• I MISTRZOSTWA SZKOŁY W LASER RUN

     • Nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali w czwartek 11 maja zawody szkolne w nowej dyscyplinie sportowej – Laser Run. Dyscyplina łączy bieganie i strzelanie dynamiczne z broni laserowej. Chętni uczniowie z klas 4-7 rywalizowali na dystansie 3x100m i 3 serie strzelania. 7 najlepszych uczniów w każdej kategorii wiekowej udekorowanych zostało medalami.

      Wyniki zawodów:

      Klasy 4

      I msc. Grzegorz Warecki, Lena Dybionka

      II msc. Leon Bobrowicz, Zuzanna Zagdańska

      III msc. Ignacy Zapotoczny, Hanna Kostecka

      IV msc. Nikodem Milewski, Apolonia Domaradzka

      V msc. Tymon Bobrowicz, Lena Nerkowska

      VI msc. Szymon Jaros, Martyna Jaworska

      VII msc. Michał Milewski, Liliana Rychta

      Klasy 5

      I msc. Nikolas Gąsiorowski, Amelia Bieniaszewska

      II msc. Olaf Ziemiański, Kalina Cwojdzińska

      III msc. Nazar Vavryk, Lena Stopyra

      IV msc. Mateusz Rawdanis, Hanna Babińska

      V msc. Karol Mosiołek, Zuzanna Paniec

      VI msc. Jakub Banicki, Zofia Schmidt

      VII msc. Wiktor Jaskulski, Lena Wadecka, Lena Lewkowicz

      Klasy 6-7

      I msc. Olaf Walania, Zuzanna Mikoda

      II msc. Michał Gruczman, Lena Kociańska,

      III msc. Emil Sawron, Kornelia Kościńska

      IV msc. Kacper Różak, Weronika Jasiniak

      V msc. Jakub Brodzik, Ewa Kołodziej

      VI msc. Kacper Mielczarek, Aleksandra Chołobotowska

      VII msc. Oliwier Lehmann, Julia Szymczak

      Serdecznie gratulujemy wszystkim startującym w zawodach😊

       

      Małgorzata Furmanek

      Tomasz  Cygański

     • Warsztaty kulinarne

     • Warsztaty kulinarne to kolejna rzecz, o którą uczniowie gminnych szkół poprosili wójt Izabelę Mazurkiewicz-Kąkol.

      Podczas grudniowego spotkania wójt wysłuchała potrzeb uczniów oraz ich pomysłów i obiecała ich wspólną realizację.

      10 maja wspólne gotowanie odbyło się w szkole w Świdnicy.

      Na sześciu stanowiskach uczniowie przygotowywali sałatki, szaszłyki, koktajle z warzyw oraz z owoców. Kroili, miksowali, mieszali, a potem degustowali.

      Potrawy były smaczne, zdrowe, ale najważniejsze, że zrobione samodzielnie.

     • Działania eTwinning

     • Kolejne projekty w działaniach eTwinning powstają pod czujnym okiem pani Renaty Uss-Wocial. Jedenastu uczestników projektu z klasy siódmej naszej szkoły tym razem tworzyło wiersze o różnorodnej tematyce, tak zwane „lantern poems” pochodzące z Japonii. Następnym zadaniem było wykorzystanie umiejętności komputerowych, dzięki którym siódmoklasiści, wykorzystując najnowsze technologie informatyczne, stworzyli własną książkę. Nasi współpartnerzy z Grecji i Turcji w tym samym czasie także projektowali swoje książki.

     • Wizyta w Bibliotece Uniwersyteckiej

     •  

      Uczniowie klasy 4a udali się do Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie mieli okazję zwiedzić nowoczesny budynek, zapoznać się z zasadami obowiązującymi w obiekcie, nauczyć się, jak wypożyczyć lub oddać książkę. Nasi podopieczni wzięli także udział w konkursach i ciekawych warsztatach, podczas których poznali stare techniki sztuk graficznych, a zdobytą wiedzę mogli wykorzystać w praktyce, własnoręcznie tworząc strony książek. Pobyt w bibliotece był bardzo ciekawy i ekscytujący.

