• Od projektu do wydruku

     • Projektowanie przestrzenne to niezwykle aktualny temat. Dziś, jak nigdy wcześniej, umiejętność przeniesienia swoich pomysłów i wizji na projekt przestrzenny otwiera drogę do nieograniczonego świata możliwości wykonawczych. Nasi uczniowie poznają program Tinkercad firmy Autodesk – darmowe i niezwykle intuicyjne narzędzie, które jest spełnieniem marzeń każdego twórcy. Gotowe projekty są dostosowywane do wydruku na drukarce 3D i drukowane. Tak dziś się kształcą innowatorzy jutra.

      Nasza szkoła bierze udział w Programie „Laboratoria Przyszłości”.  Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naczelną misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

     • OLIMPIADA ZDROWIA PCK – ETAP SZKOLNY

     • Olimpiada Zdrowia PCK to konkurs, którego celem jest wykształcenie u dzieci i młodzieży potrzeby dbania o własne zdrowie i środowisko naturalne. Dzięki Olimpiadzie młodzi ludzie mogą nie tylko wykazać się wiedzą na temat szeroko pojętego zdrowego stylu życia, ale także wprowadzać modelowe działania w swojej lokalnej społeczności. Założenia Olimpiady wpisują się w cel Agendy ONZ 2030 – „Dobre zdrowie, jakość życia”.

      30 marca odbył się etap szkolny Olimpiady, w którym test wypełniali wolontariusze z klas 8 Szkoły Podstawowej (16 uczniów).

      I miejsce zdobyła Dominika Surynt z kl. 8c, uzyskując 23/30 pkt i będzie reprezentowała naszą szkołę w etapie rejonowym.

      II miejsce zajęła uzyskując 17/30 pkt Roksana Czapla z kl. 8c

      III miejsce zajął uzyskując 16/30 pkt Krystian Mikoda z kl. 8c

      Gratulujemy i życzymy Dominice awansu do konkursu Okręgowego i Ogólnopolskiego

      Małgorzata Furmanek

       

     • Szkoły ponadpodstawowe - Technikum nr 5

     • Dnia 29.03.2023 r. odbyło  się spotkanie klas 8 z reprezentantami Technikum nr 5 w Zielonej Górze. Dziękujemy naszym ubiegłorocznym absolwentom, Wiktorowi Wlazłemu i Jakubowi Bugsalewiczowi, za prezentację ich szkoły, kierunków technicznych, możliwości rozwoju oraz współpracy międzynarodowej, w której można wziąć udział, wybierając tę placówkę. 

      Dnia 04.04.2022 r. w Technikum nr 5 w godzinach 10:00-15:00 odbędzie się Dzień Otwarty.

      Zespół ds. doradztwa zawodowego

     • W Ogrodzie Botanicznym

     • Wiosna nieubłaganie zbliża się do nas, ale robi nam w tym roku psikusy i chowa się to tu, to tam. Uczniowie klas 1a i 1b postanowili poszukać jej z Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze. 

      Tuż za bramą ogrodu powitały nas kolorowe, piękne krokusy i słoneczna pogoda. Szukaliśmy wiosny wszędzie i znaleźliśmy ją w pąkach krzewów i drzew, w młodych pędach roślin i zielonych źdźbłach trawy. 

      Odwiedziliśmy też młode daniele, kozy, surykatki i kolorowe ptaki, które jeszcze bardziej podkreśliły piękno nadchodzącej wiosny. Naładowani dobrą energią i pewni, że wiosna jest już z nami, wróciliśmy do szkoły.

     • DNI ZDROWIA 20 – 23.03.2023 r.

     • Pod hasłem: „Bądź zdrowy z wyboru nie z przymusu!”

       

      Tradycyjnie Wiosnę witamy Dniami Zdrowia. Tak jak ona budzimy się ze snu zimowego, stajemy się weselsi, radośniejsi, bo słońce świeci dłużej i jest wyżej na niebie. W naszej szkole podczas obchodów Dni Zdrowia odbyły się konkursy propagujące zdrowy styl życia, wykłady profilaktyczne, konkursy plastyczne i turnieje sportowe.

       

      1. Zdrowo, bezpiecznie i radośnie mówimy „Dzień dobry” Wiośnie - radośnie z pięknymi ozdobami i marzannami pierwszy dzień wiosny powitały dzieci z klas 1-3 SP, maszerując po ulicach Świdnicy.
      2. Turniej sportowy promocji zdrowia i ochrony środowiska – wyścigi na wesoło klas 1-3.
      3. Prace plastyczne: „Kolory zdrowych smaków” – wystawa w gabinetach poszczególnych klas.
      4. Dzień Idola – uczniowie mogli przebrać się za swoich idoli, celebrytów, youtuberów lub postacie z filmów.
      5. Prezentacja klasowych marzann.
      6. Warsztaty dla klas 4-5 – Mobilne Laboratoria Przyszłości.
      7. Wiosenny Turniej Gier – piłka koszykowa klasy 8:

      I miejsce – kl. 8c

      II miejsce – kl. 8b

      III miejsce – kl. 8a.

