• Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

     • 29 listopada 2022 r. uczniowie klasy 7  mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dotyczących  zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadzili szer. Piotr Grobel ratownik medyczny, funkcjonariusz Aresztu Śledczego w Zielonej Górze, Alan Białek – naczelnik OSP w Świdnicy oraz Jakub Cydzik, strażak OSP w Świdnicy. Podczas zajęć uczestnicy utrwalili znane już wiadomości oraz nauczyli się prawidłowych zachowań i skutecznego działania w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Największą atrakcją były ćwiczenia praktyczne na fantomach, z wykorzystaniem AED oraz  bandażowanie ran.

      Dziękujemy ratownikom za zorganizowanie tak ciekawych zajęć.

      Anna Lisiecka

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • W czwartek, 10 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Konkursie Pieśni Patriotycznej oraz akcji „Szkoła do hymnu”. Przygotowania do tego dnia trwały kilka tygodni. Każda klasa uczyła się wybranej pieśni patriotycznej na pamięć i opracowywała jej prezentację. W przygotowaniach nie zabrakło dbałości o scenerię i kostiumy. Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się od wspomnianego konkursu. Uczestniczyły w nim klasy: 4a, 4b, 5a, 5b, 6, 7, 8a, 8b i 8c. W szkolnej sali gimnastycznej wybrzmiały melodie i słowa takich utworów, jak: „Szara piechota”, „My pierwsza brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Przybyli ułani pod okienko”. Rywalizacja była zacięta, a wszystkie występy wprost nawiązywały do walk o niepodległą Polskę. Uczniowie zadbali o każdy szczegół – byli odświętnie ubrani lub przebierali się za odgrywane postacie. Przynieśli także przeróżne rekwizyty: flagi, banery, białe róże, a nawet płoty. Jak na konkurs przystało, nie zabrakło jury, które oceniało występy wszystkich uczestników. Członkiniami komisji były pani dyrektor – Liliana Reimann, Angelika Równicka, Sylwia Madera oraz Renata Szymula. Ich zadaniem było wyłonienie klas, które staną na podium. Z racji ogromnego zaangażowania uczniów, zadanie członków jury nie było łatwe. Ostatecznie, trzecie miejsce zajęła klasa 4b, która wystąpiła z piosenką „Ojczyzna”. Drugie miejsce klasa 5a, która zaprezentowała pieśń „Przybyli ułani pod okienko”. Natomiast pierwsze miejsce zajęły ex aequo dwie klasy – 7 za wykonanie utworu „Rozkwitały pąki białych róż” oraz 8c za „Szarą piechotę”.

      Uwieńczeniem świętowania było wspólne odśpiewanie hymnu o godzinie 11.11 w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Do akcji dołączyły także klasy 1-3. Obchody Dnia Niepodległości w naszej szkole były pełne emocji. Wszystkie wydarzenia miały na celu rozwijanie w uczniach poczucie odpowiedzialności, miłości dla ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

     • „Bajki na jednej nodze”

     • W piątek, 25 listopada, w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy miały miejsce dwa spektakle teatralne – „Wielka ucieczka” dla klas 4-6 oraz „Bajki na jednej nodze” – przeznaczone dla naszych najmłodszych wychowanków. Pierwszy, o charakterze profilaktycznym, dotyczył problemu uzależnień. Celem spektaklu było uświadomienie młodym odbiorcom, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po wszelkiego rodzaju używki oraz niezdrowe napoje. Pokazane zostało, jak odmawiać i wzmacniać postawę asertywną, a także gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności. W drugim spektaklu, profilaktyczno-edukacyjnym, poruszono problem niebezpieczeństw codziennego życia, a także zgubnych skutków nałogów. Przestrzegano, aby nie ufać nieznajomym, myć owoce i warzywa przed jedzeniem oraz dbać o swoją higienę. Zespół do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej – A. Równicka, S. Madera, K. Magdziak

     • Podziękowania od przedszkolaków

     • W dobie dzisiejszej, tak mocno nasyconej konsumpcjonizmem, rywalizacją i pogonią za zyskiem, logika daru wydaje się zgubna. Nic bardziej mylnego! Taki bezinteresowny gest otrzymało nasze nowo wybudowane Przedszkole Publiczne w Świdnicy. Darczyńcą jest osoba o dużym cieple, empatii i wrażliwości, to Pani Ha Dao Thi z Wietnamu. Być może dzieli nas wiele, język, kultura i pochodzenie, ale łączy jedno - uśmiech i dobro dziecka. Dzięki jej uprzejmości nasza placówka otrzymała dużą lodówkę, laptop i radiomagnetofon. W prezencie dostaliśmy również sadzonki roślin, które wspólnie z dziećmi posadziliśmy. Dziś zdobią one parapety i hol tego nowego i pięknego miejsca. Cieszymy się, że otaczają nas tak wyjątkowe osoby jak Pani Ha Dao Thi. Jeszcze raz dziękujemy!

