     • XVII EDYCJA BIBLIOTECZNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

     • ETAP KLAS II - III

      Dwudziestu trzech uczniów klas drugich i trzecich rywalizowało 12.01.2022 r. o tytuł ,,Małego mistrza ortografii”. Uczestnicy zmagali się z trudnościami ortograficznymi dyktanda, który stanowił fragment lektury pt. ,,Zaczarowana zagroda”.

      Laureaci:

      I miejsce:                    Grzegorz Warecki, kl. 3b,     

      II miejsce:                  Jadwiga Michalec, kl. 3b,

      Wojciech Kremens, kl. 3a,

      III miejsce:                 Hubert Nazarczuk, kl. 2a,

      IV miejsce:                Zofia Zegzuła, kl. 3a,

      V miejsce:                  Ignacy Zapotoczny, kl. 3.

       

      ETAP KLAS IV - V

      13.04.2022 r. dwunastu uczniów wzięło udział w Wielkanocnym Konkursie Ortograficznym, walcząc o tytuł ,,Mistrza ortografii klas IV – V”. Uczniowie,  bez większych problemów, poradzili  sobie z trudnościami ortograficznymi ukrytymi w dyktandzie pt. ,,Wielkanocne pisanki”.

      Laureaci:

      Zwycięzca:     Hanna Kokocińska, kl. 4a,

      Wyróżnienie: Lena Borowiak, kl. 4b.

       

      ETAP KLAS VI - VII

      10.06.2022   r. dwunastu uczniów stanęło do rywalizacji o tytuł ,,Mistrza ortografii klas VI - VII”.  Chochliki ortograficzne zawarte w dyktandzie pt. ,,Wakacyjny wyjazd”, na szczęście, nie okazały się dla uczniów zbyt złośliwe, ponieważ bardzo dobrze sobie z nimi poradzili.

      Laureaci:

      I miejsce:       Helena Pogoda, kl. 7a,

      II miejsce:      Ewa Kołodziej, kl. 6,

      III miejsce:     Kornelia Kościńska, kl. 6,

      Wyróżnienie: Zuzanna Micek, kl. 7b.

      Wszystkim laureatom gratulujemy.

      Organizator konkursu:

      Renata Szymula

     • „MOJA PRZESTRZEŃ – MOJA WOLNOŚĆ”

     • Gratulacje!

      MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY „INNE SPOJRZENIE” miał na celu konfrontację różnych form plastycznej wypowiedzi dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 19 lat. Międzynarodowy charakter konkursu dał okazję do porównania różnych kontekstów kulturowych, wymiany doświadczeń i integracji dzieci i młodzieży z różnych krajów. Tematyka konkursu była punktem wyjścia do refleksji nad wartościami, które odnoszą się bezpośrednio lub pośrednio do problemów nurtujących współczesnego człowieka. W ramach jubileuszowej XX edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne Spojrzenie” zaproszono nas do wykonania prac artystycznych o temacie przewodnim:

      MOJA PRZESTRZEŃ – MOJA WOLNOŚĆ”

      Uczeń klasy 8B – Dominik Wysocki został laureatem, zdobywając 3 miejsce w kategorii FILM.

    • Stypendia gminne
     • Stypendia gminne

     • W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego 2021/2022 przypominamy o możliwości ubiegania się o stypendium Wójta Gminy Świdnica. Poniżej przypominamy zasady i terminy  dotyczące składania wniosków o stypendia dla uczniów.

       

      żródło - https://swidnica.zgora.pl/

    • Szanowni Państwo!
     • Szanowni Państwo!

     • Przypominamy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego, dzień 17 czerwca 2022 r. (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

      W tym dniu możliwe są zajęcia opiekuńcze dla uczniów po wcześniejszym zgłoszeniu do wychowawcy klasy.

      Informujemy także, że tego dnia  nie kursują autobusy szkolne.

      Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy

      Liliana Reimann

       

     • VIII Spotkanie Diecezjalne Rodziny Szkół im. Jana Pawła II z okazji jubileuszu 25-lecia wizyty Ojca Świętego, św. Jana Pawła II w Gorzowie Wielkopolskim

     • Dnia 3 czerwca 2022 roku w Parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim odbył się zjazd Diecezjalnej Rodziny Szkół św. Jana Pawła II. Na spotkanie przybyli przedstawiciele 16 szkół oraz Lubuski Kurator Oświaty, Ewa Rawa. Po wprowadzeniu sztandarów odbyła się msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Tadeusza Lityńskiego. Po jej zakończeniu mieliśmy zaszczyt obejrzeć spektakl teatralny w wykonaniu uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gorzowie Wielkopolskim. Przedstawienie przybliżyło zebranym życiorys Jana Pawła II. Jednym z punktów programu był wspólny śpiew ,,Barki’’ przed pomnikiem Jana Pawła II. Mogliśmy wtedy podziwiać wypuszczony w powietrze różaniec zrobiony z balonów. Na koniec spotkania odbył się konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II, w którym nasza szkoła odniosła sukces – zajęliśmy pierwsze miejsce ex aequo z przedstawicielami dwóch innych szkół. W nagrodę za wygranie konkursu pani Dyrektor Liliana Reimann zabrała nas na przepyszne lody. Było nam bardzo miło, że pani Dyrektor oraz nasza pani katechetka Wioletta Tkaczyk tak nam kibicowały i wspierały nas podczas całego spotkania.

      Dominika Surynt, kl. 7a

     • PODSUMOWANIE KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

     •  W czwartek, 19 maja, w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze przeprowadzono uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty.

      W etapach szkolnych na terenie naszego województwa wzięło udział 17 294 uczniów, do etapu rejonowego awansowało 3 958 osób, z kolei w finałach wojewódzkich znalazło się 916 uczniów. W finale wojewódzkim konkursu z języka angielskiego tytuł laureata uzyskał uczeń naszej szkoły – Mateusz Mierzwa, który otrzymał z rąk Lubuskiego Kuratora Oświaty – pani Ewy Rawy, zaświadczenie o uzyskaniu tytułu oraz nagrodę. Anita  Kucharczyk – nauczycielka języka angielskiego ósmoklasisty – otrzymała list gratulacyjny.

      Mateusz jako laureat konkursu przedmiotowego z języka angielskiego uzyskał  zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu. Posiadanie tytułu laureata uprawnia  także naszego ucznia do przyjęcia w pierwszej kolejności do dowolnie wybranej publicznej szkoły ponadpodstawowej.

       Gratulujemy Mateuszowi Mierzwie poziomu opanowanej wiedzy. Wierzymy, że posiadane umiejętności ułatwią  mu kontynuowanie nauki w szkołach wyższego szczebla. Życzymy dalszych sukcesów w nauce i wielu powodów do radości każdego dnia.

     • Kinowa nocka w szkole

     • W piątkowy wieczór uczniowie klas 2 i 3 zaopatrzeni w koce, śpiwory, poduszeczki i przytulanki przybyli do ZSP w Świdnicy, by spędzić pełen emocji czas – NOC W SZKOLE!

      Po buziakach od mamy lub taty na dobranoc rozpoczęliśmy wieczór pełen atrakcji. Po przygotowaniu swoich miejsc noclegowych w sali gimnastycznej nadszedł czas na zajęcia integracyjne. Graliśmy w planszówki, karty, układaliśmy puzzle i klocki lego, dużo ze sobą rozmawialiśmy. Potem wyszliśmy na świeże powietrze, by oddać się w ręce pani Danusi, która poprowadziła wspólną rozgrzewkę i zabawy ruchowe. Zmęczeni, ale dotlenieni, wróciliśmy do szkoły, by samodzielnie przygotować sobie kolację. A kiedy za oknem zrobiło się już ciemno, wiedzieliśmy, że nadszedł czas na „kinową nockę”. Zaopatrzeni w świeżo uprażony popcorn i inne przekąski przenieśliśmy się w świat kina. Filmy były wciągające i oglądane z zaciekawieniem, a noc za oknem i „dziwne dźwięki” dobiegające z zakamarków szkoły dodawały nieco dreszczyku. Po seansie filmowym grzecznie umyliśmy się i wskoczyliśmy w nasze śpiworki. Po tylu emocjach długo nie mogliśmy zasnąć, co nie przeszkadzało nam obudzić się skoro świt. Zjedliśmy wspólnie śniadanko, posprzątaliśmy po sobie i nadszedł czas powrotu do domu.

      Wszyscy zgodziliśmy się, że to była niesamowita przygoda. Szkoła, która na co dzień kojarzy się z nauką i obowiązkiem, stała się na moment domem, miejscem wspólnej zabawy i mile spędzonego czasu w gronie przyjaciół.

