• Już po egzaminach!

• Po trzech dniach intensywnego wysiłku egzaminacyjnego, uczniowie klasy VIII doczekali się chwili zasłużonego relaksu. Dzisiejszy dzień spędzili z wychowawcą na strzelnicy Fox w okolicy Nowogrodu Bobrzańskiego. Oprócz ogniska i wspólnie spędzonego czasu była też nauka strzelania. Instruktażu udzielał uczniom pan Przemysław Kapusta, członek Rady Rodziców, któremu serdecznie dziękujemy za inicjatywę i poświęcony nam czas oraz za bardzo przyjemny dzień!

• Ostatni dzień wizyty Turcji w naszej szkole.

• Podczas trzeciego i, niestety, ostatniego dnia wizyty nauczycieli ze słonecznej Turcji w naszej szkole miały miejsce dwa, warte upamiętnienia wydarzenia. Najpierw uczeń klasy 5B – Wojciech Pajdowski zaprezentował swoje nieprzeciętne umiejętności projektowania i wykorzystania w praktyce drukarki 3D. Wojtek podarował tureckim nauczycielom wykonane według autorskiego projektu plakietki, na których umieścił nazwę naszej szkoły w językach polskim i tureckim oraz ozdobił je flagami tych dwóch państw. Nasi goście byli zauroczeni poziomem prezentacji i uzdolnieniami naszego wychowanka. Przy okazji okazało się, że turecka szkoła nie używa i nie posiada takiej drukarki. Pan dyrektor, będąc pod wielkim wrażeniem pokazu Wojtka, uznał, że natychmiast po powrocie do Ankary dokona odpowiedniego zakupu. Następnie uczniowie naszej szkoły mogli poznać realia codziennej pracy w szkole tureckiej. Nasi goście zaprezentowali swoja szkołę, prezentując zebranym film przygotowany specjalnie na tę okazję. Szkoła znajdująca się w pobliżu tureckiej stolicy jest ogromną placówką, do której uczęszcza ponad 1600 uczniów! Dzięki obejrzeniu pięknej prezentacji poznaliśmy nie tylko system nauczania, ale także nauczyliśmy się porywającego tureckiego tańca narodowego. Po południu nasi goście mieli możliwość spróbowania naszych narodowych dań – szczególnie przypadły im do gustu pierogi, które mieli okazję kosztować po raz pierwszy. Nasza działania i znakomita atmosfera wokół trzydniowej wizyty zaowocowały przyjaźnią, która nie powinna zakończyć się w momencie powrotu tureckich gości do ich ojczyzny. Podczas ostatniego, pożegnalnego spotkania obie strony zadeklarowały chęć dalszej współpracy. Chcielibyśmy zostać partnerskimi szkołami w dalszych działaniach w ramach Erasmusa i eTwinningu. Trzymajmy kciuki za wspólną przyszłość

• Spotkanie z samorządem lokalnym

• Uczniowie klas 7 i 8 mieli wczoraj przyjemność uczestniczyć w inauguracyjnej sesji Rady Gminy Świdnica. Byliśmy świadkami ślubowania złożonego przez Wójt Gminy Świdnica Izabelę Mazurkiewicz-Kąkol, ślubowania złożonego przez członków Rady, oraz wyboru przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego Rady. Była to ciekawa lekcja, która pozwoliła uczniom na bliskie spotkanie z samorządem lokalnym.

• Pokazujemy szkołę i przedszkole gościom z Turcji.

• Podczas kolejnego, drugiego, dnia wizyty naszych gości z dalekiej Turcji pokazaliśmy im, w jaki sposób są w naszej placówce prowadzone zajęcia. Podczas pierwszej godziny lekcyjnej mogli oni obserwować bardzo poważną, przygotowaną i przeprowadzoną z wielkim zaangażowaniem przez panią Bernardetę Klimczak i klasę siódmą rozprawę sądową nad radioaktywnością. Następnym punktem programu była wizyta w naszym przedszkolu oraz obserwacja lekcja robotyki przygotowana dla przedszkolaków przez uczniów klasy 6. Następnie nasi goście wrócili do Zielonej Góry, mając w planach dalsze podziwianie uroków stolicy Ziemi Lubuskiej.

• Wyjątkowi goście z Turcji.

• W poniedziałek, 6 maja, rozpoczęła wizytę w naszej szkole grupa nauczycieli z Turcji. Przyjechali oni do nas z pięknego miasta Sincan leżącego 27 kilometrów od Ankary, stolicy tego odległego kraju. Podczas ogólnoszkolnego apelu spotkaliśmy się z dyrektorem tureckiej szkoły i trzema nauczycielkami. W spotkaniu uczestniczyła wójt gminy Świdnica – pani Izabela Mazurkiewicz-Kąkol. Nasi uczniowie niezwykle ciepło przyjęli gości z Turcji. Zadawali mnóstwo pytań, próbowali wzajemnie się nauczyć podstawowych zwrotów w językach polskim i tureckim. Na zakończenie, podczas małej sesji, zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia. Po apelu goście mieli okazję poznać nasze grono pedagogiczne i zwiedzić szkołę, dzięki czemu mieli możliwość przyjrzenia się z bliska pracy uczniów, nauczycieli, poznania naszej placówki od wewnątrz. Z kolei po południu wspólnie podziwialiśmy uroki zielonogórskiej starówki. Przypomnijmy, że główną ideą naszego polsko-tureckiego spotkania jest Job Shadowing – czyli dobre praktyki nauczycielskie. Nasi goście będą obserwować zajęcia poświęcone głównie tematyce STEM – związane z wykorzystywaniem technologii informacyjnej w nauczaniu, kodowaniem i robotyką.