      1.  Konkurs wiedzy o zdrowiu w klasach 6-7 i 4-5.
      2. Wiosenny Turniej Gier dla klas 4-5:

      I miejsce - kl. 4b

      II miejsce – kl. 5b

      III miejsce – kl. 4a

      IV miejsce – kl. 5a

      1. Warsztaty: „Zdrowa skóra” dla klas 7-8. Młodzież dowiedziała się, jak dbać o skórę głowy, jak pielęgnować ciało. Wykonywane były również fryzury i makijaże zgodnie z najnowszymi trendami. Warsztaty przeprowadzone były przez zaprzyjaźnioną szkołę: Stowarzyszenie Przyjaciół WODZ z Zielonej Góry.
      2. Wywiadówka profilaktyczna – spotkanie rodziców z Krajową Administracją Skarbową w ramach akcji edukacyjnej o nielegalnym hazardzie: „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”.

       

      Małgorzata Furmanek

     • Przedszkolaki w poszukiwaniu wiosny

     • W poszukiwaniu wiosny wszystkie przedszkolaki udały się nad piękny świdnicki zalew, gdzie w otoczeniu przyrody i śpiewu ptaków, w promieniach słońca pożegnały zimę i przywitały Pierwszy Dzień Wiosny. Symbolicznie przemaszerowaliśmy z Marzanną wokół zalewu, wesoło śpiewając po czym udaliśmy się na wspólną zabawę.

     • Jak słuchanie pomaga w zrozumieniu innych ludzi

     • Udział naszych uczniów w projekcie eTwinning  jest skierowany przede wszystkim na ich rozwój osobisty. Jednym z czynników, nad którymi pracują uczniowie świdnickiej klasy 7,  jest bardzo ważna na każdym etapie edukacji i życia – komunikacja. W tym zadaniu  (równolegle wykonywanym przez uczniów szkół greckich i tureckich) staraliśmy się zrozumieć, jak słuchanie pomaga w zrozumieniu innych ludzi. Uczniowie wypowiadali się na interesujące ich tematy, a współrozmówcy próbowali im przeszkadzać według instrukcji, np. uczniowie śpiewali, klaskali lub śmiali się. Była to dla nas bardzo cenna lekcja. Zrozumieliśmy, że dobra komunikacja to słuchanie wszystkich stron uczestników dialogu.

      Na jednym ze zdjęć można zobaczyć ćwiczenia naszych greckich przyjaciół.

       

     • Zebranie z rodzicami

     • Najbliższe zebranie z rodzicami już w czwartek 23 marca. 

      Tematyka: Dni Zdrowia –„3maj się zdrowo”

      • Bieżące ocenianie, frekwencja, zachowanie –  wychowawcy klas.
      • Indywidualne spotkania z nauczycielami przedmiotów.
      • Konsultacje indywidualne pedagoga , psychologa i logopedy z rodzicami uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

      Zapraszamy wszystkich rodziców.

      Uwaga rodzice uczniów klas 7-8

      • 17:00 spotkanie z Krajową Administracją Skarbową w ramach akcji edukacyjnej o nielegalnym hazardzie: "Hazard? Nie daj się wciągnąć!” - sala 31.
      • 17:30 klasy 7-8 spotkanie z wychowawcami.
     • „Woda – najcenniejszy skarb”

     • W ramach programu edukacyjnego Wód Polskich „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” oraz w związku z nadchodzącym wielkimi krokami Światowym Dniem Wody, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zorganizował dla szkół podstawowych konkurs plastyczny pn. „Woda – najcenniejszy skarb”.

      Wpłynęło 115 dzieł z 18 szkół podstawowych z województw dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego.

      W kategorii wiekowej klas 4 - 6 nasza uczennica Zuzanna Tomaszewska z klasy 6 zajęła I miejsce za pracę pt. "Woda - najcenniejszy skarb", którą wykonała pod kierunkiem nauczyciela plastyki, pani Renaty Uss - Wocial.

      Serdecznie gratulujemy!

      Bernardeta Klimczak

     • Dzień Idola

     • 20 marca Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Dzień Idola. Chętni uczniowie mogli przebrać się swoich idoli,  celebrytów, youtuberów lub postacie z filmów.