     • Opłata za obiady w czerwcu

     • OPŁATA ZA OBIADY ZA MIESIĄC: Czerwiec     

      • Szkoła (15 dni) -   90,00 zł   
      • Przedszkole* (22 dni) -   99,00 zł

      *) Opłata za obiady 01.06.2022 - 01.07.2022r

     • Dzień Dziecka

     • Duży czy mały dzisiaj świętuje,

      dziś każdy jest dzieckiem i się raduje.

      Małych przyjemności, wielkich miłości, 

      zdrowia, szczęścia i pomyślności.

      Każdemu życzymy tego, co potrzebuje,

      niech w Dniu Dziecka nawet dorosły króluje!

     • „Nie tylko dziewczyny lubią brąz”

     • Nasza wycieczka do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy była doskonałym przykładem tego, że nie tylko dziewczyny lubią brąz. Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach, podczas których mogli wykonać biżuterię. Bransoletki, pierścionki czy wisiorki z wielką ochotą wykonywały zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Niektórzy wykonali podwójne egzemplarze, aby podarować je swoim Mamom z okazji ich święta.

      Agnieszka Marczewska

     • Życzenia

     • Z okazji Waszego dnia drogie Mamy. Za wczoraj i dziś, zawsze tak samo,każdym czułym serca uderzeniemi,  każdym z niego płynącym życzeniem. Zdrowia, sił i codziennej radości wraz ze słowami największej wdzięczności. Za wszystkie dla nas trudy i starania składamy Wam dzisiaj podziękowania.

     • Wybieramy szkołę średnią - V LO w Zielonej Górze

     • W związku z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych klasy ósme spotykają się z reprezentantami różnych placówek. 16 maja odwiedzili nas przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego nr 5 im. Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze. Sześcioro uczniów, w tym przewodnicząca szkoły oraz pani Paulina Ćwik, nauczycielka języka polskiego, opowiedzieli nam o profilach i tradycjach szkoły. Od uczniów dowiedzieliśmy się, że w szkole panuje przyjemna i tolerancyjna atmosfera.

      Oliwia Roźniatowska i Hanna Gagajewska

     • Wybieramy szkołę średnią - II LO w Zielonej Górze

     • Koniec roku szkolnego to dla ósmoklasistów nie tylko pisanie egzaminów, ale również wybór szkoły średniej. 16 maja rozpoczęła się rekrutacja, dlatego na zaproszenie pani Angeliki Równickiej zjawiła się w naszej szkole przewodnicząca komisji rekrutacyjnej w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 – pani Magdalena Pawelec. Nasz gość opowiedział nam o rekrutacji z punktu widzenia osoby zajmującej się nią na co dzień. Dzięki temu spotkaniu mamy mniej zmartwień związanych z tak ważną decyzją – znamy szczegóły dotyczące naboru i wiemy, jak złożyć dokumenty do szkoły ponadpodstawowej.  

      Oliwia Roźniatowska i Hanna Gagajewska

    • Dzień Otwarty
     • Dzień Otwarty

     • W tym roku szkolnym Dzień Otwarty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym został połączony z Dniem Matki i Ojca. Uczniowie zaprezentowali z tej okazji swoje talenty, podbijając serca publiczności. Przedstawienie rozpoczęło tanecznym krokiem Kółko Taneczne prowadzone przez panią Mariolę Zapotoczną. Kolejne występy zaskakiwały równie mocno i chwytały za serca. Mieliśmy okazję wysłuchać niezwykłej gry na keyboardzie Antoniego Zapotocznego z 1b, Wiktora Brzyśkiewicza z 2a oraz Alberta Jóźwiaka z 2b.

      Nie mogło zabraknąć gitarowych rytmów, które zaprezentowali Błażej Mazuro z 1b oraz Mateusz Zawalich z klasy 2a. Zaraz po gitarowych riffach oraz po wysłuchaniu magicznej melodii skrzypiec w wykonaniu Arseniego Zaitseva z klasy 6, na parkiet tanecznym krokiem wkroczyły uczennice klasy 3b: Zuzanna Zagdańska, Martyna Jaworska, Julia Paniec, Nadia Radecka oraz Lena Nerkowska, które zaprezentowały taniec w rytmie rock and rolla. Nie mogło zabraknąć pokazu naszego Szkolnego Klubu Szermierczego Flesz, który pod okiem pana Tomasza Cygańskiego zaprezentowali chłopcy z klasy 3b – Mieszko Awramik, Grzegorz Warecki, Andrzej Rewaj i Tymon Bobrowicz. Cudownie było zobaczyć uczniów, którzy pewnie i dumnie prezentują swoje talenty. Szkolne korytarze wypełnione były tego dnia niezwykłymi pracami wykonanymi przez uczniów uczęszczających na kółko plastyczne pani Renaty Uss-Wocial. Całość poprowadziła, dbając o dobry humor uczestników i atmosferę wydarzenia, pani Sylwia Weise.

