• Narodowe Czytanie

     • Wychowawcy klas 1 – 3

      W dziewiątej odsłonie Narodowego Czytania wzięli również udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły. W tym roku postanowiliśmy zaprosić specjalnego gościa, który będzie czytał dzieciom pod jabłonią w promieniach pięknego słońca. Była nim pani Bogumiła Hajdasz, lokalna pisarka, która oczarowała dzieci nie tylko swoją barwną postacią, ale i magicznym głosem. Wszyscy słuchali z wielkim zainteresowaniem, zaś pani Bogumiła, zmieniając głosy, przenosiła dzieci w świat „Zabawnych historyjek” Ewy Szelburg Zarembiny. Ze względów bezpieczeństwa czytanie odbyło się na świeżym powietrzu, w mniejszych grupach. Wychowawcy klas 1 – 3 przygotowali dla uczniów również prezentację dotyczącą czytanej przez starszych uczniów „Balladyny” oraz jej autora – Juliusza Słowackiego.

                                                                                                               

    • SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
     • SZKOLNY WOLONTARIAT ROZPOCZYNA DZIAŁALNOŚĆ W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

     • Wolontariat to przede wszystkim naturalny
      odruch serca, który przynagla każdego człowieka
      do pomocy drugiemu – swemu bliźniemu”

      Jan Paweł II

      ZARZĄD WOLONTARIATU SZKOLNEGO

      PRZEWODNICZĄCY: Oliwia Rożniatowska

      Z-CA PRZEWODNICZĄCEGO: Alicja Kołodziej

      SKARBNIK: Milena Rożniatowska

      Szkolny Wolontariat pod patronatem Lubuskiego Oddziału Rejonowego PCK w Zielonej Górze pracuje od wielu lat przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym  im. Jana Pawła II,  prowadząc działalność  na rzecz wolontariatu szkolnego, który jest szczególnie zasłużony w pracy dla lokalnej społeczności.

      Członkowie Szkolnego Wolontariatu – uczniowie klas V – VIII SP prowadzą  działalność  przede wszystkim na rzecz społeczności lokalnej, rozwijając w ten sposób postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtując życzliwość  i bezinteresowność oraz zaangażowanie  na rzecz osób potrzebujących pomocy. Wolontariat to również propozycja spędzania wolnego czasu poprzez promocję działań wolontariackich: akcje charytatywne lokalne i ogólnopolskie, prace projektowe, organizację pomocy koleżeńskiej, współpracę z zespołami klasowymi i wychowawcami, konkursy, prowadzenie zajęć warsztatowych i szkoleń, a także akcje promujące zdrowy styl życia.

      Rok szkolny rozpoczęliśmy rekordową liczbą członków – 46, chętnych do działania wolontariuszy. Planujemy kontynuacje akcji: „Drzewko szczęścia’,  „Góra grosza’, „Dziel się uśmiechem” oraz pomoc młodszym dzieciom w nauce.

      Nasze hasło to Masz ochotę pomóc światu, udaj się do wolontariatu!

       

      Opiekunki Wolontariatu Szkolnego: Małgorzata Furmanek, Sylwia Kata, Wioletta Tkaczyk, Ewelina Bitner

       

    • Konto ucznia na e-dzienniku
     • Konto ucznia na e-dzienniku

     • Drodzy uczniowie. Wychowawca wpisał już Wasze adresy (GMAIL) do bazy dziennika. Teraz Waszym zadaniem jest założenie konta. Poniżej instrukcja.

       

      Użytkowniku,

      otrzymałeś dostęp do dziennika elektronicznego Uczniowie Optivum NET+ (UONET+).

