• Wybieramy szkołę średnią - V LO w Zielonej Górze

     • W związku z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych klasy ósme spotykają się z reprezentantami różnych placówek. 16 maja odwiedzili nas przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego nr 5 im. Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze. Sześcioro uczniów, w tym przewodnicząca szkoły oraz pani Paulina Ćwik, nauczycielka języka polskiego, opowiedzieli nam o profilach i tradycjach szkoły. Od uczniów dowiedzieliśmy się, że w szkole panuje przyjemna i tolerancyjna atmosfera.

      Oliwia Roźniatowska i Hanna Gagajewska

     • Wybieramy szkołę średnią - II LO w Zielonej Górze

     • Koniec roku szkolnego to dla ósmoklasistów nie tylko pisanie egzaminów, ale również wybór szkoły średniej. 16 maja rozpoczęła się rekrutacja, dlatego na zaproszenie pani Angeliki Równickiej zjawiła się w naszej szkole przewodnicząca komisji rekrutacyjnej w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 – pani Magdalena Pawelec. Nasz gość opowiedział nam o rekrutacji z punktu widzenia osoby zajmującej się nią na co dzień. Dzięki temu spotkaniu mamy mniej zmartwień związanych z tak ważną decyzją – znamy szczegóły dotyczące naboru i wiemy, jak złożyć dokumenty do szkoły ponadpodstawowej.  

      Oliwia Roźniatowska i Hanna Gagajewska

    • Dzień Otwarty
     • Dzień Otwarty

     • W tym roku szkolnym Dzień Otwarty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym został połączony z Dniem Matki i Ojca. Uczniowie zaprezentowali z tej okazji swoje talenty, podbijając serca publiczności. Przedstawienie rozpoczęło tanecznym krokiem Kółko Taneczne prowadzone przez panią Mariolę Zapotoczną. Kolejne występy zaskakiwały równie mocno i chwytały za serca. Mieliśmy okazję wysłuchać niezwykłej gry na keyboardzie Antoniego Zapotocznego z 1b, Wiktora Brzyśkiewicza z 2a oraz Alberta Jóźwiaka z 2b.

      Nie mogło zabraknąć gitarowych rytmów, które zaprezentowali Błażej Mazuro z 1b oraz Mateusz Zawalich z klasy 2a. Zaraz po gitarowych riffach oraz po wysłuchaniu magicznej melodii skrzypiec w wykonaniu Arseniego Zaitseva z klasy 6, na parkiet tanecznym krokiem wkroczyły uczennice klasy 3b: Zuzanna Zagdańska, Martyna Jaworska, Julia Paniec, Nadia Radecka oraz Lena Nerkowska, które zaprezentowały taniec w rytmie rock and rolla. Nie mogło zabraknąć pokazu naszego Szkolnego Klubu Szermierczego Flesz, który pod okiem pana Tomasza Cygańskiego zaprezentowali chłopcy z klasy 3b – Mieszko Awramik, Grzegorz Warecki, Andrzej Rewaj i Tymon Bobrowicz. Cudownie było zobaczyć uczniów, którzy pewnie i dumnie prezentują swoje talenty. Szkolne korytarze wypełnione były tego dnia niezwykłymi pracami wykonanymi przez uczniów uczęszczających na kółko plastyczne pani Renaty Uss-Wocial. Całość poprowadziła, dbając o dobry humor uczestników i atmosferę wydarzenia, pani Sylwia Weise.

     • Wycieczka do „Chaty u Kowola”

     • Poznajemy zawody – wycieczka do „Chaty u Kowola” Choć piątek 13 wielu osobom nie kojarzy się dobrze, nam tego dnia dopisywało wyłącznie szczęście. Z samego rana klasy 2a i 2b wyruszyły na całodniową wycieczkę. Pierwszym punktem naszej podróży było Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Oglądaliśmy tam wozy strażackie, sikawki konne, kolekcję mundurów, hełmów, medali i sztandarów. Dzięki tej wizycie poznaliśmy pracę strażaków od podszewki. Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się w dalszą drogę do „Chaty u Kowola” w Kluczewie. Większość czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu. Chłopcy grali w piłkę nożną, większość dzieci jeździła na hulajnogach albo opiekowała się małymi króliczkami lub kózkami. Wszyscy jechaliśmy przyczepą ciągniętą przez traktor i smażyliśmy kiełbaski na ognisku. Byliśmy także w kuźni, gdzie na naszych oczach kowal wykuł podkowę. Zwiedzaliśmy również starą, polską chatę, o której opowiadał nam „wujek Krzysiu”. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w oborze i picie mleka „prosto od krowy”. To była wycieczka pełna niezapomnianych wrażeń.