     • Biofeedback

     • W dniach 27 i 28 kwietnia Panie Angelika Równicka i Sylwia Madera odbyły szkolenie z biofeedback, które również umożliwiło zakup sprzętu potrzebnego do treningów. Biofeedback jest metodą treningową opartą na samoregulacji.

      Dzięki informacji zwrotnej, zyskujemy wiedzę na temat realnego stanu fizjologicznego. Easy Biofeedback poprzez samoregulację pozwala nam wpływać na stan skupienia, poziom stresu i relaksacji - jest siłownią dla mózgu. Ma szeroki zakres zastosowań.

      Treningi są skuteczną formą wsparcia między innymi przy:

      * problemach z koncentracją uwagi

      * Trudnościach w nauce,

      * trudnościach emocjonalnych

      * problemach w wyciszeniu się,

      * zmniejszeniu lub pozbyciu się stresu,

      * zwiększeniu umiejętności podejmowania decyzji i ich jakości

      * nadpobudliwość psychoruchowej,

      * wypaleniu zawodowym,

      * uprawianiu sportu,

      * treningach szybkiej nauki i zapamiętywania,

      * polepszeniu jakości życia,

      * negatywnych myślach,

      * odczuciu zmęczenia,

      * Braku relaksacji,

      * zaburzeniach lękowych,

      * poprawie jakości snu,

      * potrzebie zwiększenia kreatywności,

      * nauce języków obcych.

      Efekty treningów - lepsza koordynacja ruchowa - stabilność emocjonalna - obniżenie napięcia emocjonalnego - zwiększenie odporności na stres - obniżenie poziomu lęku - poprawa kondycji uwagi - lepsza pamięć - zwiększenie pewności siebie - zwiększenie umiejętności społecznych - lepsza organizacja i planowanie pracy - poprawa nastroju - zwiększenie pewności siebie - zwiększenie umiejętności w zakresie czytania, pisania, liczenia. Przeznaczony jest dla dzieci od pięciu lat, młodzieży oraz osób dorosłych w każdym wieku. Biofeedback to trening systematyczności, cierpliwości, motywacji, woli i koncentracji.

     • „Wspólne kroki w Cyberświecie”

     • W dniach 18.04 i 26.04 uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach profilaktycznych „Wspólne kroki w Cyberświecie”. Zajęcia przeprowadziła psychoterapeutka Adriana Wenc. Celem warsztatów było ukształtowanie wśród dzieci wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych.

      Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

     • Kicia Kocia na spotkaniu z przedszkolakami

     • 26.04.2023 wszystkie Przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu autorskim z Moniką Skikiewicz ,,Bajanką", która w ramach wydawnictwa Media Rodzina poprowadziła spotkanie autorskie i warsztaty z Kicią Kocią i jej przyjaciółmi- Packiem, Juliankiem i Adelką. Bajanko dziękujemy za moc wrażeń podczas wspólnej zabawy oraz rozbudzenie w nas literackiej ciekawości.

     • Zadania w ramach społeczności eTwinning

     • Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy oraz zaprzyjaźnione szkoły z Turcji i Grecji nieustannie pracują w ramach społeczności eTwinning, realizując kolejne zadania wynikające z projektu „Komunikacja i filozofia”. Nasza nauczycielka – Renata Uss-Wocial, przeprowadziła z uczniami eksperyment dotyczący umiejętności słuchania – jednej z wielu składowych procesu komunikacji.

      Uczniowie klasy siódmej, nie mogąc używać zmysłu wzroku, zmagali się z origami.  Pomimo precyzyjnych wskazówek pani Renaty, prace wykonane w ten sposób nie zasługiwały na miano wzorcowych. W drugiej części eksperymentu to samo zadanie uczniowie wykonali, mając oczy otwarte – tym razem powstały origami, które były po prostu przepiękne!

      Była to cenna lekcja o słuchaniu i komunikacji – nie tylko dla uczniów, ale także  dla nas – nauczycieli.

