• INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

     • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
      DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

      (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

      Warszawa, 24.02.2020 r.

      W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

      Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

      1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

      • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
      • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

      2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

      a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

      b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

      • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
      • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

      3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
      to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

      Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

      Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
      z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

      Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

      Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

    • Lubuski Konkurs Recytatorski
     • Lubuski Konkurs Recytatorski

     • 25 lutego w Nowogrodzie Bobrzańskim odbyły się eliminacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestniczyli w nim uczniowie, którzy otrzymali nominacje po gminnym etapie konkursu, który odbył się w czwartek, 20 lutego, w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Świdnicy. Przypomnijmy, iż  Lubuski Konkurs Recytatorski jest częścią Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE realizowanego w naszym województwie. Operatorem programu jest Regionalne Centrum Animacji Kultury, realizatorami – organizatorzy etapów powiatowych: samorządy lokalne, domy, ośrodki i centra kultury.PRO ARTE to cykl prezentacji artystycznych organizowanych na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

      Realizowany jest w trzech kategoriach wiekowych:

      • I kategoria wiekowa (klasy I-III szkoły podstawowej);
      • II kategoria wiekowa (klasy IV-V szkoły podstawowej);
      • III kategoria wiekowa (klasy VI i VIII szkoły podstawowej).

      W Nowogrodzie Bobrzańskim nasza szkoła była reprezentowana przez następujących uczniów:

             - Wiktoria Madera z klasy 3,
             - Małgorzata Kostrzewa z klasy 3,
             - Natalia Nowacka z klasy 4,
             - Ewa Kołodziej z klasy 4,
             - Oliwia Rożniatowska z klasy 6a,
             - Alicja Kołodziej z klasy 7a.

      Poziom konkursu, jak co roku, był naprawdę bardzo wysoki. Występy niektórych uczestników wręcz zapierały dech. Z naszej skromnej szóstki uwagę jury zwróciła recytacja Natalii Nowackiej, która zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy pt. „Samochwała”. Natalia otrzymała jedno z kilku wyróżnień.

      Niestety, w wojewódzkim finale nie zobaczymy naszych uczniów – może uda się za rok?

     • Czytanie warte zachodu

     • W środę, 26 lutego, sześć uczennic z klas 7 A, 7 B i 8 A wzięło udział w kolejnej edycji konkursu „Czytanie warte zachodu”. Organizatorami konkursu są Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza – oddział w Gorzowie Wielkopolskim, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim, Akademia im. Jakuba z Paradyża  w Gorzowie Wielkopolskim oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Konkurs jest przeprowadzany pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty – sukces w konkursie premiowany jest dodatkowymi punktami przydatnymi podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Podstawowym celem konkursu jest propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej. W minionych latach chęć udziału zgłaszało nawet dwadzieścia kilka osób. W tym roku szkolnym uczestnicy mieli za zadanie zapoznać się z treścią następujących utworów:

      1. Adam Mickiewicz, Lilije.
      2. Sylwia Chutnik, Renata ucieka z kraju [w:] NieObcy. 21 opowieści, żeby się nie bać. Polscy pisarze dla uchodźców.
      3. Magdalena Grzebałkowska, Po coście tu przyjechali?, [w:] tejże, 1945. Wojna i pokój.
      4. Zbigniew Herbert, Tulipanów gorzki zapach, [w:] tegoż, Martwa natura
       z wędzidłem
       .
      5. Andrzej Sapkowski, Złote popołudnie, [w:] tegoż, Maladie i inne opowiadania.
      6. Marcin Szczygielski, Arka Czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz.
      7. Dorota Terakowska, Tam gdzie spadają Anioły.
      8. Małgorzata Warda, 5 sekund do Io.
      9. Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, Ty jesteś moje imię.
      10. Jakub Żulczyk, Zmorojewo.

      Niestety, tym razem nikomu nie udało się zdobyć wymaganej ilości punktów i nie zobaczymy naszych uczniów podczas kolejnego etapu tego interesującego konkursu. Najbliżej osiągnięcia niezbędnego minimum była Milena Rożniatowska z klasy 7 B. Może za rok będzie lepiej?