      Agnieszka Marczewska, Danuta Warecka, Anna Lisiecka

     • Noc muzeów

     • W sobotę, 14 maja, w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy, w trakcie Nocy Muzeów, odkrywaliśmy celtyckie tajemnice. Podczas tego wydarzenia obecny był zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej w Świdnicy, który prezentował tańce irlandzkie. Po występie, siedząc przy ognisku, wysłuchaliśmy opowieści o Krainie Wiecznej Młodości i poznaliśmy historię Celtów. Po wyczerpującym występie mieliśmy możliwość zrelaksować się, wspaniale się bawiąc w duchu dawnych czasów.

    • „Laboratoria przyszłości”
     • „Laboratoria przyszłości”

     • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zamysłem projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). 

      W ramach programu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła zakupiła nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne oraz pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach informatyki, ale także w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz  zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Pracownie robotyki, druku 3D oraz audio-wizualna będą wyposażone tak, aby uczniowie kształtowali i rozwijali umiejętności : manualne i techniczne, samodzielnego i krytycznego myślenia, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie  w życiu codziennym.

       

      Jak planujemy wdrożenie „laboratoriów przyszłości”? Uczniowie będą uczyli się jak samodzielnie zmontować robota oraz zaprogramować go, a następnie udokumentować jego działanie i swoją pracę za pomocą sprzętu audiowizualnego. Możliwości takie dadzą konstrukcyjne zestawy Makeblock do samodzielnego konstruowania robotów/pojazdów w oparciu o gotowy schemat budowy, a następnie ich programowania. Oczywiście przy większej ilości klocków (można łączyć ze sobą kilka różnych zestawów) istnieje możliwość tworzenia unikalnych konstrukcji o wyjątkowych właściwościach. Prosty w obsłudze graficzny interfejs ułatwia programowanie własnoręcznie skonstruowanego pojazdu/robota i późniejsze nim sterowanie.

      Uczniowie poznają ponadto możliwości „Drukarki 3D Banach”, która pozwala na naukę poprzez doświadczenie oraz  poprzez kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem. Taka metoda, według wielu badań, jest znacznie bardziej skuteczna od posługiwania się opisami i zdjęciami. Proste pomoce dydaktyczne, które uczniowie mogą wziąć do ręki i z bliska obejrzeć, takie jak np.: ludzkie serce, bryły geometryczne, trójwymiarowy model cząstki chemicznej, miniatura zamku obronnego, model maszyny historycznej, trójwymiarowa mapa i podobne, są bezcennymi pomocami naukowymi.

       

      Dzięki temu zakupowi lekcje staną się jeszcze bardziej ciekawe.

      Marcin Strzelczyk

       

     • Lubuskie Konfrontacje Artystyczne 2022

     • Ogromnie miło nam was poinformować o sukcesie Amelii Moszonki, której praca plastyczna otrzymała nominację od Rady Artystycznej etapu powiatowego do II etapu finału wojewódzkiego LKA . GRATULUJEMY

      Renata Uss-Wocial

     • „Mała książka – wielki człowiek”

     • Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w drugiej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”  przygotowanej przez Instytut Książki. Jej celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych, zachęcenie do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli. W ramach projektu odbyły się zajęcia z uczniami połączone z pasowaniem na czytelników biblioteki szkolnej.

