• Spotkanie z górnikiem

     • 2 grudnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej klasie 2a górnika pracującego w PGNiG w Zielonej Górze. Nasz gość, ubrany w mundur galowy, opowiadał dzieciom o powstaniu złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz sposobach ich wydobycia i wykorzystania.

      Dziękujemy za ciekawą lekcję i drobne upominki.

     • Robimy pizzę

     • 30 listopada uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Dzieci obserwowały, jak przygotowuje się ciasto do pizzy, a następnie same robiły swoją pizzę. Zabawy było co niemiara, a owoce naszej wspólnej pracy smakowały wyśmienicie.

     • Barbórka

     • Klasa 2b miała dzisiaj zaszczyt gościć wspaniałą osobę - był to emerytowany górnik - pan Henryk Mertuszka. Barbórka z takim gościem to było prawdziwe przeżycie! Tyle nowych wiadomości przekazanych przez prawdziwego znawcę! Pan Henryk okazał się prawdziwą "kopalnią" wiedzy na temat tego fascynującego i niezwykle wymagającego zawodu.

     • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

     • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza został ustanowiony rezolucją zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1985 roku. Od tego czasu 5 grudnia obchodzone jest święto wszystkich wolontariuszy. Celem obchodów jest wyrażenie uznania dla pracy wolontariuszy, którzy na co dzień angażują się w działania na rzecz innych

      W tym szczególnym dniu składamy Wolontariuszom serdeczne życzenia, aby Wasza działalność na rzecz dobra wspólnego była źródłem radości i dumy oraz aby nie zabrakło Wam nigdy energii i pasji.

      Małe działania zmieniają świat!

      Tak uczciliśmy nasze święto.

      Opiekunki Szkolnego Wolontariatu

     • Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

     • 29 listopada 2022 r. uczniowie klasy 7  mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dotyczących  zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadzili szer. Piotr Grobel ratownik medyczny, funkcjonariusz Aresztu Śledczego w Zielonej Górze, Alan Białek – naczelnik OSP w Świdnicy oraz Jakub Cydzik, strażak OSP w Świdnicy. Podczas zajęć uczestnicy utrwalili znane już wiadomości oraz nauczyli się prawidłowych zachowań i skutecznego działania w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Największą atrakcją były ćwiczenia praktyczne na fantomach, z wykorzystaniem AED oraz  bandażowanie ran.

      Dziękujemy ratownikom za zorganizowanie tak ciekawych zajęć.

      Anna Lisiecka

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • W czwartek, 10 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Konkursie Pieśni Patriotycznej oraz akcji „Szkoła do hymnu”. Przygotowania do tego dnia trwały kilka tygodni. Każda klasa uczyła się wybranej pieśni patriotycznej na pamięć i opracowywała jej prezentację. W przygotowaniach nie zabrakło dbałości o scenerię i kostiumy. Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się od wspomnianego konkursu. Uczestniczyły w nim klasy: 4a, 4b, 5a, 5b, 6, 7, 8a, 8b i 8c. W szkolnej sali gimnastycznej wybrzmiały melodie i słowa takich utworów, jak: „Szara piechota”, „My pierwsza brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Przybyli ułani pod okienko”. Rywalizacja była zacięta, a wszystkie występy wprost nawiązywały do walk o niepodległą Polskę. Uczniowie zadbali o każdy szczegół – byli odświętnie ubrani lub przebierali się za odgrywane postacie. Przynieśli także przeróżne rekwizyty: flagi, banery, białe róże, a nawet płoty. Jak na konkurs przystało, nie zabrakło jury, które oceniało występy wszystkich uczestników. Członkiniami komisji były pani dyrektor – Liliana Reimann, Angelika Równicka, Sylwia Madera oraz Renata Szymula. Ich zadaniem było wyłonienie klas, które staną na podium. Z racji ogromnego zaangażowania uczniów, zadanie członków jury nie było łatwe. Ostatecznie, trzecie miejsce zajęła klasa 4b, która wystąpiła z piosenką „Ojczyzna”. Drugie miejsce klasa 5a, która zaprezentowała pieśń „Przybyli ułani pod okienko”. Natomiast pierwsze miejsce zajęły ex aequo dwie klasy – 7 za wykonanie utworu „Rozkwitały pąki białych róż” oraz 8c za „Szarą piechotę”.

      Uwieńczeniem świętowania było wspólne odśpiewanie hymnu o godzinie 11.11 w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Do akcji dołączyły także klasy 1-3. Obchody Dnia Niepodległości w naszej szkole były pełne emocji. Wszystkie wydarzenia miały na celu rozwijanie w uczniach poczucie odpowiedzialności, miłości dla ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

     • „Bajki na jednej nodze”

     • W piątek, 25 listopada, w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy miały miejsce dwa spektakle teatralne – „Wielka ucieczka” dla klas 4-6 oraz „Bajki na jednej nodze” – przeznaczone dla naszych najmłodszych wychowanków. Pierwszy, o charakterze profilaktycznym, dotyczył problemu uzależnień. Celem spektaklu było uświadomienie młodym odbiorcom, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po wszelkiego rodzaju używki oraz niezdrowe napoje. Pokazane zostało, jak odmawiać i wzmacniać postawę asertywną, a także gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności. W drugim spektaklu, profilaktyczno-edukacyjnym, poruszono problem niebezpieczeństw codziennego życia, a także zgubnych skutków nałogów. Przestrzegano, aby nie ufać nieznajomym, myć owoce i warzywa przed jedzeniem oraz dbać o swoją higienę. Zespół do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej – A. Równicka, S. Madera, K. Magdziak

