• Plener rzeźbiarski

     • Gospodarzami XI Pleneru Rzeźbiarskiego byli Bogumiła i Grzegorz Hadziccy, a organizatorami Gmina Świdnica i Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. W ramach pleneru odbyły się warsztaty rzeźbienia w mydle dla uczniów szkół w Świdnicy i Słonem. Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice: Ewa Kołodziej, Kornelia Kościńska (z klasy 4), Helena Pogoda, Aleksandra Dziewęcka, Dominika Surynt, Ola Kopciał (z klasy 5a), Kalina Banicka, Martyna Pankiewicz, Marta Białek (z klasy 6a) oraz Alicja Kołodziej (klasa 7a). Pod wprawnym okiem Hanny Najdowskiej powstawały z mydła wyjątkowe rzeźby: zwierzaki, motywy roślinne i inne fantazyjne wytwory.

    • Witaj szkoło
     • Witaj szkoło

     • Uroczysty apel zainaugurował nowy rok szkolny 2019/2020 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdnicy. Po wprowadzeniu sztandaru szkolnego i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor szkoły – pani Liliana Reimann, która serdecznie przywitała 313 uczniów, którzy przybyli na uroczystość z rodzicami, dziadkami i innymi członkami rodzin. Głos zabrał także wójt naszej gminy – pan Krzysztof Stefański, który przypomniał o mijającej właśnie 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz zaapelował o wzajemną życzliwość, szacunek i dbałość o podwyższenie jakości naszego życia, pracy oraz edukacji. Uroczystość uświetnili również swoją obecnością zastępca wójta – pani Izabela Mazurkiewicz oraz przedstawiciel Oddziału Rejonowego PCK. Pan Sławomir Kuczak wręczył naszej szkole nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca w ogólnopolskiej akcji „Góra złota”.

      W kolejnej części uroczystości odbyło się uroczyste pasowanie na pierwszoklasistę. Każdy z 43 pierwszaków został mianowany uczniem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz obdarowany drobnym upominkiem.

      Po krótkim spotkaniu z wychowawcami wszyscy uczniowie rozjechali się do domów, aby skorzystać z ostatnich wolnych chwil i przygotować się do pierwszych, wtorkowych zajęć.

     • Dzień Patrona

     • W środę 16 października, jak co roku, w rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża – Jana Pawła II, w naszej szkole odbył się Dzień Patrona.
      Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele Matki Bożej. Mszę celebrował ksiądz proboszcz Robert Tomalka.
      Po powrocie z mszy świętej uczniowie wraz z nauczycielami rozeszli się do swoich klas. Wszyscy mieli tego dnia do wykonania ważne zadanie – przygotowanie kalendarzy klasowych na rok 2020 uwzgledniających ważne wydarzenia z życia Jana Pawła II.
      Przez całą środę bardzo widoczni byli członkowie Szkolnego Wolontariatu, którzy zorganizowali akcję z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem.  Wolontariusze tego dnia rozdawali pyszne ciasteczka i babeczki, zbierając jednocześnie środki umożliwiające kontynuowanie tej akcji.

       

      Po dwugodzinnym spotkaniu z wychowawcami uczniowie rozpoczęli rywalizację sportową. Klasy 4 – 6 wzięły udział w  turnieju sportowym w „ Dwa ognie”, którego organizatorami były nauczycielki wychowania fizycznego: Małgorzata Furmanek i Ewelina Bitner. Stawką był puchar patrona szkoły. Uczniowie rywalizowali systemem każdy z każdym. Po emocjonujących zawodach puchar zdobyła klasa 5 a – wychowawca pani Małgorzata Furmanek. Drugie miejsce zdobyli uczniowie klas 6 a, b, c,  trzecie – klasa 5b, a czwarte – klasa 4
      Cztery najstarsze klasy, pod opieką pana Tomasza Cygańskiego, grały rekreacyjnie w piłkę siatkową, doskonaląc swoje umiejętności.

      To był naprawdę udany dzień!

      Koło Dziennikarskie

    • „SPINACZ KULTURY– podepnij się!"
     • „SPINACZ KULTURY– podepnij się!"

     • Teatr odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka – kształtuje jego osobowość, rozwija umiejętność twórczej ekspresji i wpływa na kształtowanie intelektu, zatem edukacja teatralna stała się jedną z ważniejszych form pracy z dziećmi w naszej szkole.

      Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świdnicy bierze udział w projekcie pod nazwą „Święto Teatru”.

      Został przyjęty wniosek o dofinansowanie na wydarzenia kulturalne w zakresie projektu „Spinacz kultury – podepnij się!", który realizowany jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2019".

      Autorem i opiekunem projektu jest Danuta Warecka.

      W ramach projektu realizowane będą różnorodne formy działań teatralnych:

      - warsztaty teatralne z profesjonalnymi aktorami;

      - warsztaty tworzenia lalek w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze;

      - Przegląd Teatralny dla dzieci

      Projekt opiera się na realizacji następujących celów:

      - wszechstronny rozwój dziecka poprzez korzystanie z dóbr jakie daje teatr;

      - rozwój kreatywności i zaufanie wobec własnych pomysłów;

      - poznanie siebie, ale także budowanie pewnego dystansu wobec swoich słabości oraz „wybrania dla siebie nowej roli”;

      - możliwość rozwijania swojej wyobraźni, budowania świata marzeń i wiary w ich realizację;

      - zwiększenie bogactwa doświadczeń w kierunku ogólnego rozwoju wrażliwości, przeżywania, pomysłowości i ekspresji.

      - umiejętność aktywnego doznawania piękna, kształtowanie przy tym wrażliwości i potrzeby kontaktu ze sztuką i kulturą.

                                                                                                                                         Danuta Warecka

    • „Owad czy robak?”
     • „Owad czy robak?”

     • Uczniowie klas pierwszych odpowiadali na to pytanie wraz z panem Sebastianem Pilichowskim. Dowiedzieliśmy się, czym charakteryzują się owady ,a także omówiliśmy ich rolę w otaczającym świecie. Pan Sebastian badał postawę uczniów wobec owadów, zapoznając ich z żywymi bezkręgowcami, biorącymi udział w zajęciach. Każdy dowiedział się wiele ciekawostek na ich temat, zaś Ci najodważniejsi mieli okazję nosić je na dłoni i przyjrzeć im się z bliska. 

      Sylwia Dybionka, Sylwia Weise

     • Doradztwo zawodowe

     • W ramach zajęć z doradztwa zawodowego oraz  projektu „Świat Nauki” organizowane są wycieczki zawodoznawcze  dla uczniów klas siódmych i ósmych.  Młodzież ma okazję poznać  specyfikę  wybranych zawodów oraz warunki  pracy w poszczególnych zakładach.  Ponadto uczniowie mają możliwość porozmawiać z przedstawicielami różnych zawodów podczas organizowanych w szkole spotkań – we wrześniu naszym gościem był pan Adam Nowacki. Prowadzone zajęcia pomagają uczniom poznać swoje predyspozycje i zainteresowania oraz podjąć decyzję dotyczącą dalszej ścieżki kształcenia.

      Koło Dziennikarskie

     • Koncert charytatywny

     • WARTO JEST POMAGAĆ, BO DOBRO WRACA

      Późnym popołudniem 14 października wszyscy ludzie dobrego serca zebrali się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy, aby uczestniczyć w wyjątkowym koncercie charytatywnym. Ich obecność była odpowiedzią na apel dyrekcji i pracowników, aby pomóc wieloletniemu koledze a obecnie wójtowi gminy Świdnica – Krzysztofowi Stefańskiemu. Wśród gości znaleźli się: najbliżsi Wójta – Mama i Małżonka, burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego – Paweł Mierzwiak, wójt gminy Lubrza – Ryszard Skonieczek, wójt gminy Szczaniec – Krzysztof Neryng, dowódca 4 Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska – podpułkownik Marcin Michalec, przedstawiciele świdnickich władz  samorządowych na czele z zastępcą wójta – panią Izabelą Mazurkiewicz, mieszkańcy gminy Świdnica, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie.

      Zebrani mieli możliwość zakupu specjalnych cegiełek oraz uczestnictwa w aukcji, podczas której licytowano przedmioty ofiarowane przez licznych darczyńców. Licytację w brawurowy sposób poprowadziła pani Zuzanna Piwiec. Można było również skosztować przygotowanych specjalnie na tę okazję wypieków oraz dostarczoną z jednostki w Czerwieńsku – grochówkę.