      Zadaniem uczniów było odgadywanie literackich zagadek interaktywnych: ,,Czy to już wiesz?" oraz rozwiązywanie skojarzeniowych łamigłówek: ,,Zgadnij po opisie, z której baśni pochodzi ten bohater". Najbardziej aktywni uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

      W drugiej części zajęć uczniowie wymieniali funkcje biblioteki szkolnej. Przeczytali ,,Prośby książki do dzieci”. Wspólne zredagowali regulamin biblioteki i odczytali tekst przysięgi czytelnika, po czym zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Na koniec dzieci otrzymały wyprawki czytelnicze, książki pt. ,,Pierwsze abecadło", broszury informacyjne dla rodziców i opiekunów ,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" oraz kreatywny alfabet.

      Renata Szymula

     • Wybieramy szkołę średnią - I LO w Zielonej Górze

     • Ósmoklasiści obecnie przygotowują się do egzaminu. To dla nich trudny czas. Sam egzamin, a potem wybór szkoły ponadpodstawowej to nie jest łatwe zadanie.  Cykliczne spotkania w ramach zajęć z doradztwa zawodowego mają na celu dostarczenie uczniom cennych wskazówek ułatwiających podjęcie tej decyzji.

       W dniu 6 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych z ubiegłoroczną absolwentką naszej szkoły, Alicją Kołodziej, obecnie uczennicą Liceum nr 1 w Zielonej Górze. 

      Alicja podzieliła się swoimi cennymi uwagami, wspomnieniami, refleksjami, rozterkami z czasów nauki w naszej szkole. Z wielkim zaangażowaniem opowiedziała również o swojej nowej szkole. Omówiła jakie są profile klas w liceum. Podzieliła się również informacjami o nauczycielach i przedstawiła, jak wyglądają poszczególne lekcje i czym nauka w liceum różni się od nauki w szkole podstawowej.  Uczniowie zadawali wiele pytań i z zaciekawieniem słuchali niewiele starszej od nich koleżanki.

      Celem zajęć była pomoc uczniom w wyborze szkoły ponadpodstawowej. Decyzja co do dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej jest ważnym etapem w życiu każdego młodego człowieka. Spotkanie z Alicją było cennym wsparciem w poszukiwaniu celowości dalszej nauki. 

      Helena Pogoda VIIa

    • Nabór do szkół ponadpodstawowych
     • Nabór do szkół ponadpodstawowych

     • Drodzy Rodzice,

      w związku ze zbliżającym się procesem rekrutacji do szkół ponadpodstawowych podajemy linki do niezbędnych stron:

      • Informacje o naborze: zobacz

      Zespól ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej

     • Obiady w maju

     •  Przedszkole           -    90,00 zł    

       Szkoła                   -   102,00 zł 

     • Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na temat Autyzmu

     •  

      Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.

      Jedną z nich jest „Polska na Niebiesko” – coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim. Uczniowie mogą okazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu.

      NASZA SZKOŁA TAKŻE WZIĘŁA W TYM UDZIAŁ

      ZOBACZCIE SAMI

     • Szkolna wycieczka

     • 22 kwietnia br. w ramach realizacji projektu Świat Nauki – nowe standardy edukacji w szkołach zielonogórskiego MOF  wraz z moimi kolegami i koleżankami z klasy 6 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy pojechaliśmy do Centrum Nauki Keplera do Zielonej Góry, w którego skład wchodzą Centrum Przyrodnicze i Planetarium Wenus.

      Są to miejsca, w których każdy młody człowiek znajdzie dla siebie coś fascynującego.

      Najpierw uczyliśmy się o ruchu wahadeł. Rozwiązywaliśmy różne zagadki, za rozwiązanie których otrzymaliśmy symbole. Na koniec zabawy zamieniliśmy je na litery, z których powstało hasło.

      W Planetarium Wenus obserwowaliśmy ruch Ziemi, dowiedzieliśmy się też, dlaczego mamy dzień i noc. Znaleźliśmy także odpowiedź na pytanie, dlaczego mamy 4 pory roku. Jest to związane z odległością Ziemi obracającej się po orbicie względem Słońca. Poznaliśmy różne gwiazdozbiory, np. Wielką i Małą Niedźwiedzicę oraz Orion. Nauczyliśmy się także o tym, że na biegunie północnym występują noce polarne, które trwają kilkanaście lub kilkadziesiąt dni. Oprócz tego otrzymaliśmy informacje o tym, że ludzie żyjący w dawnych czasach myśleli, że Ziemia jest płaska a za wszystkie niepowodzenia i niewyjaśnione historie obwiniali kojota.