      Dyrekcja i nauczyciele z przedszkolakami.

     • „Zło dobrem zwyciężaj”

     • W piątek, 18 listopada, uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych wzięli udział w koncercie profilaktycznym pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”. Wykonawcą był multiinstrumentalista i wirtuoz gitary – Krzysztof Niedźwiecki. Warsztaty słowno-muzyczne dotyczyły uzależnień, a w szczególności problematyki narkotyków, alkoholu, dopalaczy i wulgaryzmów. Przedstawione piosenki artysty mówiły o tym ,co w życiu jest dobre i o tym, co się nie udało, o przegranych, o szczęściu i o szacunku.

    • Dzień Piżamy
     • Dzień Piżamy

     • O tym, że uczniowie czują się w szkole jak w domu, wiemy doskonale. Nasi wychowankowie kolejny raz pokazali, że w szkole można się uczyć i doskonale bawić. Piątek, 18 listopada, był w naszej szkole dniem zupełnie wyjątkowym, głównie dlatego, że Samorząd Uczniowski zorganizował tego dnia Dzień Piżamy. Naszą szkołę opanowały śpiochy :)

      Każdy, kto miał ochotę, mógł  przyjść do szkoły w cieplutkiej i mięciutkiej piżamce, ze szlafrokiem lub kocykiem zarzuconym na plecy, przytulanką lub ulubioną podusią w ręce. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele dali się porwać wspaniałej zabawie i przebrani w swoje ulubione stroje dumnie przechadzali się po korytarzach. Poza tym na szkolnym korytarzu można było posłuchać muzyki i do niej zatańczyć.

      W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za  zaangażowanie i kreatywność!

      Opiekunki SU

     • "Dziel się uśmiechem"

     • W ramach programu edukacyjnego "Dziel się uśmiechem" uczniowie klasy 1a wybrali się na spotkanie z p. Beatą Wojtków, lekarzem stomatologii. 

      Dziękujemy za przydatne informacje i urocze upominki

     • #SzkołaDoHymnu 2022 – podziękowanie za udział w akcji

     • W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 20,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz prawie 360 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byliście z nami.

     • Zakończyliśmy akcję „Pola Nadziei 2022”

     • Pola nadziei zakwitną dzięki Wam!  Wasze serca i chęć działania na rzecz  podopiecznych Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw jest dla nas odzwierciedleniem wytrwałości i dobra, które dały wyraz Waszej wrażliwości i troski o los osób nieuleczalnie chorych.

      Serdecznie dziękujemy za obecność i wsparcie, zarówno wolontariuszom włączającym się w sprzedaż cebulek, jak i osobom, które wsparły akcję, kupując cebulki.

      W tym roku szkolnym zebraliśmy  822 zł.  Wielkie dzięki za wszystkie środki, które do nas trafiły.

      Mamy nadzieję, że Wasze ogródki zakwitną wiosną pięknymi tulipanami i żonkilami, a serca będą gotowe na nowe działania w kolejnym roku szkolnym!

       

      Opiekunki SU

     • Wizyta w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze

     • 17 listopada klasa 2B wybrała się na wycieczkę do Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Podczas naszej wyprawy dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się archiwum i czym różni się od biblioteki i muzeum. Poznaliśmy niesamowite zasoby archiwum - na przykład oryginalny list Kazimierza Wielkiego z 1310 roku z przepiękną pieczęcią. Mogliśmy także obejrzeć arkusze ocen uczniów ze Świdnicy z 1945 roku! Zwiedziliśmy pracownię konserwacji akt, magazyny archiwalne i pracownię naukową. Pytaniom nie było końca. Wróciliśmy obdarowani wiedzą oraz słodyczami.