      W międzyczasie goście mogli obejrzeć i wysłuchać licznych występujących, wśród których znaleźli się:

      • Zespół taneczny prowadzony przez panią Mariolę Zapotoczną;
      • Katarzyna Strzelczyk;
      • Zuzanna Miśkiewicz;
      • Szermierze z koła szermierczego „Flesz Świdnica”;
      • Franciszek Patryn;
      • Koło taneczne „Hajdasz”;
      • Amelia Głowacka i Hanna Łotocka;
      • Zespół państwa Nowackich z Alicją Kołodziej;
      • Pani Sylwia Madera z panami Zdzisławem Płaziakiem (ojcem nauczycielki) i Zbigniewem Perwińskim.

      Wszyscy zebrani spisali się na szczerozłoty medal – rezultaty zbiórki funduszy, które mają wspomóc leczenie pana Krzysztofa Stefańskiego, naszego kolegi i przyjaciela, przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów.

      Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Kółko Dziennikarskie

      Dnia 14 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Po wprowadzeniu sztandaru szkolnego i odśpiewaniu hymnu narodowego goście zostali powitani przez dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – Lilianę Reimann. Swoją obecnością uświetnili uroczystość zastępca wójta pani Izabela Mazurkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Świdnica pan Tomasz Marczewski oraz licznie przybyli rodzice.
      Po zabraniu głosu przez zastępcę wójta, pani Mazurkiewicz, w imieniu pana wójta Krzysztofa Stefańskiego,  wręczyła  nagrody. Otrzymały je panie Liliana Reimann, pani Bernardeta Klimczak oraz Zuzanna Piwiec.

      W kolejnej części uroczystości ponownie głos zabrała pani dyrektor, która w swoim przemówieniu podkreśliła trudną do przecenienia rolę pracy nauczyciela w kształtowaniu nowoczesnego społeczeństwa. Następnie wręczyła nagrody następującym nauczycielom: paniom Beacie Strzelczyk, Elżbiecie Brzezińskiej, Sylwii Dybionce, Joannie Jamroziak, Anicie Kucharczyk, Renacie Szymuli, Danucie Wareckiej, Małgorzacie Węgłowskiej, Elizie Wiśniewskiej, Wioletcie Tkaczyk oraz Sylwii Weise. Po rozdaniu nagród nadszedł czas na występy uczniów naszej szkoły. Wzięło w nim udział kółko teatralne, które prowadzi pani Danuta Warecka oraz kółko taneczne prowadzone przez panią Mariolę Zapotoczną. Występy spotkały się z dużym zainteresowaniem zgromadzonych.

    • Zebranie z rodzicami
     • Zebranie z rodzicami

     • Najbliższe zebranie z rodzicami odbędzie się dnia 17 października 2019 r.

     • Informacja na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów

     • Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie. E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ją przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.Prosimy o zapoznanie się z informacją, przygotowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z elektronicznymi papierosami.

    • "Całe życie jest szkołą"
     • "Całe życie jest szkołą"

     • Jan Amos Komeński

      Dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy serdecznie zapraszają 14 października (poniedziałek) o godzinie 17:30 na charytatywny koncert z okazji Święta Edukacji Narodowej dedykowany wójtowi Gminy Świdnica i naszemu byłemu nauczycielowi –

      PANU KRZYSZTOFOWI STEFAŃSKIEMU.

      Podczas koncertu będą Państwo mogli zobaczyć przygotowane specjalnie na tę okazję występy uczniów
      i nauczycieli, będzie również możliwość wzięcia udziału w wyjątkowej aukcji.

      Dodatkowo podawana będzie grochówka ufundowana przez 4 Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska.

      Zapraszamy do udziału wszystkich członków naszej społeczności, wszystkich ludzi dobrego serca!!!

    • Niech Pola Nadziei zakwitną w Twoim ogrodzie
     • Niech Pola Nadziei zakwitną w Twoim ogrodzie

     • Drodzy rodzice i uczniowie po raz kolejny prosimy o wsparcie

      kampanii społeczno-edukacyjnej „Pola nadziei 2019”.

      Pola nadziei to ogólnopolska akcja, której celem jest przybliżenie idei ruchu hospicyjnego, a przede wszystkim uwrażliwienie dzieci, młodzieży i osób dorosłych na potrzeby człowieka cierpiącego, oczekującego pomocy i opieki w ostatnim okresie życia. Nasza szkoła włącza się do kwesty po raz kolejny.

