• Erasmus - dzień 5

          • Znane powiedzenie głosi, iż w miłym towarzystwie czas szybko mija – sprawdziło się ono w stu procentach w przypadku naszych greckich gości. „Wielka Grecka Przygoda” minęła nie wiadomo kiedy i przyszedł czas rozstania z nowymi greckimi przyjaciółmi. Ponownie wyjechaliśmy do Berlina, aby pomachać białymi chusteczkami w stronę samolotu odlatującego z Portu Lotniczego – Berlin Brandenburg Willy Brandt. Mamy nadzieję, że ta wizyta zaowocuje kolejnymi podróżami i spotkaniami w ramach Erasmusa! Do zobaczenia!

          • Erasmus - dzień 4

          • W czwartek, 14 kwietnia, w ramach „Wielkiej Greckiej Przygody” goście rozpoczęli dzień od podziwiania zbiorów Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Zachwyceni goście dzięki tej wizycie otrzymali wielką lekcję historii Polski w języku angielskim, za co szczególne podziękowania należą się pani Monice. Następnie udaliśmy się do Drzonowa, aby obejrzeć zbiory Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Szczególne zainteresowanie naszych gości wzbudziły kolekcje czołgów i samolotów oraz eksponaty prezentowane w głównym budynku muzeum. Należy nadmienić, że w czwartkowych wyprawach towarzyszyli nam także nasi uczniowie. Kolejnym etapem była wyprawa do MRU – Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Rozmiary poniemieckich fortyfikacji zrobiły wrażenie na wszystkich. Bardzo chcieliśmy pokazać naszym przyjaciołom piękno Ziemi Lubuskiej. I odnieśliśmy sukces – greccy nauczyciele i uczniowie byli bardzo zainteresowani naszą kulturą i przyrodą.

            Wieczorem udaliśmy się do zielonogórskiej Palmiarni, aby zakończyć ten pełen emocji dzień przy pysznym cieście i kawie. Tropikalne rośliny, piękne wnętrze i cudowny widok na Zieloną Górę bardzo spodobały się naszym gościom.

          • Erasmus - dzień 3

          • W środę, 12 kwietnia, kontynuowaliśmy przygodę w ramach Erasmusa. Goście z dalekiej Grecji odwiedzili Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świdnicy, dzięki czemu mieli możliwość przyjrzenia się z bliska pracy uczniów, nauczycieli, poznania naszej placówki od wewnątrz. Greccy nauczyciele podziwiali nie tylko dobrze wyposażone gabinety – duże wrażenie zrobiły na nich sale gimnastyczne oraz biblioteka. Uczniowie polscy i greccy grali w szachy oraz w warcaby. Wspólnie uczestniczyli w zajęciach z plastyki, przygotowanych dla nich przez panią Renatę Uss-Wocial. Evangelia Soumpasi – uczennica klasy 6 w greckim mieście Agrinio, posiłkując się przygotowaną wcześniej prezentacją multimedialną,  opowiedziała polskim kolegom i koleżankom, w języku angielskim, o bogach greckich.

            Po obejrzeniu naszej placówki goście zostali przyjęci przez panią wójt- Izabelę Mazurkiewicz-Kąkol. Podczas długiej i owocnej rozmowy greccy goście opowiadali o swoim mieście, chwalili piękno Świdnicy i okolic, a także zapewniali o przyjaźni pomiędzy naszymi szkołami. Naszym rozmowom przysłuchiwało się Radio Zachód, które po południu wyemitowało audycję poświęconą wizycie gości z Agrinio. Zwieńczeniem tego pełnego emocji dnia było zwiedzanie centrum Zielonej Góry. To był bardzo pracowity i interesujący dzień.

          • Erasmus - dzień 2

          • We wtorek, 11 kwietnia, kontynuowaliśmy polsko-grecką przygodę. Nauczyciele i uczniowie z obu krajów poznawali piękno Polski – właśnie tego dnia odwiedziliśmy Karpacz! Zwiedzanie Karkonoszy to znakomita okazja na szlifowanie języka! Doskonaliliśmy swoje umiejętności, porozumiewając się wyłącznie w języku angielskim. Deszczowa pogoda nie pozwoliła nam na zdobycie Śnieżki, ale i tak bawiliśmy się znakomicie!

          • Erasmus - dzień 1

          • W poniedziałek wielkanocny miało miejsce nasze pierwsze spotkanie, w ramach Erasmusa, z greckimi nauczycielami i uczniami w Berlinie! Podczas wspólnej wycieczki poznaliśmy historię i zabytki stolicy Niemiec. Na wspólnym zdjęciu można zobaczyć pozostałości muru berlińskiego, który nie tak dawno dzielił to piękne miasto na część wschodnią i zachodnią.

          • Lubuskie Konfrontacje Artystyczne – RECYTACJA etap gminny

          • Tuż przed świętami w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się gminny konkurs recytatorski zorganizowany w ramach cyklu Lubuskie Konfrontacje Artystyczne. W słowne szranki stanęło aż 25 uczestników, w tym 19 ze Szkoły Podstawowej w Świdnicy.
                        Repertuar obfitował w wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Wisławy Szymborskiej, ale nie zabrakło również wierszy innych poetów. Dwie osoby sięgnęły także po fragmenty ,,Małego Księcia” Antoine’a de Saint Exupéry’ego.

                        Komisja w składzie: Wanda Wojtkowiak, Bogumiła Hajdasz i Paulina Piórkowska przyznała sześć nominacji do kolejnego etapu konkursu oraz trzy wyróżnienia.