      Adres strony internetowej e-dziennika to: 
       
      https://uonetplus.vulcan.net.pl/swidnicapowiatzielonogorski
       
      Obejrzyj film i dowiedz się, jak pierwszy raz zalogować się do e-dziennika: 
       
      https://www.youtube.com/watch?v=1l8XhJapnKg 

      (Powyższe linki należy skopiować i wkleić do paska adresu przeglądarki.)
      Aby się zalogować możesz również skorzystać z poniższej instrukcji:

          1. W pasku adresu przeglądarki internetowej wpisz adres dziennika elektronicznego: 
          
          https://uonetplus.vulcan.net.pl/swidnicapowiatzielonogorski
                 
          Wyświetli się powitalna strona systemu
          2. Kliknij przycisk Załóż konto, a następnie wpisz adres e-mail, który podałeś wychowawcy
          3. Zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk Wyślij wiadomość
          4. Sprawdź skrzynkę swojej poczty elektronicznej. Przeczytaj wiadomość i kliknij link podany w treści, aby nadać własne hasło
          5. Wprowadź nowe hasło, którym będziesz się posługiwał, zaznacz opcję Nie jestem robotem i kliknij przycisk  Ustaw nowe hasło
          6. Od tego momentu możesz logować się do systemu, korzystając z adresu e-mail i ustalonego przez siebie hasła.

     • Gramy w szachy

     • "Mówi się, że życie jest zbyt krótkie, by je poświęcić szachom. Ale to już wina życia, a nie szachów"

      W. E. Napier

      A.Lisiecka

      Szachy to wspaniała gra, która pozwala odkryć, określić i rozwijać twórczy potencjał,  drzemiący w każdym młodym człowieku. Dostarczając dzieciom rozrywki i zabawy, jest jednocześnie doskonałą formą stymulowania ich rozwoju emocjonalnego i intelektualnego w wielu płaszczyznach. Gra w szachy doskonale ćwiczy radzenie sobie ze stresem oraz uczy oswajania się z porażką. Grając, dziecko poznaje własne reakcje na stres, uczy się, w jaki sposób najlepiej pokonywać trudności i dzięki temu łatwiej będzie mu radzić sobie z sytuacjami stresowymi w szkole, rodzinie, a z czasem także w pracy. Podejmując decyzje, dziecko musi liczyć się z konsekwencjami. Szachy kształtują cechy takie jak: opanowanie, koncentracja, determinacja, cierpliwość, wytrwałość i odwaga. Młody człowiek nabiera szacunku dla drugiego, gdyż żadnego przeciwnika nie wolno lekceważyć. Gra w szachy uczy zdrowej rywalizacji i postępowania według zasad fair play.

      Uczniowie naszej szkoły mają możliwość poznania tej królewskiej gry na zajęciach koła szachowego, które rozpoczęło swoją działalność w tym roku szkolnym. Naszym młodym szachistom życzymy wielu zwycięstw, nie tylko na 64 polach.

    • Grzybobrania nadszedł czas
     • Grzybobrania nadszedł czas

     • Agnieszka Marczewska

      Wrzesień to pora roku, kiedy w naszej okolicy zaczynają pojawiać się grzyby. Jeśli towarzyszy temu piękna, słoneczna pogoda, należy to wykorzystać i koniecznie wybrać się do lasu. Dlatego też 19 września uczniowie klasy I a wraz z rodzinami  wybrali się na wspólne grzybobranie. Z koszyczkami grzybów i uśmiechem na twarzy wrócili do swoich domów. Pierwsze integracyjne spotkanie było bardzo udane.

       

    • Narodowe Czytanie 2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego
     • Narodowe Czytanie 2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego

     • J.Kucharczyk, M.Węgłowska, M.Karpińska-Lizurek, L.Reimann

      Akcję pod hasłem Narodowe Czytanie zapoczątkowano w roku 2012. Do tej pory czytano w jej ramach utwory kilkorga z najwspanialszych polskich pisarzy, takich jak Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Stanisław Wyspiański czy Stefan Żeromski. W tym roku, dzięki głosom czytelników, przyszła kolej na Juliusza Słowackiego i jego najbardziej znane dzieło – „Balladynę”. Prezydent RP Andrzej Duda napisał w liście zachęcającym do współtworzenia akcji: „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”.

       Dramat Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

      W południe 5 września w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka zainaugurowała IX edycję Narodowego Czytania. W dziewiątej odsłonie Narodowego Czytania udział wzięło ponad 60 aktorów, między innymi Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski.         