      Akcja polega na kupieniu i wspólnym posadzeniu cebulek żonkili i tulipanów, tak by utworzyć Pola Nadziei, jako wyraz troski i chęci pomocy osobom chorym na nowotwory.

       Dlaczego żonkil? Ponieważ jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową.

      Koszt 1 sztuki cebulki wynosi 1 zł.

     • WARSZTATY TEATRALNE „ŚWIĘTO TEATRU”

     • W czwartek, 3 października 2019 roku,  w ramach projektu „Spinacz kultury – podepnij się”, odbyły się kolejne warsztaty teatralne  w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze pt. „Święto teatru”. Dzieci tym razem poznawały tajniki teatru cieni, którym zajmujemy się od początku istnienia naszej grupy teatralnej. Uczniowie wykonali własne aranżacje oraz zaprezentowali krótkie przedstawienie.

      Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Spinacz kultury – podepnij się” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019”.


     • Mistrzostwa Powiatu w sztafetowych biegach przełajowych w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży

     •  

      7 Października odbyły się w Babimoście zawody powiatowe w sztafetowych biegach przełajowych w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży.

      Naszą szkołę reprezentowała 16 –osobowa drużyna uczniów szkoły podstawowej w kategorii dzieci starszych – rocznik 2007 i młodsi.        

      Drużyny w składzie:

      Dziewczęta: Hanna Gagajewska, Nikola Świerkowska, Lena Sosińska, Nadia Wiśniewska, Amelia Luberadzka, Kornelia Kościńska, Anastasiia Horbowa, Amelia Moszonka.

      Chłopcy: Dawid Cwojdziński, Krystian Mikoda, Gracjan Równicki, Marcel Olichwer, Łukasz Gabalski, Hubert Nerkowski, Oskar Dzieciątkowski, Fabian Szeląg, zajęły piąte miejsca. Gratulujemy!

      Małgorzata Furmanek

      Ewelina Bitner

       

       

     •  Poznajemy zawody naszych rodziców

     •             W piątek, 5 października, uczniowie klasy trzeciej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zostali zaproszeni przez panią Maję Kostrzewę – mamę Małgosi Kostrzewy do Urzędu Gminy w Świdnicy.  Pani Maja – pracownica Referatu Promocji, Współpracy Zagranicznej i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi opowiadała o swojej pracy.  Wspólnie z zastępcą wójta – panią Izabelą Mazurkiewicz oprowadziły dzieci po urzędzie, przedstawiły pracowników i odpowiadały na wszystkie, nawet te trudne pytania. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodycze i upominki. W podziękowaniu za miłe spotkanie uczniowie wręczyli pani Mai Kostrzewie kwiatka.

      Pięknie dziękujemy wszystkim pracownikom Urzędu Gminy za cierpliwość oraz ciepłe i serdeczne przyjęcie.

                                                                                                                wychowawczyni klasy III

                                                                                                                Agnieszka Marczewska

     • Grzybobranie

     •      Każdy o tym wie, że jesień to czas grzybobrania. Dlatego też, w niedzielę – 7 października, chętni uczniowie klasy trzeciej ze swoimi rodzicami i wychowawczynią wybrali się na wspólne zbieranie grzybów do pobliskiego lasu. W miłej, radosnej atmosferze kosze bardzo szybko zapełniły się grzybami. Zapach lasu, piękna, słoneczna, choć nieco zimna pogoda zostaną nam na długo w pamięci.

                                                                                                                 wychowawczyni klasy III

                                                                                                                Agnieszka Marczewska

     • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

      Dnia 4 października 2019  roku  nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie zaangażowali się, tworząc patrole, które sumiennie w  klasach Szkoły Podstawowej, od klasy czwartej do ósmej, sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia. W ten sposób wyłoniliśmy Klasowych Mistrzów, którymi zostali:

      • Michał Cydzik
      • Dominika Surynt
      • Laura Szczepańska
      • Dawid Kruszona
      • Adam Warecki
      • Oliwia Stryjas
      • Dominika Bachman
      • Kacper Ziemiański
      • Hanna Łotocka
      • Agata Häusler

      Zwycięzcom gratulujemy!!!