     • „Filozofia i komunikacja”

     • 11 uczniów z klasy siódmej od kilku tygodni bardzo intensywnie pracuje w programie eTwinning zatytułowanym „Filozofia i komunikacja”. Warsztaty dotyczące tych zagadnień są prowadzone równolegle w dziewięciu szkołach: 7 tureckich, w zaprzyjaźnionej z nami greckiej szkole z Agrinio oraz w naszej placówce.

      Siódmoklasiści, pod fachowym okiem nauczycielki pani Renaty Uss-Wocial,  codziennie zdobywają nowe umiejętności z zakresu informatyki i grafiki komputerowej.

      Dzisiejsze zadania dotyczyły stworzenia swojego awatara, który potrafi także mówić. Pani Renata Uss-Wocial wprowadziła naszych uczniów w tę tematykę –  i w efekcie powstały wspaniałe projekty.

       

     • Integracja sensoryczna

     • W piątek, 21 kwietnia, uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach z zakresu integracji sensorycznej, które przeprowadziła pani Beata Grygorczuk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sulechowie. Dzieci miały możliwość poznawania przedmiotów przez świadome wykorzystanie zmysłów bliskich i dalekich, tj. wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku, propriocepcji i czucia głębokiego. Pani Beata omówiła uczniom wszystkie zmysły, wyjaśniła deficyty sensoryczne oraz przeprowadziła zabawy i ćwiczenia stymulujące dotyk.

     • Przedszkolaki i Światowy Dzień Ziemi

     • 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. To wspaniała okazja, aby przypomnieć podstawowe zasady dbania o naszą planetę oraz poznać postawy i pomysły na wspieranie natury.

     • „Zainwestuj w naszą planetę”

     • Międzynarodowy Dzień Ziemi każdego roku posiada swój motyw przewodni. W tym roku hasłem jest „Zainwestuj w naszą planetę”. Akcje ta mają na celu promowanie ochrony środowiska i uczenia o ekologii.

      Dzień Ziemi, znany również jako Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest od ponad 50 lat. W 2009 roku ONZ ustanowił 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

      W tym samym dniu w 190 krajach świętuje się Sprzątanie Świata. Jest to nowsze święto, zapoczątkowane w 2008 roku w Estonii. Zebrało się wtedy 50 tysięcy osób, aby przez pięć godzin móc sprzątać śmieci na terenie całego kraju. Od kilku lat tego typu inicjatywy mają również miejsce w Polsce.

      Jak obchodzimy Dzień Ziemi?

      Od najmłodszych lat uczy się dzieci dbania o środowisko, łącząc zabawę z nauką.

      W żłobkach dzieci ubierają się w kolorze zieleni na znak czystej planety. Uczone są segregacji śmieci oraz tego, co robić, aby dbać o Ziemię. Na wyższych etapach edukacji dzieci uczone są dbania o porządek. Każdego roku część placówek decyduje się na świętowanie Sprzątania Świata. W 2019 roku, podczas pierwszej edycji, udało się zebrać prawie 55 ton śmieci.

      Jak możemy dbać o przyrodę?

      Niezależnie od tego, czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, możemy dbać o środowisko. Wybierając się w okresie urlopowym na wycieczkę, szukajmy korzystniejszych środków transportu. Zamiast samolotu skorzystajmy z pociągu czy nawet samochodu.

      Gdziekolwiek będziemy, utylizujmy odpady zgodnie z ich podziałem. Sprawdźmy, co nadaje się do recyklingu i wykorzystujmy urządzenia energooszczędne.

      O środowisko możemy również dbać, ograniczając ilość plastiku. Unikajmy jednorazowych opakowań szamponów i innych kosmetyków. W drogeriach dostępne są artykuły w mniejszych opakowaniach, które można wykorzystać wielokrotnie.

      Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z naturalnych źródeł energii. Mając odpowiednią zdolność finansową, zastanówmy się nad instalacją paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy deszczówek.

      Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji Sprzątania Świata pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Amazon Fulfillment Poland. Zarejestrowani uczestnicy otrzymali gotowy pakiet do sprzątania — rękawiczki, worki.  Uczniowie klas: 4a, 5a, 5b, 7, korzystając z pięknej pogody, sprzątali cały teren wokół szkoły, łącznie z obiektami przylegającymi.

       

      Małgorzata Furmanek

     • Akcja "Bajeczni Adwokaci"

     • Dzisiaj, w czwartek 20 kwietnia, świdnickie przedszkole odwiedziła pani adwokat – Anna Winnicka-Skalniak. Dzieci miały okazję zobaczyć i przymierzyć strój pracownika sądowego – czarną togę z charakterystycznymi żabotami. Przedszkolaki dowiedziały się także, że toga jest strojem urzędowym podczas rozpraw sądowych, a kolory żabotów zależą od wykonywanego zawodu. Pani adwokat przeczytała dzieciom książkę „Leśne sprawy Misia Adwokata”, z której sześciolatki dowiedziały się, jakimi sprawami zajmują się adwokaci, jak wygląda ich praca i gdzie ją wykonują. Dzięki dzisiejszemu spotkaniu maluchy wzbogaciły język o nowe słownictwo: sąd, akty prawne, symbol sądownictwa – Temida. Podczas spotkania pani adwokat przypomniała naszym podopiecznym podstawowe prawa i obowiązki dziecka.

     • Wyjazd klas 4 do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze

     • Uczniowie klas 4 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, które odbyły się w Centrum Nauki Keplera.

      Centrum Przyrodnicze i Planetarium Wenus  to miejsca, w których nasi podopieczni zdobyli ciekawe informacje dotyczące świata zwierząt, roślin oraz przestrzeni kosmicznej i planet. Wszystkiemu towarzyszyły ogromne emocje, a nauka poprzez zabawę okazała się pasjonująca.

     • Kiermasz i loteria

     • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – Jan Paweł II Nasi uczniowie pokazali wielkie serca, organizując akcję charytatywną na rzecz rodziny z Piasków, która straciła cały dorobek życia! Klasy 1-3 wraz z wychowawczyniami ostro wzięły się do działania, przygotowując dwa duże kiermasze. W nasze przedsięwzięcie z wielkim zaangażowaniem włączyli się również rodzice. KIERMASZ SŁODKOŚCI i LOTERIA ZABAWEK to nasze wspólne dzieło – uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. A wspólne działania przynoszą wielkie owoce, szczególnie w pięknym celu. Zebraliśmy 4308 zł. Działając RAZEM, jesteśmy nie do zatrzymania!

     • Projekt edukacyjny z wychowania fizycznego

     •  

      Klasy: 4a, 5a, 5b wykonywały projekt edukacyjny z wychowania fizycznego.

      Temat projektu: „Postać polskiego sportowca”.

      Projekt miał na celu:

      • poznanie sylwetek polskich sportowców (kariera sportowa, ciekawostki), dzielenie się wiedzą na ich temat;
      • zaangażowanie, umiejętność pracy w grupie;
      • wzbogacenie wiedzy o polskim sporcie;
      • umiejętność pozyskiwania informacji, poszerzanie horyzontów.

      Wyróżnione projekty:

      1. Postać Piotra Żyły – Dawid Jaskólski, Filip Feluś, kl. 4a.
      2. Postać Kamila Stocha – Szymon Jaros, kl. 4a.
      3. Postać Katarzyny Milczarek – Roksana Korygowska, Kalina Cwojdzińska, kl. 5b.
      4. Postać Huberta Hurkacza – Hanna Kucharczyk, kl. 5a.
      5. Postać Roberta Lewandowskiego – Hanna Kokocińska, kl. 5a.
      6. Postać Wojtka Szczęsnego – Michał Skiba, Kacper Olichwer, kl. 5b.
      7. Postać Łukasza Koszarka – Klara Żelek, Pola Frąckiewicz, kl. 5a.

       

      Małgorzata Furmanek