      Nasi uczniowie również wzięli udział w tej jakże szczytnej akcji. Z oczywistych względów nie mogło to się stać w sobotę 5 września. Nasi poloniści zaprezentowali dzieło Juliusza Słowackiego w dniach 7 – 9 września. Wszyscy uczniowie mieli możliwość wysłuchania fragmentów słuchowiska Polskiego Radia, w którym swoich głosów użyczyli bohaterom wspaniali polscy aktorzy – między innymi Henryk Borowski (Pustelnik), Tadeusz Borowski (Kirkor), Zofia Rysiówna (Matka), Anna Chodakowska (Balladyna) i Joanna Jędryka (Alina). Poza wysłuchaniem obszernych fragmentów tragedii uczniowie mieli możliwość zapoznania się z życiorysem poety oraz ze zdjęciami zrobionym w Jego domu rodzinnym, który został przekształcony w muzeum. W niektórych klasach nauczyciele wciągnęli uczniów w czytanie utworu Juliusza Słowackiego z podziałem na role.

      Tegoroczną akcję uważamy za bardzo udaną – mamy nadzieję, że przekonaliśmy naszych uczniów do czytania polskiej klasyki. Jaki utwór będziemy czytać w roku 2021? Jeszcze nie wiadomo, ale osoby zainteresowane powinny śledzić stronę Prezydenta RP. Bardzo możliwe, że wybór książki odbędzie się w drodze głosowania. 

    • Ogólnopolska akcja – „Sprzątanie świata"
     • Ogólnopolska akcja – „Sprzątanie świata"

     • A.Marczewska, D.Warecka, S.Kata, S.Weise, E.Brzezińska, M.Zapotoczna

      Ponieważ „KOCHAMY SWOJĄ PLANETĘ”, bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji – „Sprzątanie świata – Polska”, wspólnej lekcji poszanowania środowiska. Jej celami są: promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na najbliższe otoczenie.
      Chcąc ratować naszą planetę, w środę 9 września uczniowie klas 1 – 3, wraz z wychowawcami, zaczęli od miejsca, w którym przebywają każdego dnia. Wszyscy, wyposażeni w worki i rękawice, sprzątali teren wokół szkoły, by pokazać, jak ważne jest dbanie o otoczenie i wspieranie naszej planety. Bierzmy przykład z naszych najmłodszych kolegów i koleżanek!

    • HARMONOGRAM WYDAWANIA OBIADÓW W STOŁÓWCE SZKOLNEJ
     • HARMONOGRAM WYDAWANIA OBIADÓW W STOŁÓWCE SZKOLNEJ

      •   GODZINA    11.20-11.45      KLASY  1-3
      •   GODZINA    12.00                 PRZEDSZKOLE
      •   GODZINA    12.30-12.50     KLASA 4 ,5 ,6A ,6B ,7C
      •   GODZINA    13.35                KLASA 7A , 7B, 8A, 8B  
    • Zebranie z rodzicami
     • Zebranie z rodzicami

     • Zapraszamy na spotkanie z rodzicami w dniu 3 września 2020 r. (czwartek).

      • godzina 17:00 klasy 2, 3 , 6a, 6b, 5                                                                       
      • godzina 17:30 klasy 8a, 8b, 7b, 7a, 7c

      Prosimy o zachowanie obowiązujących procedur bezpieczeństwa.

       

    • PASOWANIE KLAS PIERWSZYCH
     • PASOWANIE KLAS PIERWSZYCH

     • Dnia 1 września w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

      Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego. Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Polski. Spotkanie, jak co roku, poprowadziła pani dyrektor Liliana Reimann, która powitała wszystkich zgromadzonych.

      W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszoklasiści wygłosili następujący tekst ślubowania:

      „Ślubuję być dobrym uczniem, dbać o honor mojej szkoły  i klasy. Będę uczył się dobrze, służył pomocą słabszym, słuchał nauczycieli i przełożonych. Postawą swoją będę sprawiał radość wychowawcom i rodzicom, by wyrosnąć na dobrego i wzorowego Polaka.

      Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Świdnicy” i dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów.

      Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali dyplomy wraz ze słodkimi niespodziankami, a następnie przeszli przez symboliczną bramę z napisem „WITAJ SZKOŁO” i  udali się do swoich gabinetów na inauguracyjne spotkanie z wychowawczyniami.