     • Podziękowania od przedszkolaków

     • W dobie dzisiejszej, tak mocno nasyconej konsumpcjonizmem, rywalizacją i pogonią za zyskiem, logika daru wydaje się zgubna. Nic bardziej mylnego! Taki bezinteresowny gest otrzymało nasze nowo wybudowane Przedszkole Publiczne w Świdnicy. Darczyńcą jest osoba o dużym cieple, empatii i wrażliwości, to Pani Ha Dao Thi z Wietnamu. Być może dzieli nas wiele, język, kultura i pochodzenie, ale łączy jedno - uśmiech i dobro dziecka. Dzięki jej uprzejmości nasza placówka otrzymała dużą lodówkę, laptop i radiomagnetofon. W prezencie dostaliśmy również sadzonki roślin, które wspólnie z dziećmi posadziliśmy. Dziś zdobią one parapety i hol tego nowego i pięknego miejsca. Cieszymy się, że otaczają nas tak wyjątkowe osoby jak Pani Ha Dao Thi. Jeszcze raz dziękujemy!

      Dyrekcja i nauczyciele z przedszkolakami.

     • „Zło dobrem zwyciężaj”

     • W piątek, 18 listopada, uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych wzięli udział w koncercie profilaktycznym pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”. Wykonawcą był multiinstrumentalista i wirtuoz gitary – Krzysztof Niedźwiecki. Warsztaty słowno-muzyczne dotyczyły uzależnień, a w szczególności problematyki narkotyków, alkoholu, dopalaczy i wulgaryzmów. Przedstawione piosenki artysty mówiły o tym ,co w życiu jest dobre i o tym, co się nie udało, o przegranych, o szczęściu i o szacunku.

    • Dzień Piżamy
     • Dzień Piżamy

     • O tym, że uczniowie czują się w szkole jak w domu, wiemy doskonale. Nasi wychowankowie kolejny raz pokazali, że w szkole można się uczyć i doskonale bawić. Piątek, 18 listopada, był w naszej szkole dniem zupełnie wyjątkowym, głównie dlatego, że Samorząd Uczniowski zorganizował tego dnia Dzień Piżamy. Naszą szkołę opanowały śpiochy :)

      Każdy, kto miał ochotę, mógł  przyjść do szkoły w cieplutkiej i mięciutkiej piżamce, ze szlafrokiem lub kocykiem zarzuconym na plecy, przytulanką lub ulubioną podusią w ręce. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele dali się porwać wspaniałej zabawie i przebrani w swoje ulubione stroje dumnie przechadzali się po korytarzach. Poza tym na szkolnym korytarzu można było posłuchać muzyki i do niej zatańczyć.

      W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za  zaangażowanie i kreatywność!

      Opiekunki SU

     • "Dziel się uśmiechem"

     • W ramach programu edukacyjnego "Dziel się uśmiechem" uczniowie klasy 1a wybrali się na spotkanie z p. Beatą Wojtków, lekarzem stomatologii. 

      Dziękujemy za przydatne informacje i urocze upominki

     • #SzkołaDoHymnu 2022 – podziękowanie za udział w akcji

     • W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 20,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz prawie 360 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byliście z nami.

     • Zakończyliśmy akcję „Pola Nadziei 2022”

     • Pola nadziei zakwitną dzięki Wam!  Wasze serca i chęć działania na rzecz  podopiecznych Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw jest dla nas odzwierciedleniem wytrwałości i dobra, które dały wyraz Waszej wrażliwości i troski o los osób nieuleczalnie chorych.

      Serdecznie dziękujemy za obecność i wsparcie, zarówno wolontariuszom włączającym się w sprzedaż cebulek, jak i osobom, które wsparły akcję, kupując cebulki.

      W tym roku szkolnym zebraliśmy  822 zł.  Wielkie dzięki za wszystkie środki, które do nas trafiły.

      Mamy nadzieję, że Wasze ogródki zakwitną wiosną pięknymi tulipanami i żonkilami, a serca będą gotowe na nowe działania w kolejnym roku szkolnym!

       

      Opiekunki SU

     • Wizyta w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze

     • 17 listopada klasa 2B wybrała się na wycieczkę do Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Podczas naszej wyprawy dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się archiwum i czym różni się od biblioteki i muzeum. Poznaliśmy niesamowite zasoby archiwum - na przykład oryginalny list Kazimierza Wielkiego z 1310 roku z przepiękną pieczęcią. Mogliśmy także obejrzeć arkusze ocen uczniów ze Świdnicy z 1945 roku! Zwiedziliśmy pracownię konserwacji akt, magazyny archiwalne i pracownię naukową. Pytaniom nie było końca. Wróciliśmy obdarowani wiedzą oraz słodyczami.

     • Szkolna artystyczna jesień „Moje wędrówki po lesie”

     • Równie piękne wydarzenie artystyczne miało miejsce 23 września 2022 roku, kiedy  rozdano nagrody laureatom etapu regionalnego konkursu plastycznego pt. „Moje wędrówki po lesie”. W trakcie gali finałowej w holu Pałacu Książęcego w Żaganiu zaprezentowano najciekawsze prace. Spośród wielu prac plastycznych nadesłanych podczas tego etapu doceniono prace naszych uczniów – laureatami zostali Janek Czarny z klasy 3a w najmłodszej kategorii wiekowej  oraz Kinga Szczerba z klasy 7 w drugiej kategorii wiekowej – klas IV-VIII szkoły podstawowej.