     • Nasze osiągnięcia

     • Listopad i grudzień to miesiące, podczas których najlepsi uczniowie sprawdzają swoje możliwości w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych. Konkursy te, obok udowodnienia sobie, że jest się mistrzem w danej dziedzinie, przynoszą wymierne korzyści – laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych otrzymują dodatkowe punkty, które przydają się podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

      W 7 konkursach wzięło udział 53 uczniów, ale należy zaznaczyć, że niektórzy brali udział w kilku z nich. Odbyły się konkursy z języka polskiego (16 uczniów), języka angielskiego (4 uczniów), matematyki (12 uczniów), historii (5 uczniów), biologii (8 uczniów), chemii (4 uczniów) i geografii (4 uczniów).

      Do etapu rejonowego dostało się pięcioro uczniów naszej szkoły: Saffiyya Shahabi (klasa 8A) i Alicja Kołodziej (klasa 7A) z języka angielskiego, Julia Stasiukiewicz (klasa 8B) z biologii, Milena Rożniatowska (klasa 7B) i Zuzanna Kruszona (klasa 7B) z geografii oraz ponownie Alicja Kołodziej – tym razem z języka polskiego.

      Wielki sukces po raz kolejny odniosła Saffiyya Shahabi, która zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego z języka angielskiego. Finał odbędzie się w 23 marca w Szkole Podstawowej nr 16 w Gorzowie Wielkopolskim. Już teraz trzymajmy kciuki!

      Koło Dziennikarskie

     • Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2020

     • W pierwszych dniach lutego 2020 roku obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku odbył się 11 lutego pod hasłem „Działajmy razem!”

      Poprzez hasło „Działajmy razem!” organizatorzy zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Podkreślają, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.

      W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań mających na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń, jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.

      We wszystkich klasach w ramach zajęć informatyki lub koła informatycznego przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce dotyczącej cyberbezpieczeństwa, zakończone opracowaniem prezentacji i plakatów związanych z powyższymi zagadnieniami.

      W przyszłym tygodniu czeka nas jeszcze ogólnopolskie badania naukowe „Granie na ekranie”: ilościowe realizowane w szkołach na terenie całego kraju oraz badania fokusowe skupione wokół najpopularniejszych wśród dzieci i młodzieży gier cyfrowych.

     • CANcanFly

     • We wtorek, 18 lutego, w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty dla uczniów klas siódmych i ósmych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy oraz Szkoły Podstawowej w Słonem. Spotkanie poprowadzili: Jakub Niedziela czyli Team Leader, Michał Biliński – programista, Krzysztof Goliński – specjalista od dronów i Jędrzej Stasik – elektronik-programista – członkowie zespołu CANcanFly. Tematyka spotkania związana była z ogólnopolskim konkursem, w którym licealiści biorą udział, a ich zadaniem jest zbudowanie minisatelity. Dzięki spotkaniu dowiedzieliśmy się, jak zapakować satelitę do małej puszki i wystrzelić w powietrze z prędkością 300 m/s. Członkowie zespołu przeprowadzają eksperymenty,  testy, a także piszą raporty. W raportach muszą przedstawić wykonywanego przez nich satelitę oraz wyniki testów. Poznanie ludzi opowiadających z wielkim zaangażowaniem o swojej pasji było bardzo ciekawym przeżyciem. Więcej informacji o zespole CANcanFly można znaleźć na stronie http://cancanfly.pl/#

      Koło Dziennikarskie

     • DZIEŃ KOTA W ŚWIETLICY

     • 18 lutego obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Kota. Wśród uczniów nie zabrakło miłośników tych zwierząt, którzy chętnie opowiedzieli o swoich pociechach. Wspólnie wykonywaliśmy kocią maskę, żeby jeszcze bardziej upodobnić się do swoich pupili. Następnie odbył się quiz wiedzy o kotach – tych domowych i tych dzikich. Wszystkie dzieci, które brały udział w turnieju, otrzymały drobne upominki. Dzień zakończyły kocie zabawy. Było super!!!