      Patrole nie ograniczyły się tylko do uczniów – wyruszyły „w miasto”! Odwiedziły świdnicki Urząd Gminy oraz Zakład Usług Komunalnych. W teście wzięli też udział pracownicy naszej szkoły. Uczniowie zostali bardzo ciepło przyjęci, a dorośli chętnie sprawdzili swoje umiejętności pod czujnym okiem młodzieży, zostając Ekspertami Tabliczki Mnożenia.      Nauczyciele matematyki

     • Dzień Chłopaka

     • Koło Dziennikarskie

      Dzień Chłopaka nie ma długiej tradycji, a jego historia i geneza nie są do końca jasne. Najprawdopodobniej obchody zapoczątkowano na wyspach Trinidad i Tobago. Tam też 19 listopada 1999 roku po raz pierwszy obchodzono święto mężczyzn. W ramach uprawnienia płci i odpowiedzi na świętowanie Dnia Kobiet 8 marca – Dzień Mężczyzny nieoficjalnie wprowadzono 10 marca. Więcej osób pamięta jednak o alternatywnej dacie – 30 września, czyli tak zwanym Dniu Chłopaka. Rozbieżność w datach świętowania wynika najprawdopodobniej z braku oficjalnego stanowiska wobec dnia obchodów i niewpisania go w międzynarodowy kalendarz. Marcowa data Dnia Mężczyzny w Polsce nie jest przypadkowa. W kościele katolickim na ten dzień przypada wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Zastąpienie męczenników mężczyznami wydaje się być naturalnym rozwiązaniem, stosowanym w wielu krajach. Wybór daty 30 września jest z kolei kwestią całkowitego przypadku.

      Dzień Chłopaka to święto, które, jak wspomnieliśmy wyżej, obchodzimy w Polsce 30 września. Zazwyczaj jest to wyjątkowy dzień we wszystkich polskich  szkołach. Tego dnia dziewczynki i nastolatki kupują kolegom drobne upominki oraz organizują specjalne gry i zabawy. W naszej szkole ten dzień był świętowany na różne sposoby, na przykład:

      • dziewczynki z klasy 1B przygotowały ciasteczka i zabawy;
      • chłopcy z klasy 2A od swoich koleżanek otrzymali dyplomy i lizaki;
      • 2B rozwiązywała kalambury, zajadając pizzę;
      • dziewczyny z 6a zorganizowały dla swoich kolegów podchody, które odbyły się w szkole;
      • klasa 6B zorganizowała wycieczkę do Alpakowej Zagrody;
      • klasy 7A i 6C pojechały do kina
      • klasa 7B wybrała się na ognisko nad świdnicki zalew;

      Każda klasa przygotowała z okazji tego święta plakaty, które do dzisiaj wiszą na drzwiach większości gabinetów.

     • Wręczenie nagród w konkursie plastycznym „100-lecie Policji”

     • Koło Dziennikarskie

      Rok 2019 jest szczególny dla  naszej Policji. W całym kraju policjanci obchodzą  uroczyście setną  rocznicę powołania Policji Państwowej.  Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, na który wpłynęło ponad 170 prac plastycznych wykonanych w różnych technikach. W czwartek, 26 września,  w auli MCKiE „Dom Harcerza” odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom tego konkursu. Nagrody zostały wręczone przez zastępcę komendanta Miejskiej  Policji – Marcina Sapuna, panią Lidię Gryko – zastępczynię naczelnika Wydziału Oświaty, panią Kingę Krutulską – dyrektora MCKiE oraz naczelnika Wydziału Prewencji – komisarza Marcina Gurgurewicza.

      Wśród nagrodzonych znaleźli się nasi uczniowie – w kategorii klas I – III oraz IV – VIII wyróżnienia otrzymały Hanna Kucharczyk z klasy 2A oraz Hanna Łotocka z klasy 8A. 

      Dodatkowo jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia specjalne – oba otrzymali nasi absolwenci – Aleksandra Bąk i Daniel Kwaśniak vel Kwaśniewski

      Gratulujemy sukcesu i czekamy na następne.

       

    • Zebranie z rodzicami
     • Zebranie z rodzicami

     • Rodziców i opiekunów zapraszamy na zebranie w dniu 12 września 2019 r. (czwartek) na godzinę 17oo.

      Rodziców/opiekunów uczniów klas 1 oraz uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczą mur naszej szkoły, prosimy o przygotowanie adresów email na potrzeby dziennika elektronicznego i przekazanie ich wychowawcom.