             

            Do udziału w etapie powiatowym z naszej szkoły nominowani zostali:

            I kategoria – uczniowie klas I - III

            • Jakub Polanin
            • Janina Pajdowska

            II kategoria – uczniowie klas IV - VI

            • Pola Frąckiewicz
            • Małgorzata Kostrzewa

            III kategoria – uczniowie klas VII - VIII

            • Helena Pogoda

            Wyróżnienia otrzymali:

            • Michał Piekarz
            • Natalia Nowacka

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom nominowanym!

                        Eliminacje powiatowe powiatu zielonogórskiego do Finału Wojewódzkiego Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w artystycznej dziedzinie ,,Recytacja" odbędą się 19.04.2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Bojadłach.

          • WIELKANOCNY KIERMASZ CIAST

          • 4 kwietnia Wolontariusze klas: 8a i 8c zorganizowali kiermasz ciast, z którego dochód przeznaczony zostanie na akcje charytatywne Szkolnego Wolontariatu i PCK w Zielonej Górze. Bardzo dziękujemy wolontariuszom i ich rodzicom za przygotowanie pysznych ciast świątecznych.

            Życzymy zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja.

             

                        Szkolny Wolontariat

          • Lubuskie Konfrontacje Artystyczne

          • Dnia 31 marca Pola Nowak oraz Natalia Nowacka reprezentowały naszą szkołę i gminę w powiatowym etapie Konkursu Piosenki w ramach Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Czerwieńsku. Pola Nowak z klasy 2a, która dopiero rozpoczyna swą przygodę z nauką śpiewu, zachwyciła członków jury i zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy obu uczennicom, które zaprezentowały swoje umiejętności wokalne na bardzo wysokim poziomie!

          • „Młodzież Zapobiega Pożarom”

          • Amelia Luberadzka i Vanessa Matyjas reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej: „Młodzież Zapobiega Pożarom”, który odbył się w Jednostce Ratowniczo-Pożarniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze.

            Turniej składał się z części pisemnej – testu i części ustnej, do której awansowało 5 najlepszych uczestników. Po dogrywce Amelia Luberadzka dostała się do części finałowej, w której ostatecznie zajęła 5 miejsce. Gratulujemy.

             

            Małgorzata Furmanek

          • Warsztaty OGNIK

          • Warsztaty OGNIK w zielonogórskiej Straży Pożarnej to świetna przygoda, w której wzięli udział pierwszoklasiści. Poza świetną zabawą zdobyli niezbędną wiedzę – jak wezwać pomoc, jak ugasić pożar, jak uniknąć pożaru. Wcielili się także w postać strażaka pędzącego na akcję. Podczas wizyty było mnóstwo śmiechu i fajnej zabawy. Dziękujemy

          • Kwietniowe zabawy językowe

          • W okresie przedświątecznym uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe, biorąc udział w zabawie Ostereiersuche.

            Wywodząca się z niemieckiej tradycji wielkanocnej zabawa w szukanie jajek wielkanocnych, w tym przypadku z zagadkami w języku obcym, sprawiła wiele radości naszym podopiecznym i pozwoliła na efektywne utrwalenie słownictwa związanego ze świętami.

          • “Posadźmy razem las!”

          • Szanowni Państwo,

            Nadleśnictwo Zielona Góra wraz z Nadleśnictwem Przytok,

            we współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym,

            Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Zielonej Górze

            oraz Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze,

            serdecznie zapraszają mieszkańców Zielonej Góry i okolic

            do wzięcia udziału w spotkaniu plenerowym pn. “Posadźmy razem las!”,

            które odbędzie się 22 kwietnia 2023 roku, w godz. 9:00 -13:00,

            nieopodal siedziby Nadleśnictwa Zielona Góra (w bliskim sąsiedztwie skrzyżowania ul. Ceramicznej z ul. Łużycką w Zielonej Górze).

          • Od projektu do wydruku

          • Projektowanie przestrzenne to niezwykle aktualny temat. Dziś, jak nigdy wcześniej, umiejętność przeniesienia swoich pomysłów i wizji na projekt przestrzenny otwiera drogę do nieograniczonego świata możliwości wykonawczych. Nasi uczniowie poznają program Tinkercad firmy Autodesk – darmowe i niezwykle intuicyjne narzędzie, które jest spełnieniem marzeń każdego twórcy. Gotowe projekty są dostosowywane do wydruku na drukarce 3D i drukowane. Tak dziś się kształcą innowatorzy jutra.

            Nasza szkoła bierze udział w Programie „Laboratoria Przyszłości”.  Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naczelną misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

          • OLIMPIADA ZDROWIA PCK – ETAP SZKOLNY

          • Olimpiada Zdrowia PCK to konkurs, którego celem jest wykształcenie u dzieci i młodzieży potrzeby dbania o własne zdrowie i środowisko naturalne. Dzięki Olimpiadzie młodzi ludzie mogą nie tylko wykazać się wiedzą na temat szeroko pojętego zdrowego stylu życia, ale także wprowadzać modelowe działania w swojej lokalnej społeczności. Założenia Olimpiady wpisują się w cel Agendy ONZ 2030 – „Dobre zdrowie, jakość życia”.

            30 marca odbył się etap szkolny Olimpiady, w którym test wypełniali wolontariusze z klas 8 Szkoły Podstawowej (16 uczniów).

            I miejsce zdobyła Dominika Surynt z kl. 8c, uzyskując 23/30 pkt i będzie reprezentowała naszą szkołę w etapie rejonowym.

            II miejsce zajęła uzyskując 17/30 pkt Roksana Czapla z kl. 8c

            III miejsce zajął uzyskując 16/30 pkt Krystian Mikoda z kl. 8c

            Gratulujemy i życzymy Dominice awansu do konkursu Okręgowego i Ogólnopolskiego

            Małgorzata Furmanek