• Utrudnienia drogowe
     • Utrudnienia drogowe

     • W dniu 17 maja (wtorek) od godziny 7:00 do godziny 12:00 - droga dojazdowa do hali sportowej zostanie wyłączona z ruchu. Przepraszamy za utrudnienia.

    • Dzień Otwarty
     • Dzień Otwarty

     • Dyrekcja i grono pedagogiczne Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na Dzień Otwarty naszej placówki w czwartek, 19 maja, w godzinach od 8.00 do 18.00. O godzinie 16.00 zapraszamy na specjalne przedstawienie dla rodziców z okazji Dnia Matki i Ojca. Uczniowie wszystkich klas naszej szkoły zaprezentują swoje pasje, niezwykłe umiejętności i zainteresowania. Z kolei o godzinie 17.00 rozpoczną się spotkania z wychowawcami klas oraz nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów.

     • Wycieczka do „Chaty u Kowola”

     • Poznajemy zawody – wycieczka do „Chaty u Kowola” Choć piątek 13 wielu osobom nie kojarzy się dobrze, nam tego dnia dopisywało wyłącznie szczęście. Z samego rana klasy 2a i 2b wyruszyły na całodniową wycieczkę. Pierwszym punktem naszej podróży było Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Oglądaliśmy tam wozy strażackie, sikawki konne, kolekcję mundurów, hełmów, medali i sztandarów. Dzięki tej wizycie poznaliśmy pracę strażaków od podszewki. Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się w dalszą drogę do „Chaty u Kowola” w Kluczewie. Większość czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu. Chłopcy grali w piłkę nożną, większość dzieci jeździła na hulajnogach albo opiekowała się małymi króliczkami lub kózkami. Wszyscy jechaliśmy przyczepą ciągniętą przez traktor i smażyliśmy kiełbaski na ognisku. Byliśmy także w kuźni, gdzie na naszych oczach kowal wykuł podkowę. Zwiedzaliśmy również starą, polską chatę, o której opowiadał nam „wujek Krzysiu”. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w oborze i picie mleka „prosto od krowy”. To była wycieczka pełna niezapomnianych wrażeń.

      Agnieszka Marczewska, Danuta Warecka, Anna Lisiecka

     • Noc muzeów

     • W sobotę, 14 maja, w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy, w trakcie Nocy Muzeów, odkrywaliśmy celtyckie tajemnice. Podczas tego wydarzenia obecny był zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej w Świdnicy, który prezentował tańce irlandzkie. Po występie, siedząc przy ognisku, wysłuchaliśmy opowieści o Krainie Wiecznej Młodości i poznaliśmy historię Celtów. Po wyczerpującym występie mieliśmy możliwość zrelaksować się, wspaniale się bawiąc w duchu dawnych czasów.

     • „Laboratoria przyszłości”

     • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zamysłem projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). 

      W ramach programu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła zakupiła nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne oraz pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach informatyki, ale także w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz  zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Pracownie robotyki, druku 3D oraz audio-wizualna będą wyposażone tak, aby uczniowie kształtowali i rozwijali umiejętności : manualne i techniczne, samodzielnego i krytycznego myślenia, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie  w życiu codziennym.

       

      Jak planujemy wdrożenie „laboratoriów przyszłości”? Uczniowie będą uczyli się jak samodzielnie zmontować robota oraz zaprogramować go, a następnie udokumentować jego działanie i swoją pracę za pomocą sprzętu audiowizualnego. Możliwości takie dadzą konstrukcyjne zestawy Makeblock do samodzielnego konstruowania robotów/pojazdów w oparciu o gotowy schemat budowy, a następnie ich programowania. Oczywiście przy większej ilości klocków (można łączyć ze sobą kilka różnych zestawów) istnieje możliwość tworzenia unikalnych konstrukcji o wyjątkowych właściwościach. Prosty w obsłudze graficzny interfejs ułatwia programowanie własnoręcznie skonstruowanego pojazdu/robota i późniejsze nim sterowanie.