      Nasi wychowankowie okazali się bardzo kreatywni, o czym można się przekonać, oglądając zdjęcia  z tego wydarzenia.

      Opiekunki SU

     • LKA - gminny etap Konkursu Piosenki

     • We wtorek, 14 marca, w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych odbył się gminny etap Konkursu Piosenki w Gminnym Ośrodku Kultury w Świdnicy. Naszą szkołę reprezentowało 13 uczniów z klas I-VII, którzy wiele tygodni przygotowywali się do występów na scenie. Reprezentanci naszej szkoły występowali solo oraz w małych zespołach, w których prezentowali swoje umiejętności wokalne. Do kolejnego etapu konkursu awansowały: Pola Nowak z klasy 2a oraz Natalka Nowacka z klasy 7. Wyróżnienia otrzymały: Klara Żelek z 5a oraz Amelia Wojtuściszyn z klasy 6. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów, a laureatkom życzmy powodzenia na etapie powiatowym, który odbędzie się 31 marca w Czerwieńsku.

     • Szkolny Program Motywacyjny

     •  

      Nagradzanie dziecka ma na celu zachęcanie go do właściwego postępowania, podtrzymuje i utrwala pozytywne cechy i zachowania. Dziecko, które jest nagradzane, nabiera wiary w siebie, zaufania do swoich możliwości, czuje, że jest kochane i akceptowane przez rodziców. Poza tym otrzymywanie nagród jest dla dziecka źródłem pozytywnych uczuć, radości, dobrego samopoczucia. Dzięki nagradzaniu umacniają się więzi emocjonalne między dzieckiem, a osobami nagradzającymi. Nagrodą może być słowne uznanie, pochwała, uśmiech, przytulenie, wspólne atrakcyjne spędzanie czasu wolnego, uzyskanie jakiegoś przywileju,
      a także nagroda rzeczowa.

       

      Podsumowaliśmy udział uczniów we wspólnym projekcie Rady Rodziców oraz Dyrekcji i Nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy w I półroczu roku szkolnego 2022/2023. Rada Rodziców ufundowała w każdej klasie nagrody w postaci: I miejsce – bon podarunkowy do Salonu Empik za 100 zł, II miejsce – bon podarunkowy do Salonu Empik za 50 zł, dodatkowo Dyrektor Liliana Reimann przekazała uczniom za zajęcie I, II i III miejsca w klasie, jednorazowy KUPON ZWALNIAJĄCY z pytania, kartkówki lub zadania domowego.

       

      Ranking w klasach:

      Klasa 4a

      I miejsce – Szymon Jaros

      II miejsce – Filip Czapla

      III miejsce – Julia Figura

      Klasa 4b

      I miejsce – Zuzanna Zagdańska

      Klasa 5a

      I miejsce – Hanna Kokocińska

      II miejsce – Zofia Schmidt

      III miejsce – Zuzanna Paniec oraz Oliwia Kruszona

      Klasa 5b

      I miejsce – Aurelia Moszonka

      II miejsce – Gabriela Batkowska

      III miejsce – Kalina Cwojdzińska

      Klasa 6

      I miejsce – Aleksandra Hołobotowska

      II miejsce – Agata Felińska

      III miejsce – Wiktoria Madera

      Klasa 7

      I miejsce – Ewa Kołodziej

      II miejsce – Kornelia Kościńska

      III miejsce – Nela Kociańska

      Klasa 8b

      I miejsce – Natalia Machanek

      Klasa 8c

      I miejsce – Hanna Czarny

      II miejsce – Dominika Surynt

       

      Wszystkim nagrodzonym i biorącym udział Uczniom gratulujemy! Przypominamy, że program ma za zadanie motywować uczniów klas 4 - 8 do nauki, pomocy koleżeńskiej i aktywności na zajęciach.

      Zachęcamy wszystkich do działania 😊

       

      Regulamin Szkolnego Programu Motywacyjnego dla uczniów klas 4-8
      Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy

      1. Udział w programie motywacyjnym jest dobrowolny.
      2. Program realizowany jest w trakcie roku szkolnego. Jeden pełen cykl obejmuje jeden rok szkolny.
      3. Uczeń po akceptacji nauczyciela przedmiotu może przystąpić do programu motywacyjnego
       z danego przedmiotu.
      4. Uczeń może zdobyć punkty za:
      1. Dodatkowe zadania domowe (0-10 punktów miesięcznie);
      2. Aktywność na lekcjach (0-10 punktów miesięcznie);
      3. Pomoc koleżeńską (0-10 punktów miesięcznie).