      Uważam, że warto było odwiedzić te miejsca i nauczyć się nowych rzeczy.

       

      Szymon Korsan, kl. 6

    • Komunikat
     • Komunikat

     • Zakład Usług Komunalnych informuje, że w związku z awarią sieci wodociągowej na ul. Długiej, w dniu 26.04.2022 r. (wtorek) od godz. 8.00 do godz. 15.00, nastąpi przerwa w dostawie wody w całej miejscowości Świdnica. Kominukat dotyczy także naszej szkoły.

      W związku z zaistniałą sytuacją, w dniu jutrzejszym następuje zmiana jadłospisu w stołówce szkolnej:

      • drożdżówka, banan
      • kotlet schabowy, ziemniaki z koperkiem, surówka z młodej kapusty
      • kompot z wiśni
    • Habemus laureatum!
     • Habemus laureatum!

     • Wielką i praktycznie jedyną okazją, aby zdobyć dodatkowe punkty, niezwykle przydatne podczas naboru do szkół ponadpodstawowych, są konkursy przedmiotowe organizowane pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Etapy szkolne odbyły się głównie w listopadzie minionego roku. Etapy rejonowe na początku lutego bieżącego roku, z kolei wojewódzkie – na początku kwietnia. W tym roku szkolnym, podobnie jak w minionym, w związku z pandemią koronawirusa wszystkie etapy konkursów odbyły się na terenie macierzystych szkół. Wszystkie były przeprowadzone stacjonarnie – przypomnijmy, że w roku szkolnym 2020/2021 większość konkursów przeprowadzono zdalnie.

      W szkolnych etapach konkursów z dziewięciu przedmiotów wzięło udział kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy. W czterech z nich sześciokrotnie osiągnięto wymagane minimum – czyli 80% punktów lub więcej. Co najciekawsze, wyniki takie osiągnęło 4 uczniów. Mateusz Mierzwa z klasy 8B zakwalifikował się aż do trzech etapów rejonowych – z języka angielskiego, matematyki i chemii.

      Z kolei trójka pozostałych uczniów zakwalifikowała się do konkursów z języka polskiego (Dominik Wysocki z klasy 8B i Zuzanna Kościńska z 8C) oraz z języka angielskiego (Oliwia Rożniatowska z klasy 8A).

      Z zadaniami przygotowanymi na etapy rejonowe zwycięsko zmierzyli się Mateusz Mierzwa (z j. angielskiego oraz z chemii) oraz „poloniści”. Jako ciekawostkę podamy fakt, iż w okręgu piątym, do którego należy nasza szkoła, etapy szkolne z języka polskiego „zaliczyło” 316 osób, a w etapie wojewódzkim wzięła udział już tylko jedna trzecia – czyli 118 uczniów.

      Podsumowując ten niezwykle udany dla naszej placówki rok – Mateusz Mierzwa zdobył tytuł LAUREATA konkursu z języka angielskiego oraz wspólnie z  Dominikiem Wysockim i Zuzanną Kościńską otrzymali zaszczytny tytuł FINALISTÓW wojewódzkich etapów konkursów przedmiotowych z chemii i języka polskiego.

      Gratulujemy wspaniałych sukcesów laureatowi, finalistom oraz przygotowującym ich nauczycielom (paniom Anicie Kucharczyk, Małgorzacie Węgłowskiej i Bernardecie Klimczak oraz panu Jackowi Kucharczykowi). Jesteśmy przekonani, że osiągnięty sukces będzie gwarantem otwartych drzwi do kontynuacji edukacji w wymarzonych szkołach ponadpodstawowych i początkiem kolejnych intelektualnych wyzwań.

      Zainteresowanych szczegółowymi wynikami odsyłamy do strony kuratorium: https://ko-gorzow.edu.pl/konkursy/public/informacje

      Jacek Kucharczyk