     • Szkolna artystyczna jesień „Moje wędrówki po lesie”

     • Równie piękne wydarzenie artystyczne miało miejsce 23 września 2022 roku, kiedy  rozdano nagrody laureatom etapu regionalnego konkursu plastycznego pt. „Moje wędrówki po lesie”. W trakcie gali finałowej w holu Pałacu Książęcego w Żaganiu zaprezentowano najciekawsze prace. Spośród wielu prac plastycznych nadesłanych podczas tego etapu doceniono prace naszych uczniów – laureatami zostali Janek Czarny z klasy 3a w najmłodszej kategorii wiekowej  oraz Kinga Szczerba z klasy 7 w drugiej kategorii wiekowej – klas IV-VIII szkoły podstawowej.

     • Szkolna artystyczna jesień „DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”

     •                Pragniemy wszystkich poinformować, że w 104 rocznicę Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada 2022 roku, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zaprosiło laureatów VIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego - „DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI” na uroczyste ogłoszenie wyników, pokonkursową wystawę najciekawszych prac oraz wręczenie nagród.

      W kategorii wiekowej klas 7-8 szkoły podstawowej pierwsze miejsce zdobyła praca plastyczna Hani Czarny z klasy 8c, z kolei praca Ewy Kołodziej z klasy 7 zajęła miejsce trzecie. W drugiej grupie wiekowej wyróżnienia otrzymały prace Szymona Jarosa z klasy 4a oraz Wiktorii Madery z klasy 6. Wśród prac najmłodszych uczestników konkursu na wyróżnienie zasłużyła praca Janka Czarny z klasy 3a. 

      W przepięknej scenerii drzonowskiego muzeum i w podniosłej atmosferze obchodów Narodowego Święta Niepodległości naszym uczniom, podczas uroczystego wręczenia nagród, towarzyszyli rodzice wraz z rodzeństwem.

       

       

     • URATUJ MISIA

     • 9 listopada 2022 r. uczniowie klasy 2a gościli ratowników medycznych ze Stowarzyszenia Ratowników Medycznych „Medyk”. Dzieci miały okazję poznać pracę ratowników medycznych oraz utrwalić zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Największą atrakcją były ćwiczenia praktyczne na fantomach, bandażowanie ran oraz poznanie wyposażenia ambulansu. To był dzień pełen wrażeń.

      Dziękujemy ratownikom i mamie Kuby, pani Karolinie Polanin, za zorganizowanie tak ciekawych zajęć.

     • LUBUSKIE NA SPORTOWO – TURNIEJ SZKÓŁ

     • 19-osobowa reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła 8 listopada 2022 r. w projekcie: „Lubuskie na sportowo” realizowanym na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, organizowanym przez Lubuską Federację Sportu przy dofinansowaniu Ministerstwa Sportu.

      Rywalizacja sportowa między 2 zaproszonymi szkołami obejmowała grę w unihokeja, piłkę nożną i tenisa stołowego. Oprócz tego dzieci mogły poznać i spróbować swoich sił w strzelaniu laserowym oraz doskonalić umiejętności w pływaniu. Podczas pobytu umożliwiono także skorzystanie z jaskini solnej.

      Wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w zestawy startowe z nazwą projektu, a po zmaganiach otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale oraz smaczny posiłek.

      Z każdej drużyny wyłoniono 1 osobę i nagrodzono statuetką: „Uwaga Talent”. Helena Bednarska z klasy 4b została zauważona i doceniona tą właśnie nagrodą.

      W ośrodku mieliśmy przyjemność spotkać legendę polskiego żużla – pana Andrzeja Huszczę, z którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

      Wszystkim bardzo podobała się taka forma rywalizacji połączona z zabawą i odpoczynkiem.

       

      Małgorzata Furmanek, Tomasz Cygański

     • FINAŁ DIECEZJALNEGO KONKURSU PATRIOTYCZNEGO „OJCZYZNO MA”

     • W piątek, 4 listopada, w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbył się finał XIII edycji Diecezjalnego Konkursu Patriotycznego ,,Ojczyzno Ma’’. Wzięło w nim udział 40 uczniów szkół podstawowych z województwa lubuskiego. Zadaniem finalistów było rozwiązanie testu pisemnego z zakresu historii Polski, religii oraz wiedzy o społeczeństwie. Dziesięciu najlepszych uczniów przechodziło do dalszego etapu, podczas którego ustnie odpowiadali na pytania związane z naszym krajem. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice – Zuzanna Micek, Laura Szczepańska i Aleksandra Hołobotowska. Dziewczęta zostały wytypowane do udziału w finale poprzez majowe rozgrywki półfinałowe. Choć nie znalazły się w czołówce finalistów, to jednak godnie reprezentowały naszą szkołę.

      Gratulujemy!

      W. Tkaczyk, G. Dzieżyc, E .Bryś