      Wychowawcy świetlicy

    • Punktowy system oceny zachowania uczniów
     • Punktowy system oceny zachowania uczniów

     • Projekt pilotażowy

      W celu  ujednolicenia  wystawiania  ocen  z  zachowania  w  naszej  szkole od II półrocza zostanie wprowadzony punktowy system oceny zachowania uczniów. Jego istota polega na tym, że każdy uczeń otrzymuje na rozpoczęciu I i II półrocza po 100 punktów, których liczba może odpowiednio wzrosnąć lub zmaleć. Poprzez określone zachowania każdy uczeń może zgromadzić dodatkowe punkty dodatnie lub uzyskać punkty ujemne. Na koniec każdego półrocza punkty będą sumowane, a uzyskany wynik wskaże odpowiednią ocenę zachowania ucznia. Jasno określone zasady uzyskiwania punktów, jak i konsekwencja w ich przydzielaniu przez nauczycieli zdyscyplinują i zmobilizują uczniów do wytrwałej pracy nad swoim zachowaniem.

    • Walentynkowy Festiwal Piosenki Miłosnej
     • Walentynkowy Festiwal Piosenki Miłosnej

     • W tym roku walentynki w naszej szkole były obchodzone aż przez dwa dni. W piątek, 14 lutego, na każdej przerwie mogliśmy wysłuchać dedykacji od i dla zakochanych oraz posłuchać interesującej muzyki. Z kolei w poniedziałek, 17 lutego, odbył się zorganizowany przez Samorząd Uczniowski – Walentynkowy Festiwal Piosenki Miłosnej. Była to już czwarta edycja tego konkursu. W tym roku motywem przewodnim była muzyka pochodząca z filmów i bajek. W wykonaniu uczniów klas IV – VIII usłyszeliśmy takie piosenki, jak: „Miłość rośnie wokół nas”, „M jak miłość”, „Mama ostrzegała”, „My heart will go on”, „Nie kłam, że mnie kochasz”, „Gwiazda”, „Po raz pierwszy widzę blask” i „Całuj ją”. Wszystkie występy były znakomicie przygotowane – należą się specjalne podziękowania za pomysły i wysiłek włożony w przygotowanie rekwizytów.
      Po długich obradach jury (w skład którego wchodziły panie Liliana Reimann, Renata Uss-Wocial, Aneta Bukowiecka i Laura Kostrzewa) ogłosiło zwycięzców – w tym roku główną nagrodę (czek opiewający na 300 zł) otrzymała klasa 7A, która zaprezentowała piosenkę znaną z oskarowego hitu pod tytułem „Titanic”. Dwa wyróżnienia, premiowane czekiem na kwotę 100 zł, przypadły klasom 4 i 5A.

      Miejmy nadzieję, że za rok będziemy bawić się równie dobrze!

      Koło Dziennikarskie i Samorząd Uczniowski

    • Szkolne walentynki
     • Szkolne walentynki

     • 14 lutego z okazji walentynek wolontariusze Szkolnego Wolontariatu zorganizowali kiermasz pysznych domowych ciasteczek oraz sprzedaż kartek walentynkowych, których autorami byli między innymi nasi uczniowie. Tradycyjnie działała również poczta walentynkowa, która niejednej osobie sprawiła zaskakującą niespodziankę! Akcja, oprócz umilenia dnia i wyzwolenia pozytywnych uczuć, miała na celu zebranie pieniędzy na dofinansowanie wycieczek szkolnych naszym uczniom, których rodziny znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Bardzo wszystkim dziękujemy!

     • Walentynki świetlicowe

     • W tym roku walentynki uczciliśmy w świetlicy pocztą walentynkową dla klas I – III. Tuż przed świętem zakochanych w sali pojawiła się skrzyneczka. Można było do niej wrzucić samodzielnie wykonaną walentynkę i przesłać w ten sposób wyrazy sympatii i przyjaźni ulubionej koleżance, koledze a nawet ulubionej Pani. Przygotowywanie kolorowych pocztówek sprawiło uczniom wiele radości.

    • Uwaga rodzice, uczniowie!
     • Uwaga rodzice, uczniowie!

     • Prosimy o zapoznanie się z nowym planem lekcji, który będzie obowiązywał w II semestrze roku szkolnego.

      Plan dostępny po zalogowaniu do dziennika elektronicznego.