      Punkty przyznawane są przez nauczycieli przedmiotowych oraz opiekunów zajęć w ramach pomocy koleżeńskiej. Nauczyciel przedmiotu wpisuje ilość punktów w każdej z trzech kategorii
      (a-c) na koniec miesiąca i parafuje swoim podpisem.

      Nagroda indywidualna

      1. Na koniec każdego półrocza uczniowie z najwyższą ilością punktów otrzymają następujące nagrody:

      I miejsce – bon podarunkowy do EMPIKU za 100 zł oraz jednorazowy kupon zwalniający z pytania lub kartkówki lub zadania domowego,

      II miejsce - bon podarunkowy do EMPIKU za 50 zł oraz jednorazowy kupon zwalniający z pytania lub kartkówki lub zadania domowego,

      III miejsce – jednorazowy kupon zwalniający z pytania lub kartkówki lub zadania domowego.

      1. W przypadku zdobycia jednakowej liczby punktów przez więcej niż jedną osobę,
       o pierwszeństwie decyduje średnia ocen w danym semestrze.

      Nagrody klasowe

      1. Na koniec roku szkolnego (2 półroczy) klasa, która zgromadziła największą liczbę punktów
       w programie motywacyjnym otrzyma nagrodę klasową. Nagrody klasowe przyznane zostaną w dwóch kategoriach tj. klas 4-6 i 7-8. Nagrodą klasową jest wspólny wyjazd do kina lub równowartość pieniężna w postaci bonu, który klasa może przeznaczyć na dofinansowanie wycieczki klasowej.
      2. W przypadku zdobycia jednakowej liczby punktów przez więcej niż jedną klasę,
       o pierwszeństwie decyduje średnia ocen klasy w danym semestrze.

       

     • Kapsuła Czasu klasy 4b

     • Klasa 4b wpadła na pomysł, aby stworzyć własną Kapsułę Czasu! Wszyscy uczniowie opisali swoje zainteresowania i upodobania, a także podzielili się swoimi planami na przyszłość. Sporządzone własnoręcznie notatki schowali do kopert i dużego pudła, które ukryliśmy w naszym gabinecie. Za kilka lat, gdy będziemy kończyć szkołę podstawową, z przyjemnością otworzymy naszą Kapsułę Czasu i przypomnimy sobie dawne plany i zamierzenia!

      Anita Kucharczyk

     • Festiwal Wiosenny

     • W środę, ósmego marca, w ramach uroczystego świętowania Dnia Kobiet, odbył się w naszej szkole Wiosenny Festiwal, w którym wzięli udział uczniowie klas 4 – 8. Zadaniem uczestników było wykonanie piosenki i scenki do niej,  ewentualnie scenki kabaretowej – wyłącznie o tematyce miłosnej. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania i zaprezentowały bardzo różnorodny repertuar. Po burzliwych obradach komisja zdecydowała, że zwycięzcami konkursu w kategorii „kabaret” zostały klasy 4b i 6, natomiast wyróżnienie otrzymała klasa 7. W kategorii „piosenka” zwycięzcami zostały klasy 4a i 8c,  wyróżniona została klasa 8a.  

      Zwycięzcom gratulujemy !

      Opiekunki SU

     • Być sędzią

     • W poniedziałek 27.02.2023 r. klasy 8a i 8c wzięły udział w wycieczce zawodoznawczej do Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Sędzią, który zapoznał ich z tajnikami swojego zawodu oraz omówił Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Młodzież,oprócz obejrzenia sali rozpraw, miała możliwość założyć togę oraz wcielić się w rolę sędziego.

      Zespół ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Angelika Równicka

     • „Filozofia i komunikacja”

     • Program o nazwie eTwinning to przedsięwzięcie, które skupia europejską społeczność szkolną. Uczestniczą w nim wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej oraz Albania, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja.

      Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świdnicy w ramach programu eTwining rozpoczął współpracę z siedmioma szkołami z Turcji i jedną z Grecji. Jedenaścioro uczniów z klasy siódmej uczestniczy w projekcie zatytułowanym: „Filozofia i komunikacja”. Nauczyciele uczestniczący w realizacji tego projektu komunikują się online. Podczas tych niezwykle owocnych spotkań poszerzają swoje horyzonty z dziedziny filozofii i komunikacji i, przede wszystkim, przygotowują się do warsztatów ze swoimi uczniami. Filozofia i komunikacja są podstawą w rozwoju osobistym. Udział w tym międzynarodowym projekcie rozwinie w naszych uczniach krytyczne i kreatywne myślenie, bycie tolerancyjnym, umiejętność pracy w grupie. Wszystkie te działania służą także rozwojowi umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Nasi uczniowie w ramach projektu tworzą plakaty i logo projektu przy użyciu programu Canva. Na stronie szkoły odbędzie się konkurs na najładniejszy plakat i logo, które będą reprezentować Polskę w eTwinning.