      Uczniowie poznają ponadto możliwości „Drukarki 3D Banach”, która pozwala na naukę poprzez doświadczenie oraz  poprzez kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem. Taka metoda, według wielu badań, jest znacznie bardziej skuteczna od posługiwania się opisami i zdjęciami. Proste pomoce dydaktyczne, które uczniowie mogą wziąć do ręki i z bliska obejrzeć, takie jak np.: ludzkie serce, bryły geometryczne, trójwymiarowy model cząstki chemicznej, miniatura zamku obronnego, model maszyny historycznej, trójwymiarowa mapa i podobne, są bezcennymi pomocami naukowymi.

       

      Dzięki temu zakupowi lekcje staną się jeszcze bardziej ciekawe.

      Marcin Strzelczyk

       

     • Lubuskie Konfrontacje Artystyczne 2022

     • Ogromnie miło nam was poinformować o sukcesie Amelii Moszonki, której praca plastyczna otrzymała nominację od Rady Artystycznej etapu powiatowego do II etapu finału wojewódzkiego LKA . GRATULUJEMY

      Renata Uss-Wocial

     • „Mała książka – wielki człowiek”

     • Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w drugiej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”  przygotowanej przez Instytut Książki. Jej celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych, zachęcenie do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli. W ramach projektu odbyły się zajęcia z uczniami połączone z pasowaniem na czytelników biblioteki szkolnej.

      Zadaniem uczniów było odgadywanie literackich zagadek interaktywnych: ,,Czy to już wiesz?" oraz rozwiązywanie skojarzeniowych łamigłówek: ,,Zgadnij po opisie, z której baśni pochodzi ten bohater". Najbardziej aktywni uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

      W drugiej części zajęć uczniowie wymieniali funkcje biblioteki szkolnej. Przeczytali ,,Prośby książki do dzieci”. Wspólne zredagowali regulamin biblioteki i odczytali tekst przysięgi czytelnika, po czym zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Na koniec dzieci otrzymały wyprawki czytelnicze, książki pt. ,,Pierwsze abecadło", broszury informacyjne dla rodziców i opiekunów ,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" oraz kreatywny alfabet.

      Renata Szymula

     • Świat Nauki- doradztwo zawodowe

     • Ósmoklasiści obecnie przygotowują się do egzaminu. To dla nich trudny czas. Sam egzamin, a potem wybór szkoły ponadpodstawowej to nie jest łatwe zadanie.  Cykliczne spotkania w ramach zajęć z doradztwa zawodowego mają na celu dostarczenie uczniom cennych wskazówek ułatwiających podjęcie tej decyzji.

       W dniu 6 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych z ubiegłoroczną absolwentką naszej szkoły, Alicją Kołodziej, obecnie uczennicą Liceum nr 1 w Zielonej Górze. 

      Alicja podzieliła się swoimi cennymi uwagami, wspomnieniami, refleksjami, rozterkami z czasów nauki w naszej szkole. Z wielkim zaangażowaniem opowiedziała również o swojej nowej szkole. Omówiła jakie są profile klas w liceum. Podzieliła się również informacjami o nauczycielach i przedstawiła, jak wyglądają poszczególne lekcje i czym nauka w liceum różni się od nauki w szkole podstawowej.  Uczniowie zadawali wiele pytań i z zaciekawieniem słuchali niewiele starszej od nich koleżanki.

      Celem zajęć była pomoc uczniom w wyborze szkoły ponadpodstawowej. Decyzja co do dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej jest ważnym etapem w życiu każdego młodego człowieka. Spotkanie z Alicją było cennym wsparciem w poszukiwaniu celowości dalszej nauki. 

      Helena Pogoda VIIa

    • Nabór do szkół ponadpodstawowych
     • Nabór do szkół ponadpodstawowych

     • Drodzy Rodzice,

      w związku ze zbliżającym się procesem rekrutacji do szkół ponadpodstawowych podajemy linki do niezbędnych stron:

      • Informacje o naborze: zobacz

      Zespól ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej

     • Obiady w maju

     •  Przedszkole           -    90,00 zł    

       Szkoła                   -   102,00 zł