     • Wycieczka do „Chaty u Kowola”

     • Poznajemy zawody – wycieczka do „Chaty u Kowola” Choć piątek 13 wielu osobom nie kojarzy się dobrze, nam tego dnia dopisywało wyłącznie szczęście. Z samego rana klasy 2a i 2b wyruszyły na całodniową wycieczkę. Pierwszym punktem naszej podróży było Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Oglądaliśmy tam wozy strażackie, sikawki konne, kolekcję mundurów, hełmów, medali i sztandarów. Dzięki tej wizycie poznaliśmy pracę strażaków od podszewki. Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się w dalszą drogę do „Chaty u Kowola” w Kluczewie. Większość czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu. Chłopcy grali w piłkę nożną, większość dzieci jeździła na hulajnogach albo opiekowała się małymi króliczkami lub kózkami. Wszyscy jechaliśmy przyczepą ciągniętą przez traktor i smażyliśmy kiełbaski na ognisku. Byliśmy także w kuźni, gdzie na naszych oczach kowal wykuł podkowę. Zwiedzaliśmy również starą, polską chatę, o której opowiadał nam „wujek Krzysiu”. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w oborze i picie mleka „prosto od krowy”. To była wycieczka pełna niezapomnianych wrażeń.

      Agnieszka Marczewska, Danuta Warecka, Anna Lisiecka

     • Noc muzeów

     • W sobotę, 14 maja, w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy, w trakcie Nocy Muzeów, odkrywaliśmy celtyckie tajemnice. Podczas tego wydarzenia obecny był zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej w Świdnicy, który prezentował tańce irlandzkie. Po występie, siedząc przy ognisku, wysłuchaliśmy opowieści o Krainie Wiecznej Młodości i poznaliśmy historię Celtów. Po wyczerpującym występie mieliśmy możliwość zrelaksować się, wspaniale się bawiąc w duchu dawnych czasów.

    • „Laboratoria przyszłości”
     • „Laboratoria przyszłości”

     • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zamysłem projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). 

      W ramach programu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła zakupiła nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne oraz pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach informatyki, ale także w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz  zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Pracownie robotyki, druku 3D oraz audio-wizualna będą wyposażone tak, aby uczniowie kształtowali i rozwijali umiejętności : manualne i techniczne, samodzielnego i krytycznego myślenia, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie  w życiu codziennym.

       

      Jak planujemy wdrożenie „laboratoriów przyszłości”? Uczniowie będą uczyli się jak samodzielnie zmontować robota oraz zaprogramować go, a następnie udokumentować jego działanie i swoją pracę za pomocą sprzętu audiowizualnego. Możliwości takie dadzą konstrukcyjne zestawy Makeblock do samodzielnego konstruowania robotów/pojazdów w oparciu o gotowy schemat budowy, a następnie ich programowania. Oczywiście przy większej ilości klocków (można łączyć ze sobą kilka różnych zestawów) istnieje możliwość tworzenia unikalnych konstrukcji o wyjątkowych właściwościach. Prosty w obsłudze graficzny interfejs ułatwia programowanie własnoręcznie skonstruowanego pojazdu/robota i późniejsze nim sterowanie.

      Uczniowie poznają ponadto możliwości „Drukarki 3D Banach”, która pozwala na naukę poprzez doświadczenie oraz  poprzez kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem. Taka metoda, według wielu badań, jest znacznie bardziej skuteczna od posługiwania się opisami i zdjęciami. Proste pomoce dydaktyczne, które uczniowie mogą wziąć do ręki i z bliska obejrzeć, takie jak np.: ludzkie serce, bryły geometryczne, trójwymiarowy model cząstki chemicznej, miniatura zamku obronnego, model maszyny historycznej, trójwymiarowa mapa i podobne, są bezcennymi pomocami naukowymi.

       

      Dzięki temu zakupowi lekcje staną się jeszcze bardziej ciekawe.

      Marcin Strzelczyk

       

     • Lubuskie Konfrontacje Artystyczne 2022

     • Ogromnie miło nam was poinformować o sukcesie Amelii Moszonki, której praca plastyczna otrzymała nominację od Rady Artystycznej etapu powiatowego do II etapu finału wojewódzkiego LKA . GRATULUJEMY

      Renata Uss-Wocial