       

      Anita Kucharczyk

     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     • 21 lutego 2023 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który za każdym razem staje się okazją do wyrażenia szacunku dla mowy ojczystej oraz daje możliwość wzbudzenia refleksji na temat znaczenia polszczyzny w naszym życiu. W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego uczniowie kl. I-VIII wzięli udział w zmaganiach językowo-ortograficznych. Przedstawiciele klas I-III zmierzyli się z wieloma polonistycznymi zadaniami, wśród których nie zabrakło krzyżówek, rebusów oraz labiryntów ortograficznych. Dzieci recytowały też wiersze, posługując się piękną polszczyzną. Z kolei przedstawiciele klas IV-VIII układali nowe wyrazy z liter podanego słowa, poprawiali błędnie zapisany tekst oraz bawili się w poszukiwaczy ukrytych wyrazów. W I kategorii wiekowej  IV-VI doskonale poradziły sobie uczennice kl. VI – Aleksandra Hołobotowska oraz Agata Felińska. Natomiast w kl. VII-VIII nie miały sobie równych Ewa Kołodziej i Weronika Jasiniak
      (kl. VII).

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy 

      Elżbieta Brzezińska, Małgorzata Węgłowska

     • Uczestniczymy w programie Erasmus

     • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świdnicy zapoczątkował aktywne uczestnictwo w programie Erasmus, który umożliwia uczniom oraz nauczycielom z krajów Unii Europejskiej mobilność wspierającą edukację i rozwój językowy.

      Efektem współpracy nauczyciela języka angielskiego i uczniów naszej placówki będzie wizyta nauczycieli i uczniów z Grecji.

      10 kwietnia uczniowie naszej szkoły będą mogli uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez greckich gości. My ze swej strony przedstawimy im naszą gminę oraz okolice.

      Zapowiedź tej wizyty jest początkiem przyjaźni miedzy naszymi szkołami, nasi uczniowie już teraz aktywnie pracują w programie eTwinning, aby także móc odwiedzić swoich greckich przyjaciół.

       

      Anita Kucharczyk

     • LKA - prezentacje umiejętności na werblach, perkusji....

     • We wtorek, 28 lutego, ośmioro naszych uczniów wzięło udział w konkursie dla instrumentalistów w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Świdnicy. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności na werblach, perkusji, gitarze i klawiszach. Mali artyści zrobili niemałe wrażenie na członkach jury i wszystkich uczestnikach całego przedsięwzięcia. Każdy uczeń z pasją i odwagą wykonał solowy utwór na scenie. Podczas obradowania komisji, która miała wyłonić zwycięzców, nasi instrumentaliści połączyli muzyczne siły i zagrali spontaniczny koncert. Wspólne muzykowanie dało im mnóstwo radości! Członkowie jury nie mieli łatwego zadania, ponieważ ich zadaniem było wytypowanie laureatów, którzy będą reprezentować Gminę Świdnica na etapie powiatowym. Ostatecznie laureatami gminnego konkursu dla instrumentalistów zostali Antoni Zapotoczny z klasy 2b (w I kategorii wiekowej) i Julian Nowacki z klasy 4b (w II kategorii wiekowej). Wyróżnienia otrzymali: Wiktor Brzyśkiewicz z klasy 3a oraz Hubert Świerkowski z klasy 6. Decyzją komisji wszyscy laureaci i wyróżnieni uczniowie dostali przepustkę do uczestnictwa w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się 15 marca w Sulechowskim Domu Kultury.

     • VI edycja Diecezjalnych Konkursów Wiedzy Biblijnej Biblista Junior i Młody Biblista

     • 27 lutego 2023 roku odbyła się VI edycja Diecezjalnych Konkursów Wiedzy Biblijnej Biblista Junior i Młody Biblista pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Lityńskiego oraz pani kurator Ewy Rawy.

      Etap szkolny miał miejsce 18 lutego. W etapie rejonowym naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 5A: Pola Frąckiewicz, Oliwia Kruszona oraz Zofia Schmidt. Do konkursu, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 28 im. Lubuskich Rodzin Katyńskich w Zawadzie, przystąpiło 19 uczniów z siedmiu szkół. Najpierw odbyła się część pisemna, a następnie część ustna. Uczennica naszej szkoły – Zofia Schmidt, zajęła 8 miejsce. Gratulujemy!

      Wioletta Tkaczyk